Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1

7-sezon
kitap
buz-ve-ateşin-şarkıs
6-sezon
sansa-stark

bende bu evl,liğin onlar dışında gelişeceğini düşünüyorum
onlara evlenmeniz lazım diyecekler (çünkü Vadi nehirova isyandan dolayı sorumlu tutulmayacakları çözüm isteyecekler, bu çözüm evlilik her iki haneyide hangi kız bağlar Sansa sonuç bu evlilik sorunları çözer evlenin ) onlarında tamam demekten başka şansı olmayacak bence

1 Like

Olay o değil ama sen tersinden anlamışsın.

Şimdi bak burada mesele yeğenlik vs kardeşlik değil. Birinde hiç tanımadığın ve aşk yaşadığın birisinin gerçekte akraban olduğunu sonradan öğreniyorsun. Bunu kabullenmek ya da kabullenmemek Jon’a kalmış. Ama senin bahsettiğin Sansa örneğinde aşk yok bir şey yok. Evet birbirlerine karşı mesafeliler ama sonuçta birbirlerini kardeş olarak görüyorlar. Şimdi kuzen olduklarını öğrendikleri anda neden birdenbire aralarında sevgi oluşsun? Mesela Arya Jon aşkının temelleri vardı. Birbirlerinden çok önceden hoşlanıyorlardı. Kuzen olduklarını öğrendiklerinde bir oh be durumu ortaya çıktı.

Şimdi Sansa ile Jon arasında gerçek öğrenildikten sonra yeni bir ilişkinin gelişmesi için zaman yok.

1 Like

Ben Jon Aryacıyım. En sevdiğim iki karakter. Bana göre Dany ve Jon arasında müthiş bir kimya var. Görmemek için kör olmak lazım. Ama hala yiğen olmaları beni bu ilişkiden soğutuyor. Jon Sansa asla ama asla olmayacak bir şey. Umarım ne kitapta ne dizide böyle bir saçmalık olmaz

2 Likes

tartışmanın kalanını bilmiyorum. ama bugün bu tezi bir kaç kere gördüğüm için genel bir cevap vermek istiyorum.
Tez:
jon–>sansa:küçüklüklerinden beri aralarında gerçek bir kardeşlik ilişkisi yok. buna rağmen bir sevgi bağı var.
arya:küçüklüklerinden beri en yakın kardeş ilişkisine sahipler. en yakın kardeş… en yakın kar-deş…
iddia: jon üzerine basa basa en sevdiği kardeşi olarak gördüğü arya’yı ne tam olarak kardeş olabildiği ne de her şeye rağmen sevgi bağını kimsenin inkar edemeyeceği sansa’ya tercih eder.
sorun: Genelde gerçek kardeş olmadıkları bilinmesine rağmen,(kuzen,arkadaş,abla-abi ilişkisi…) birbirlerine duygusal anlamda aşırı yakın büyümüş insanlar birbirlerine başka gözle bakmaları gerektiğinde bundan tiksinirler,iğrenirler. (kim kardeşi olarak gördüğü bir insanla evlenmek ister ki :thinking:
sonuç: demem o ki, jon ikisinden birini seçmesi gerekirse en mantıklı tercih yaşlarının yakınlığı, arada gerçek bir kardeş ilişkisinin olmaması gibi harikulade sebeplerle sansa’yı seçer.

hangi temel? :thinking:

önce bir politik evlilik yapsınlar,sonra gelişir. catelyn’in de dediği gibi zamanla olan aşk bir anda vuran aşktan daha güçlüdür :smile:

2 Likes

Aslında kast ettiğim şey serinin ilk hali. O mektup. Yani Arya ve Jon birbirine aşık olup bu işten dolayı utanıyor. Sonradan ortaya çıkıyor. Ama Sansa’da birkaç zorlama argüman hariç böyle bir durum yok. Zaten iki kitao kalmışken her ikisi için de pek zaman yok bence,

Aynı şeyi 15 kere söyledim ama hiçbirinde de cevap almıyorum ve sonra hiç aöylememişim gibi aynı argüman tekrar karşıma geliyor.

Politik açıdan Sansa evliliği mantıksız.

