Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3

6-sezon
7-sezon
kitap-serisi
jon-snow
sansa-stark

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları #3

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5

A-) Sansa ve Jon arasındaki paralellikler/zıt paraleller:

• İkisi de hayalperestler: Sansa şarkı ve hikayelerdeki hayatlara özeniyor ve başına ne gelmiş olursa olsun aslında yine de hayal kurmaktan vazgeçmiyor. Jon da onun gibi aslında. Gece Nöbeti’ndekilerin onurlu bir görev icra ettiğini ve saygı duyulan bir konum olduğunu düşünüyor GN’e katılmadan önce ama sonra fark ediyor ki daha çok suçluların yollandığı bir sürgün aslında. Ama yine de bu onurlu görevden vazgeçmiyor.
  • Jon, sanki GN’e ihanet etmiş gibi Mance’in tarafına geçmiş sayılıyor. Sansa da aynı şekilde sanki Lannisterların tarafındaymış gibi yaftalanıyor.
  • Jon GN’e ihanet eden kişi olarak yaftalanırken, Sansa da Joffrey’in katili olarak yaftalanıyor.
  • Sansa bir leydi olarak başladığı hikayede şu anda “piç” konumundayken, Jon piç olarak başladığı hikayesinde şu anda Lord Kumandan konumuna yükselmiş durumda.
  • Jon yeni bir kimlik için seçilirken (Lord Kumandan için seçiliyor), Sansa yeni bir kimliğe bürünmek zorunda kalıyor (Alayne Stone)
  • Jon gerçek kimliğini bilmezken, Sansa gerçek kimliğini saklamak zorunda kalıyor.
  • Jon’un Arya ile yakın bir ilişkisi varken, Sansa’nın Arya’yla ilişkisi pek iyi değil.
  • Sansa’nın “küçük kuş” diye anılması ve Jon’un bir “karga” olması

B-) Yarı-balık kızıl saçlı kız:

• Ygritte şöyle diyor:

Ygritte punched his arm. “You know nothing, Jon Snow. I’m half a fish , I’ll have you know.” (Kılıçların Fırtınası- Jon V)

• Çevirisi: Ygritte koluna yumruk attı. “Hiçbir şey bilmiyorsun, Jon Kar. Ben yarı balığım , bilmeni isterim.”
  • Şimdi yarı balık kızıl kız kim?
  • Balık: Tully yani Sansa’nın annesinin hanesinin simgesi. Yani Sansa yarı balık (yarı Tully). Dizide Sansa şöyle diyor: *

“Well, i’m half Tully”* (GoT 4.S)

(Çeviri: Ben yarı Tully’im )

C-) Jon, Sansa’nın olmadığı bir gelecek istemiyor:

• Dizide Piçlerin Savaşı bölümünde Sansa, Jon’a eğer Ramsay kazanırsa oraya canlı dönmeyeceğini yani kendini öldüreceğini söylüyor.
  • Jon, savaştan önce Red Woman’a eğer kaybedersem beni hayata döndürme diyor.
  • Şimdi HBO’nun o bölüm için tanıtım yazısına baktığımızda ikinci kırmızıyla çizilmiş yerde diyor ki: Sansa’yla yaptığı bu konuşmadan rahatsız olan Jon Melisandre’ye kaybederse onu geri getirmemesini söylüyor.

34

D-) Pelerin seremonileri:

• (kaynak: http://lady-griffin.tumblr.com/post/180035813496/the-cloaking-ceremonies-of-jonsa )

• Kaynak yazıda pelerin seremonilerinin öneminden bahsediyor.

• Pelerinlerin statü ve bağlı olunan haneyi belli etmesi gibi bir önemleri var.

• Aynı zamanda Pelerin Giydirilmesi Seremonisi Westeros evlilik törenlerinin bir parçası. Bu seremonide iki pelerin olur. Bakire Pelerini ve Gelin Pelerini.

• Gelin, törene kendi hanesinin pelerini (BP) ile gelir ve kocasının hanesinin pelerini (GP) ile tören devam eder.

• Dizide sadece GP ile tören yapıldığını görüyoruz.
    18

• Burada kaynak yazı zorla yapılan ve de asıl niyetlerin saklanarak yapıldığı tek pelerinli törenlerin sahte evliliklere dönüştüğünü anlatıyor ama ben bunun üzerinde durmak istemiyorum.

• Yazıda 3 pelerin giydirilmesinden bahsediyor:

• 1-) Hound’un Sansa’ya pelerinini vermesi:
    04

• Bu daha çok SanSan fanları tarafından ele alınsa da kaynak yazıda bu Kral Muhafızı pelerinlerindeki Jon Snow göndermelerine odaklanıyor.

• Bu pelerinler kitapta ve dizide sık sık “ KAR -beyaz” ( SNOW -white) pelerinler olarak tarif ediliyor.

• “Yet the huge man at the head of the column, flanked by two knights in the snow-white cloaks of the Kingsguard , seemed almost a stranger to Ned …” (GOT, Eddard I)
  • “The seven knights of the Kingsguard took the field, all but Jaime Lannister in scaled armor the color of milk, their cloaks as white as fresh-fallen snow.” (GOT, Sansa II)
  • “Arya recognized the Hound, wearing a snowy white cloak over his dark grey armor, with four of the Kingsguard around him.” (GoTArya V)
  • “Ser Meryn entered from the west side of the yard… His cloak streamed behind him like a field of snow.” (ACOK, Sansa I).
  • Hatta Jaime, Robb’un tutsağıyken Cat ile konuşurken Jon Snow ve Kral Muhafızı pelerinleri arasında bağlantı kuruyor bir şekilde:
  • “His smile cut. “I’ve never lain with any woman but Cersei. In my own way, I have been truer than your Ned ever was. Poor old dead Ned. So who has shit for honor now, I ask you? What was the name of that bastard he fathered?”
  • Catelyn took a step backward. “Brienne.”
  • “No, that wasn’t it.” Jaime Lannister upended the flagon. A trickle ran down onto his face, bright as blood. “ Snow, that was the one. Such a white name…like the pretty cloaks they give us in the Kingsguard when we swear our pretty oaths.” (ACOK, Catelyn VII).
  • Çevirisi kısaca: Jaime, Ned Stark’ın da o kadar onurlu bir adam olmadığından bahsediyor. Cat’e Ned’in piçini adını soruyor. Sonra Snow (KAR) olduğunu hatırlıyor. Ve ne kadar da beyaz bir isim , tıpkı yemin ettiklerinde Kral Muhafızlarına verdikleri beyaz pelerinler gibi diyor.

• Daha sonra Sansa, Sandor’un ona verdiği pelerini bakalım nasıl anlatıyor:

“…stained by blood and fire…” (Kralların Çarpışması, Sansa VII)

• Çevirisi:kan ve ateşle lekenmiş” ( KAN VE ATEŞ -> TARGARYEN -> JON )

• Aynı zamanda dizide bu pelerin giydirilmesi sahnesinde arkadaki MAVİ ÇİÇEK dikkatlerden kaçmamalı.

• BLUE WINTER ROSE (MAVİ KIŞ GÜLÜ) : Lyanna ve Jon Snow göndermesi olarak kabul ediliyor genelde

• 2-) Dizide Kara Kulede buluştuklarında büyük ihtimalle Jon’un Sansa’ya kendi pelerinini vermiş olması
    24

• Burada kaynak yazıda Theon ve Brienne’in tıpkı Theon ve Joffrey’in Sansa’nın önceki düğünlerinde olduğu gibi onu damada götürmesinden bahsediliyor ama ben pek üzerinde durma gereği duymadım. (Brienne onu korumaya yemin etmiş bir şövalye Theon ise beraber büyüdüğü kişi olarak bu sıfata nail olduklarını söylüyor.)

• 3-) Sansa kendi yaptığı STARK pelerinini Jon’a veriyor.
    16

• Burada Jon sanki gelin konumundaymış gibi oluyor. Gece Nöbeti pelerinini bırakıp Stark pelerinine kuşanıyor.

• Böylece Sansa, Jon’a Stark adını ve koruması veriyor. Tıpkı düğünde damadın geline yaptığı gibi.

• Ned Stark’ın pelerinine benzer bu pelerinle Jon sadece bir Stark değil onun yerine geçen Stark hanesinin erkek başı durumuna geliyor.

• Böylece Sansa ve Jon, Kuzeyli hanelerden destek toplarken Stark adını ve önemini gösteriyorlar. Sansa tek olsaydı ya da Jon hala piç olarak gözükseydi Kuzeyli haneler ikisini de Ramsay’e geri verebilirdi belki de.

• Kaynak yazıda Jon ve Sansa bölümlerinde geçen diğer pelerin göndermelerini de tartışıyor ama ben pek güçlü bir işaret görmediğim için oraları geçiyorum.

• KISACA: Pelerinler aile, hane, politik güç, evlilik gibi statüleri gösterdikleri için Sansa-Jon pelerinleri hususunu buraya taşımak istedim.

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1

JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2

JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4

JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4

@fecr attığın bu başlıklara bayılacak :smiley:

Saolsun beğeniyor… teşekkür ediyorum :slight_smile:

gerçekten beğendim jon/sansa olurda, üstüne güzelde olursa beğenmem mi :slight_smile: