Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4

sansa-stark
jon-snow

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
JNS6:Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6
JNS7: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7

A) GRRM ve onun kızıl saçlılara olan düşkünlüğü (*bunu gülün diye koyuyorum :slight_smile: )

• Bir röportajda Grrm’e neden bu kadar kızıl saçlı karakter var diye bir fan sorusu soruluyor; o da şöyle diyor:

• Çevirisi: Kızıl saçlıları severim, ben de bir kızıl saçlı ile evliyim. Ama sonra hemen ekliyor; sarışınları, esmerleri, diğerlerini ve hatta saçlarını kazıyan kadınları bile severim diyor.
  • Burada Grrm ve Kit arasındaki (ve eşi ile Sophie) benzerliğe dikkat çekmek istiyorum: :slight_smile: :slight_smile:
    11

20

• Tamam güldüysek geçelim…

B) (Dizi) Sansa’nın Septa Mordane ile konuşması:

• Septa Mordane, Sansa’ya Demir Taht’ın önündeyken şöyle diyor:
  • “Bir gün kocan burada oturuyor olacak ve sende onun yanında yerini alacaksın.”
  • Şu anda Jon, Kuzey’in KRAL’ı ve yanında oturan kişi SANSA. Ayrıca bir şekilde Demir Tahtı’n da varisi.

• Cersei de yine Septa’nınkine benzer bir ifade ile bu taht birlikteliğini dile getiriyor:

• “Ned Stark’ın piçi Kuzey’in Kralı ilan edildi ve o katil or…u. Sansa da onun yanında duruyor. “
  • (Dany’in tahta dokunmadan geçmesi kısmının ve hatta House of Undying Görülerinin başka bir konuda üzerinden geçmeyi planlıyorum.)

• Ayrıca dizide Sansa’nın Septa’yla olan bu konuşmasının olduğu bölümde Jon da neredeyse bekaretini kaybettiği kızı Sam’e anlatıyor. Sam kızın saç rengini sorduğunda; Jon, kızıl saçlı olduğunu söylüyor. :slight_smile: (Dizideki Ros karakterinden bahsediyor…)

C) (Wiki) Stark Hanesi soy ağacındaki Jon-Sansa-Lyanna isimleri göndermesi:

• Şimdi: Cregan Stark’ın ilk karısından olan oğlu Rickon onun varisiydi. JONnel ise Cragan’ın sonraki eşi **Lynara’**dan (Lyanna’ya çok benzer) olan oğlu. Yani JONnel Rickon’un yarı-kardeşi. SANSA ise Rickon’un kızı olarak Winterfell’in leydisi. Rickon yani Sansa’nın babası Güney’de ölüyor (Ned gibi) ve Sansa babasının yarı kardeşi ve JONnel ile evleniyor (JONnel’in Kuzey’deki hak sahipliğini pekiştirmek için)(Jon ve Sansa birlikteliğinin de bu gibi sebeplerle olabileceği ihtimaline inanıyorum ben.) Yani JONnel yeğeniyle evleniyor ama çocukları olmuyor. (Mesela ben Starklar da da yeğen evliliği olduğunu bilmiyordum, Jonarys fanları da kullanabilir bence bunu)
  • Yani babası güneyde ölmüş bir Sansa, annesinin adı Lynara olan bir JONnel ve onun Kuzey’deki hakkını pekiştirmek için yapılan bir evlilik var.
  • (Peki çocuklarının olmamasının bir anlamı olabilir. Olabilir. Ama amca yeğen oldukları için de GRRM gönderme yapmış olabilir. Yani bu kısımdan ne JONSA ne de Jonarys fanları bir şey ummasın bence. )

D) (Dizi) Dizi oyuncuları ve yapım ekibinden JONSA ipuçları:

• Bunlara pek itibar etmiyorum ama denk geldikçe paylaşıyorum.

E) (Kitap) Jon’un AGOT’daki bölümünden bir parça:

• Bölüm Kral Robert’ı gelmesi üzerine akşam ziyafeti ile geçiyor. Jon bu bölümde halinden mutlu değil vs. Herkeste beğenmeyecek bir şeyler buluyor… Ama Joffrey’in yanında yürüyen Sansa için şöyle diyor:
  • “Sansa looked radiant as she walked beside him…” (Jon I, A Game of Thrones)
  • Çeviri: “Sansa, onun yanında yürürken ışık saçıyordu.”
  • GRRM insanlar kız kardeşleri için böyle şeyler pek demezler sanki… Bir şey mi ima etmeye çalışıyorsun?? (Ben burada Jon’un Sansa’ya aşık olduğunu söylemek istemiyorum, Grrm’in böyle cümleleri neden seçmiş olabileceğini merak ediyorum.)

F) (Kitap+ Dizi) JONSA ihtimalinde Sansa ve Cersei arasında oluşacak ironi:

• Kaynak:

• https://occupyvenus.tumblr.com/post/167491834578/cersei-wanted-to-marry-a-fair-targaryen-prince

• Cersei, açık renk saçlı bir Targaryen prensi ile evlenmek istedi.

• Ama koyu saçlı bir Baratheon kralı ile evlendi.

• Sansa açık renk saçlı bir Baratheon prensi ile evlenmek istedi.

• Ama Jonsa durumunda koyu saçlı bir Targaryen kralıyla evlenmiş olur.

• Cersei, kardeşinin çocuklarını kralın çocuklarıymış gibi büyüttü.

• Jonsa durumunda Sansa kardeşi sanarak beraber büyüdüğü kralın çocuklarını büyütecek olur.

• Bu durumda ironik bir şekilde Jon, Cersei’nin tüm love-interests ile bir şekilde kesişiyor :slight_smile:

• Bir kardeş (Jaime)

• Bir Targaryen prensi (Rhaegar)

• İsyanla kral olmuş biri (Robert)

• Bir kuzen (Lancel’i de sayarsak)

• Cersei istedi belki de Sansa’ya kısmet :slight_smile: :slight_smile:

youwillmarryaking

Bonus paralel:

00 18

**** Bu seferlik kısa kesiyorum. Fazla ağır konulara girmeden. Okuduğunuz için teşekkürler.

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
JNS6:Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6
JNS7: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7

Güzel bir teori hazırlamışsınız. Her şeyin olma ihtimali var. Sonuçta bu GAME OF THRONES! Ama bazen çok mantıklı olan teorileri bile dizide göremediğimiz oluyor. Çünkü bu yine GAME OF THRONES!

canım teorilerin çok güzel ama dizi için ve kitap için olanları ayırsan yada belli olsa daha açıklayıcı olur bence
tabiki yine senin bileceğin ama dizi kitaba kitap diziye karışınca biraz tuhaf anlaşılmaz hatta teoriyi dağıtıyor gibi oluyor bence

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6
Daenerys ve Sansa : FOILS
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1