Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5

kitap-serisi
jon-snow
sansa-stark
#1

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS6:Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6
JNS7: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7

A) (Kitap) Kitaplarda art arda gelen JONSA birlikteliğini işaret eden bölümler:

 • Kaynak:https://julibf.tumblr.com/post/181529962091/jon-and-sansa-marriage-part-1

 • Kitaplarda birkaç kez fark edebiliyoruz ki; bir bölümde Sansa’ya ilişkin bir evlilik, birliktelik vs konusu geçtiğinde o bölümün ardından Jon’un bölümü geliyor. Birkaç örnek vermek gerekirse:

 • a) Taht Oyunları kitabı (Chapter 4) Eddard I bölümünde; Kral Robert Winterfell’e geliyor ve yeraltı mahzenlerinde Lyanna’nın büstünü ziyaret ederken Sansa ile Joffrey’in evliliği teklifinde bulunuyor ve bu bölümde Sansa, prens Joffrey (gelecek kral ) ile resmen nişanlanmış oluyor. Bu bölümden sonra gelen chapter ise JON ’un! Jon, bu bölümde sarhoş oluyor, Benjen’e Gece Nöbeti’ne katılmak istediğini söylüyor.

 • b) Kralların Çarpışması kitabında (Chapter 52) Sansa IV bölümünde; Sansa ilk adetini geçiriyor ve böylece KRAL’a çocuk verebilecek duruma geliyor. Bu bölümde de yine Sansa’nın KRAL ile olan gelecek evliliği ve çocukları gibi konular geçiyor. Bu bölümün ardından gelen bölüm kime ait peki? JON !
  chap2

 • c) Kılıçların Fırtınası kitabında (Chapter 68) Sansa VI bölümünde; Lysa, Sansa’yı kuzeni Robin ile evlendirmek planından bahsediyor. Bu bölümde Sansa, kimsenin onunla aşk için evlenmeyeceğini düşünüyor. Bu bölümün ardından gelen bölüm: JON’un bölümü!

 • d) Kralların Çarpışması kitabı (Chapter 51) Jon VI bölümünde; Jon, Ygritte ile tanışıyor ve Ygritte Jon’a “Ozan Bael ve Mavi Kış Gülü” efsanesini anlatıyor.

 • (Hikayenini tamamı için: Ozan Bael - Game Of Thrones Viki )

 • Hikaye kısaca şöyle: “Bael, Lord Stark’ın sofrasına oturdu ve gece yarısına kadar lordu için şarkılar çaldı. Eski şarkılarını ve kendisi için yazdığı yenilerini söyledi. Bael, o kadar güzel çalıp söylüyordu ki bittiğinde Lord, Bael’in kendi ödülünü seçmesine izin verdi. Bael, "Bütün istediğim bir çiçek," dedi ve Kışyarı’nda yetişen en güzel çiçek olan mavi kış gülünden istedi. Lord Brandon, şarkıcının ödemesini yapmak için en güzel kış güllerinin toplanmasını emretti. Ertesi sabah lordun bakire kızı kayboldu. Kızın yatağını boş buldular ama kızın yastığının üstünde Bael’in bıraktığı mavi kış gülü vardı.”

beal

 • Hikayedeki şu kısımlara dikkat çekelim:

“All I ask is a flower, ’ Bael answered, ’ the fairest FLOWER THAT BLOOMS in the gardens o’ Winterfell.”

ÇEVİRİ : “Tek istediğim bir çiçek,” dedi Bael, “ Winterfell’in bahçelerinde AÇAN EN GÜZEL ÇİÇEK.”

Now as it happened THE WINTER ROSES HAD ONLY THEN COME INTO BLOOM, and no flower is so rare nor precious.

ÇEVİRİ : “KIŞ GÜLLERİ, ANCAK O VAKİTLER ÇİÇEK AÇIYORDU ve hiçbir çiçek o kadar nadir ve değerli değildi.

"But when morning come, the singer had vanished … and SO HAD LORD BRANDON’S MAİDEN DAUGHTER. Her bed they found empty, but for the pale blue rose that Bael had left on the pillow where her head had lain."

ÇEVİRİ : “Ancak sabah olduğunda, şarkıcı ortadan kaybolmuştu … ve LORD BRANDON’IN BAKİRE KIZI DA ÖYLE . Kızın yatağını, Bael’in yastığın üzerine bıraktığı soluk mavi kış gülü dışında boş buldular .”

 • Jon’un bu hikayeyle geçen bölümünün ardından gelen bölüm ise SANSA’nın önceden bahsettiğimiz ilk kez adet gördüğü bölüm. Şimdi Westeros’ta adet görmeye ne deniyor Sansa’nın bu bölümündeki kısımdan bakalım:

"The blood is the seal of your womanhood. Lady Catelyn might have prepared you. You’ve had your first flowering, no more.”

 • Adet görmeye; ÇİÇEK AÇMAK deniyor (yani “flowering”)

 • Yani Winterfell’in mavi kış gülü SANSA! Winterfell Lordu’nun kızı, yeni çiçek açmış bakire kız… (Mavi kış gülünün Sansa’yı işaret ettiğini anlatan başka teoriler de var ama onları belki başka zaman anlatmayı düşünüyorum)

 • Sansa bu bölümünde, artık KRAL’ın çocuklarını doğurabileceği durumunun anlatılması kısmını unutmayalım. Bu bölümde ayrıca Cersei; Sansa’ya sevilmek istiyor musun diye soruyor ve Sansa da herkes sevilmek ister diye cevap veriyor. Cersei ise sevginin tatlı da olsa bir zehir olduğunu ve tüm zehirler gibi insanı öldürebileceğinden bahsediyor.

 • VE EVET YUKARIDA DA DEDİĞİMİZ GİBİ BU BÖLÜMÜN ARDINDAN GELEN BÖLÜM = JON’UN BÖLÜMÜ!!!

 • Küçük not: Arkadaşlar kafanız karışmış olabilir. Şöyle açıklayayım. Kralların Çarpışması kitabının 51. bölümü JON, 52. bölümü SANSA ve 53. bölümü yine JON! GRRM ilginç bir şekilde JON-SANSA-JON şeklinde bir bölüm sıralaması yapıyor. (bu adam daha ne yapsın görmemiz için)

55

B) (Kitap) Kılıçların Fırtınası kitabının başı ve sonundaki KAR- KAR- ve daha çok KAR:

 • Bu kitabın Giriş bölümünde (Chapter 0) Gece Nöbeti’nden Chett, KARIN nasıl firar planlarını bozduğunu söylenip sızlanıyor ve Jon KAR ve Sam’in nasıl Üstat Aemon’un yanındaki rahat kahyalık pozisyonunu çaldıklarından bahsediyor; KAR (SNOW) geçen kısımlara bakalım:

“… Snow would ruin everything he’d worked for, all his careful plans. It was a heavy fall, thick white flakes coming down all about him.”

“… The snow’s taken it all from me … the bloody snow …”

…Snow had ruined him once before. Snow and his pet pig.”

 • Kitabın ilerleyen bölümlerinde Jon’un “THE SNOW” (KAR) olarak tanıtıldığını görüyoruz. Hatta Winterfell’in KAR’ı olarak tanıtıldığını görüyoruz. Chapter 7 Jon I bölümünde bunu görüyoruz. (Jon’un bu kitaptaki ilk bölümü yani)

“The singer rose to his feet. “I’m Mance Rayder,” he said as he put aside the lute. “And you are Ned Stark’s bastard, the Snow of Winterfell.

 • Bu kitabın Epilog’tan önceki son bölümü Sansa’nın bölümü. (Chapter 80 Sansa VII)

 • Bu bölüm, meşhur Sansa’nın kardan WF inşa ettiği ve KAR güzellemeleri ile dolu bölüm: (bu bölümün daha ayrıntılı açıklamaları için önceki JONSA konu başlıklarını okumanızı tavsiye ederim :slight_smile: )

46

“Yet she stepped out all the same. Her boots tore ankle-deep holes into the smooth white surface of the snow , yet made no sound. Sansa drifted past frosted shrubs and thin dark trees, and wondered if she were still dreaming. Drifting snowflakes brushed her face as light as lover’s kisses , and melted on her cheeks. At the center of the garden, beside the statue of the weeping woman that lay broken and half-buried on the ground, she turned her face up to the sky and closed her eyes. **She could feel the snow on her lashes, taste it on her lips. It was the taste of Winterfell. The taste of innocence. The taste of dreams.”**

 • Bu bölümde Sansa, KAR yağmış olmasından mutlu. Uçuşan KAR tanelerinin nasıl bir AŞIĞIN ÖPÜCÜKLERİ gibi hafifçe yüzünü okşadığından bahsediyor. Ayrıca KAR tadını dudaklarında hissedebildiğini söylüyor… Bu tadı da Winterfell’in tadı, masumeyetin tadı ve hayallerin tadı olarak nitelendiriyor.

 • YANİ: Kar tadı=WF tadı, KAR=WF, Jon KAR= WF’in KAR’ı!!!

C) (Kitap) Waymar Royce, Jon ve Sansa:

 • Kargaların Ziyafeti kitabı Chapter 23 Alayne I bölümünde; Sansa/Alayne, Lord Yohn Royce’un oğlu Waymar Royce’u hatırlıyor ve Waymar Gece Nöbeti’ne katılmak için WF’e uğradığında nasıl ona aşık olduğunu anımsıyor. Bu WF ziyareti ilk kitapta oluyor. Hemen ilk kitap Taht Oyunları’nın Giriş bölümüne bir göz atalım ve bakalım Waymar nasıl tarif edilmiş:

“Ser Waymar Royce was the youngest son of an ancient house with too many heirs. He was a handsome youth of eighteen, grey-eyed and graceful and slender as a knife. Mounted on his huge black destrier, the knight towered above Will and Gared on their smaller garrons. He wore black leather boots, black woolen pants, black moleskin gloves, and a fine supple coat of gleaming black ringmail over layers of black wool and boiled leather.”

 • Yine birinci kitapta Bran I bölümünde Jon’un nasıl tarif edildiğine bakalım:

“Jon’s eyes were a grey so dark they seemed almost black , but there was little they did not see. He was of an age with Robb, but they did not look alike. Jon was slender where Robb was muscular, dark where Robb was fair, graceful and quick where his half brother was strong and fast.”

 • Görüldüğü gibi Wymar ve Jon, fiziksel açıdan benziyorlar. (Sadece ortak kelimelere bakarak bile anlaşılabilir.)

wymarr1

 • Yani Sansa’nın kitaplardaki ilk hoşlandığı kişi, Jon Snow’a çok benzeyen birisi… **
 • GRRM neyin peşindesin?!?**

*** Bu seferlik de bu kadar arkadaşlar

*** DEVAMINDA GÖRÜŞMEK ÜZERE

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS6:Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6
JNS7: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7

1 Like

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7
Daenerys ve Sansa : FOILS
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
#2

eline sağlık bu kadar şeyden sonra anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az diyorum

1 Like

#3

Şu ana kadar beş konu açtım ama elimde daha çok şey var… :slight_smile:
Beğenmene sevindim, çok teşekkürler …

1 Like

#4

inanırım kesin vardır :slight_smile:
beğenmemek mümkün mü :slight_smile: ateş ve kan kitabında bile sansa royce (roycedan emin değilim ) vadili birini koymuş martin sürekli sansayı hatırlatıyor bize bu da mı tesadüf

1 Like