Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6

dizi
kitap
sansa-stark
jon-snow

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
JNS7: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7

“Yine mi sen?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet yine ben, şu ana kadarki konularıma gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum ve hizmetlerimi sunmayı görev biliyorum. Hadi başlayalım:

A) Dizideki Ashford Teorisi göndermesi:

• Arkadaşlar bu teoriye, Jonsa#1 ve Ashford Turnuvası ve Sansa (Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori) konularında değinmiştim. Bir daha burada uzun uzun anlatmıyorum. Teorideki son Targaryen kişisinin Jon olup olamayacağı tartışılıyor bildiğiniz gibi. Dizide de bu teoriye Sansa ve Jon merkezli bir gönderme var. Bakalım:

54

• 5. sezon 4. bölüm:
  • Sansa, Kışyarı’nın mahzenlerinde, halası Lyanna Stark’ın büstündeki tüyü üfleyip elinde tutuyor. (24:30. dakika) (Bu tüy 8. sezon fragmanlarında da kullanıldı… Jon’u temsil ettiğini söylemek çok da yanlış olmaz sanırım). Littlefinger geliyor ve Lyanna ile Rhaegar’dan konuşuyorlar. Harrenhal’daki TURNUVA (Ashford Turnuvasına gönderme) Rhaegar’ın, Lyanna’yı kaçırması vs… Jon’un doğum hikayesi yani (Sansa’nın elinde hala tüy)

ashfordfeather

• Aynı bölüm Jon’u tüy kalemle yazı yazarken görüyoruz.
  • Ee biraz zorlama oldu sanki dediğinizi duyar gibiyim. Ama o sahnede Jon, birilerine yollanacak mesajları vs imzalıyor ve ilk imza attığı isim : LORD ASHFORD!!! (bölümün 16:38. dakikası bakmak isterseniz)

lordashford

• Şimdi bu tüy göndermesi bir daha var mı bakalım?

• Sezon 5 Bölüm 5’e bakalım:

• Sansa, Kışyarı’nda, yanına Myranda geliyor ve elbisesine bakmak istiyor; yakından incelerken elbisesindeki tüy detayı dikkatimizi çekiyor. (21:41)

dressfeather

• Jon’a dönüyoruz. Yine aynı bölümün 14. dakikasında Jon, odasında ve sahne yine o tüy kaleme odaklanarak başlıyor ve 5 saniye kadar kesintisiz tüye odaklı bir şekilde ekranda beliriyor sonra birkaç saniye daha gözüküyor.

Yani iki bölüm ard arda Sansa-Jon-Tüy-Ashford göndermeleri var. Ayrıca kuş tüyü ile alakalı şuna da dikkat çekmek istiyorum. Sansa’ya seri boyunca küçük kuş, güvercin gibi isimler takılıyor hatta Baelish’in yeğeni/kızı iken bile çünkü SP’ın arması alaycı kuş. Ayrıca Sansa’nın kıyafetlerinde sürekli bir tüy/kanat detayı bulabilirsiniz. Ve de Jon’un da Gece Nöbeti’nden bir karga olduğunu hatırlayalım. Yani seride bu iki karakter sürekli kuşlarla ilişkilendiriliyor. Senaristler, Ashford Teorisinin farkındalar ve böyle göndermeler kesinlikle ilginç. Bazılarınız, Jonsa’nın dizide gerçekleşmesinin zor olduğunu düşünüyor (kitaplarda gerçekleşecekse bu kadar büyük bir değişiklik yapmaz bence dizi…), bu nedenle bu gönderme dizinin bu teoriye uzak olmadığının göstergesi.

B) Kılıçların Fırtınası kitabı Jon II bölümünde geçen söz:

“Well, you are free man now, but if you will not have the girl, best find yourself a she-bear.”

Çeviri : “Eh, şimdi özgür bir adamsın, ama o kıza sahip olmayacaksan, kendine bir dişi-ayıcık bul.”

shebear1

• Aynı kitapta Sansa VII bölümünde geçen söz:

“You are so beautiful. You’re crusted over with Snow like some Little Bear Cub.”

