Sakat Bran Tahta Geçebilir mi?

@Symmachus Sakat Bran Stark, 10 yaşında kral olabilir mi?

Şimdi “sakat çocuk” vurgusunun yapılması, oğlanın beyninin de sakatlandığı vurgusu demek değildir. Sonuçta Ned bile “büyük bir lord olabilir veya kral konseyinde yer alabilir.” diyor. Lakin bir sakatı “kral” yapmaya gelince, aynı insanlar o kişiyi kral yapmaya hevesli olmazlar. Neden? Sakat olduğu ve çocuk olduğu için. Eskiden rakiplerini öldürmek istemeyen yeni krallar, eskilerin ya da rakiplerin gözlerine mil çeker ve kör ederdi ki tahta geçirmeyi düşünen olursa bu fikri kafasından atsın. Sonuçta tek gözün görmemesi yahut bir ayağın topallamasından bahsetmiyoruz. Evet, oğlanın sakat olması beynini etkilemez ama bu, diğer herkes için kabul etmeye yanaşmayacağı bir kusurdur. Yine de kabul etmek gerekir ki imkansız da değil. Diğer yandan Bolton’un sözleri de önemli.

E"ğer turtaları içine soktuğu şekilde dışarı oğullar çıkarırsa, Dehşet Kalesi yakın zamanda Boltonlar’la dolup taşar. Hiç şüphe yok ki Ramsay hepsini öldürür. En iyisi bu olur. Yeni oğullarımın erkeklik çağma geldiklerini görecek kadar uzun yaşamayacağım ve çocuk lordlar bütün hanedanlar için felaket demektir. Oğullarının öldüğünü görmek Walda’yı çok üzecek gerçi.”

Bir çocuk lord felaket demek ise hane için, bir çocuk kral tam tersi midir? Şu ana kadar seride çocuk kraldan bol ne gördük? 12-13 yaşında velet de gördük 8-10 yaşında velet de. İşler nasıl yürüyor? Hiç hoş yürümüyor.

Diğer yandan Westeros Lordları neden 10 yaşındaki sakat bir Stark-kuzeyli çocuğu 7 krallığın başına geçmesini kabul etsin? 5. Aegon’u bile ilk başta istemediler sırf fazla köyü kokuyor diye. Oysa oğlanın yaşı çok uygundu, soyu da uygundu ve dahası her şeyi sağlamdı. Lakin bir “yarı köylü” bakışı yüzünden ağabeyi Aemon geçsin, yeminlerinden azat ederiz sorun yok, dendi. Böyle bir bakış açısı yüzünden her şeyi ile uygun bir adayı istemeyen lordların “sakat, 10 yaşında bir kuzeyli çocuğu” istemesini beklemek fazla iyimserlik olur.

Demir Adalar, Menzil Lordları ve Dorne Lordları demez mi “Bizim neyimiz eksik?” Demezler mi ki “Bebe geçeceğine biz geçeriz”?

Yani Westeros’un tüm lordları tahtta “büyü güçleri hat safha yapmış, bilgelikte çığır açmış…” bir kral peşinde de biz mi bilmiyoruz? Ona bakarsak Kankuzgun’u da büyü ve bilgelik konusunda gayet bin basardı çevresindekilere ama onun Kral El’i olup ülkeyi yönetmesi bile hoş karşılanmadı, bir çok şey için suçlandı.

Ayrıca biraz gerçekçi olalım; bir senede aldığın eğitim ile “bilge” olunmaz. Yani geçmişte olan biten her şeyi bilmek, bir insanı bilge yapamaz. Sadece bilgili yapar, bilge çok başka bir boyuttur, o başka bir zihin seviyesidir. Yani dövüşme yeteneği var diye Robert Strong’u kral yapmak saçma olduğu kadar büyü gücü var, geçmişi de çok iyi görüp bilebiliyor, arada bir geleceğe göz atabiliyor diye Bran’ı kral yapmak saçmadır; bir üstadı yahut büyücüleri(kankuzgunu misal) kral yapalım o zaman; onlar da çok bilgili ve bazı büyücülerin muazzam güçleri var.

Misal dizide Cersei tek başına tahta geçti, kimse de gıkını çıkarmadı. Mümkün değil. Kitaplarda kimse ona “eyvallah” çekmez, bu yüzden çocukları üzerinden hükmediyor, bunu birkaç sene evvel de tartışmıştım. Baelish tahta geçmek için uğraşıyorsa o bile kabul görmez, kim ki o? Anlatabiliyor muyum?

Lakin denirse ki Bran, tek Stark erkeği olarak “el mahkum” diye Kuzey tahtına oturacak, eyvallah. Nitekim Rickon’ın ölmesi de beklediğimiz bir şey(gerçi ben Bran’ın dahi olmasını bekliyordum, neyse.). Yani el mahkum olunca yapacak bir şey olmuyor doğal olarak ama hiçbir şekilde tercih edilen bir şey değildir çocuk krallar; ne bizim evrende ne asoiaf evreninde. Zira yöneten aslen onlar değildir ve otoriteleri yoktu, çok zayıftır, vekilleri yönetir hep. Onlar da birbiri arasında savaşır durur. Bkzn: Joffrey ve Tommen yönetimi.

(Konu sapmasın diye ilgili başlıktan yeni konu açtım.)
EKLEME:

Bran’ı oynayan oyuncunun “He would be king” sözünün farkındayım bunu yazarken; “O kral olabilir”… evet ama nerenin kralı olabilir? 7 krallığın mı kuzeyin mi yoksa Orman’ın Çocuklarının mı? Nitekim tarihte bir tane Warg King vardı ve Ormanın Çocukları ile çok sıkı fıkı idi, Stark Hanesi ona saldırınca çocuklarla da arası bozulmuştu. Anlatabiliyorum bence :slight_smile:

EKLEME: Kitaplardan işaretler. Bran Stark'ın Hikaye Gidişatı

1 Like

resim

3 Likes

Bran tahta geçebilir bu benim sevmeyeceğim bir durum olur.
Ama biz zaten sonuçtan çok gidiş yolunu eleştirdik; Sınıf başkanı seçer gibi kral seçilmesi, bunun ne olduğu belli olmayan 8-10 kişi tarafından yapılması, Jon’un kimliğinin hikayeye hiçbir katkısının olmaması ve karakter gelişiminin çöp edilmesi gibi sebeplerden dolayı finali beğenmedik. Eğer Martin böyle bir son yazacaksa benim sevmediğim bir son olur ama gidiş yolu mantıklı yazılırsa dizideki gibi hayal kırıklığına uğramam.
Onun dışında Bran şuan 10 yaşında kitap bittiğinde kaç yaşında olacak bilmiyoruz. Uzun Gece efsanelerde anlatıldığı kadar uzun da sürebilir veya sürmeyebilirde
Onun dışında Kankuzgun örneği üzerinden gidelim; Kankuzgun devrin en iyi yöneticisiydi ısyan dönemi ve ısyan döneminden sonraki yaptıkları sayesinde Targeryanların ömrünü uzattı. O yönetimdeyken çok kötü krallar geldi ama krallık onun sayesinde yıkılmadı. Büyü güçleri sayesinde de beyaz duvar isyanı gibi ileride çok büyük sorunlara yol açacak şeyi durdurdu. Bran’in de buna yakın belkide bundan daha güçlü güçleri olucak bu yüzden Kankuzgun yönetimine bakarsak Brandan Kral olur.
Çocuk mevuzsuna da çok takılmamak lazım Uzun Gece gelecek ve insanların en büyük silahlarından biri Bran olacak Uzun Gece’ye karşı durmuş birine lordlar “Ama bu çocuk” demeyeceklerdir. Ayrıca yukarıda dediğim gibi Uzun Gece bittiğinde Bran daha büyük de olabilir. @Symmachus un dediği gibi daha yazılmamış 3000 sayfa var.

Büyük ihtimalle her kitap için birer yıl olacak tabii tahminim. Bran 10 yaşında, seri sonunda 12 olacak.

“ 12 yaşında dünyayı fethetmesi gerekiyorsa, öyle olsun.” GRRM

Adam başından beri Bran’ı kastediyormuş.

2 Likes

Bunun pratikte geçerli bir sebebi var, kralı yaşayan ölü haline getirmek. Eğer Bran sadece Bran olaayfı dediğin şey doğruydu. Ama o kör edilen, sakat bırakılan karakterin her yeri ve her şeyi görmek gibi güçleri olsaydı, istediği güçlü bedene girip onu kontrol edebilseydi ve daha bilmediğimiz bir çok olası güvü olsayfu kral yapmamayı geçtim Tanrı diye taparlardı. Bize dizide Bran meselesi çok saçma geliyor. Neden? Çünkü DD düzgün işlemedi. Bran’ın her şeyi görme gücünü savaşı HD izlemesi dışında yararını görmedik. Bran’ın sinsi gibi kuzeninin altını oymasını saymazsak adamakıllı strateji yapıp da bir şeylet başardığını duymadık. Ama kitapta bunların hepsi mümkün.

Evet çocuk oldukları için. Ama bir şekilde çocukluk engelini aşarlarsa problem yok. Martin ne dedi? 10 yaşında dünyayı fethetmesi gerekiyorsa öyle olsun. Bunu sen genelde Arya için düşündün ama tek küçük karakter Arya değil ;).

Valla orasını bilemem ama meselenin köklerine insen Valyria kökenli “ejderlerim var güçlüyüm diz çökün”’den başka argümanı olmayan Targaryenlere göre daha fazla yerli ve milli Starklar. Hadi onu geçtim bunlar piçten türeme bir aileden gelme aileyi kabul etti. Eğer Brandon ve Starklar çok etkili olursa(son kitsp ismi Kurtların zamanı) nedrn olmasın?

Bunun sebebi Brynden’ın genel olarak güvenilmez bir hava bırakmasıydı. Elbette büyüye karşı olan ön yargının da payı vardı ama o zamanın şartlarına ve koşullarına göre değerlendirmek lazım. Akgezenler tepenize biniyor, sonra birisinin bilgeliği ve büyüsü sayesinde kurtuluyorsunuz. Ancak millet büyü var diye önyargı gösterecek öyle mi? Zaten Brynden bile taht için güçlü bir adaydı. Zira Aerys ölünce herkes Brynden ve Maekar arasında kapışma bekliyordu ama herif kendini öne sürmedi.

@YeniAy_Ottoman bu sözün arya için söylendiğine dair ikna etmişti bizi😄
Bran’in kral olması hâlâ garip geliyor danışman olması daha iyi olurdu.
Jon aa olsun o zaman. Eğer Rheagar’ın oğlu olması kral olmasına yaramıyorsa AA olmasına katkı sağıyordur.

Ben de öyle düşünüyordum ama görünen köy kılavuz istemiyor. Arya şu an için 12 seni sonunda 14-15 olur. Kış rüzgarlarında dünyayı fethetmeye başlarsa o zaman bir düşünürüm :joy:

Ek: hatta şu an 11 maksimum 14 olur seri sonunda.

2 Likes

Martin zaten böyle bir şeyi “yaptım, oldu” şeklinde asla yapmaz. Yaparsa bizim itiraz etmeyeceğimiz şekilde, doyurucu bir şekilde yapar. Buna şüphe yok. He Bran tahta geçsin isteriz istemeyiz, o tamamen beklenti meselesi ama kurgu, kendi içerisinde düzgün ilerler.

Yine de işte… Kuzey Kralı olabilir, altyapı zaten var. Ne şekilde? Oğlan Kışyarı Prensi. Robb’un Varisi. Buna vurgu zaten var kitaplarda. Haliyle Bran gayet kolay bir şekilde Kuzey Kral’ı yapılır, zaten muhtemelen başka Stark erkeği de kalmayacak bu gidişle.

@sakura

Şu ana kadar kitaplarda 2 sene geçti. Bran şu an 9 yaşında, 10 değil. 6. kitap ve 7. kitap arasında 10. yaşa basacak diğer karakterlerle beraber. Uzun Gece geldiğinde taş çatlasın 3 sene geçmiş olacak yani.

GRRM hiçbir şekilde zaman atlaması yapmayacağını söyledi. Haliyle taş çatlasın 10 yahut 11 yaşında olur, seri bittiği zaman. Arya 12-13 olur; Sansa 14-15 ve Jon da 16-17 olur. Atıyorum Arya’nın 14-15 olmasını nasıl sağlıyorsunuz ki? :smiley:

Sözümün sonuna kadar da arkasındayım. :slight_smile:

George mentioned that he felt really silly about that planned 5 year jump. He imagined it originally going something like Jon sitting on the Wall going “Well, it’s been 5 fairly quiet years since I’ve been Lord Commander. But I’m starting to think that’ll pick up now…” and realised that the adults wouldn’t wait in their plot lines for Arya to hit puberty.

"And there is no gap anymore. “If a twelve-year old has to conquer the world, then so be it.”

5 yıllık atlama Arya için arzu edilmişti ama Arya’nın ergenliğe girmesini kimsenin bekleyemeyeceğini anlayınca vazgeçmiş.

Tekrar ediyorum, Bran taş çatlasın 11 yaşında olur seri bittiğinde, 12 olamaz. Muhtemelen 11 de olmaz 10’da kapatır olayı da biz yine zamanı zorlayalım.

Bir de bu “dünya fethi” meselesini neden hemen “taht” olarak algılıyorsunuz, onu da anlamıyorum. Bu meseleden ilk bahsettiğimde de bazı arkadaşlar hemen demir tahta gitti aklı. Dünya fethi deyince bir Doğulu gözüyle bakarsak kıç kadar kıtada oturup kral olunca dünyayı fetih mi etmiş sayıyor kişi/ler kendini?

Kankuzgun’una tapmadılar, aksine kötü gözle baktılar. Bu adam Bran’dan daha tecrübeli ve en az onun kadar(muhtemelen daha) güçlü ve yeteneklerini sonuna kadar kontrol edebilip tam kapasite kullanabildiği gibi büyük ihtimal ile kuzey güçleri dışında doğunun büyücülüğünü de kullanmayı bilen biri.

Kuzey’de warg olanlar öldürülüyor, Sur ötesinde korkuluyor ve aralarında yaşamalarına izin verilmiyor. Güneyliler alır tapar mı diyorsun? Mesnetsiz bir iddia.

Öncelikle o yaş 12 ve Arya’nın ise 6. kitapta 12 olacak ve GRRM, onun zihin yaşı 40 yaşında dedi(başkası için demedi bak, sadece Arya için dedi, neden?); Bran hala bir çocuk, o kafaya ve duygulara sahip ve o söz Arya için söylendi. Yukarıda yazdım.

Bir ağaca bağlanıp geçmişi ve şu anı görünce zihin yaşın upgrade olup yükselmiyor arkadaşım, bunu yapan şey yaşadıkların ve çektiğin acılardır.

300 yıl önce Diyar, 7 Krallık idi. Her bir krallık birbiri ile ve kendi içinde de savaşıyordu. Ta ki bir ejderha gelip alayını birleştirene kadar ama Dorne misal, kabul etmedi. Siye çekti ejderhalara… Seni neden kabul edeyim? dedi. Kimsin sen? dedi. Direndi ve ancak yıllar sonra “evlenerek” ve “sen benim dengimsin” lafları ile krallığa katabildiler; kız alıp verdiler ve prens unvanlarını korumalarına müsaade ettiler. Bundan hoşlanmamış olan lordlar vardı galiba?

Bahsettiğin hanenin köken meselesine gelince; mesnetsiz bir iddia daha. Bunlar söylenti olduğu gibi teknik olarak tüm ailelerin köklerinin alayında bir piçlik, hırsız, katil vb. şeyler muhakkak vardır. Zeki Lann hikayesi bile üçkağat üzerine kurulu. Zamanla kabul görmüş, yerleşmiş ve benimsenmiş haneler. Targaryen Hanesi ise 400 senedir burada. “Bizden” demek için yeterli bir süre ki kimse çıkıp da bunlara “siz yabancısınız, bizden değilsiniz zaten.” demedi, 300 yıl boyunca, aksine gelenekleri ile beraber kabullendiler.

Ooo Stark-Kurtlar etkili olacak, ona şüphen olmasın. :smiley:

Bunun sebebi onun “piç” kökenli olması ve “büyücü” olarak nam salmasıydı. Yoksa adam teknik olarak Diyar’a ve Hanesine hizmet dışında bir şey yapmışlığı yok.

Sen diyorsun “bu ikisi kapışır” diye beklediler, olağandı çünkü. Meşrulaştırılmış bir piç ve çok güçlü, diyarı fiilen yönetmiş. Hayatta izin vermez ona diye düşündüler tabii olarak. Lakin garip şekilde istemedi, belki geride kalarak hükmetmeyi tercih ediyordur yahut hiç kral olma arzusu yoktu, bilemiyoruz ama istese söke söke alırdı tahtı bence fakat Diyar’da hoş tepkiler de olmazdı. Kral El’i olmasına tepki verenler Kral olmasına hayli hayli verir. Adam yaşayan en güçlü yeşil gören, bu kadarını görmüş ve kendi için faydalı olmayacağını fark etmiş olabilir, bilemiyoruz.

Büyü hala hoş bakılmayan bir etken ve Targ Hanesine karşı Hisar’ın tepki sebebi bu idi. Ne de güzel kabul ederler Bran’ı. Bir büyülü aileden kurtulduk bir ikincisi daha çıktı başımıza derler. Aemon’u öldürecek kadar ileri gitmeye hazır fena adam bunlar, biliyorsun.

Özetle bana Bran’ı (hatta bırakın onu Cersei ya da benzer bir karakterin) 7 krallığın başına geçmesini mantık ve dayanakları ile` açıklayacak biri var mı? Sanmıyorum. Daha önce de söyledim Kuzey Tahtı ise olabilir. Lakin güney lordları asla başa geçirmez, sinsi yılan onlar ve haklı bir gerekçeleri olduğunu da söylüyorum. “Niye biz değil de 10 yaşındaki sakat bir kuzeyli?” Zaten bunca zamandır biz ne okuduk kitapta? Bunu okumadık mı? :smiley:

Dany için yaptığım çalışmayı şu an Bran için yapıyorum, başladım ilk kitabı okumaya. Şimdiye dek Bran’ın yeşil gören olacağına bol vurgu var, bakalım devam.

Tutarsız yanı çok olan bir şey bu. Daha once de yazdığım gibi Martin gercekciligine uyduramıyorum bunu. Lotr’da Gandalf’ın kral olması nasıl saçma olacaksa bu da saçma olur bana göre. Bu tür bilgeler ya da büyücüler yönetmekten çok danışman olarak hizmet verirler. Ayrıca kitapta da Bran 0 duygulu biri olacaksa yine kral olmaması gerekir. Çünkü kral dediğin kişi duygulara da sahip olmalıdır. Bazen duygularıyla hareket etmelidir. Devletin başına yapay zeka koymaktan bir farkı yok bunun.

D&D’nin en büyük sarmaladığı yer ise şu Sansa kuzeyin bağımsızlığını ilan etti. Bran artık başka bir krallığa mensup. Nasıl gidip de başka bir krallığa kral olabiliyor? Oradaki tüm lordlar gerizekalı mı? Üstelik Bran’in askeri falan da yok. Bir avuç Stark askeri var zaten onlar da artık başka bir krallığın askeri. Dorne güçlü, Vadi güçlü, Menzil güçlü hiçbir gücü olmayan üstelik de engelli bir bireyi kralları yapmaları hayatin olağan akışına ters bana göre

1 Like

Güzel benzetme. Sevdim. Kuzey Kralı olması mantıklı olabilir yahut Orman’ın Çocukları’nın kralı(tarihte var böyle bir warg kral olarak anılan) ama 7 krallık, oturmuyor. Sadece Bran değil, Cersei’ye kadar hiçbir karakter oturmuyor. Tywin’i diriltin, onu da oturup kabul ettiremezsiniz.

Bran’ın dizide robota bağlaması salakça bir şey, neye göre? Geçmişi gördüm, diye böyle olmam. Kankuzgun’u olmadı ve kitaplarda da gayet bilinci yerinde adamın, duyguları var, robot değil. Kitaplarda asla olmaz böyle şeyler.

Bir insanın safi mantık ya da duygu ile hareket etmesi sakat bir iştir zaten, iki duyguyu da kullanmalı, dengeli tutmalı.

2 Likes

Cersei’nin oturmasının da mantıklı bir tarafı yoktu hiç. Onu kraliçe olarak kabul etmeleri mümkün değil. Kitapta bu şekilde olmayacaktır. D&D’nin 3 sezondur yaptığı işlerde bir tutarlılık yok zaten. İlk kez bu sene bu kadar göze battı ama bunun bir mazisi de var. Neyse yine D&D’ye atış başlığına cevirdim burayı :joy:

Kuzey kralı olabilir. Zaten güçleri de kuzey kralı olmaya daha müsait. Kitapta da ne şekilde işlenirse islensin asla kabul etmeyecegim bana ne :joy:. Benim kralim Jon’dur. “He is my king from this day until his last day.”

O iş bende de öyle de sonuçta kitapta nasıl işlenirse öyle oluyor.

Yalnız Bran POV okumaya devam ederken şu dikkatimi çekti.

Lordlar ve oğulları, şövalyeleri ve adamlarıyla birlikte Kışyarı’na ziyafete geldikten kısa bir zaman sonra Bran yüzleri de ezberlemişti. Büyük Salon bile bu kadar adamı aynı anda alacak kadar büyük değildi. Bu yüzden, Robb sancak beylerini sırayla ağırlamıştı. Bran her seferinde ağabeyinin sağ yanındaki en itibarlı koltuğa oturtulmuştu. Bazı sancak beyleri Bran’ı soğuk bakışlarla süzmüş, küçük ve hatta sakat bir çocuğun kendi yerlerinden daha itibarlı bir yerde hangi hakla oturduğunu merak etmişlerdi.

Bran bir Stark ama Lordlar sakat bir çocuğun, onlardan daha itibarlı yerde olmasından hoşlanmıyorlar. Soğuk bakışları ile gayet bunu Bran’ın hissetmesini sağlamışlar. Haliyle kuzey lordları bile Bran’a “sakat” ve “çocuk” diye böyle bakar iken Kuzey Kral’ı yapmaya yanaşır mı? diye merak ettim. Yine de dediğim gibi ailede başka erkek kalmaz ise el mahkum kabul ederler herhalde. Yalnız gördüğümüz gibi kuzey bile sakat çocuğa bir Stark olmasına rağmen hoş gözle bakmıyor ise güney lordları neden baksın?

1 Like

Güneyde, Willas’ın Menzilin varisi olmasını kimse sorgulamıyor ancak kuzeyde sakatlara kötü gözle bakılması normal sert yerlerde sert liderler istenir.

Hatta o lordlar Robb’u bile istemiyordu İri Jon’un parmağı kopana kadar.

Willas sadece aksak ayak ama buna rağmen bu bile kusur kabul ediliyor.

Güzel bir yazı olmuş. Geçenlerde de benim aklıma benzer bir başlık açmak gelmişti. Brandon Stark’ın Kral olması saçmalığı diye planlıyordum. Müsait olamadığımdan yazmadım.

Öncelikle Westeros’ta Kral olma biçimlerine bakalım.

1. Fatih Aegon Targaryen ve kraliçeleri gibi 3 tane güçlü ejderhaya sahip olup bütün lordların güçlerini ve ordularını bastırman ve itaat altına alman gerekiyor.
  2. Targaryen Hanedanı üyeleri gibi Kraliyet Hanedanı olgusu yerleştikten sonra soya dayalı sadakat ve veraset ile tahta geçmen gerekiyor.
  3. Robert Baratheon gibi son derece güçlü birisi olman ejderhaya sahip olmasan bile savaş meydanında herkesi devirmen gerekiyor.

Beş Kralın Savaşında iddaasını ortaya koyan Krallara bakalım.

1. Stannis Baratheon gibi güçlü bir komutan büyük bir donanmaya sahip olman gerekiyor.

2. Jofrey the Userper aslında arkasındaki güç Lord Tywin olduğundan onu değerlendireceğim Westeros’un en zengin adamı, güçlü bir ordu, siyasi ve diplomatik bir zekaya sahip olman gerekiyor.

3. Renly Baratheon insani ilişkiler son derece yüksek diplomatik ve siyasi zekaya sahip birisi olman gerekiyor.

4. Robb Stark ayrılıkçı ve kendi bölgesi ile sınırlanmış olman gerekiyor.

5. Balon Greyjoy aynı şekilde ayrılıkçı ve kendi bölgesi ile sınırlanmış olman gerekiyor.

6. Daenerys Targaryen taht iddasını ortaya koyduğunda ataları gibi yetişkin olmasa da 3 ejderhayla yola çıktı.

Sonuç olarak Brandon Stark’ın 1. Fatih Aegon ve Daenerys gibi ejderhaları yok. 2. Targaryen kanına sahip değil. Robert bile bu iddaayı kullandı. 3. Robert gibi güçlü bir savaşcı değil. 4. Stannis gibi büyük bir donanması veya savaş tecrübesi yok. 5. Lord Tywin gibi zengin değil. 6. Renly gibi insanlarla iyi anlaşamaz. Bran son derece soğuk ve duygusuz birisiydi. 7. Robb ve Balon gibi ayrılıkçı da değil. Bütün bu şartları taşımaktan aciz birisi nasıl Dorne, Demir Adalar vs diğer irili ufaklı lordlar tarafından kabul görecek? Randly Tarly Daenerys’ı bile red etti.

3 Likes

Dizi ve kitabı karıştırmayalım ama. Daha Tarly, Dany ile karşılamadı ve kitaptaki Bran soğul falan değil. Aksine herkes ile anlaşabilen sıcak kanlı ve tatlı bir çocuk olarak bahsediliyor, Ned bu yüzden yanında götürmek istemişti “kendini kolay sevdiriyor “ diye.

Joffrey de Baratheon soyismini de kullandı, onu da katmak gerek. Sonuçta ensest olduğu açık seçik kanıtlanamadığından bundan da faydalandı.

1 Like

Bran’ın soğukluğu üzerine değerlendirme dizi üzerinden yaptım. Kitaptaki Bran daha sevimliydi tabi ancak bir Renly Baratheon seviyesinde sempatikliği olan bir çocuk da değildi. Biraz bunu kast etmek istedim.

Jofrey’de aynı şekilde kan’dan gelen sadakati kullanmak istedi fakat gücünün dayandığı asıl nokta Lord Tywin olduğundan ve kan sadakatini Targaryenlarda yazdığımdan kendimi tekrar etmek istemedim.

1 Like
  1. Kitap bitti. İlk kitapta “kral” olacağına dair bir şey çaktırmamış yazar. Tamamen warg-ormanın çocukları ve Büvet ağacı- karga meselesi üzerine odaklı. Arada sık sık şövalye olma arzusu falan var.

Hepsi bitinde hazırlarım yazıyı inşallah.

1 Like

Bran kral olursa ancak Bloodraven’ın olaylara karıştığı gibi insanları manipüle ederek kral olabilir, başka türlü olmaz.

Alayını Gece’nin Kralı gibi warglar diyorsun? Olabilir öyle. :joy: