Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1

6-sezon
7-sezon
kitap
sansa-stark
buz-ve-ateşin-şarkıs

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1

JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2

JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3

JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4

JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5

Forumda böyle bir konu bulamadım, bu nedenle farklı blog ve sitelerde karşıma çıkan ve benim de aklıma yatan noktaları bir kaç konu başlığı altında burada sunmak istedim.

*Öncelikle dizi için konuşmak gerekirse doğrusu 4. sezondan sonra izlemeyi bıraktım; çünkü Sansa’ya Kış Rüzgarları Olay Örgüsü yerine Jeyne Poole Olay Örgüsünün verilmesine katlanamadım. Ama baktım ki en sonunda dizide de Sansa’ya hakkettiği değer verilmeye başlanmış ve JON/SA birlikteliğine doğru izler dizide de kendine yer bulmuş, ben de diziyi kaldığım yerden hızlı bir şekilde izlemeye başladım. Henüz bitirmedim ama zaten açıkçası internet sayesinde tüm bölümleri izlemiş kadar oldum.

Bunu belirttikten sonra gelelim kitaptaki ve dizideki bu husustaki göze çarpan detay, paralel ve ipuçlarına. (Not: Arkadaşlar bu yazıyı lütfen kaynak yazının bir çevirisi olarak görün. Benim de zayıf bulduğum, inanmadığım noktalar var ama kaynağa olan saygı nedeniyle onları çıkarmadım.)

Kaynak: https://sweetsummersansa.tumblr.com/post/165427688011/every-single-detail-that-proves-jonsa-is-endgame

BÖLÜM A: Ned ve Catelyn Paralelleri:
Dizideki ve kitaptaki en sağlam, güçlü ve sağlıklı ilişki şüphesiz; Ned ve Cat çiftinin evliliği. Diğer bazı çiftler aksine (Robb-Jeyne, Rhaegar-Lyanna, Tyrion- Tysha, Sansa- Joffrey) bu ikisinin ilişkisi ilk görüşte aşk gibi başlamıyor. GRRM de zaten bir anlık kıvılcımla başlayan aşkların uzun ömürlü olmadığını söylüyor. Ned ile Cat ise görev gereği evleniyorlar ve zamanla sabırla karşılıklı sevgi ve saygı ile güçlü bir birliktelik inşa ediyorlar. (Cat, Ned için: “hayatını üzerine inşa ettiği kayası” diyor hatta)

1-) Görünüşlerindeki paralellikler (kitap + dizi):

• Jon, Ned Stark’ın kopyası olarak görülürken Sansa da annesinin kopyası olarak görülüyor. Hatta Cat, Jon kendi oğullarından daha çok Ned’e benzediği için içerleniyor.
  • Sadece görünüşleri değil; dizide bu kişilerin kıyafetlerinin de birbirine benzediği görebiliriz. (Jon- Ned gibi giyinirken Sansa da Cat gibi giydiriliyor. ) (* Dizide: Sansa’nın Jon’a babasının giydiği şekilde bir pelerin hediye ettiğini de unutmayalım.)

2-) Davranışlarındaki paralellikler (kitap + dizi):

• Ned/Jon: İkisi için de “onur” kavramı eylemlerinde büyük önem taşıyor. Hatta Jon, Ned olsa ne yapardı diye sık sık aklından geçiriyor. ÖRN: Jon’un Janos Slynt’i idamı ile Ned’in Gece Nöbeti kaçağını idam etmesi gibi…

• Ayrıca şuna bir bakalım:

• Cat/Sansa: Sansa ne zaman bir zorlukla karşılaşsa annesi gibi güçlü olması gerektiğini kendine hatırlatıyor. O da annesi gibi daha politik ve bir leydinin nezaketini kendine zırh edinmiş durumda.

3-) İki çifte de ilişkilerini taş taş üstüne koyarak inşa etmesi:

• Ned ve Cat iki yabancıyken zamanla sabırla ilişkilerini kuruyorlar. Dizide de gördüğümüz gibi Jon ve Sansa da birbirine en uzak kardeşler iken yavaş yavaş en yakın “kardeşler” konumuna geliyorlar.
  • Sansa’nın Jon’a Stark pelerini hediye etmesi, birbirlerine güvenmeleri gerektiğini kabul etmeleri, Jon’u Kuzey’i Sansa’ya emanet etmesi gibi…

4-) Dizide Sansa/Jon sahnelerinin Ned/Cat sahnelerine benzer çekilmesi:

BÖLÜM B: Jon ve Sansa’nın Winterfell’i birlikte yeniden inşası ile Kuzey’i bir araya getirmeleri:

1-) Sansa ve Jon’un (Kuzey’deki) Kral ve Kraliçe olarak iyi bir ekip olacaklarının ipuçlarının verilmesi (kitap + dizi)

• Jon, Stannis ile savaş stratejileri hakkında konuşurken onun ne kadar askeri ve stratejik hususlarda bilgili olduğunu görüyoruz. İleride işine yaramayacağı bir şeyi neden gösterme zahmetine girsinler ki…
  • Sansa, Taht Oyunları’ndaki en iyilerden ders aldı diyebiliriz (Cersei, Serçeparmak, Margaery…). Ayrıca hayatta kalmasının en önemli sebebi de politik zekası ve adapte olabilme ve de manipüle edebilme yeteneğini. Sansa’nın hayatı boyunca zaten bir haneyi yönetecek bir leydi olması için yetiştirildiğini de unutmayalım. Haneler, haneler arası ilişkiler, tarihleri, ittifaklar, akrabalıklar… vs bunlar hep Sansa’nın bildiği şeyler (Hatta Arya kitapta gördüğü hane filamasının kime ait olduğunu bilemeyince kesin Sansa’nın bilebileceğini belirtiyordu). Ayrıca dizide Sansa’nın gıda yönetimini, kıyafetlerin ve Kışyarı’nın kışa hazırlıklı olması için yaptığı denetimleri unutmayalım
  • Dizide de iyi bir takım olduklarını gösterdi zaten. Jon’un askeri zekası ile Sansa’nın politik dehası mükemmel bir ekip ortaya çıkarıyor.

2-) Hem Sansa hem de Jon çocukluklarındaki Winterfell’i yeniden inşa edip kendi ailelerini bir araya getirmelerini hayal etmeleri (kitap)

• Jon, Val’i eşi olarak alıp onun yeğeni, Sam, Gilly ve onun bebeği ile Winterfell’de yaşayabilmenin hayalini kuruyor. (Mance’in oğlu ile Gilly’nin bebeği Robb ve kendisi gibi kardeş gibi büyüyebilirler diye düşlüyor). Robb adında bir oğul sahibi olmayı ve babası gibi kendi çocukları ile onları birlikte büyütmeyi hayal ediyor.
  • Sansa ile Willas ile evlenip Bran, Rickon ve Arya gibi çocuklarının olduğunu hayal ederek; bir nevi annesinin yerine geçiyor.
  • Yani ikisi de hayallerinde bir şekilde Robb, Arya, Bran ve Rickon’u bir araya getirerek onların ebeveynleri olarak aileyi tamamlıyorlar.

3-) Sansa Winterfell’i “gerçek anlamda” KAR’DAN (Jon Kar) yeniden inşa ediyor.

*Bonus 1: Kitapta; Sansa kardan Kışyarı’nı inşa ederkenki bölümde şöyle bir paragraf geçiyor:

“… kar’ı kirpiklerinde hissedebiliyordu, dudaklarında kar’ın tadını alabiliyordu. Bu, Kışyarı’nın tadıydı. Masumiyetin tadı. Hayallerin tadı…Uçuşan kar taneleri bir aşığın öpücüğü kadar hafif yüzünü okşadı…”

**Bonus 2: Bu bölümün başında geçen bir diğer Jon ile ilişkili bölüm ise şöyle:

“…Kar, hayalet sessizliğinde aşağı doğru sürüklendi ve zeminde katı ve bozulmamış bir halde uzandı. Tüm renkler dış dünyadan kaçıştı. Burası beyazların ve siyahların ve de grilerin diyarıydı. Beyaz kuleler ve beyaz kar ve beyaz heykeller, siyah gölgeler ve siyah ağaçlar, yukarıda koyu gri gökyüzü. Saf bir dünya, diye düşündü Sansa. Buraya ait değilim. Ama yine de dışarı adımını attı. Botları ayak bileği derinliğinde karın pürüzsüz beyaz yüzeyine yırttı ama hiçbir ses çıkarmadı

(Buradaki Hayalet, Jon’un ulukurtuna ve de tıpkı bir kurt gibi renk körü olmaya gönderme olabilir… ya da Gece Nöbetçilerinin pelerinleri gibi beyaz zeminde siyah ve gri silüetler…)

***Bonus 3: Kitapta Jon da Winterfell’i tekrar inşa edebilmenin hayalini kuruyor:

“…Winterfell, diye düşündü, Theon yanmış ve kırılmış bırakmıştı, ama onu yeniden inşa edebilirim. Tabii ki babası bunu isterdi ve Robb da öyle. Asla kalenin kalıntılar içinde kalmasını istemezlerdi …”

****Bonus 4: Sansa’nın Winterfell için söyledikleri:

Taş ve Kar, Winterfell’den geriye kalanlar sadece bunlardı. Tıpkı o ve Jon gibi.”

(Alayne TAŞ ve Jon Kar)

BÖLÜM C: Jon’un Sansa’nın Kahramanı Olması:

1-) Jon; Ejderha Şövalyesi Prens Aemon:

• Jon ve Robb küçükken oyun oynarken hikayelerdeki kahramanları kendilerine karakter olarak seçiyorlar. Jon kendisi için “Ejderha Şövalyesi Prens Aemon”ı seçiyor. (*Kaynak aldığım yazıda Robb’un seçtiği kişilerin nasıl Robb’un yazgısına haberci olduğuna dair kısımlar da var ama onları burada geçiyorum. İsteyen için çevirebilirim).
  • Prens Aemon gerçek bir onurlu şövalye olarak herkesçe sevilen bir karakter. (Sansa ve şövalyelere düşkünlüğünü unutmayalım)
  • Ayrıca Prens Aemon kız kardeşi Naerys’e olan aşkıyla da ünlü bir kahraman.
  • Buna ek olarak Sansa’nın bölümlerinde de Prens Aemon sık sık geçiyor:
  • Sansa; Joffrey’i Kraliçe Naerys’in Prens Aemon’ı sevdiği kadar sevdiği söylüyor babasına. Ned ise Joffrey’nin Prens Aemon olmadığı söylüyor kızına. Yeterince büyüdüğünde Sansa’ya layık; cesur, kibar ve güçlü bir soylu lord ile onu evlendireceğini söylüyor. (-> JON?) (kaynak: https://butterflies-dragons.tumblr.com/post/164903916129/redsansayes-he-did-vi-the-prince-that-was )
  • Sık sık şarkı ve hikayelerdeki kahramanların kendisini kurtarması için dua ediyor. Bu kahramanlardan biri de tabi ki Prens Aemon.
  • Hatta Cersei, Sansa’nın Ejderha Şövalyesi Prens Aemon’ın kendisini kurtarması için beklemesini söylüyor dalga geçerek.

2-) Janos Slynt’in idamı:

3-) Jon, Sansa’nın Kışyarı üzerindeki hakkını çiğnemiyor:

• Stannis, Jon’a Winterfell’i ve de meşru bir Stark olmayı sunduğunda Jon, WF’in Sansa’nın hakkı olduğunu söylüyor. (2 defa WF’i almayı reddediyor)
  • Dizide ve kitapta Sansa’nın Kuzey üzerindeki hakkı büyük bir fırsat olarak diğer herkes tarafından da kabul edilen bir şey. Hatta Sansa da kimsenin onunla aşk için evlenmeyeceğini tek istediklerinin onun Kuzey üzerindeki hakkı olduğunu söylüyor.
  • Ama diğer herkesin aksine Jon, Sansa’nın bir Lannister ile evli olmasını bile umursamayarak Kuzey’in ona ait olduğunu söyleyerek Sansa’nın hakkı peşinde olmayan tek kişi olarak kalıyor. (Yani eğer evlenirlerse bu onun hakkı için değil sevgi için olacak.)

BÖLÜM D: Tarih:

• GRRM, seriyi büyük ölçüde İngiltere’deki 15. yy. Güllerin Savaşı’ndaki olay ve karakterlerden esinlenerek yaratıyor. Buna göre:
  • Jon Snow/Targaryen: Henry Tudor (Lancaster Hanedanından)ile paralellik gösterirken
  • Sansa: York’lu Elizabeth ile paralellik gösteriyor.
  • Ve Güllerin Savaşı bu iki kişinin Kral ve Kraliçe olarak evlenmesi ile son buluyor.
  • Starklar -> York Hanedanı
  • Lannisterlar-> Lancaster Hanedanı
  • Henry Tudor ve Jon S/T paralelleri:
  • İkisi de savaş sırasında doğuyor, York/Stark’a düşman aile içinde doğuyorlar, babaları onlar doğmadan ölüyor, bir annenin tek oğlu olmaları, piç olarak kabul edilmeleri, doğumlarından itibaren düşman ailedeki bireylerce yetiştiriliyorlar, ikisinin de asıl hanedan armaları kırmızı bir ejderha, ikisi de efsaneler ile ilişkili görülüyor.
  • Sansa ve Elizabeth paralleleri:
  • İkisi de kızıl saçlı güzel kadınlar, politik değerleri yüksek, en büyük kız evlatlar, babaları umulmadık biçimde ölüyor, ikisinin de erkek kardeşleri taht için yola çıkıyor, ikisinin de hayatında ailelerinin düşüşü için komplolar üreten birisi var, ikisin de iki küçük erkek kardeşi ortadan kayboluyor, ikisi de bir piç hayatı yaşamak durumunda kalıyor…
  • Sonuçta Henry ve Elizabeth evlenerek örnek bir mutlu çift olarak tarihe geçiyorlar. Armaları ise kırmızı ejderha ile beyaz bir köpek (kurt)

BÖLÜM E: Ashford Turnesi Teorisi:

• Dunk ve Egg Hikayelerinde geçen bir turnuvadan ilhamla ortaya atılmış ve üzerinde kesinlikle durulması gereken bir teori (* Forumda bu konuyu anlatmıştım, ordan da bulabilirsiniz)

• Lord Ashford kızının 13. yaş günü için turnuva düzenliyor, kızı turnuvanın aşk ve güzellik kraliçesi ve onun için beş şövalye yarışıyor:

• Son beş finalist sırasıyla şöyle:

• Lyonel Baratheon

• Leo Tyrell

• Tybolt Lannister

• Humfrey Hardyng

• Prens Valarr Targaryen (esmer/kahverengi saçlı bir Targaryen!)

• Şimdi Sansa’nın şu ana kadarki taliplerine bakalım:

• Joffrey Baratheon

• Willas Tyrell

• Tyrion Lannister

• Harry Hardyng

• ??? → koyu saçlı Targaryen JON’dan başkası olamaz!

BÖLÜM F: Jon’un ölümü (kitap)

1-) Sansa, Jon’un ölümünü hissediyor:

• Sansa’nın Kargaların Ziyafeti ile Jon’un Ejderhaların Dansı kitabındaki son bölümleri zamanlama olarak örtüşüyorlar.
  • Sansa bölümünde:

“…Ayağın altında buz vardı ve ayak bileğini burkmayı bekleyen kırılmış taşlar ve rüzgar şiddetli bir şekilde uluyordu. Bir kurt gibi diye düşündü Sansa. Dağlar kadar büyük bir hayalet kurt ”.

(Jon’un ulukurdu: HAYALET ve Robb ölürken onun kurdunun da uluduğunu unutmayalım)

2-) Jon, ölürken Sansa’yı sevdiği kadınla birlikte anıyor:

• Ölürkenki düşüncelerinde Sansa ve Ygritte’i hemen art arda düşünüyor:

“…Leydi’nin postunu fırçalayıp kendi kendine şarkı söyleyen Sansa’yı düşündü. Hiçbir şey bilmiyorsun Jon Snow

*BONUS 1: Jon, kızıllardan hoşlanıyor.!!
*BONUS 2: Jon, kitapta kızıl saçlı Ygritte’i gümüş saçlı Val’e yeğliyor:

“Öncesinde Lord Janos tarafından bir dönek olarak asılacak mıyım, ya da yeminlerimi boşverip, Val’le evlenip Winterfell’in Efendisi mi olmalıyım? Böyle bakınca kolay bir seçim gibi görünüyordu… ancak Ygritte hala hayatta olsaydı daha da kolay olabilirdi. Val onun için yabancıydı. Kesinlikle göze güzel geliyordu ve Mance Rayder’ın kraliçesinin kız kardeşiydi, ama yine de… ”

BÖLÜM G: Saç ve kostüm (dizi):

1-) Sansa’nın saçı ve kostümü:

2-) Jon’un kıyafetleri:

• Dizide Jon’u Sansa’nın verdiği pelerinden başka bir şeyle neredeyse hiç görmüyoruz. Hatta Kingslanding sıcağında bile çıkarmıyor.
  • Westeros’ta pelerinin evlilikte koruma anlamına geldiğini de unutmayalım.

BÖLÜM H: Şarkılardaki öngörüler (kitap):
1-) Sansa Kılıçlarn Fırtınası’ndaki bölümünde:

• Sansa, Margaery ve Olenna ile Joffrey hakkında konuşurken arkada “Ayı ve Güzel Bakire” şarkısı çalıyor. (Ummadığı birine aşık olan bakire kız hakkında)

2-) Bu bölümden sonra Jon’un bölümü geliyor:

• Mance ile konuşup onu artık bir karga olmadığına inandırmaya çalışırken arkadan bir şarkı söylendiğini işitiyor: “Dornlu Adamın Karısı” şarkısı çalıyor. (Bir kadını çok seven bir adam hakkında; hatta o kadar seviyor ki onun aşkını bilmemek ölümden beter.)

*Bonus: Bu şarkıyı sonra Mance, Ramsay ve Jeyne’in(sahte Arya/ dizide Sansa) düğününde söylüyor. Ama adını değiştiriyor: KUZEYLİ ADAMIN KIZI olarak adını değiştiriyor. (Ejderhaların Dansı Theon Bölümü)

3-) Sansa ve Jon’un bu bölümlerinden sonra Daenerys’in bölümü geliyor. Bu bölümde Dany bir ihanet geldiğini biliyor ve yakında birinin onu öldürmeye geleceğini düşünüyor. Qarth Kehanetindeki üç ihanetten bahsediliyor: Biri kan için, biri altın için, biri de aşk için…

SONUÇ: Bu bölümlerin art arda gelmesi ne ifade ediyor olabilir? GRRM böyle şeyler yapmayı seven bir yazar unutmayalım! → Sansa ummadığı birine aşık olan kız; yani Jon’a, Jon’un gerçek aşkı ise diğer kızıl saçlı kız olan Sansa ve Jon, Dany’e Sansa’ya olan aşkı için ihanet edecek olan kişi. (Gerçi ben 3. ihanetin Tyrion’dan geleceğini düşünüyorum daha çok… hatta çoktan geldiğini düşünüyorum… kaynak yazıyı değiştirmek istemedim. )

BÖLÜM I: Grrm’in seri için düşündüğü ilk taslak:

• Arya ve Jon birbirlerine aşık oluyorlar ama kardeş olmaları ve Jon’un Gece Nöbeti yemini bu aşkı imkansız kıldığı için derin acılar çekiyorlar.
  • Tyrion, taraf değiştiriyor ve Stark kızı Arya’ya aşık oluyor. Bu da Jon ve onu rakip hale getiriyor.
  • ŞİMDİ: bu taslaktan vazgeçiyor GRRM. Daha doğrusu Arya yerine Sansa’yı koyuyor diyebiliriz. Tyrion ile evlenen sonuçta Sansa oluyor. Jon’un kardeşi değil kuzeni olması ve yemininden kurtulmuş olması ise aradaki problemleri kaldırmış oluyor.

BÖLÜM J: Jon/Sansa sahnelerinin dizideki diğer çiftlerin sahneleri ile paralellik göstermesi:

1-) Sam ve Gilly sahneleri ile
2-) Robb ve Talisa sahneleri
3-) Ygritte ve Jon sahneleri
4-) Brienne ve Jaime sahneleri

*** Kaynak gösterdiğim yazıda bunların yan yana paralelliklerini gösteren gifleri bulabilirsiniz.**** (Kesinlikle inceleyin. Çok ilginç… )

BÖLÜM K: Diğer:

JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2

JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3

JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4

JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5

Merhaba,

Yazmayacaktim ama dayanamayacagim.

Aslinda öngörü, paralellik, ipucu diye yazdiginiz seylere detayli yorum yapmayacagim. Sadece sunlari söyleyim : Hepsini biliyorum, daha önce okudum, ama bana göre dizide de, kitap serisinde de Sansa ve Jon birlikteligi için hiçbir mesaj yok. Sunulan seyler ya çok zorlama, ya da çok dolayli, veya her ikisi birden. Ama siz farkli düsünüyorsunuz, saygi duyarim.

Gerçi daha önce hiç denk gelmedigim “el ele tutusmalarina zoom yaptilar” argümanlari var ama yine ayni, bunlarin hiçbir özel anlami, göndermesi falan yok ki.
Veya kiyafet, saç, aksesuar falan filan… Sonuçta bölge bölge belli bir moda var. Simdi saçini Lyanna topuzu yapan her Kuzeyli kiz için “Jon için potansiyel e$ adayi” mi diyecegiz.
Valla bizim Dany’nin “Jon” yazili yüzügü var resmen, hiç bahsetmiyoruz, bahsetmemiz gerekir ama galiba bunlar böyle büyük sonuçlara baglanabiliyorsa :grin:
Su :

Neyse, yani yazmayacaktim aslinda fakat bu :

… bu yönde iddialar, hiçbir zaman okuyup da geçebilecegim seyler degil.

Kimya meselesi ile baslayalim.

Sizin, Jonsacilarin, hatta genel olarak Jonerys’e hos bakmayanlarin, zaten Jon ve Dany arasinda bir kimya görmeniz beklenemez. Ama bize sorarsaniz da (Jonerysciler), bu ikili arasinda sahane bir kimya var.
Peki siz mi haklisiniz? Yoksa bir mi hakliyiz?
Hiçbirimiz!
Göreceli bir durum bu. Dolayisiyla siz "0 kimya"yi bir argüman olarak sunamazsiniz, tipki benim "müthis kimya"yi bir Jonerys konusunda argüman, kanit olarak sunamayacagim gibi.

Diger ve esas meseleye geçelim…
“Dany’ye oyun oynuyor”

Simdi bilmeyen arkadaslar için ben bunu biraz açayim.
Arkadaslar, Jonsacilar (Jon ve Sansa birlikteligini isteyen, öngören, olacagini düsünen, destekleyen fanlar) Jon’un özetle 7,sezon’da Dany ile sirf ejderhalari ve ordusu için yattigini, ona aslinda asik olmadigini ileri sürüyorlar. Hatta neydi teorinin adi? “Undercover Jon” galiba.

Önce kendi mantigimin ürettigi argümanlari sunayim.

Bu, resmen, Jon karakterini katletmektir.
Jon’un bu sözde hareketine manipülasyon diyorsunuz, ama Jon karakterinin yapacagi manipülasyonlarin bir limiti vardir degil mi? Siz bunu söyleyerek, Jon’u Baelish seviyesinde, ayarindan bir adama dönüstürüyorsunuz. Jon’u, onu kurtarmaya gelmis ve bu ugurda ejderhasini kaybetmis bir kadinin arkasindan is çeviren, o kadini kullanan bir pislik yapiyorsunuz.
Bunu Jon’a yakistirabiliyor musunuz gerçekten? Hadi yakistirdiniz diyelim, Jon’un bu kadarini yapacak seviyede olduguna inaniyorsunuz diyelim; böyle bir adamin sevdiginiz karakter ile, Sansa ile, birlikte olmasini mi istiyorsunuz?

Bir diger mesele, Jon neden bunu yapsin ki?
Jon Dany’ye “diz çöktügünde”, Jon gemide Dany’nin kapisina gittiginde, Dany zaten halihazirda hiçbir karsilik beklemeden Jon’a “Gece Kralini ve ordusunu birlikte yenecegiz” demis ve söz vermisti. O noktada oyuna, manipülasyona ne gerek var zaten?

Jon, Dany’nin sözüne güvenmiyor diye mi düsünüyorsunuz? Garantiye mi aliyor isini diyorsunuz?
Dany yaklasan tehlikenin farkinda, kendi gözleriyle gördü + “çocuklarim” dedigi ejderhalarindan birini kaybetti, o ejderha bizzat Gece Krali tarafindan öldürüldü.
Dany Gece Kralina düsman, hem de Jon’un olmadigi kadar düsman. Dany hem diyar için savasacak, hem de ejderhasinin intikami için.
Jon bunlari biliyor, görüyor, sonuçta bu olaylarin tam ortasindaydi her zaman. Dany’yi de biliyor, nasil biri oldugunu, ne hissettigini.
Bunlari, ve basit ama mantikli bir sekilde Dany’ye güvendigi için, hakettigini düsündügü için, dogru olduguna inandigi için diz çöktügünü düsünmek yerine, neden böyle hiçbir tutarliligi, mantigi olmayan manipülasyon, komplo teorileri üretiliyor ki?

Size birde son olarak kendi mantigimin disinda argümanlar sunayim.
Senaryodan alintilar (bu arada bununla alakali bir makale var, okumak isterseniz).
Gerçi, sizi bilmem ama, Jonsacilar genel olarak “Sahte senaryo” diyor buna her ne kadar ellerinde kanit olmasa da, ama gayet gerçek. Zaten, kimse üzerine alinmasin, islerine gelmeyen her seye “sahte”, “yalan”, “HBO’nun gerçegi gizlemek için oyunu” diyorlar.

Neyse. Senaryodan alintilar…

Etkilenme ilk karsilasmalarinda basliyor, senaryoda söyle yazilmis :

Jon gözlerini Dany’den alamaz. Onun böyle görüneceğine dair hiçbir fikri yoktu. O inanılmaz hoş/zarif/sevimli!

5.bölümde, savastan döndügünde Dany ejderhalarini, Jon Dany’yi izliyor ve senaryoda söyle yaziyor :

Jon onu izlemeye devam etmek ve ruhuna ağır gelen dünya olaylarını/sorunlarını unutmak istemektedir, ama böyle bir adam değildir.

Dany Jon’un yataginin basindayken, Jon “diz çökmeden” evvel :

Jon daha önce hiç onun gibi bir kız görmemişti. Güzelliği, gücü, hüznünün ve acısının ona hissettirdikleri… Tüm bunlar Dany’ye aşık olduğunu anlamasına sebep olur.

Bu da yine diz çökmeden hemen önce :

Ona baktı ve yıllar boyunca herkesin gördüğü şeyi gördü : Dany’nin içindeki gücü, yolunun üzerindeki her şeyi ele geçirmesini sağlayan o gücü.

Sonuç…

Jon diz çöktü çünkü Dany buna deger, çünkü Dany kendini kanitladi, çünkü Dany’nin içinde büyük bir güç var ve Jon da bunu gördü, anladi.
Yani Jon oyun oynamiyor.
Ayrica asik oldugunu belirtmeme gerek yok sanirim?

@purple_serpents konu için teşekkürler. ben de diziyle ilgili açmak istiyordum ama üşeniyordum. kitap için bir konum var ama o da ilk kez üye olduğum zamana denk geldiği için biraz karışıktı.
Bir Krallığın Kaderi: Jon ve Sansa
Daha önce foruma üyeliğin var mıydı? eski üyelerden misin? ya da bende paylaşmak istiyorum diyen yeni bir üye misin bilmiyorum. ama bir jonsa’cı olarak yolun çok zorlu ve dikenlerle dolu. Öncelikle ne kadar anlaşılmak istesen de seni asla anlamayacak/anlamaya çalışmayacak bir sürü insan var burada. ne kadar doğruluk payı yüksek bir şey paylaşırsan paylaş,anlatmaya çalıştığın hep sadece temenni olacak(gerçekleşmesi yüzde bir milyon mümkün olmayan-evet, yazılmamış kitapta yazarın böyle bir şey yazması mümkün değil,biz sadece zavallı shipçileriz,teori olması için kız karakterin herkesin sevdiği bir karakter olması,mantıksız ya da yanlışta olsa ani kararlar vermesi,gerektiğinde erkek gibi kız olması,yani her ne kadar saçma sapan bişey yapsa da,yaptığının yarardan çok zarar getirmesi mümkün olsa da, havalı sahnelere sahip olan bir karakter olması şart çünkü-), hep bir hayalperest,o güzelim farklı diziyi pembe diziye çevirmeye çalışan, boş hayallere kapılan, diziyi ya da kitabı sırf kendi düşüncesini kanıtlamak için okuyan/izleyen biri yaftası olacak üzerinde.sansa yı sevenler haricinde çok az kişi durup acaba söylediklerinin doğruluk payı olabilir mi :thinking: diye düşünecek. umarım sonunda pes edip,seriden aldığın zevkten nefret eder hale gelmezsin. Neyse,içimi de döktüğüme göre artık yorumuma geçebilirim:
kitapta jon-sansa olmasını daha çok istiyorum,ve kitapta ki ipucu olabilecek şeyleri okumak benim için daha zevkli.birbirlerinden çok farklı görünen,çok yakın ama ayrı dünyalarda yaşayan karakterlerin birlikte olması benim ilgimi daha çok çekiyor çünkü ister istemez hikaye bir derinlik kazanıyor. ve sevginin gerçekliğine kendinizi kaptırıyorsunuz. bknz:jane austen’in emma kitabından emma ve knightley…
ben şahsen jon’un dizide dany’den hoşlandığını düşünüyorum.–tabi sonradan dany’yle anlaşmazlık yaşayacağını da(muhtemelen varislik meselesinden ama dany’nin gittikçe katılaşan karakteri ve taht hırsı da bir sebep olabilir)–.
aynı anda iki kişiyi sevmek gayet mümkün ama bence şu an jon,sansa için bir şeyler hissediyor olsa dahi bunu kendisi de bilmiyor. zaten kardeşi olduğunu düşünüyor. bence birlikte olan sahnelerinin çoğunda ilgi kırıntıları bulmak mümkün ama özellikle baelish’in jon onun boğazını sıktıktan sonra kaleden ayrılırken onu izleyen sansa’ya tuhaf bir şekilde bakması gibi küçük detaylar bence her kesimden dizi takipçisinin üzerine düşünmesi gereken detaylar. çünkü bu sahneler finalde jon-sansa olursa ‘‘aa,şöyle bir sahne vardı,doğru ya :bulb: şimdi parçalar birleşiyor’’ diyebileceğimiz sahneler. kimse final sezonunu bilmiyor. 7.sezona kadar dany fanlarının da bize sunabileceği tek şey belki de sanat için yapılmış sahne paralellikleriydi. bir de jon ve dany’nin hikayenin önemli iki ucu olması ve her sıradan hikaye de ki gibi bu ikisinin mutlaka evlenmesi gerektiğiydi. yani herhangi bir stannisçi mesela rahatlıkla çıkıp jon ve dany aşık olamaz,ikisi çok farklı deyip onları rahatlıkla egale edebilirdi. ama dizide oldu ve yeni yeni dany’ciler ortaya çıkıp aa şöyle bir sahne vardı acaba buna mı işaret ediyordu diyebiliyor.
toparlamak gerekirse şu an senaryo öyle bir yerde ki,dizinin farklı olma telaşını da düşünürsek, ve aklımıza takılan bazı sahneleri ortaya koyarsak senaryo her yöne gidebilir. dany’nin babası gibi olacağına ya da jon’la evlenip westeros’u yöneteceklerine,ya da jon’la savaşıp ölmesine, ya da çocuklarının tahta çıkmasına ya da jon’un tek başına kral olup kendine yeni bir kraliçe bulmasına doğru gidebilir.oyuncular bir sürü farklı final çektik demişti mesela. o yüzden rica ediyorum, gaipten haber alıyormuş diziyi bir tek biz izliyormuşuz gibi davranmayalım.
şunu da eklemek istiyorum ki:forumda ki çoğu yerleşik üye, 8.sezon sadece ötekilerle geçecek derken, karakterler bundan sonra sadece büyük savaşa odaklanacak, daha taht oyunu pek olmaz derken bir jonsa’cı olarak ben aylar aylar önce;taht oyunlarıyla başladı,öyle bitecek büyük savaş en fazla bir-iki bölüm alır. başrolde ki karakterlerin çoğu birbirleriyle de hesaplaşacak,demiştim. ve gelen açıklamaların neredeyse hepsi beni haklı çıkardı. şu ana kadar genel tahminlerimin çoğu tutmuş gibi.o yüzden boşa atan,diziyi sadece temennileriyle izleyen biri değilim,gayet dikkatli takip etmeye çalışıyorum. ve ben bu jonsa teorisinin gerçekleşmesine dizi için %40’lık bir ihtimal veriyorum. dany-jon’a %60 veriyorum ama bu tamamen popüleriteden kaynaklı bir yüzde. bu %60’ın yüzde 50’sinde dany ölüyor ve jon’a bir varis bırakıyor. %10’da da westeros’u birlikte yönetiyorlar. eğer dany’nin çelişkili sahnelerini ve jon’un varislik meselesini görmezden gelirlerse ilk bir kaç bölüm bu yüzde %85 e çıkıyor direk.
@Starkgaryen duygu abla dany-jon sahnelerinin yetersizliğini sadece sansa’cılar değil benim bildiğim dizi fandom’undan dany’ciler hariç çoğu fan beğenmedi. hatta asıl ben dany’cilerin beğenmeyip eleştireceğini düşünüyordum ama açıkcası şaşırttınız beni. şahsen dany-jon’dan hiç bir zaman memnun olmadım ama ben bile keşke daha romantik,içten sahneler görseydik,bu kadar yaptınız bari tam yapın,jon kılıçla talim yaparken dany dikizlesin filan diye düşündüm. çünkü bence bu kadar takipçili bir teorinin hakkı asla iki kardeş olan jon-sansa sahneleriyle kıyaslanamamalıydı. kimsenin arada ki sevgiye taş atamayacağı gerçek bir sevgi olması olarak yansıtılması daha güzel olmaz mıydı :thinking:

@Cassiopeia
Dany’ciler disinda zaten Jonerys’e hos bakan, bunu isteyen yok dogru dürüst Ülkücüm. Jon’cularda karisik bir durum var benim gördügüm kadariyla. Kimisinin akli hala Ygritte’de, kimisi kimseyle shiplemiyor, kimisi de iste Jonerys’ci, hee birde kendi hallerinde takilip kimsenin canini sIkmayan, kimseye bulasmayan Arya-Joncular var.
Bunun disinda zaten dizi fandomundan bir Baratheoncu, Lannisterci, Starkçi çikip da “Jonerys çok iyi, begendim” dese, ben sasiririm, $ok olurum.

Biz çok memnunuz Dany ve Jon’un iliski gelisiminden, çünkü her sey dozundaydi.
Sorunsuz, hos bir dönemde karsilasmadilar, iyi de baslamadilar, ikisinin de korumasi gereken pozisyonlari, konumlari, agirliklari vardi; dolayisiyla bu ikilinin iliski gelisimi de bu ortamin üzerine kuruluydu. Zaten böyle bir ortamda daha fazla romantizm yazilamaz. Yazilirsa, zorlama olur, vicik vicik olur.
Bu yüzden biz Jonerysciler çok ama çok memnunuz. Sizden bunu görmenizi beklemiyorum tabi, ama Dany ve Jon iliskisi, kosullar ve konumlar açisindan, olmasi gerektigi gibi islendi, saglam islendi. Isin romantizmi falani filani son sezona kalsin, biz Danyciler zaten sadece 5 bölümde su an oldugundan daha fazla romantik sahneleri olan Dany-Jon istemezdik, bu kadari iyiydi, ayarindaydi, gerçekçiydi. O yüzden o senin dedigin güzel olmazdi, hayir.

Ve Jon-Sansa sahneleriyle kiyaslayan bir sizsiniz zaten, sizden baska kiyaslayan yok ki.

Genel olarak sunu da söylemem gerek; sen hep göreceli, kisisel hissiyat üzerinden gidiyorsun. Yani “Jon hiç asik gibi görünmedi”, “Fanlar çogunlukla Dany-Jon’u gelisimini sevmedi, gerçekçi bulmadi” tarzinda argümanlarla geliyorsun.
Ama olayin özüne bakmiyorsun. Dany ve Jon’u degerlendirirken, sartlari ve kosullari incelemiyorsun, analiz etmiyorsun. En basitinden, ben yukaridaki yorumumda, dizideki olaylara bagli olarak mantigimin vardigi sonuçlari anlatmisim o kadar, hiçbirine yorum yapmamissin.
Senaryoda yazilanlari paylastim, onlar hakkinda da tek yorumun yok. Sirf o senaryo alintilariyla neyin ne oldugu belli.
Ama sen sadece insanlarin ne düsünüp, ne hissettiginden bahsetmissin bana. Insanlarin ne hissettiginin hiçbir anlami yok ki dizideki olaylarin, senaryoda yazilanlar yaninda.

@Cassiopeia

Ek olarak…

Sanatsal sahne paralelliklerinden çok daha fazlasi var.

Hatta Ingilizcen iyiyse, $u dizi-film analizcisinin hazirladigi videoyu da tavsiye ederim :

On dakikani ayirman gerek sadece. Valla ben mesela saatlerimi bile ayiriyorum sizin argümanlarinizi, bakis açinizi degerlendirmek için, çünkü sadece bu sekilde ne demek istediginizi, olayi anlayip dogru sekilde fikir yürütebilirim.

konu için çok çok teşekkürler
Bir Jonsacı olarak hoş geldin diyorum
dizi için jon sansa teorilerinin bir kısmını yetersiz (kıyafet saç falan ), bir kısmını da oldukça doyurucu buldum
öncelikle şunu diyeyim kitap olsun dizi olsun Jon sansa, Jon Arya, Deny jon, Brienne jaime, tisha tyrion falan filan herkes için temenni. Kimin temennisi daha tutarlı göreceğiz kitap- dizi yayınlandığında
ben dizi için Jon dany ihtimaline çok yakınım. Ama bir yanım, hatta büyük bir yanım Jon sansa dizide de olsun istiyor.

Merhaba! Öncelikle Dany’i severim. Ama onu da Cersei’i sevdiğim gibi seviyorum diyebilirim. Cersei’i de karanlık tarafıyla her şeyiyle seviyorum.
Bu yazı bana ait değil tam olarak onu diyerek başlayayım. Gösterdiğim kaynaktan tam çeviridir. Bu nedenle bazı katılmadığım kısımlar var ama kaynağa saygıdan onları çıkarmadım.
Tabi ki katılmayabilirsin, inan gocunmam yani. Şimdi; GRRM’i tanıyoruz arkadaşlar… Dany ve Jon gibi iki büyük karakterle biten bir son yazmayacaktır. Ayrıca teyze-yeğen ilişkisi kuzen evliliğinden bin beter kötü. Targaryenlerin delirme olanağı ensest birliktelikle artıyor bence. (Ülkemizde bile kuzenler evlenebilirken, yeğenle teyze evlenemiyor yani… gerçi fantastik edebiyat bu :slight_smile: Yani adam şaşırtmayı seviyor. Bu nedenle ben hiçbir zaman ikisinin beraber olacağı bir son olacağına inanmadım.
O yüzüğü de anlamadım. Bana daha çok Lan yazıyormuş gibi geldi… Şaka şaka. Olabilir tabi ki. Ama Jon’un her yerinde de ulukurt var ve Sansa’nın verdiği pelerini çıkarmıyor. Bilmiyorum belki başka kıyafeti yoktur :slight_smile:
Aralarındaki kimyaya gelince, bunun eksikliğini sadece biz değil birçok dizi eleştirmeni de yazdı. Hatta birisi şöyle diyordu… ikisinin arasında o kadar kimya yoktu ki; Davos’un Jon’un Dany’e beğenerek baktığını söylemesi gerekti… Kit kötü bir oyuncu değil… Hatta benim de internette denk geldiğim bir senaryoda şöyle diyordu: Jon, Dany’in içinde bir şeylerin başladığını fark ediyordu… Dany’nin içinde bir şeyler, Jon’un değil. Bilemiyorum belki de eleştirmenler ve bizler yanılıyoruz.
Sanırım bahsettiğin teori : Politik!Jon ve Karanlık!Dany ki ben bu teoriye inanıyorum. Jon’un Ygritte’i kullanarak Mance’in yanına sızdığını unutmayalım lütfen… Jon da politik olarak güçlü bir karakter. Bunu yapmasında kişisel bir hırs yoktu… Gece Nöbeti için yaptı. Bu nedenle Kuzey ve gelecek savaş için böyle bir yol seçmesi onursuzluk sayılmaz bence. Yeni tanıştığı birinin sözüne ne kadar güvenebilir ki. Bu konuda diyecek daha çok şey var ama Politik!Jon ve Karanlık!Dany hakkında da bir konu açmak istediğim için şimdi fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. (Karanlık!Dany deyince kızmayın arkadaşlar, ama unutmayın ki Dany insanları canlı canlı yakmayı sık sık tercih eden biri… Şekil 1A: Tarly’ler… benim kanım dondu şahsen… Rickard ve Brandon Stark 2.0… neyse Dark!Dany başka bir başlığın konusu… ) (Ayrıca Jon’un tahttaki hakkının Dany’den fazla olması hırslı biri olan Dany tarafından nasıl karşılanacak bilmiyoruz. Bu konuda da yazacaklarım var ama JONSA#2’ye saklıyorum:)
Jon’un sözü : "Diz çökerdim ama… "
Jon, Sansa’ya ne demişti?: Babam hep “ama"dan önce gelen şeylerin zırva olduğunu söylerdi”
Tartışma olsun diye yazmadım… Şimdi cevap vermemek kabalık olur dedim. Senin düşüncelerini değiştiremem. Ben daha çok benim gibi düşünenlere hizmet için buradayım. Böyle daha eğlenceli :slight_smile: Konuma gösterdiğin ilgi için teşekkürler.

Merhaba :slight_smile: Oh my sweet summer child…
Ben ilk burada 2014’te yazmaya başladım. Lady Ashford teorisi, teorideki Targaryen’in Jon olması, Jon’un Red Woman tarafından hayata döndürülmesi, Sansa’nın Winterfell’i yeniden inşa edecek Stark olması ve de Serçeparkmak’ın sonunu getirecek olanın da o olacağı gibi bir çok tahmin ve öngörümde haklı çıkmış eski bir üyeyim. Nelerle karşılaştım bilemezsin.
Ama 4. sezon sonrası diziyi bırakınca ve Grrm de sağ olsun başka kitap çıkarmayınca uzun bir ara verdim ama işte döndüm buradayım. Ben yokken birilerinin Sansa’ya desteklemeye devam ettiğini gördüğüme sevindim. Krallığın Kaderi yazısını şimdi okudum ve gerçekten iyi daha önce denk gelmediğim şeyler bile vardı. JONSA #2’de bahsedeceğim şeyler bile vardı.
İnsanların Jonsa yerine Jonaerys’i tercih etmesi bile Grrm’in planında başarılı olduğu göstergesi. Bu adam bir bakışla başlayan aşkları sevmiyor ve genel okuyucu kitlesini şaşırtmayı seviyor.
Yazacak çok şey var yorumda değil konu başlığı altında yazmayı istiyorum umarım konularımı takip edersin… çok sevinirim. Teşekkürler.

Merhaba, konuyu beğendiğine sevindim. Devamı gelecek. Bu aldığım kaynaktan dümdüz çeviri aslında. Benim de zayıf bulduğum noktalar var ama kaynağa saygıdan çıkarmadım. Daha güçlü ipuçlarını sonraki konularımda bulabilirsin. Dizi kitaptan çok farklı bir son yapar mı bilmiyorum ama ben pek sanmıyorum. Genel olarak aynı olacaktır. Öncelikle Jonsa’yı sadece Sansa’yı sevdiğim için istemiyorum… Westeros halkı için istiyorum desem yeridir. İnsanları canlı canlı yakmamış ve gerçek yönetim sorunlarıyla uğraşan tek kraliçe adayı Sansa olduğu için istiyorum. Dany yıllar önce yitirdiği hakkın peşine düşmüş hırslı bir Targaryen ve onun hakkı Robert’ın İsyanı ve Krallığı ile bitti aslında. Aegon gibi o da kan ve ateşle Westeros’u dize getirmeye çalışıyor ama Jon’un varisliği onun yoluna bir şekilde taş koyacak diye düşünüyorum… Teşekkürler… :slight_smile:

sansa olurda beğenmem mi bana, sana @Cassiopeia’ya göre kitaptaki en sağlam teori sansa jon
bu derece sağlam ve güzel ifade edilmişken beğenmemek ne mümkün :+1:

Son Aleyne pov unda Cassopeia ilede konuştuk zor ihtimal olsa da Vadideki turnuvada Sansanın lutfunu vereceği kişinin jon olmasını çok istiyorum. Tabiki çok çok zor bir ihtimal ama işte umut :smiley:
6. kitaptan itibaren Stark ve Targlar yönüne çok şey değişecek ve bu değişimin habercisi niye bu turnuva olmasın

aynen aynen çok çokta akıllı güçsüzken güçlü olmayı bildi sansa, Deny tam tersi güçlüyken güçsüzdü.

aslında deny nin hiç bir hakkı yok tüm hak Jonda zaten

bu arada senin konuna yazarken aklıma geldi de 3 ihanet konusu dizide geçti. 2. ihanet bana göre kitapta farklı, dizide farklı oldu. Dizide nişanlışı kitapta kocası olan kişi bana göre altın ihanetini yaptı, sırada aşk kaldı dizide jon un sansa için ihaneti bu ihanet olabilir yapımcılar bunu atlamayacaktır. Ben olsam atlamazdım ki deny şuan aşık

Emin ol ben forumda yazılanları bu kadar uzun yazıları bile dikkatle okuyan tek kişi olduğumu düşünüyorum. Fakat sen benim yazdığımı iyi anlamamışsın. Ne yazmışım Jon-dany %60 dizide. Eğer varislik meselesi görmezden gelinirse %85 yazdım. Jon dany yi seviyor şu an bence yazmışım. - telefonda alıntı zor oluyor-
Tek yazdığım Jon dany sahneleri daha güzel olmalıydı. Tamam sen Jon sansa sahnelerine katılmıyorsun ki o sadece bir örnekti. Mesela dany-drogo ilişkisi=meyve bahçesi, serideki en büyük ship=elma sepeti. Şartlardan gem vurma çünkü dany drogo ya satıldı. Hatta dizide tecavüze uğradı resmen. 7 bölümlük sezonda çok az gösterildiler bence. Benim asıl kastettiğim de diyelim Jon sansa oldu dizide ve diyelim aynı bu sahnelerle eşdeğer düzeyde bir ilişki inşa ettiler bir kaç bakışmayla, niye bu kadar az diye bütün fandom yakınırdı.
@purple_serpents nick in tanıdık geldi aslında ama emin olamadım . Sayımızın arttığını bilmek güzel. Ben bazen kendimi inanmayan bir topluma gerçeği anlatmaya çalışan bir peygamber gibi hissediyorum. :smiley: Tabi örnek çok cüretkar oldu ama. Jon sansa nın kesinlikle olacağını düşündüğümü iddia etmiyorum tabii bu sadece bir teori şmdilik sadece en azından insanlar burun kıvırmasa daha iyi olacak.

Arya’nın saçı da Jon’un birebir aynı. Ne yapalım? Hemen evlendirelim. :joy::joy::joy::joy:

Nefret etseniz de benim için sıkıntı olmazdı.

Neden peki? Hani ben yazacağı son hakkında hiçbir şekilde emin olduğum fikirler üretmiyorum ama sizin bu yönde daha kesin sonuçlar çıkardığınız belli. Beni aydınlatın isterim.
GRRM’i nasıl tanıyoruz? Daha önce yazdığı bir kitabı okudunuz mu? Bir hikayeyi bitirirken ne şekilde bir yol izliyor biliyor musunuz? Nedir bu yol?
Martin’in size göre Dany-Jon’lu değil de, Sansa-Jon’lu bir son yazma olasılığının daha yüksek olduğunun göstergesi nedir?
Şaşırtmayı seviyor demişsiniz, evet seviyor, ama Martin’in boş şaşırtması da yok. Adamın yaptığı her şaşırtmanın, ters köşenin altı doldurulmuş, bir mantığı var, hikayeye bir getirisi var. Şimdi kitap serisinde Dany ve Jon henüz bir araya gelmemişken, Martin’in onlar için yazdığı / planladığı ilişki gelişimini bilmiyorken, siz Martin’in onların birlikte olduğu bir son yazmayacağını söylüyorsunuz. Sebep? Şaşırtmayı seviyor. Bu yeterli, ve hatta geçerli bir argüman değil.

Hala-Yeğen.
Beter veya değil, bu bizim dünyamız değil. Martin’in yarattığı bir dünya, ve ensesti bir aile için “normal, kültür” şeklinde gösteren de o. Kötüsünü yazan o, iyisini yazan da o.

Benim de bildiğim, okuduğum birçok eleştirmen çok güzel bir kimyaları olduğunu söylüyor.
Ne yönde araştırma yaparsanız, o yönde sonuçlar elde edersiniz.
Ama nihayetinde bu tip konularda doğru yanlış yoktur. Daha önce de dedim, göreceli bir durum.

Ben 7.sezonun senaryolarında böyle bir şeye denk gelmedim. Siz tekrar denk gelirseniz, paylaşın lütfen.

Ah evet, şu argüman.
Şimdi aradaki farkı anlatmam gerek mi gerçekten? Bunun ciddi ciddi, yürekten, aynı şey olduğuna inanıyor musunuz? Beş-on dakikasını ayırıp bu iki olayı inceleyen ve karşılaştıran herkes, bunların birbirinden çok farklı olduğunu görür.

Sık sık? Öyle mi? Tamam :grinning:

O halde seride “ama” geçen her cümleye şüpheyle yaklaşalım?
Böyle bir şey olabilir mi gerçekten? Yapmayın.

Neyse, tartışmak istemiyorsanız, sizin gibi düşünenler için buradasınız, pekala, bu yazdıklarıma cevap yazmayın. Biz forumda genelde karşıt görüşlere sahip insanlar olarak fikir alışverişi, tartışma yaparız ama siz tabi farklı şekilde olsun istiyorsanız, öyle olsun.

Bana yazsaydın okurdum ama başlığın sahibine yazmışsın, başkasına yazılanı ben neden okuyayım ki? Benim nicki mention yaptığın yerden itibaren okudum ben doğal olarak, nihayetinde “Bu kısım senin için” anlamı oluyor bu şekilde.
He sen demeden açıklayayım, konunun sahibine yazdığın kısımdan yaptığım alıntı var, o, sonradan sayfayı indirirken gözümün takıldığı bir kısımdı.

Edit :
@purple_serpents Pardon, yüzük meselesini unuttum. Şöyle :

Kitabı okuyan ya da diziyi izleyen herkes Dany ve Jon’u ana karakter olarak görür. İki ana karakterin en sonunda birlikte olması çok beklenen bir şeydir. Hem Jon hem de Dany hem okuyucuların hem de izleyicilerin çoğu tarafından seviliyorlar. Onlar ile biten bir son: Eee belliydi zaten tarzı olur. Sansa ise bütün iyi özelliklerine rağmen çoğunluk tarafından sevilmiyor. Ama tüm hikayesi onu politik olarak kendini yetiştirmesi etrafında ilerliyor. Ama göstermeden, göze sokmadan. Bunu bir okuyucu olarak GRRM’in tarzına daha yakın buluyorum. Ama belki de BENİ şaşırtır ve Jonarys’li bir son verir. Tabi ki olabilir. Ama ben Jonsa ile bitecek bir sonu gösteren şeyleri bulmayı seviyorum. Kitaplar, diziler eğlence amaçlı şeyler… Ben fark ettiysen Jonarys fanları ile ilgili bir şey demiyorum… Çünkü onların zevkini kaçırmak gibi bir niyetim yok. Ben sadece kendi ideal gördüğüm son için karşıma çıkan şeyleri paylaşmayı seviyorum. Bunda da bir kötülük yok. Eminim forumda Jonarys ile ilgili bir çok konu vardır… Herkes kendi istediğini yazsın… herkes kendince keyfini çıkarsın… Ben mesela kendi konu başlıklarımla, ya da benim gibi düşünenlerin paylaştıklarıyla forumda vakit geçiriyorum. Her farklı düşünene cevap verecek zamanım yok. Hem niye yapayım ki… Onlar da yazsın ben de… Herkes kendi gibi düşünenlere ulaşacaktır.

Evet hala-yeğen… bir an aunt’u direkt çevirdim :slight_smile: Ben kendimce onun yarattığı dünya için bile fazla bulduğumu söylüyorum ama hemen ardından ben de bu onun dünyası tabi dedim zaten. Ayrıca sürekli ensest ilişkiden meydana gelen doğumların daha çok deli Targaryen’a sebep verebileceğine ilişkin kendimce teorimden bahsettim.

O espriydi yalnız. Güldürmedi sanırım. Pardon :slight_smile:
Bazı şeyleri Dark!Dany & Political!Jon konuma saklıyorum. Umarım orada cevap verebilirim. İstersen orada takip edersin. Gösterdiğin ilgiye teşekkürler… Umarım canını sıkmamışımdır.

Ben onu yanlış demişim. Senaryoda değil; D&D’nin Dany ve Jon’un baygın yatarken uyandığı sahneyi anlattıkları videoda izlemiştim. Orada denilen şu: "Birine aşık olmak beraberinde zayıflığı getirir ve zayıflık göstermek bir kraliçeye yakışmaz ama Dany bunun olduğunu hissediyor ve Jon da bunun ona (her/Dany) olduğunu görebiliyor diyor. Belki hiçbir anlamı yoktur ama dikkatimi çekmişti, bahsetmişim öyle… Sanırım Youtube da videoyu bulabilirsin. Dediğim gibi kendimce ipuçları bulmak hoşuma gidiyor belki de hiçbir anlamı yoktur ama benim için var. Herkes kendi görmek istediğini görüyor aslında… işin zevki de orada :slight_smile:

Iste mesele su ki, bu seride durum böyle degil.
Martin önemli karakterleri öldürerek, usta bir sekilde trajedi beklentileri yaratarak bizleri öyle bir duruma soktu ki, esas iki ana karakterin sag salim ve birlikte oldugu bir son beklenmedik bir son haline geldi.
Su an mesela Dany’nin basi çekmedigi bir tane bile “Kim ölür?” anketi yok. Cogunluk Dany’nin ölecegini düsünüyor, hissediyor, bundan endiseleniyor, ki ben de bu kesime dahilim.
Gerçekten su noktada, esas Dany’nin hayatta kalip Jon ile birlikte diyari yönetmesi insanlari sasirtacak sondur.

Evet çok dogru, Sansa politik alanda gelistirilen bir karakter; bir lider, yönetici olarak gelistirilen bir karakter degil ama. Bu sekilde gelistirilenler, Dany ve Jon. Bu ikisi ayni degerlere sahip iki lider ve birbirlerini tamamliyorlar (bunu söyleyeyen de Martin bu arada).
Mesela sonunda Kral Konseyinin bir üyesi olan Sansa, kimseye garip gelmez. Ama Kraliçe olan bir Sansa’ya sizin disinizda herkes “Bu da ne alaka simdi?” der, çünkü damdan düsme bir olay olur.
Isterseniz, vaktiniz varsa, bununla ilgili redditteki su konuyu okuyun, insanlar neler düsünüyor bir göz atin.

Demiyorsunuz ama teorinizde, analizlerinizde Dany’den bahsederek ister istemez Joneryscilerin ilgisini çekiyor ve onlara söz hakki vermis oluyorsunuz. Ki benim yazma sebebim de budur, siz Dany’yi dahil etmezseniz, Dany ve Jon iliskisini dahil etmezsiniz kimse gelip de sizin temennilerinize, hayallerinize, düsüncelerinize laf etmez.

Anlasilir bir teori, sonuça “Targaryenlerin yarisi delidir” algisi da yaratiyor Martin. Ama 300 yillik bildigimiz Targaryen tarihinde, sadece 6-7 deli Targaryen oldugunu söylesem?

Bu zamana kadar her denk gelisimde bu argüman ciddi ciddi öne sürüldügü için, espriyi anlamamis olmam gayet dogal.

Yok, neden canimi sIkasiniz ki?
Ve rica ederim; ASOIAF ve Game of Thrones sevdigim için her konuya ilgi gösteririm, özellikle de Dany’nin adinin geçtigi konularda.

David Benioff’un söyledigini de biraz yanlis anlamissiniz sanki, daha dogrusu bir kismi kesip almissiniz sadece.
Tam olarak söyle o söylem :

“O anlara kadar, ikisinin de birbirlerine olan duygularinin bu kadar güçlü oldugunu bilmediklerini düsünüyorum. Birine kapilma düsüncesi bile bir zayifliktir, bir Kraliçenin yapabilecegi bir sey degildir. Ama bunun Jon’a karsi gerçeklesmekte oldugunu hissediyor, ve Jon da ayni seyin Dany’ye karsi gerçeklesmekte oldugunu. Ikisinin de bilmedikleri bir zeminde olduklarini düsünüyorum, özellikle de karsilarinda kendilerine e$it biri oldugu için”

Bana daha çok benim dediğimi ima ediyormuş gibi geldi ama tekrar izlerim yine de.

Sanki biraz günahımı alıyorsun :slight_smile: Bin kelimelik yazı yazdım Dany 3-5 defa geçiyor. %10 bile değil. Tabi seni de anlıyorum ama bu başlığın altı hep Dany doldu bir anda… ben bunun için açmadım bu başlığı… Bu nedenle bu konuda daha fazla yorum yapmayacağım, umarım anlayışla karşılarsın… Ama bunun yerine lütfen açacağım Dark!Dany başlığına yorumda bulunursun umarım. Bir de merak ettim: şu ana dek 3 tane JONSA başlığı yazdım… ilgini çeken bir teori vs oldu mu hiç? Bak bu gerçekten ilginçmiş dediğin? Jonarys fanı olarak bu konudaki fikrini almak isterim… Gösterdiğin ilgiye teşekkürler :slight_smile:

Nasıl isterseniz. Tekrar izlesin, hatta yazılı hali var, okuyun. Ama inanın, benim çevirdiğim şekilde.

O %10’luk kısımda Dany fanlarını rahatsız edecek yanlış ve mantıksız şeyler yazıyorsanız, Dany fanı gelir “Bir saniye, burada dur” der. Siz Dany’yi umutsuzca basamak gibi kullanmayın, olayları çarpıtmayın, şekilden şekile sokmayın, hiçbir sıkıntı olmaz, Jonsa hayalinizi kurabilirsiniz, benim hiç ilgilendirmiyor o yüzde %90’lık kısım :slightly_smiling_face:

Bulunmam çünkü inanın bulunmamı istemezsiniz :smile:

Ben burada da, o diğer başlıklarda da yazdığınız her şeyi biliyorum, daha önce okuduğum şeyler çünkü. Dizi ve kitap ile alakalı hemen hemen her yeri takip eden biriyim, ve her şeye de ihtimal veririm okumadan önce. Sonra okurum, gerekirse ek araştırma bile yaparım, iyice değerlendiririm, sonra karar veririm. Ve Jonsa olmaz diyorum, tıpkı Jon-Arya’nın da olmayacağını düşündüğüm gibi. Olacağına inansam, zerre kadar inansam, hoşuma gitmese bile bunu söylerim çünkü sonuçta kabullenmemek bir şeyi değiştirmeyecek. Size de aynısını tavsiye ederim, nasıl ki Jon-Arya’cılar hoşlarına gitmediği halde Jon’un Dany’ye aşık olduğunu kabul ediyorlar, siz de yapın artık bunu yani.

Hahaha… Dany’i kötü emellerime alet etmişim gibi hissettim :joy: Tamamdır :raised_hand:t2:

…Söz mü?? :joy:

Öncelikle konu için emeğine sağlık.

Doğrusunu söylemek gerekirse kitapta Jon ve Sansa olması bence ihtimal dahilinde. Martin öyle bir şeyi Arya ile düşünmüş ve bunu Sansa’ya çevirme olasılığı bence var. Ama dizi için neredeyse imkansız. Çünkü ZAMAN YOK.

Yani benim gördüğüm kadarıyla DD politika olarak diziyi uyarlarken kitabı okumayanların kafasını karıştıracak olayları işlemekten kaçınıyor. Sırf bu yüzden hükümdar unvanlarından Rhoynar ismini çıkaran insandan bahsediyoruz. Sansa gibi dizide şimdiye kadar en ufak bir iması bile olmamış bir olayı şimdi diziye koymak için çok geç. İkisi arasındaki elektriklenme, ilişkinin gelişmesi falan zaman isteyen şeyler ve sadece dizinin bitmesine 6 7 saat falan kaldı. Yani bu saatten sonra oluşacak her ilişki madem kuzeniz neden sevişmiyoruz oleyyy kıtlığında olur. Hadi bunu geçtim Jon’un yeni kimliğini ne ara ve nasıl kabulleneceği dahi muamma iken siz kardeşi bildiği kızla evlendiriyorsunuz :smiley:

Dizi ile kitap farklı bitebilir gerçekten de… bu durumda kitabın bitiş şeklini CANON kabul ederim sanırım. Zaman olmaması hususuna gelirsek… bilemiyorum… Jon ve Dany ilişkisi kaç bölümde gerçekleşti ki? Aslında dizide de bu hususa ilişkin göndermeler olduğuna inanıyorum ama kesin öyle demiyorum. Zaten Jon ve Sansa arasında ateşli bir şey yaşanacağını düşünmüyorum pek… Ned ve Cat örneği üzerinde duruyorum bu nedenle… Belki de görev vs bilinciyle başlayıp sağlam temeller üzerine kurulan bir birliktelikten bahsediyorum daha çok. Jon’un gerçek kimliğinin ortaya çıkması Dany ile olan ilişkisini (eğer böyle bir ilişki gerçekten varsa -politik!jon??- ben bu teoriye fazla güvenmemekle birlikte yabana atılmaması gerektiğini düşünüyorum.) etkileyecektir. Yani aslında bu paylaştıklarım Jon’un hikayenin en sonunda kiminle olacağıyla ilgili… Bu hususta ipuçları bulmayı seviyorum açıkçası. En sonunda hiçbir şey olmasa bile ben şu anda yaptığımdan, izlediğimden, okuduğumdan zevk alıyorum. Yorumun için teşekkürler… :slight_smile:

Sırf bu yüzden olumsuz bakıyorum Jon ve Stark evliliğine abi

Jon ve Dany ilişkisi için bir sezon ayrıldı neredeyse. Yani bir sezon boyunca yaygın olarak işlendi. Ancak son sezon çok daha yoğun olacak. Böyle aşk meşk işlerine zaman kalacağını zannetmiyorum.

Gelelim politik evlilik olayına bence bu bakış açısı pek mantıklı değil. Burada hep Henry ve Elizabeth örneği üzerinden gidiliyor. Ama Henry ve Elizabeth evliliği düşman hanelerin birleşmesi içindi. Şimdi zaten elimizde düşman ailelerin birleşmedinden doğan bir çocuk var: Jon. Yani çocuk yarı Stark yarı Targaryen. Kuzeyde büyüdü. Stark tipine sahip. Eski Tanrılara inanıyor. Yani daha ne istiyorsunuz ki? :joy: Tüm krallık Kuzeyin üstüne mi yapılsın? Hatta her şeyi geçtim Güneyin bile Stark la bu diye burun kıvırma ihtimali var. Eğer illa politik evlilik olacaksa bu güneyli bir ailenin kızıyla olur.