Çünkü Jon zaten yarı Stark. Stark Targaryen evliliğinin sonucu. Bu da yetmedi çocuj kuzeyde Stakların arasında büyüdü. Eski Tanrılara inanıyor. Brandon falan bile şovalyelik ayağına eski tanrıları satmaya hazırken Jon’un hiç o taraklarda bezi yok. Yani az önce sorduğum şeyin aynısnı tekrar aoruyorum daha ne istiyorsunuz? Tüm krallık Kuzeyin üstüne mi yapılsın? Kaç nesil kız alacaklar Kuzeyden daha? Bir tane mis gibi kız aldılar işte kendisi de gürbüz bir Stark çocuğu doğurdu. Yeter işte daaa daha ne? Yani hepsini geçtim şuanda Güneylilerin ıyy barbar Kuzeyli deme ihtimali kuzeylilerin ıyy Ejder demesinden daha fazla. Eğer politik evlilik olacaksa güneyli aileden kız alması daha mantıklı.

3 Likes

bende dünden beri Jon / arya- sansa ve Dany olur olmazlara cevap verecektim
@Cassiopeia cümlelerine ek olarak bir şeyler yazmak istiyorum

Dany olur çünkü halası olduğunu öğrendiğinde çoktan aşık olacak dediniz!?. Dany ile olsa Jon kuzeyde büyümüş, kuzey kültürü ile hemde,.TArgeryan fikirleri ile de değil. Bu durumda Jon Dany nin halası olduğunu öğrendiği anda evet aşıksa bir çelişki yaşar, ama ben aşığım seviyorum halamı, Targeryenim onlarda normal ben onla evlenirim mutlu olurum diyemez dese bile uzun süreli olmaz. Ki tanıdığımız Jon içinde ters bu durum. Jon dirilince farklı düşünecek, daha karanlık olacak demeyin ben bu karanlık kısmını Jon’a uyduramıyorum. Ruhunu bir yere gidip geri gelmeyeceği için

Sansa; İlişki yok ama kardeşler bu yüzden olmaz dediniz!? Arya kısmında kardeşlerin cevabını vereceğim ama ilişki yok derken? :smiley: bu biraz komik olmuyor mu hangi aşk yada kaç aşk tanıdığın biri ile ilişki yaşadığın, bir bağının olduğu biri ile başlıyor ki ? :smiley:

Şimdi Arya: Zurnanın zırt dediği yer bana göre :smiley: umarım cümlelerimi toparlayabilirim
Arya ve Jon kardeşler yakın ilişki, sevgi var ama kardeşlik sevgisi hadi dediğiniz gibi aşk olsun bu. Peki bunlar aşk; birbirlerini seviyorlar, sarılıyorlar şöyle böyle ama kardeşiz maskesine saklıyorlar. Anladık yapabilirler westerosta çok kişi bu maskelerden kullanıyor. Peki Jon ve Arya gibi iki karaktere bu ikiyüzlü davranış yakışıyor mu ? Arya yüzsüz adam olma yolunda ama ikiyüzlülük sorumla alakasız :smiley:
Arya Jon konusunda diyorsunuz ki sevgiden bu, bu sevgi nasıl bir sevgi kardeşlik mi aşk mı ?

işte yukarıda yazdıklarımdan ben Sansa’ya daha yakınım. Belki hiç biri olmayacak, belki biri, belkide Zaman çarkı serisinde olduğu gibi 3ü birden :stuck_out_tongue_closed_eyes::face_vomiting: Ama bana göre Sansa en tutarlısı Politik evlilik olacak aşk sonrasında gelecek ama bir kıpırtıda var ki zaten yakın kardeş olamamışlar. Herkes onları kardeş bilse de.

1 Like
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7
Daenerys ve Sansa : FOILS
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori

Selam. Öncelikle ellerinize saglik. Jonerys shiplemediğim icin Jonsa’ya sıcak baktım her zaman. Bana göre gerceklesme ihtimali yüksek shiplerden biri ama bu shipi savunanlarin en büyük hatası Politik Jon teorisi. Bu teori hem sacma ve işe yaramaz hem de Jon’un karakterine tamamen ters bir sey. Dizi Jon’un politik yönünü ihmal etti evet, kitapta politik hamleleri oluyor ama kitaptaki Jon da dizideki Jon da Dany’i sahip oldugu gücü elde etmek icin kullanacak birisi degil. Ned Stark’ın neredeyse kopyası olan bir insandan bahsediyoruz. Cersei’ye bile gerçekleri söyledi birbirimize güvenmek istiyorsak doğruyu konuşmak zorundayız dedi. Bu teorinin gercek olması 42 POV 67 bölüm boyunca bize tanıtılan Jon karakterini katleder ve hem dizide hem kitapta en sevdigim karakter olan Jon’u bu hale getirirlerse diziden ölümüne nefret ederim.

1. Olarak Dany’nin öleceğine kesin gözüyle baktigim icin bu çiftin endgame olabilitesini Jonerys’ten daha yüksek görüyorum ama bu gerceklesecekse sizin de yazdığınız Ned Cat paraleli gibi siyasi bir evlilik sonucu olur. Bu tabiki zamanla aşka dönüşür. Kral ve kralice olup yönettikleri sona ben okeyim ama su an birbirlerine aşık falan degiller. Birbirlerini hala kardes biliyorlar. Jon kardesine bir seyler hissedecek karakterde biri degil keza Sansa da öyle. Jonsacılar Jon’un Sansa’ya Daenerys’ten daha çok değer verdiğini söylüyor elbette öyle. Zaten su an dizide birbirine deli divane aşık bir Jon ve Dany görmüyoruz evet birbirlerinden hoşlanıyorlar ama asktan ölmüyorlar. İnsanın kardesini, yeni tanışıp hoşlandığı bir kızdan daha cok sevmesi cok cok normal. O yüzden politik Jon tamamen yanlış bir teori . Shipe tutunmak için çok daha güzel paraleller ipuçları var. Karakterleri katletmeye gerek yok.

öncelikle jonsacıyım
ama politik jon teorisi dizi için evet işe yaramaz ve kitapla ilgili bir teori
eğer kitap içinde işe yaramaz teori diyorsan bilmiyorum ne demek istediğini katılmıyorumda

bunu araba plakası sandım okumadan evvel :smiley: nasıl bir kafayla uyandıysam :smiley:

buna hiç katılmıyorum. kardeşe değer verir insan ama aşıksada kimseyi gözü görmez ve aşık olunan kardeşinin önüne geçer. kadın içinde erkek içinde böyle bence durum

Sansaya Dany den çok değer veriyorsa tuhaf olur. Ya kardeşlik yoktur yada Jon ikili oynuyordur. 2. durum tanıdığımız sevdiğimiz Jon a uymaz ilkide zaten istediğimiz anlatmaya çalıştığımız şey

buna katılıyorum işte
kendi yorumum daha evvelde dedim dizide popularite için jon deny bekliyorum ama G o T un özelliği şaşırtma ve gıcık etme ne oldu/ ne olacak dedirmesi bu sebeble Jonsa olsun da istiyorum bekliyorum. Fakat hala ihtimalin çoğunu deny jon a veriyorum

burada arkadaş dediğin benzerliği yazmıştı.

Şöyle açıklayayım Jon Petyr Baelish degil dizinin en onurlu adamlarindan biri. Böyle bir adamin sirf bir kadının gücünü elde etmek icin onunla yatacagina onun duygularıyla oynayacağına inanmıyorum. Bu karakterine tamamen ters bir şey. Kitaptaki Jon’un karakteri biraz daha gri ama yine de bunu yapacak biri değil.

Hahahaha güldüm buna :smiley:

Ben hicbir zaman sevgilimi kardeslerimden önde tutmadım. Belki de kisisel düşüncelerim etkilemistir bunu ama bana göre kardeş önce gelir.

Gece gece görmemisim demek ki sildim hemen :smile:

1 Like

Merhaba, yorumun ve gösterdiğin ilgi için teşekkürler öncelikle. Politik!Jon teorisinin bazılarına çok yanlış geldiğini biliyorum ben de başta fazla sıcak bakmamıştım ama kesinlikle daha fazla inceledikten ve üzerinde düşündükten sonra gerçekten de mantıklı olduğunu fark ettim. Politik!Jon teorisinin Jon’un karakterini yaralayacak bir şey olarak görmüyorum ve de ayrıca Jon-Ygritte olayını da unutmayalım… Jon bunu daha önce yaptı. Bilmiyorum hiç duydun mu ama Chekhov’s Gun diye bir alt metin olayı vardır. Buna göre eğer bir silah sahnede gözükmüşse o silah elbet oyun bitmeden patlar. Yani karakterlerin yaşadıkları edindikleri her tecrübenin ileriki olaylarda bir rol oynaması gerekir. Kısaca eğer bir şey ileride rol oynayamacaksa o şeyi hikayeye dahil etmemelisin. Eğer Jon ve Ygritte tecrübesi ileride Jon’un önüne yeniden çıkmayacak olsaydı GRRM bu olay örgüsünü yazmak ve Jon’a böyle bir tecrübe yaşatmakla hiçbir şey kazandırmamış olurdu ilerisi için.
Bu hususta bu konu başlıklarını değil ama diğer konu başlığımı okumanı kesinlikle tavsiye ederim bence ilginç bulabileceğin şeyler olabilir:

Dark!Dany#1: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #1:

Dark!Dany#2: Karanlık!Dany ( + Politik!Jon) Teorisi Göstergeleri #2:

Karanlık!Dany başlıklarında şu ana kadar Dany’in bir kurtarıcı değil bir tehdit olduğunun işaretlerini gösteren şeyleri anlatmaya çalıştım ve daha anlatacak çok şeyim var. Henüz Politik!Jon kısmına gelmedim ama bu anlatmaya çalıştıklarımla Dany ve Jon’un aslında ne kadar farklı karakterler olduğunu görebilir ve Jon’un yaklaşan asıl büyük savaş için ve Kuzey’in onuru için Taht Oyunu’nu oynayan bir oyuncu olabileceği ihtimalini görebilir ve Jon’un karakterinin aslında bu teori nedeniyle sanıldığı gibi yara almayacağını fark edebilirsin.
Umarım ilgini çekebilmişimdir. Dark!Dany + Pol!Jon başlıklarımı dediğim gibi ilginç bulabilirsin… teşekkürler.

Buna kendi adıma cevap verebilirim sanırım diğer JONSA fanlarını bilemem. Öncelikle ben de Sansa ve Jon’un şu anda birbirlerine aşık olduklarını sanmıyorum. Ama şu şekilde görüyorum: Jon ve Sansa tam olarak kardeş gibi büyümediler ve birbirlerine uzaktılar… daha çok aynı çatı altında büyümüş iki insan olarak onları görmeliyiz. Sansa ve Jon’un POV’larında da birbirlerini tam olarak kardeş gibi görmediklerini anlayabiliyoruz. Şimdi bu aynı çatı altında büyümüş iki kişi çocukken ayrılıyorlar ve farklı yollardan geçiyorlar ve büyük acılar çektikten sonra artık çocuk olmadıkları bir dönemde yeniden bir araya geliyorlar. Aralarındaki ilişki nasıl olacak tam bilemiyorlar… Aynı çatı altında büyümüş olmak ve aynı aile içinden gelmek birbirlerine güvenmelerini ve bir takım olmalarını sağlıyor. Ama aslında ikisi de aralarında tam çözülememiş bir şeyler olduğunu biliyor. Adını koyamadıkları değişik duygular var aralarında. Çünkü dediğim gibi kardeş gibi hissetmeden büyümüş daha sonra yolları ayrılıp bir araya gelmiş iki insanın aralarındaki karışık duygulardan bahsediyorum. GRRM’in ilk taslağında hissetmemesi gereken duygular hisseden Jon karakterini unutmayalım. Ben kuzen oldukları ortaya çıkmadan kesinlikle romantik bir şeyler hissetmelerine kendilerinin izin vereceğine inanmıyorum ama kuzen oldukları ortaya çıktıktan sonra aralarındaki bu gerginliğin çözülmesinin daha kolay olacağını ve ister politik ister romantik sebeplerle olsun bir birlikteliğe soğuk bakmayacaklarını söylüyorum. Teorilerdeki işaretler karakterlerin değil de GRRM’in bize hikayenin sonuna doğru gösterdiği işaretler olarak görüyorum… Yoksa ooo iki kardeş birbirine aşık demeye çalışıyor değil bakın aslında birbirlerinin hikayelerine ne kadar bağlılar görün demeye çalıştığını düşünüyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur. Yorumun için teşekkürler.

3 Likes

Nazik cevapların için ben teşekkür ederim :slight_smile:.

Jon Ygritte olayinda Jon’un Ygritte’i manipüle ettigini düşünmüyorum. Evet bu iliskiyi görevine paravan olarak kullandı ama ilk başta Ygritte’i her zaman onu çalmadığına ikna etmeye çalıştı. Mance karşısında zor duruma düştüklerinde de onu kurtarmak için iliskileri olduğunu söyleyen kisi Ygritteti. Daha sonra ise Jon Ygritte’e aşık oluyor. Tüm iliskileri de Jon ona aşık olduktan sonra gelisiyor. Onu terk ediyor evet ama onu kullandığı için degil görevine bağlı olduğu icin. Bu tamamen aynı şey degil bana göre.

Teorine bakacağım ama benim cok uzun süredir savunduğum bir teoriden bahsetmissin. Buna katiliyorum Dany hikayenin iyi adamı olmayacak. Kötü niyetli birisi degil ama fethettigi tüm yerleri (Astapor, Yunkai, Meeren) çok daha kötü hale getirdi ve sinirlendiğinde, işler iyi noktaya gitmediğinde cok zalimce kararlar alabiliyor. Bunların Westeros fethi için birer ipucu olduğunu düşünüyorum. Dany isteyerek ya da istemeyerek Westeros’a büyük zarar verecek bence.

3 Likes

orada etkilenme aşk kesinlikle vardı buna politika diyen zaten hata eder

bugun forumu güldürme günüm :smiley:

şimdiye kadar ya o derece etkilenecek biri çıkmadı yada sevgililerine ciddi gözle bakmadın yoksa bana göre mümkün değil bu dediğin

işte benim savunduğum şey kuzen oldukları öğrendikten sonra evlilik gündeme gelecek (onlar getirmeyecek gündeme, ben cat ten bekliyorum bu hareketi ) önce evlilik sonra aşk gelecek bana göre

1 Like

Savunduğum şey tam olarak bu.

Heh evet önce evlilik sonra ask benim de düşündüğüm sey bu. Cat derken Catelyn mi demek istedin :smiley: Lady stoneheart hali hic böyle bir sey yapacak gibi degil ama bakalım

1 Like

evet o şuan öyle ama ben Jon un Ned in oğlu değil yiğeni olduğunu öğrendikten sonra çok değişmesini bekliyorum onun

2 Likes

Ah benim Jon’um diyip boynuna atlamasa bile öğrenirse yumuşama olur bence

1 Like

atlamaz taşkalp o kadarda yumuşamaz :smiley: ama onu savunacak ardına geçecek bence

1 Like

Atlamaz ama yumuşar diyorum ben de :joy:

1 Like

Merhabalar,

Hepimiz belli ki Jon üzerinden yaklaşıyoruz bütün olaylara. Eğer dizi bizi şaşırtmak istiyorsa yapması gereken tek şey Jon’u öldürmek olur herhalde ve hepimiz yıkılır ve üzülürüz. Dizinin kitapla aynı gitmediğini biliyoruz. GRRM’nin sembolizm kullanarak yazdığı kitapta Jon-Sansa ilişkinin gelişmesi ihtimaller dahilinde bulunurken dizide böyle bir ilişkinin 6 bölümlük son sezon içerisinde işlenip izleyiciye verilmesini çok zorlama bulmakla birlikte saçma olacağını düşünüyorum. 7.Sezonda gözümüze sürekli sokulan Dany’nin “çocuğum olmayacak” demeleri üzerine sezon finalini Jonla sevişerek bitirmeleri Dany’nin yüksek ihtimal hamileliğini müjdelerken bizim takıldığımız şey Jon ve Dany’nin hala-yeğen ilişkisi oluyor. Bence gözden kaçırılmayacak en önemli şey Dany’nin hamileliği olacak ki bu durumda Westeros’un en büyük savaşından sonra Jon ve Dany’nin ölümünü izleyebileceğimizi düşünüyorum.

Ben de dizi için Jon ve Sansa imkansız görüyorum

2 Likes
Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori

O güneyli kız Margaery olabilirdi :pensive: