Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6

dizi
kitap
sansa-stark
jon-snow

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
JNS7: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7

“Yine mi sen?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet yine ben, şu ana kadarki konularıma gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum ve hizmetlerimi sunmayı görev biliyorum. Hadi başlayalım:

A) Dizideki Ashford Teorisi göndermesi:

• Arkadaşlar bu teoriye, Jonsa#1 ve Ashford Turnuvası ve Sansa (Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori) konularında değinmiştim. Bir daha burada uzun uzun anlatmıyorum. Teorideki son Targaryen kişisinin Jon olup olamayacağı tartışılıyor bildiğiniz gibi. Dizide de bu teoriye Sansa ve Jon merkezli bir gönderme var. Bakalım:

54

• 5. sezon 4. bölüm:
  • Sansa, Kışyarı’nın mahzenlerinde, halası Lyanna Stark’ın büstündeki tüyü üfleyip yerine koyuyor. (24:30. dakika) (Bu tüy 8. sezon fragmanlarında da kullanıldı… Jon’u temsil ettiğini söylemek çok da yanlış olmaz sanırım). Littlefinger geliyor ve Lyanna ile Rhaegar’dan konuşuyorlar. Harrenhal’daki TURNUVA (Ashford Turnuvasına gönderme) Rhaegar’ın, Lyanna’yı kaçırması vs… Jon’un doğum hikayesi yani (Sansa’nın elinde hala tüy)

ashfordfeather

• Aynı bölüm Jon’u tüy kalemle yazı yazarken görüyoruz.
  • Ee biraz zorlama oldu sanki dediğinizi duyar gibiyim. Ama o sahnede Jon, birilerine yollanacak mesajları vs imzalıyor ve ilk imza attığı isim : LORD ASHFORD!!! (bölümün 16:38. dakikası bakmak isterseniz)

lordashford

• Şimdi bu tüy göndermesi bir daha var mı bakalım?

• Sezon 5 Bölüm 5’e bakalım:

• Sansa, Kışyarı’nda, yanına Myranda geliyor ve elbisesine bakmak istiyor; yakından incelerken elbisesindeki tüy detayı dikkatimizi çekiyor. (21:41)

dressfeather

• Jon’a dönüyoruz. Yine aynı bölümün 14. dakikasında Jon, odasında ve sahne yine o tüy kaleme odaklanarak başlıyor ve 5 saniye kadar kesintisiz tüye odaklı bir şekilde ekranda beliriyor sonra birkaç saniye daha gözüküyor.

Yani iki bölüm ard arda Sansa-Jon-Tüy-Ashford göndermeleri var. Senaristler, Ashford Teorisinin farkındalar ve böyle göndermeler kesinlikle ilginç. Bazılarınız, Jonsa’nın dizide gerçekleşmesinin zor olduğunu düşünüyor (kitaplarda gerçekleşecekse bu kadar büyük bir değişiklik yapmaz bence dizi…), bu nedenle bu gönderme dizinin bu teoriye uzak olmadığının göstergesi.

B) Kılıçların Fırtınası kitabı Jon II bölümünde geçen söz:

“Well, you are free man now, but if you will not have the girl, best find yourself a she-bear.”

Çeviri : “Eh, şimdi özgür bir adamsın, ama o kıza sahip olmayacaksan, kendine bir dişi-ayıcık bul.”

shebear1

• Aynı kitapta Sansa VII bölümünde geçen söz:

“You are so beautiful. You’re crusted over with Snow like some Little Bear Cub.”

Çeviri : “Çok güzelsin. Küçük bir ayı yavrusu gibi KAR ’la kaplanmışsın.”

shebear2
Kaynak: ( nattyslove22.tumblr.com )

C) Kargaların Ziyafeti Jon ve Taş göndermeleri:

• Samwell III bölümünde geçen ifade:

“And wondered when Jon’s HEART had turned to STONE.”

Çeviri : “Ve, Jon’un KALBİNİN ne zaman TAŞ’a döndüğünü merak etti.”

• Aynı kitapta; Sansa Eyrie’de, bir PİÇ rolünü oynuyor (bu piç karakterini Jon’a benzer oynuyor aynı zamanda, Jon’un yaşında, cesur, dans etmeyi sevmeyen vs…), ilk hoşlandığı erkek olan ve Jon’a benzeyen Waymar Royce’u ilk bu kitapta hatırlıyor. Sansa’nın piç adı da bildiğimiz gibi Alayne TAŞ. Ve kalbi taşa dönen bir Jon Snow’u düşünüyor Sam kardeşimiz.

alayne

D) İlk kitaptaki Sansa ve Jon bölümlerinde geçen LORD ifadesi:

“Sweet one, her father said gently, listen to me. When you’re old enough, I will make you a match with a high LORD who’s worthy of you, someone Brave, Gentle and Strong. This match with Joffrey was a terrible mistake. That boy is no Prince Aemon, you must Believe me.” –Taht Oyunları, Sansa III

Çeviri : “Tatlım, dedi babası nazikçe, beni dinle. Yeterince büyüdüğünde, sana layık olan, cesur, nazik ve güçlü bir yüksek LORD ile bir birliktelik ayarlayacağım. Joffrey ile olan bu birliktelik korkunç bir hataydı. O çocuk Prens Aemon değil, bana inanmalısın."

“Are your legs Hurting LORD Snow? Jon hated that name, a mockery that Ser Alliser had hung on him the first day he came to practice. The boys had picked it up, and now he heard it everywhere.” -Taht Oyunları, Jon III

Çeviri : “Bacakların mı acıyor? LORD Snow?” Jon, bu addan, Ser Alliser’ın ona alıştırma yapmak için geldiği ilk gün taktığı bu alaydan nefret ediyordu. Çocuklar da bunu devam ettirdiler, ve şimdi her yerde duyuyordu.”

E) Dizide birbirini takip eden Jon ve Sansa sahneleri: (*daha fazla örnek için JNS#7’ye bakabilirsiniz)

a1) Ygritte, Jon’la “o işin” nasıl yapıldığı hakkında konuşuyor

js1

a2) Bu sahneden sonra, Sansa ilk kez adet oluyor.

js2

b1) 3. sezon 7. bölümde ise (bu bölümü GRRM yazdı), Tormund, Jon’a “o işin” nasıl yapılacağına ilişkin öğüt veriyor.

j3

b2) Ardından gelen sahnede Margaery, Sansa’yla “o iş” hakkında konuşuyor.

js4

F) Kitapta Jon-Ygritte-Sansa’nın yaşları

• Ygritte, Jon’dan 3 yaş büyükken, Jon da Sansa’dan üç yaş büyük.

G) Ned, Sansa ve Jon

• Ned Stark, Yedi Krallıktaki en dürüst ve onurlu insanlardan biri. Ama o da iki büyük yalan söylüyor hayatı boyunca.
  • İlki , Jon’u korumak için onun kendi piç oğlu olduğunu söylemesi
  • Son yalanı ise Sansa’yı korumak için Joffrey’nin gerçek varis kral olduğunu söylemesi.
  • İlkinde bir kral piç olurken
  • Sonuncusunda bir piç kral oluyor.

22 35 49 57

H) Aragorn-Jon/Arwen-Sansa

• Tamam bu teori değil ama Grrm de benim gibi Tolkien fanı o yüzden yazmak istedim.
  • Jon da Aragorn gibi, aslında babası olmayan birinin yanında güvenliği için gizli bir kral olarak sahte bir kimlikle yetiştiriliyor ve Jonsa teorisi olursa o da Aragorn gibi koruması altındaki adamın (ki kendisi amcası) kızı ile evlenmiş olacak.
  • Belki de Grrm, ilk taslaktaki Jon-Arya örgüsünü Tolkien’den esinlenmiştir.
  • Yazmak istedim öylesine…

İ) Jon- Rhaegar-Ned/ Sansa-Lyanna-Catelyn

• Jon, Stark(Ned) görünüşüne sahip bir Targaryen (Rhaegar) iken
  • Sansa, Tully(Catelyn) görünüşüne sahip bir Stark(Lyanna)
  • Serideki iki önemli aşkın paralelleriler.
  • Stark görünümlü adam ve Tully görünümlü kadının aşkı (Ned + Cat)
  • Bir Stark kadınına aşık olan Targaryen erkeği (Rhaegar + Lyanna)
  • Görsel kaynak: tiny-little-bird.tumblr.com

nedcat rl
jonsa1

J) Sansa ve Sanza:

• Bu da pek teori değil ama sonuçta karakter isimlerini Grrm koydu…
  • İtalya’da Sanza diye bir kasaba var.
  • Bunların en önemli günü 5 Ağustos ve bu günde sevgili azizeleri La Madonna Della Neve (Mary of the Snows) için saygılarını sunuyorlar.
  • Yani azizelerinin adı: Our Lady of the Snow: “KAR HANIMIMIZ
  • (* Our Lady- Meryem Ana yani Mary )

K) Sansa’yla mutlu gözüken Jon ile bu konuyu da sonlandırıyorum şimdilik…

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
JNS7: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7
Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
Daenerys ve Sansa : FOILS

Bir üyenin sevdiği karekterler üzerine Temenni / Tahmin / Teori ye dayalı başlıklar açması ve yönde yorumlar yapması gayet normal.bunu hepimiz yapıyoruz,yaptık.ama sürekli aynı şeyi tekrarlarsan kabak tadı verirsin ve İnsanları inandırmak istedigin seye inandırmak bir yana dursun,antipati ye sebep olursun.Sen 2 seyin üzerinde duruyorsun ;

• Dany aslında kötü biri ve tahta oturamayacak.

• Jon,Dany den ayrılıp Sansa yı alacak.Biri Kral digeri Kraliçe olucak.

Sence insanlar anlatmak istedigin seyleri anlamadılar mı ? Bence anladılar ve aynı baslıkları görmekten sıkıldılar.sonucta onlarda aynı diziyi izlediler.Seninle aynı seyleri gördüler ve bir fikirleri var ee bunlarıda dile getirdiler.Sana hak verenler,verdi zaten.Karsı çıkanlarda tezlerini sundu bitti,gitti.Daha da uzatmanın,aynı mevzu üzerine düzinelerce başlık açmanın manası yok zannımca. Milleti JonSa ya inandırayım derken, Dany’e olan sempatiyi artırdın.Farkında degilsin.Bizde yorum yapıyoruz.Ya karekter baslıklarına yazıyoruz ya da daha evvel acılmıs ilgili baslıklarda ama her gun aynı seyi tekrarlamıyoruz çunku bir yerden sonra kabak tadı verecegini ve ters tepkiye sebep olacagını biliyoruz…ne gerek var ?

Verdigin emegi küçümsemiyorum.Caps hazırlıyorsun.Alıntılıyorsun.paragraf diziyorsun.Kafa yoruyorsun.Belli ki yazdıgın seylere canı gönülden inanıyorsun.Bunlara saygım var.Ben sadece dostane bir uyarıda bulunmak istedim.Sen yine istedigini yapmakta özgürsün.Sana sınır koymaya çalısmıyorum,böyle bir hakkım yok.ben sadece elestiri mi dile getiriyorum.Lütfen Yanlıs anlasılma olmasın ! İyi aksamlar.

Anlayışın için teşekkürler. İyi niyetli olduğuna inanıyorum…