Sandor, Mycah'ı Öldürmemiş Olabilir mi?

Arya’nın Sandor’u dua listesine “Mycah’ı öldürdüğü için” eklediğini biliyoruz. Her ne kadar oğlanın peşinden koşan tek kişi o olmadığı ve öldürdüğünü görmemiş olsak da bir iki kere Sandor’un ağzından “öldürdüğünü” duyduk. Hatta oğlanın cesedinin olduğu bohçayı getirip, Ned’e veren de kendisiydi ama o zaman “ben öldürdüm” şeklinde kesin konuşmadığı ama sonrasında en az iki kere bunu yaptığını ifade etti. Şimdi bu itiraflara ve şartlara bakalım.

İlki Beric ile savaştıktan sonra; yanıp kolundan ciddi bir yanık almıştı, öyle ki ateşten korktuğunu da bildiğimiz için Beric’i öldürdükten sonra yanarken ağladığını görmek çok şaşırtmadı.

Yeditelli Tom ve bir kadın Tazının ayağa kalkmasına yardım ediyordu. Tazının kolunun görüntüsü Arya’yı dehşetten sözsüz bıraktı. Deri kayışın yapıştığı yerde pembe bir şerit vardı ama şeridin altındaki ve üstündeki etler açılıp kızarmıştı, adamın kolu dirseğinden bileğine kadar kanıyordu. Gözleri Arya’nın gözleriyle buluşan Tazinın ağzı seğirdi. “Ölmemi bu kadar çok mu istiyorsun? O zaman öldür kurt kız. Hançeri sapla. Ateşten daha temiz olur.” Clegane ayağa kalkmaya çalıştı ama hareket ettiğinde kolundan bir parça yanık et koptu. Tom adamı sağlam kolundan yakalayıp kaldırdı.

Kolu, diye düşündü Arya ve yüzü. Ama o Taziydı. Öfkeli bir cehenennemde yanmayı hak ediyordu. Arya’nın elindeki bıçak ağırlaşmış gibiydi. Arya hançeri daha sıkı kavradı. “Sen Mycah’yı öldürdün,” dedi bir kez daha. “Öldürdün. Yaptın.”

“Öldürdüm,” dedi Tazı. Bütün yüzü çarpılmıştı. “Onu ezip geçtim, bedenini ikiye böldüm ve güldüm. Ablanı kanlar içinde bırakarak dövmelerini izledim, babanın kafasını kesmelerini seyrettim.”

İkincisi ise han dövüşünden sonra ağır yaralandığı zaman…

“Yalan söyleme,” diye homurdandı Tazı. ‘Yalancılardan nefret ederim. Yüreksiz sahtekârlardan daha da çok nefret ederim. Durma, yap.” Arya hareket etmeyince Tazı konuştu. “Kasabın oğlunu öldürdüm. Onu neredeyse ikiye böldüm, sonra da güldüm.” Tuhaf bir ses çıkardı, Tazının hıçkırdığını fark etmek Arya’nın birkaç saniyesini aldı. “Ve küçük kuş, senin tatlı ablan, beyaz pelerinimin içinde öylece durdum ve onu dövmelerine müsaade ettim. O lanet olası şarkıyı zorla aldım, o vermedi. Kendisini de alacaktım. Almalıydım. Ablanı kanlı kanlı becermeli ve onu o cüceye bırakmadan önce kalbini yerinden sökmeliydim.” Tazının yüzü bir acı dalgasıyla çarpıldı. “Beni yalvartmak niyetinde misin sürtük? Yap şunul Merhamet lütfü… şu senin küçük Mycah’ın intikamını al…”

Eğer gözümden kaçmadı ise bu ikisi dışında açık seçik “öldürdüm” dediği bir an yoktu? Peki, bu iki sözde itirafın ortak noktası nedir?

İkisinde de Arya’yı tahrik edip, onu öldürmeye teşvik etmek amaçlı kurduğu cümlelerdi…

Ne dersiniz, sizce de Sandor aslında oğlanı öldürmemiş ama diğer Lannister askerlerinden biri yapmış olabilir mi?

Doğrusu Sandor’un kaçan bir çocuğu öldürme arzusu bana çok mantılı gelmiyor. Tamam, karanlığa kaçan gri bir karakter ama o bir Dağ değil. Bu yüzden Mycah meselesi garibime kaçıyor.

3 Likes

Konu açtığın için teşekkürler :smiley:.

Öldürmemiş olabilir çünkü Sandor bunu yapacak kadar kötü bir adan değil. Ama öldürmüş de olabilir. Öldürse de öldürmese de benim için pek bir şey değişmeyecek sanırım. Lannister askerlerinin öldürmüş olma ihtimali yüksek çünkü onlar bu işi Sandor’dan daha fazla yapma ihtimali olan kişiler.

Tazı her iki bahsedişinde de aynı öldürme şeklinden bahsediyor. Lannister askeri öldürmüşse onu ortadan ikiye bölmüş olmalı ama bunu Tazı gibi olmayan kaç asker yapabilir emin değilim. Keşke Arya öyle at sürdükleri bir zamanda sorsaymış “Sen mi öldürdün” veya “Neden öldürdün” diye.

Sandor şimdi kesin olarak öldü mü? O kadar okumama rağmen hala bir fikrim yok. Bu kısmı bunu okuyacak bazı kişiler kitaplarda bu noktaya daha gelmemiş olabilir diye spoiler içine aldım, doğru mu yaptım?

Sandor ölmedi. Neredeyse kesin.

Cevap için teşekkürler. Bunu öğrenmem iyi oldu yoksa gelecek kitapta Sandor’u görürsek kafam bayağı karışırdı :smile:

Ne demek efem, üyelerimizin istekleri değerlidir. :grin:

Yani işte ben de öyle düşündüm ve üstüne hiç mantıklı gelmedi öldürmesi… Sandor kaçıyor diye kimi öyle öldürmüş şu zamana kadar ki? Dahası doğrudan itiraf ettiği 2 şekilde de karşısındakini kendisini öldürmesi için tahrik ediyordu.

10-11 yaşındaki bir çocuğu herhangi bir asker o şekilde öldürebilir.

Ned ile de konuşması vardı sanki. Kaçtı ama yeterince hızlı değildi tarzı bir şey diyordu.

İşte, öyle bir konuşma var ama yine doğrudan “ben öldürdüm” olayı yok. Oğlan kaçtı, yeterince hızlı değildi… cümle bu.

1 Like

Bence öldürdü yani mesela ben odaya sinek ilacı sıktım deyip de öldürmedim diyince ben öldürmemiş mi oluyorum?

1 Like