Çeviri : “Çok güzelsin. Küçük bir ayı yavrusu gibi KAR ’la kaplanmışsın.”

shebear2
Kaynak: ( nattyslove22.tumblr.com )

C) Kargaların Ziyafeti Jon ve Taş göndermeleri:

• Samwell III bölümünde geçen ifade:

“And wondered when Jon’s HEART had turned to STONE.”

Çeviri : “Ve, Jon’un KALBİNİN ne zaman TAŞ’a döndüğünü merak etti.”

• Aynı kitapta; Sansa Eyrie’de, bir PİÇ rolünü oynuyor (bu piç karakterini Jon’a benzer oynuyor aynı zamanda, Jon’un yaşında, cesur, dans etmeyi sevmeyen vs…), ilk hoşlandığı erkek olan ve Jon’a benzeyen Waymar Royce’u ilk bu kitapta hatırlıyor. Sansa’nın piç adı da bildiğimiz gibi Alayne TAŞ. Ve kalbi taşa dönen bir Jon Snow’u düşünüyor Sam kardeşimiz.

alayne

D) İlk kitaptaki Sansa ve Jon bölümlerinde geçen LORD ifadesi:

“Sweet one, her father said gently, listen to me. When you’re old enough, I will make you a match with a high LORD who’s worthy of you, someone Brave, Gentle and Strong. This match with Joffrey was a terrible mistake. That boy is no Prince Aemon, you must Believe me.” –Taht Oyunları, Sansa III

Çeviri : “Tatlım, dedi babası nazikçe, beni dinle. Yeterince büyüdüğünde, sana layık olan, cesur, nazik ve güçlü bir yüksek LORD ile bir birliktelik ayarlayacağım. Joffrey ile olan bu birliktelik korkunç bir hataydı. O çocuk Prens Aemon değil, bana inanmalısın."

“Are your legs Hurting LORD Snow? Jon hated that name, a mockery that Ser Alliser had hung on him the first day he came to practice. The boys had picked it up, and now he heard it everywhere.” -Taht Oyunları, Jon III

Çeviri : “Bacakların mı acıyor? LORD Snow?” Jon, bu addan, Ser Alliser’ın ona alıştırma yapmak için geldiği ilk gün taktığı bu alaydan nefret ediyordu. Çocuklar da bunu devam ettirdiler, ve şimdi her yerde duyuyordu.”

E) Dizide birbirini takip eden Jon ve Sansa sahneleri: (*daha fazla örnek için JNS#7’ye bakabilirsiniz)

a1) Ygritte, Jon’la “o işin” nasıl yapıldığı hakkında konuşuyor

js1

a2) Bu sahneden sonra, Sansa ilk kez adet oluyor.

js2

b1) 3. sezon 7. bölümde ise (bu bölümü GRRM yazdı), Tormund, Jon’a “o işin” nasıl yapılacağına ilişkin öğüt veriyor.

j3

b2) Ardından gelen sahnede Margaery, Sansa’yla “o iş” hakkında konuşuyor.

js4

F) Kitapta Jon-Ygritte-Sansa’nın yaşları

• Ygritte, Jon’dan 3 yaş büyükken, Jon da Sansa’dan üç yaş büyük.

G) Ned, Sansa ve Jon

• Ned Stark, Yedi Krallıktaki en dürüst ve onurlu insanlardan biri. Ama o da iki büyük yalan söylüyor hayatı boyunca.
  • İlki , Jon’u korumak için onun kendi piç oğlu olduğunu söylemesi
  • Son yalanı ise Sansa’yı korumak için Joffrey’nin gerçek varis kral olduğunu söylemesi.
  • İlkinde bir kral piç olurken
  • Sonuncusunda bir piç kral oluyor.

22 35 49 57

H) Aragorn-Jon/Arwen-Sansa

• Tamam bu teori değil ama Grrm de benim gibi Tolkien fanı o yüzden yazmak istedim.
  • Jon da Aragorn gibi, aslında babası olmayan birinin yanında güvenliği için gizli bir kral olarak sahte bir kimlikle yetiştiriliyor ve Jonsa teorisi olursa o da Aragorn gibi koruması altındaki adamın (ki kendisi amcası) kızı ile evlenmiş olacak.
  • Belki de Grrm, ilk taslaktaki Jon-Arya örgüsünü Tolkien’den esinlenmiştir.
  • Yazmak istedim öylesine…

İ) Jon- Rhaegar-Ned/ Sansa-Lyanna-Catelyn

• Jon, Stark(Ned) görünüşüne sahip bir Targaryen (Rhaegar) iken
  • Sansa, Tully(Catelyn) görünüşüne sahip bir Stark(Lyanna)
  • Serideki iki önemli aşkın paralelleriler.
  • Stark görünümlü adam ve Tully görünümlü kadının aşkı (Ned + Cat)
  • Bir Stark kadınına aşık olan Targaryen erkeği (Rhaegar + Lyanna)
  • Görsel kaynak: tiny-little-bird.tumblr.com

nedcat rl
jonsa1

J) Sansa ve Sanza:

• Bu da pek teori değil ama sonuçta karakter isimlerini Grrm koydu…
  • İtalya’da Sanza diye bir kasaba var.
  • Bunların en önemli günü 5 Ağustos ve bu günde sevgili azizeleri La Madonna Della Neve (Mary of the Snows) için saygılarını sunuyorlar.
  • Yani azizelerinin adı: Our Lady of the Snow: “KAR HANIMIMIZ
  • (* Our Lady- Meryem Ana yani Mary )

K) Sansa’nın Alayne’den kendine dönüşü ile Jon’un ölümden dönüşünü gösteren sahnelerdeki paralellik:

28
L) Sansa’yla mutlu gözüken Jon ile bu konuyu da sonlandırıyorum şimdilik…

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
JNS7: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7

4 Likes
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7
Daenerys ve Sansa : FOILS
Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
8.Sezon tanıtımları / haberleri 2

Bir üyenin sevdiği karekterler üzerine Temenni / Tahmin / Teori ye dayalı başlıklar açması ve yönde yorumlar yapması gayet normal.bunu hepimiz yapıyoruz,yaptık.ama sürekli aynı şeyi tekrarlarsan kabak tadı verirsin ve İnsanları inandırmak istedigin seye inandırmak bir yana dursun,antipati ye sebep olursun.Sen 2 seyin üzerinde duruyorsun ;

• Dany aslında kötü biri ve tahta oturamayacak.

• Jon,Dany den ayrılıp Sansa yı alacak.Biri Kral digeri Kraliçe olucak.

Sence insanlar anlatmak istedigin seyleri anlamadılar mı ? Bence anladılar ve aynı baslıkları görmekten sıkıldılar.sonucta onlarda aynı diziyi izlediler.Seninle aynı seyleri gördüler ve bir fikirleri var ee bunlarıda dile getirdiler.Sana hak verenler,verdi zaten.Karsı çıkanlarda tezlerini sundu bitti,gitti.Daha da uzatmanın,aynı mevzu üzerine düzinelerce başlık açmanın manası yok zannımca. Milleti JonSa ya inandırayım derken, Dany’e olan sempatiyi artırdın.Farkında degilsin.Bizde yorum yapıyoruz.Ya karekter baslıklarına yazıyoruz ya da daha evvel acılmıs ilgili baslıklarda ama her gun aynı seyi tekrarlamıyoruz çunku bir yerden sonra kabak tadı verecegini ve ters tepkiye sebep olacagını biliyoruz…ne gerek var ?

Verdigin emegi küçümsemiyorum.Caps hazırlıyorsun.Alıntılıyorsun.paragraf diziyorsun.Kafa yoruyorsun.Belli ki yazdıgın seylere canı gönülden inanıyorsun.Bunlara saygım var.Ben sadece dostane bir uyarıda bulunmak istedim.Sen yine istedigini yapmakta özgürsün.Sana sınır koymaya çalısmıyorum,böyle bir hakkım yok.ben sadece elestiri mi dile getiriyorum.Lütfen Yanlıs anlasılma olmasın ! İyi aksamlar.

5 Likes

Anlayışın için teşekkürler. İyi niyetli olduğuna inanıyorum…

1 Like

Sansa Stark ve Kuş Tüyü konusuna buradan açıklık getirmek istedim; diğer konuları meşgul etmek istemedim.

Kaynaklar:

23

• Söz konusu “kuş tüyünü” ilk olarak 1. sezonda Pilot bölümünde görüyoruz:

00

• Robert Baratheon, Lyanna Stark’a olan aşkının bir simgesi olarak bu egzotik kuş kanadından bir tüyü Lyanna’nın büstüne koyuyor.

• Daha sonra bu tüyü 5. sezonda yeniden görüyoruz. Sansa, Ramsay Bolton ile evlenmek için WF geri dönmüş ve mahzenleri ziyaret ediyor. Sansa, WF mahzenlerinde halası Lyanna’nın büstünün önündeyken bu tüyü yerden alıp üflüyor ve elinde tutuyor. Serçeparmak ile halası Lyanna’nın başına gelenler hakkında konuşuyorlar. Sansa gerçek hikayeyi değil, bilinen hikayeyi biliyor bu konuda. Lyanna Stark, Rhaegal Targaryen tarafından kaçırıldı ve tecavüze uğradı. Bu hikaye çok önemli… aklımızda tutalım.

29

• Dizinin yapımcıları bu "tüy"ü yeniden görmemiz hususunda ne demiş bakalım:

As she paid homage to her ancestors in Sunday’s episode, Sansa Stark made a surprising discovery in the crypts of Winterfell: a feather on the grave of her Aunt Lyanna. Where’d it come from? Think back.

“The last time we saw the statue of Lyanna was in the pilot episode,” explains series co-creator David Benioff. “King Robert Baratheon laid this exotic, tropical bird feather in her hand. As we were preparing the scene [with Sansa], we thought: That feather’s probably still there. People haven’t been going down there and cleaning up much. Certainly after Ramsay destroyed Winterfell, there hasn’t been a janitorial crew going down and vacuuming.”

“We thought it would be kind of a great thing to have Sansa wondering about it,” co-creator D.B. Weiss notes. “Hopefully viewers wonder: Where did I see that before? – and then remember that in the first episode of the show, this is something that Robert left to remember the woman he loved.”

Kısaca Çeviri: Sansa, mahzenlerde bu tüyü buluyor. Bu tüyü en son Pilot bölümünde görmüştük. Robert bu egzotik, tropik kuş tüyünü Lyanna’nın büstüne koymuştu, tüyün herhalde hala orada olduğunu düşündük. Ve Sansa’nın bunu merak etmesinin mükemmel bir fikir olduğunu düşündük. Umarız seyirciler de bu tüyü ne zaman gördüklerini merak ederler ve sonra ilk bölümde Robert’ın sevdiği kadını hatırlamak için bıraktığı bir şey olduğunu hatırlarlar.

• Bu tüyü Sansa’nın bulmasını istemeleri ve Sansa’nın bunu merak etmesini istemeleri ilginç… Ve de egzotik/tropik kuş denilince akla Sansa’nın gelmesi çok normal. Çünkü hatırlayalım Tazı, Sansa için ne demişti:

Sandor Clegane stopped suddenly in the middle of a dark and empty field. She had no choice but to stop beside him. “Some septa trained you well. You’re like one of those birds from the Summer Isles, aren’t you? A pretty little talking bird, repeating all the pretty little words they taught you to recite.”

—A Game of Thrones - Sansa II

–> Kuş figürü Sansa’nın hikayesi boyunca karşımıza çıkan bir şey:

• Cersei, ona “Little Dove” (küçük güvercin) diyor.
  • Tazı, onu “Yaz Adaları’ndan gelen küçük kuşlara” benzetiyor.
  • Serçeparmak’ın simgesi “Alaycı Kuş” ve Sansa onun yeğeni/kızı rolünü oynamıştı.
  • Sansa, özellikle kitapta Vadi’de zaman geçiyor. Kuzeninin ait olduğu Arryn Hanesi’nin simgesi bir şahin. Ve kitapta hem Robin hem de Genç Kartal diye anılan Varis Harry ile nişanlanmıştı.
  • Yine yarı-kardeşi/kuzeni Jon Snow, Gece Nöbeti’nden bir karga olarak anılıyor.
  • Sansa’nın kıyafetlerinde de tüy motifleri sık sık karşımıza çıkıyor.

11

25

• Hatta kıyafetlerden söz açılmışken, Lyanna Stark’ı her gördüğümüzde Sansa ile olan kostüm ve saç benzerliğine de bakalım:

• Çünkü Clapton şöyle diyor:

We try to be really symbolic about everything everyone wears now. ” (Michele Clapton, Insider)

Çeviri: “Artık herkesin giydiği her şeyin gerçekten sembolik olmasına uğraşıyoruz.”

19

28

40

37

• Sansa, hala elinde bu tüyü tutarken, halası Lyanna ve onun hikayesinden konuşuluyor ve Sansa, ayrılmadan önce Serçeparmak’a şöyle diyor:

Sansa: “I expect I’ll be a married woman by the time you return.

Sansa: “Döndüğünde evli bir kadın olacağım.”

• Sansa, WF’de Ramsay ile evlenmek için bulunuyor ama başına çok kötü şeyler geliyor… fiziksel ve cinsel saldırıya uğruyor.

1. sezonda Serçeparmak, Lord Royce’a Sansa’nın Boltonlar tarafından kaçırıldığı hikayesini anlatıyor.
  • Yani bir anda Lyanna’nın hikayesi Sansa’nın hikayesine dönüşüyor. Kaçırılıp, tecavüze uğramış bir Stark kızı. Ve Lyanna’da olduğu gibi Vadi’nin Şövalyeleri bu Stark kızı için de bir savaşa gidiyor ve kazanıyor.

• Yani Lyanna’nın hikayesi Sansa’nınkine bağlanıyor.

1. sezondaki bu tüy Sansa’nın başına geleceklere ve geleceğe ilişkin bize öngörüde bulunuyor.
  • Devam etmeden önce Pilot bölümünde bizim görmediğimiz ama daha farklı planlanmış bir sahneyi sizi anlatmak istiyorum:

• Pilot bölümünde Robert, yine bu tüyü Lyanna’nın büstüne koyuyor… ama farklı olarak olayın içine Cersei de giriyor:

Kaynak: Here's What Happens In The Original, Terrible 'Game Of Thrones' Pilot That Never Aired | HuffPost

• Yayınlanmamış Pilot senaryosunda şöyle oluyor.

59

45

• Bu yayınlanmamış Pilot bölümü senaryosunda Cersei, WF’deki ziyafetten önce mahzenleri ziyaret ediyor. Mahzenlerden çıkıyor, kıyafetlerini düzeltmek için hizmetçileri yanındayken şöyle diyor:

Cersei: “A word with the Stark girl”.

Çeviri: “Stark kızı ile konuşacaklarım var”

• hizmetçisi kafasını sallıyor (büyük ihtimal oğlu ile nişanlanan Sansa’dan bahsediyor) ve Cersei ileri doğru adım atacakken duruyor ve kol yeninden bir şey çıkarıyor… Robert’ın Lyanna’nın büstüne koyduğu tüy… sonra tüyü hizmetçisine veriyor ve şöyle diyor:

Cersei: Burn this.

Çeviri: Yak bunu…

Yine iki Stark kızı olan Sansa ve Lyanna ile Cersei arasında bir bağlantı görüyoruz. Cersei ilk başta Sansa’nın kehanetteki kraliçe olmasından şüpheleniyor ve de yine bir Stark kızına karşı yenilmekten korkuyor.

39

• Bunların neticesinde; Lyanna Stark’ın bilinen hikayesi ile gerçek hikayesinin Sansa’nın hikayesine ışık tutacağını düşünebiliriz.

• (Sahte hikaye: Sansa+ Ramsay, Gerçek hikaye: Sansa + Jon)

• Ayrıca kaynak yazı, Sansa’nın kuş tüyü ile ilişkilendirilmesini şöyle yorumluyor:

Kısaca çeviri: Game of Thrones’ta kuşlar önemli bir rol oynuyor. Varys’in casus küçük kuşları, Serçe Militanları ve Yüce Serçe, Üç Gözlü Kuzgun gibi elinde güç bulunduran rolleri anlatıyor… Sansa da küçük kuş/ güvercin diye anılıyor. Tüm bunların ortak özelliği: Yanlış anlaşılan, küçümsenen ve genelde de güçlü bilgiler barındıran karakterler olmaları. Tüy ayrıca bir diğer yanlış anlaşılmış küçük kuş olan Lyanna’ya da bir gönderme olabilir. Ve onun sırrı olan gizli çocuğu Jon Snow’a.

• Sansa da seri boyunca diğer karakterler tarafından güçsüz görülüyor ve küçümseniyor… Ama baktığımızda Joffrey’nin ölümü, Bolton Hanesinin yok olması ve WF’in geri kazanılması, Serçeparmak’ın alt edilmesi ile Kuzey’i şu anda fiilen yöneten kişi olması ve de arkasında Vadi ve büyük ihtimal Nehir Topraklarının olması ile aslında ne kadar önemli ve güçlü bir karakter olduğunu görebiliyoruz. Ve yine görüldüğü gibi kaynak yazıda da kuş tüyü, Lyanna- Sansa- Jon üçgeninde bir sembol olarak karşımıza çıkıyor…

Devam edelim:

• Bu tüy daha sonra 8. sezon WF Mahzenleri fragmanında yine karşımıza çıkıyor. Jon, Lyanna’nın büstünün önünden geçerken tüy havalanıp yere düşüyor. Bu da Jon’un gerçek kimliğinin açığa çıkacağına bir gönderme. Fragmanda Lyanna’nın Ned’e verdirdiği sözü de duyuyoruz: “Onu korumak zorundasın”… çünkü bu gerçek açığa çıkınca Jon’un korunmaya ihtiyacı olacak.

11

44

• Fragmanda tüy yere düştükten sonra gördüğümüz ikinci kişi Lyanna’nın saçına benzer saçıyla Sansa oluyor.

37

06

16

• Bu fragmanda Jon’un Stark adına sahip olmasa da Stark kanına sahip olduğuna, gerçek ortaya çıkınca korunması gerekeceğine ve de sevileceğine göndermeler var.

54

Şu konumda bu fragmanın Jon ve Sansa açısından incelemesini yapmıştım isterseniz bakabilirsiniz:

02

• Şimdi bu tüyü/ ya da en azından bu tüy gibi bir tüyü en son nerede gördük bakalım:

• Sezon 8 Aftermath promosunda WF’deki savaşa ilişkin karakterler üzerinden sembolik bir savaş sonrası görüntüsü izledik…

• Karakterleri temsil eden nesneleri gördük… hemen hepsi hangi karaktere ait belli ama gösterilen tüy Sansa’yı mı ifade ediyor, bu hususta çekinceler var… Şu ana kadar anlattıklarımdan da çıkarılabileceği gibi kuş tüyü Sansa ile çok bağlantılı. Ama yine de inceleyelim…

• Öncelikle promo WF’de geçiyor. Sansa, WF’in Leydisi… ve de şu an için WF varisi. Ayrıca WF’in geri alınması da onun sayesinde oldu. Sezon 7 boyunca da WF ve Kuzey’i yaklaşan savaşa hazırlayan da yine oydu. Yine sekizinci sezonda da Sansa, bu savaşa hazırlıkta önemli rol üstlenecek ve savaş sırasında üstüne düşen görevleri yerine getirecek. Sophie Turner da bu sezon için Sansa’yı WF’in savaşçısı olarak göreceğimizi söyledi… Yani WF’i Sansa’sız düşünmek ya da Sansa’nın gelecek savaşlardaki emeğini görmezden gelmek doğru olmaz diye düşünüyorum.

"This is the first time I’ve had armor. The idea of it being very protective and she buttons herself up. I wanted her to have a bit of armor and be a bit more warrior-like, She’s like the warrior of Winterfell". - Sophie Turner

51

• WF = Sansa.

56-crop

• Hatta şu ana kadar Jon ve Bran dışında bu savaş için en çok emeği verenlerden biri Sansa. [Ayrıca, promoda ejderha camından okların gösterildiği bölümün Samwell’e gönderme olduğunu düşünen teoriler de gördüm… buradan onu da söylemek istedim :slight_smile: çünkü Sam <3 Ben ]

• Ama bunların dışında da bu tüyün Sansa’yı ifade ettiğinin göstergeleri var.

• Tüyü görmeden önce gördüğümüz görüntü: WF kale siperleri:

29

• Sansa’nın burada geçen çok önemli sahneleri var:

29

16

04

• Hatta 8. sezon fragmanında bile onu orada görüyoruz:

51

35

• Kuş tüyünden önce Sansa ile ilişkili olan siperleri görüyoruz önce… Sonra kuş tüyü buradan havalanıyor ve Bran’nin sandalyesinin oraya düşüyor.
  • Unutmayalım ki dizide WF’de bir düşme yaşayıp kurtulan iki Stark var: Bran ve Sansa (Theon ile atladığı sahne). Bu da böylece güzel bir bağlantı oluyor.
  • Ayrıca Bran’nin Jon’un gerçek kimliğini ve Lyanna’nın gerçek hikayesini bilen kişi olmasına da bir gönderme. Çünkü ne dedik?
    => Kuş tüyü: Lyanna- Sansa- Jon üçgeninde anlam kazanıyor.

35

43

48

54

• Ayrıca tüyden önce Arya’nın Needle’nı görüyoruz. Arya- Sansa- Bran sırası bu sezon promolarında sıkça karşımıza çıkıyor:

queen

13

=> Sonuç olarak kuş tüyü: Lyanna- Sansa- Jon üçgeninde anlam kazanıyor ve Sansa ile yakından bağlantılı.

• Sansa, Lyanna’nın hem bilinen sahte hikayesini yaşadı hem de gerçek hikayesini yaşayacak. (Targaryen- Stark birlikteliği)
  • Neden daha kolay bir yol olarak Sansa’nın iğne kolyesini koymadılar? Çünkü kuş tüyü yani Jon’un gerçek kimliğinin ortaya çıkması ile Arya ve Bran’den farklı olarak Sansa, Jon’un hayatında daha farklı biri olarak yer alacak. (Gerçek hikayesi ile Lyanna). Bran ve Arya onun kardeşleri olarak kalmaya devam edecekler çünkü zaten en baştan yakın bir kardeş ilişkileri vardı… Ama Jon ile Sansa hiçbir zaman yakın kardeşler değillerdi… Dizi ve ekibi bu hususa sahne önünde ve arkasında açıklık getirdi.

• Tüm bu nedenlerle fragmandaki kuş tüyü Sansa’yı temsil etmekte. Ama aynı zamanda Lyanna- Sansa- Jon üçgeninde hikayeye ilişkin bize ipuçları vermektedir. Çünkü Serçeparmak ne dedi?

• Umarım ilginç bulmuşsunuzdur :slight_smile:
4 Likes

eline sağlık yine çok güzel olmuş :clap::clap:

2 Likes

Çok teşekkürler canım… beğenmene çok sevindim, ben de bu yazımdan memnun kaldım açıkçası :innocent::blush: (arada kendimi de övdüm)

1 Like

öv hak etmişsin :slight_smile:

1 Like