Sandor Clegane VS Ned Stark

Korona’nın ortalığı kasıp kavurup,bizleri evimize haps ettiği şu günlerde ,can sıkıntısı ve aşırı işsizlik beni böyle bir başlık açmaya zorladı.Ilk bakışta alakaya maydanoz gibi görünen bu Versus aslında gerçekleşmek üzereydi! Bir tarafta nam-ı dığer “Tazı” öte tarafta Stark hanesinin lideri Lord Eddard Stark.Ve aralarında fitne fesatçı başı serçe parmak!

Her ne kadar Tazı abimizin Stark kızlarına ilgisi olsada,onları koruyup kollasada,

images-1

Ned stark’ı sevmediğini ilk kitapta iliklerime kadar hissettim.Bildiğiniz nefret ediyordu.Ned Stark’da onu sevmiyordu.Hatta kralın şehrindeyken çekindiği adamların başında Sandor geliyordu.

Şimdi bu konu hakkında 3 sorum olacak.

1. Sandor sağlam bir Ned Stark ile Versus atsaydı sonucu ne olur du ?

2. Bu adamlar neden birbirlerinden nefret ediyorlardı ?

3. Sandor,Ned Stark’tan nefret etmesine rağmen neden kızlarını kolladı ?

Ned’in Tazı’dan nefret etmesi için iki sebebi var:

1. Mycah’ın ölümü, Ned bu olaya bayağı üzülüp sinirleniyor.
  2. Elia ve çocuklarının cinayeti konusunda Ned isyan sonrası çok sinirlendi, Robert ile araları bozulacak kadar. Adaletsizlik olunca Ned bayağı sinirlenen biri. Bu olayın sebebi olan Gregor bir Clegane’di. Evet, Tazi Dağ’dan nefret ediyor ama Ned bunu bilmiyor. Haneye olan kızgınlığının dışa vurumu olabilir.

Tazı’nin kızgınlığının sebebi ise Ned’in onurlu davranması. Ona göre Ned’in insanları idam edip bundan zevk almaması imkansiz, yani Ned bundan zevk almadığını ve sadece görevi olduğunu söyleyerek ikiyüzlülük yapıyor. Böyle düşündüğü için de onu sevmiyor.

Sansa’dan hoslandigi için, Arya da ona fazlasıyla benzediği için. Yani bence boyle.

2 Beğeni

Yeni bir düello en sevdiğim😁
Konu dizi başlığında açılmış kitapda olsa Sandor kesin alır.

Dizideki Ned oldukça güçlü gösterildi o yüzden kesin birşey diyemiyorum ama Sandor bence Ned’den daha güçlü fiziksel olarak Sandor yenebilir bu yüzden.

Ned Sandor’dan Lannister adamı olduğu, Mycah’ı öldürdüğü için nefret ediyordur. Sandor da @ElissaFarman’ın söylediği sebepten nefret ediyordur.

Sandor’un bir kız kardeşi vardı, söylentilere göre Gregor onu öldürmüş. Belki de kız kardeşini koruyamadığı için pişmanlık duyuyordur Stark kızlarını bu yüzden koruyor olabilir.

2 Beğeni

Diziye açmışsın dizide herkes herkesi yenebilir saçmalama da sınır yok. Fakat kitapta Jaime bile Tazini vahşi dovusmesini övüyor. Fiziksel olarakta en güçlü 2.karakter zaten bu nedenle büyük favori.

1 Beğeni

Bu durum her iki taraftada aynı.yani dizinin kitaba sadık kaldığı bir olay.Görselleri diziden aldığım için dizi başlığına açtım.

Hoşlanma derken kızı gibi mi ? Kardeşi gibi mi? Sapkınca mı ? Yoksa sevgili bazında mı bir hoşlanma? Yanlış anlama,bazı sansacı arkadaşlarımız Sandor’u sübyancı olmakla suçluyorlar.Sansa ya sapıkça bir ilgi duyuyormuş! bu konudaki düşünceni merak ettim?

Ned Stark abartılıyor bence. Sandor vs Jaime veya Sandor vs Bronn olsaydı zor bir soru olabilirdi. Tazı, abisinden dolayı zaten güçlülerden hoşlanmıyordu. Joffrey de onun hoşlanmama duygusuna tuz biber ekti. Dolayısıyla Sansa ile Arya orada sahipsiz ve çaresizlerdi o yüzden onlara merhamet duyuyordu bence.

Sevgili bazında kastettim.

Böyle düşünmeleri diziyi baz alınca normal, oyuncular arası yaş farkı devasa. Kitapta yaşları daha yakın, o yüzden kitapta makul bir ilişki. Yine de insan ister istemez diziden etkileniyor.

1 Beğeni

Ned’i de öldürdünüz hemen. Favori Clegane ama Ned’in de ihtimali düşük değil yanlış bi adım vs. Kitaplarda da sürprize açık bi düello. Özellikle Doran vs clegane bunun kanıtı.

Tazı alırdı İkincisi mycah olayı ve duyulanlar ile joffeyin köpeği olması olabilir üçüncüsü kızlar masumdu ve tazı da onlara yardım etti

Benim merak ettiğim mesele; niye sürekli Ned ile birilerini kapıştırma ihtiyacı duyulduğu ve niye her defasında “tartışmasız Ned kaybederdi” diye bir görüş yansıdığı.

Stark hayranlığı ile konuşmuyorum, Ned meselesinde gerçekçiyim. Öyle “huaaa 10 numara kılıçtır” kendisi şeklinde bir yorum yapmıyorum ama kendisi iyi bir kılıçtır çünkü her şeyden evvel geçmişte sayısız savaş yapmış ve hepsinden sağ çıkmış, düşmanları ise ölmüştür. Böyle bir adama “boş adam” muamelesi çekmeniz pek bir haksızlık.

Şimdi diziye bakarsak bu adam Kral Muhafızı öldürmüş biri, Hightower o adam; Lord Kumandanı muhafızların. Arthur’a da baya direnmiştir, elbette kaybetmeye mahkumdu.

Şimdi Kral Muhafızlarının Lord Kumandanını öldürmüş ve Robert İsyan’ında savaşlar kazanmış; Greyjoy İsyanında savaşmış bir adama teknik olarak doğru düzgün hiçbir savaşta yer almamış Jaime koyar, Sandor geçirir rahatça diyerek yorum yapmak sizce de abesti iştigal değil mi? Dizide Ned, öldürmek için eğitildiğini ifade etmişti yanlış hatırlamıyorsam. Adama zayıf muamelesi çekmeyin.

Benim şahsi görüşüm Jaime olsun Sandor olsun, tüm bu ikisi ile yapılacak dövüşlerin “sürprizlere gebe” olduğu yönünde. Ufacık bir değişken durumu iki taraftan birinin aleyhine çevirir. Zira bana göre üçü de birbirine denk insanlar ama Ned, çok daha tecrübeli.

2 Beğeni

Sandor favoridir ama bir üstteki arkadaşa katılıyorum. Ned’in savaşçılığı hakkında fazla bilgi sahibi olmasak da vadi’de ve kuzey’de bir lorda yaraşır biçimde eğitim aldığı kesin,neden bu kadar eziliyor anlamadım.

Bu arada başlığı görünce bir babalık kıyası var sandım aslında ben, heyecanlandım. Malum Sandor, Stark kızlarına epey babalık etti -itiraf etmek gerekirse çok şefkatli bir baba figürü değil- Değişik bir kıyas olurdu gibi

1 Beğeni

1- 7vs3 iken bir kral muhafızı öldürüyor gayet normal.
2-Jaime gibi doğru düzgün savaşta savasmamis diyorsun da greyjoy isyanında savaştı.
3- 5 kralın savaşında da 3 muharebede çarpıştı.
4- Baristan selmy, brienne,tyrion,kral muhafızları (tek elli halidnen bile çekiniyorlar) ve Jaime nin görüşleri jaime lehine ne düşünelim.

Bunun cevabını verdim zaten :grin:

Bunun sebebini bilemem.Insanlar gorüşlerini yazıyor.Demek ki Ned’in savaşçı kişiliğiyle ilgili şüpheler var.

Babalık figuru uzerinden yapılacak bir Vs Ned"e haksızlık olurdu.Adam kızların "Öz’ babası.kaldı ki Sandor’un Sansa ya duyduğu hisler babalıktan çok platoniğe benziyor.

1 Beğeni

Bunun da ötesinde muhtemelen en iyi baba serideki, kıyas saçma olurmuş kabul ediyorum :grinning:

1 Beğeni

Ned Stark ile Sandor ve Jaime kıyaslandı. Ben de hem kıyaslama da kendi kararınızı daha çok argümanı değerlendirerek verin hem de bu karakterlerin dövüş yetenekleri ve savaş geçmişleri adına bir kaynak olsun diye bu karakterleri fiziksel durumları,savaş geçmişleri-güçlerinin sınandığı andaki performansları ve haklarındaki düşünceleri (referans adı altında) toparlayacağım.

image
Ned Stark=
Fiziksel Durum=Orta boyda ve normal kilo. Robert’ın kullandığı savaş çekicini kaldıramayacağını iddia ediyor. Yohn Royce ile güreştiği zaman net biçimde yenildi. En yaşlı haline yakın olduğu zamanlarda kral şehrinde kaleden iniş yaparlar iken kondisyonu serçeparmaktan düşüktü tabi zirvesinden uzak iken.
Eğitim= 8 yaşında Arryn hanesine verildi eğitiminin büyük bölümünü Vadi de en iyi şekilde aldı.
Savaş Deneyimi=
Büyük Savaşlar=
1-Çanlar Savaşı
2-Üç Dişili Mızrak Savaşı
3-Greyjoy İsyanı: Pyke kuşatması
Ufak Çarpışmalar=
1- 3 elit kral mufafızına karşı 7 kuzeyli savaşçı ( 5 kişiyi kaybeder iken 3 kral muhafzını yok ettiler kendisi hayatta kaldı ve bunun Hownald Reed sayesinde olduğunu düşünüyor).
2- Lannister saldırısı Lannister askerleri tarafından adamlarıyla beraber saldırıya uğrar atından düşer ve bacağı kırılır.
Referans: Ned’in dövüş yeteneğini öven bir karakter bulamadım fakat insanlar(westrostaki) Ned in Arthur Dayne i birebirde aldığına inanıyor.
BONUS:Valiryan çeliği çift elli bir kılıca sahip.
image
Sandor Clegane=
Fiziksel Durum=GRRM e göre Robert ve Brienneden uzun. Hodor ve Jon Umber dan kısa (doğal olarak abisindende). İri ve kaslı bir vücuda sahip. Jaime Westrosun en güçlü karakterlerini sayarken ismini geçiriyor.
Eğitim= Toprak sahibi şovalyenin oğlu olarak doğdu 10 yaşını az geçmiş iken Lannister hanesine sadakat bildirdi. Lannister asker yetiştirme eğitiminden geçtiği kesin.
Savaş Deneyimi=
Büyük Savaşlar=
1-Kral Şehrinin yağmalanması sırasında tahminen Lannister hanesine sadık ve 12 yaşında ilk adamını öldürdüğünü iddia ediyor. Bu da Lannister adamı olması ve kronolojik uygunluk nedeniyle bu zamana denk geliyor.
2-Blackwater savaşında Stannis’in okçularına karşı liderlik ediyor ve kahramanlık örneği gösteriyor fakat etrafı alevler sarınca savaştan kaçıyor.
Ufak Çarpışmalar=
1- Çok fazla adam öldürdüğünü iddia ediyor bu nedenle çok fazla bilmediğimiz ufak çatışmaya girdi.
2- Abisi ile kral eli turnuvasında kısa süre kapışıyor miğferine birkaç darbe alıyor ama abisinin miğfersiz başına vuramıyor.
2-Kral şehri isyanı sırasında Sansayı korurken öfkeli kalabalığı korkutuyor ve Sansa’nın hayatını kurtarıyor.
3-Beric Dondarion ile ölümüne dövüşüyor. Beric kılıcını ateşe verdiği için mücadele çok zorlu geçiyor fakat Beric tarafından bloklanan bir darbesi kılıcı kırıyor ve omzundan bedeninin derinlerine kadar gömülüyor.
4-Kızıl Düğün engamesi sırasında bir Frey ve bir goodbrook dahil olan yanılmıyorsam 3 kişiyle savaşıyor ve galip ayrılıyor.
5-Baya sarhoş iken Gregor un adamları olan 2 kişi ve 1 yaver ile karşılaşıyorlar yanında da Arya var. Polliver adlı adam Tazı kadar uzun fakat iri değil diğer adam sıradan bir fizikte(Gregorun en iyi adamlarından biri kızılçatalda hayatta kaldı). Bu kişilere karşı savunma yapan tazı aryanın diğer askeri arkadan bıçaklamasıyla atak yapar ve polliverı öldürür.
Referans:
1-Jaime en yüksek fiziksel güce sahip rakipleri arasında görüyor fakat dövüşte kazanacağına inanıyor.
2-Jaime Tazıyı öldürmek isteyen güçlüdomuz lakaplı Lyle Crakehall hakkında iki adamında çok güçlü oluduğunu fakat Tazının Lyle’ın eşleşemeyeceği bir vahşilik ile dövüştüğünü düşünüyor.
image
Jaime Lannister=
Fiziksel Durum= Devasa olmayan uzun boya ve kaslı bir görünüşe sahip. Yedi krallıkta ondan daha güçlü sadece birkaç kişi olduğunu ve bu kişileri hızıyla yeneceğini düşünüyor.
Eğitim=11 yaşında iken Crakehall kalesine yaver olarak gidiyor.15 yaşında şovalye oluyor.
Savaş Deneyimi=
Büyük Savaşlar=
1-Grejoy isyanı
2-Beş Kralın Savaşı:Altın Diş savaşı (galibiyet)
3-Beş Kralın Savaşı:Nehirova altındaki savaş (galibiyet)
4-Beş Kralın Savaşı:Fısıldayan orman savaşı Stark tuzağına düşer ve yenilgiye uğrar bunu fark edince Robb u öldürmek için elit kuzeyli muhafız birliğinin içine girer Daryn Hornwood,Torrhen Karstark ve Eddard Karstarkı öldürür. Sonunda durdurulur ve esir alınır.
Ufak Çarpışmalar=
1-15 yaşında iken haydut çetesini avlamaya giden ekibin içinde yer aldı meşhur kılıç usatsı Gülen Şovalye ile bir süre çarpıştı(Arthur Dayne e bile uzun süre dayanabilecek kapasitede bir savaçı hatta savaş esnasında kılıcı bile eskiyor o kadar uzun süre dayanıyor yani).Bu cesareti dolayısıyla şovalye ilan ediliyor.
2- (Brienne in Renlynin meydan dövüşü turnuvasında en iyi fırtına toprakları ve menzil şovalyeleri karması arasında birinci olduğunu hatırlatırım.) Brienne ile dövüşünde kısa gelen kılıç,aylardır talim yapmamak,ciddi kilo kaybı ve ellerinin zincirli olmasına rağmen ciddi manada zorlamış hatta Brienne canını zor koruduğunu düşünüyor ve uzun bir mücadelenin ardından yeniliyor.
Referans=
1-Tyrion Bronn dan biraz daha iyi olduğunu düşünüyor ve Gregor a karşı sakat olmasa adayı yapmayı düşünüyor.
2-Brienne aşırı avantajlı konmuna rağmen çok zorlandığını itiraf ediyor ve Westrostaki hiçbir şovalyenin karşısında duramayacağını düşünüyor.
3-Barristan Selmy gördüğü en doğal kılıç adamının Jaime olduğunu dolaylı yoldan söylüyor.
4-Kendisinden fiziksel olarak güçlü birkaç kişi olduğunu ve bu kişileri hızı ile yenebileceğini söylüyor bu kişiler arasında Gregor Clegane ve Arthur Dayne in güçlü halide yer alıyor.

1 Beğeni