Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5

A) Winterfell mahzenlerinde geçen 8.sezon fragmanı analizi:

• Fragmandaki kişiler: Jon, Sansa, Arya
  • Gösterilen heykeller: Ned, Catelyn, Lyanna
  • Ned: “You’re a Stark, you’ve my blood” -> “Sen bir Stark’sın, benim kanımı taşıyorsun.”
  • Catelyn: “All this horror that’s come to my family. It’s all because I couldn’t love a motherless child.” -> “Ailemin başına gelen tüm bu korkunç olaylar sırf annesiz bir çocuğu sevemediğim için oldu.”
  • Lyanna: “You have to protect him” -> “Onu korumak zorundasın”

Analiz:

• Tüm fragman Jon’un gerçek kimliği ve bunun ortaya çıkması ile alakalı aslında. Jon ne kadar Targaryen olsa da tepeden tırnağa o bir STARK. Jon için de önemli olan bu zaten. Onun da dediği gibi: “Tüm hayatım boyunca bir Stark olabilmeyi diledim”. Ama Targaryen kimliği açığa çıkacak ve bu onu büyük bir tehlikeye sokacak. Eğer bir Targaryen’in tahtta hakkı varsa bu kişi Jon. Bu da onu Dany’ninki başta olmak üzere diğer herkesin tehdidi altında yaşamaya mahkum bırakacaktır.
  • Sansa, Cat’in heykelinin yanından geçerkenki Cat’in sözüne ve SEVMEK (love) kısmına dikkat edersek… Sansa, annesinin yapmadığını yapacak ve Jon’a sevgi gösteren kişi olacak.
  • Arya fazla gösterilmiyor ama kitapta onun Lyanna’yı andırıyor olmasına bir çok gönderme var. Arya da Jon’u koruyacak kişiler arasında olacak diyebilir.
  • Sansa’nın 5. sezonda mahzenleri ziyaret ederken Lyanna’nın elindeki tüyü nasıl üfleyip yerine koyduğunu da unutmayalım. O tüy bu fragmanda da var.
  • Aslında bence Sansa; Ned, Cat ve Lyanna’nın dileklerinin hepsini bir şekilde gerçekleştiriyor.
  • Jon’u gerçek bir Stark gibi kabul eden ilk kişi o, hatta kendi hakkından feragat ederek Jon’u Kuzey’in Kralı olarak kabul ediyor ve ona yardımcı oluyor. Aynı zamanda ona Stark pelerini hediye ettiğini unutmayalım. Onu resmen Stark koruması ve adı altına alan kişi Sansa.
  • YANİ: Stark adını Jon’a veren, Jon’u seven ve de onu koruyacak olan kişi Sansa Stark!

B) Kızıl kuyruklu yıldız ve kitaptaki Sansa bölümü:

• Kralların Çarpışması kitabında Joffrey’in isim gününde Sansa ve Ser Arys bunun ne anlama geldiği konusunda konuşuyorlar:
  • “What do you think it means?” she asked him.
    Glory to your betrothed,” Ser Arys answered at once. “See how it flames across the sky today on His Grace’s name day, as if the gods themselves had raised a banner in his honor. The smallfolk have named it King Joffrey’s Comet.”
    Doubtless that was what they told Joffrey; Sansa was not so sure. “I’ve heard servants calling it the Dragon’s Tail.”
    “King Joffrey sits where Aegon the Dragon once sat, in the castle built by his son,” Ser Arys said. "He is the dragon’s heir - and crimson is the color of House Lannister, another sign. This comet is sent to herald Joffrey’s ascent to the throne, I have no doubt. It means that he will triumph over his enemies."
  • Kısaca: Sansa bunun neyin işareti olabileceğini sorduğunda Ser Arys, Sansa’nın nişanlısı için zafer anlamına geldiğini söylüyor. Sansa yıldıza Ejderha Kuyruğu denildiğini söylediğinde ise Aerys, Joffrey’in Demir Tahtta oturan kişi olması nedeniyle Ejderhanın varisi olduğunu söylüyor. (Ayrıca Baratheon ve Targaryen akrabalığını da unutmayalım)
    Analiz:
  • Bu aslında Dany’i işaret eden bir alamet olarak görülüyor. Ama ben daha çok Sansa açısından değerlendirmek istiyorum.
  • Aerys hemen nişanlınız için zafer diyor. Yani Ejderhanın varisi bir nişanlıdan söz ediyoruz Sansa için.
  • Ejderhanın asıl varisi de Jon Snow/Targaryen.
  • Gelecekteki bir JONSA birlikteliğine işaret olabilir. (Kaynak: http://themoonbrokenbysilence.tumblr.com/post/179155345947/the-long-tail-of-the-great-comet-visible-through )

C) Sansa’nın KAR’dan WF inşasında geçen söz:

• Kılıçların Fırtınası Sansa VII:
  • “The SNOW fell and the castle rose.”
  • Çeviri: “Kar düştü ve kale yükseldi. “
    Analiz:
  • Sansa ve Jon’un Winterfell’i yeniden inşada rol alacak kişiler olduğunu hem kitaptan hem de diziden görebiliriz.
  • Hem dizide hem kitapta Jon, düşüyor yani ölüyor. Dizide görüyoruz ki Jon hayata döndürülüyor.
    - Yani Jon’un ölmesiyle Winterfell’in inşasının ardından gelmesi yine bu iki karakter arasındaki bağlantının bir göstergesi.

D) Kılıçların Fırtınası kitabındaki Sansa bölümünün hemen ardından gelen Jon bölümü:

• Kitabın Türkçe çevirisinde II. ciltte sayfa 396-415 arasında bir Sansa bölümü var.
  • Bu bölümde Lysa; Sansa’yı oğlu Robin ile evlendirmek istediğini söylüyor:

“Kuzeninle evlenmeye ne dersin,…?”

diye soruyor Sansa’ya.

• Bu bölümün hemen ardından gelen bölüm ise Jon’un bölümü!
  • Grrm, bölüm sıralamalarına dikkat ettiğini söyleyen bir yazar. İnsanların kitaplarını birden fazla kez okumasını istiyor…Böylece fark ettikleri şeylerle mükafatlandırılacaklarını söylüyor.
  • Tabi bu işareti sadece Jon’un Sansa’nın kuzeni çıkacağı gerçeğine bağlayabiliriz. Ama “kuzeniyle evlenen Sansa” göndermesi bence üzerinde düşünülmesi gereken bir husus. Sansa kimsenin onunla aşk için evlenmeyeceğini söylüyor bu bölümde… tek istediklerinin varisliği olduğunu söylüyor. Sonra BOOM! Jon.
    35

**BONUS: İngilizce orijinal kitapta “marry your cousin…” ifadesinin hemen yanında kocaman JON yazısı daha da çarpıcı. !!

*** Bu seferki metayı kısa tutuyorum ki sizi yormayayım.

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1

JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3

JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4

JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4

yine çok güzel ayrıntılar yakalamışsın emeğine sağlık resim ayrı güzel ve anlamlı olmuş :+1:

Teşekkürler. Aslında ben bunların yalnız %10’nunu yakalayabiliyorum ama internette gördüklerimi burada paylaşıyorum ama kaynakları her zaman bulamıyorum yani kendi üstüme almayayım o kadar… Yeniden teşekkürler devamı gelecek :slight_smile:

ben bu kadarını bile yakalayamıyorum tebrikler

Bende konu için teşekkür ederim. Olsun buraya çevirip yazmak bile uğraş gerektiriyor.
Özel bir isteğim olacak: birbiri ardına gelen Jon sansa povlarını toplayıp alıntılarla yazarsan eminim daha açık ve anlaşılır olacaktır. Birde yazı yazarken üstteki kalın eğik yazma, smiley koyma sütununda tırnak işaretine benzeyen (’’) bir işaret ver. Oradan alıntıları filan kutu içine alabilirsin. Ben yapmayı o ara bilmediğim için karışık oldu. Gerçi sen eski üye olduğun için eminim daha iyi bilirsin.

Önerilerin için teşekkürler… Kitaplardaki tüm art arda gelen Sansa-Jon/ Jon-Sansa bölümlerini mi toplamamı istiyorsun tam anlamadım… yardımcı olmak isterim gerçekten! Aslında eski üye olduğum için forum yeniliklerine, yazım şekillerine, cevap vermeye vs hiç alışık değilim ve de bilmiyordum açıkçası (böyle şeylerde cahilim, lütfen beni uyarmaktan çekinme!!). Haklısın öyle yaparım. Çok teşekkürler. Lütfen önerilerin, fikrin, beraber yapabileceğimiz bir şeyler olursa çekinmeden söyle… Forumda fazla Sansa Fan’ı yok… Gün birlik beraberlik günüdür!

Evet ama çok ayrıntıya girmeden bu başlığın devamı şeklinde paylaşabilirsin. Ben yazdım önceki konumda ama ayrıntılı yazmadığım için kimse anlamadı mantığı. Hem senin yukarıda ki sansa-Jon povunun neden peşpeşe olduğuna daha iyi açıklık getirir.
Sende istediğin zaman bana gelebilirsin. Yardımcı olabileceğim her konuda yardımcı olurum. Hatta kendi bulduklarını da paylaşabilirim istersen, sende buraya koyabilirsin.

Bir dahaki konumda bu istediğini yapabileceğim sanırım… ilginç ve de güzel bir şeyler buldum. Fikir için teşekkürler… :blush: