Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7

sansa-stark
jon-snow

Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 7

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
JNS6:Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6

Yedi konunun da yedisini okuyan var mı bilmiyorum ama işte geldim yine buradayım.

Başlayalım:

A) (Dizi) Jon’un gerçek kimliği ve doğumunun hikayesine ilişkin sahneler ve Sansa:

• Kaynak: (https://nattyslove22.tumblr.com/post/183066773403/in-season-one-sansa-is-the-first-one-to-mention#notes )
  • 1X4’te Aegon adını ilk Sansa’dan duyuyoruz.
  • Jon’un gerçek adının Aegon olduğunu öğrendikten sonra da (Rhaegar ve Lyanna’nın evliliği ve tuhaf Boatbang sahnesinden sonra) ilk onu görüyoruz. (7x7)
  • Lyanna’nın Jon’un annesi olduğunu öğrenmemizden sonra da Sansa’yı Jon’un yanında otururken görüyoruz. (6x10)
  • Lyanna ve Rhaegar hakkında konuşulan sahnede de yine Sansa var. (5x4)

aegon1 aegon2

B) Kitaplardaki Jon ve Sansa bölümlerindeki hırsız göndermeleri:

“You wrong me, ser. I am no thief !” Ser Roland placed his hand over his heart. “Then how do you explain this hole in my chest, from where you stole my heart?” - TWOW, Alayne I

“Like the night you stole me. The thief was bright that night.”

Jon sat up. “Ygritte, i never stole you.” -ASOS, Jon III

thief

C) (Kitap) Grrm’in Jon bölümlerinde onu işaret eden sıfatların bir şekilde Sansa bölümlerinde de geçmesi:

tomcat1 tomcat2

• Kral/ Kraliçe
  • Tek kulaklı siyah erkek kedi/ Tek kulaklı siyah erkek kedi
  • Yaver/ Yaver
  • Lord/ Lord
  • Winterfell ve Kar/ Winterfell ve Kar

D) (Dizi) Aynı bölümlerdeki Jonsa paralelleri.

E) (Dizi + Kitap) Dizide Sansa ve Jon’un bir araya geldikleri bölümün adı ve önemi:

"I most certainly have not forgotten that little she - wolf .” She refused to say the girl’s name. “I ought to have shown her to the black cells as the daughter of a traitor, but instead I made her part of mine own household. She shared my hearth and hall, played with my own children. I fed her, dressed her, tried to make her a little less ignorant about the world, and how did she repay me for my kindness? She helped murder my son. When we find the Imp, we will find the Lady Sansa too. She is not dead … but before I am done with her, I promise you, she will be singing to the Stranger, begging for his kiss. " - Cersei IV AFFC

• Kısa çeviri:

“…Sansa hala hayatta… ama onunla işim bitmeden önce, söz veriyorum, Yabancı’ya şarkı söyleyip, öpücüğü için yalvarıyor olacak.”

• Jon ve Sansa’nın ilk defa bir araya geldiği bölüm olan 6x04 bölümünün adı: “Book of The Stranger

• Yani:

• Cersei: “She will be singing to the Stranger

• Jonsa kavuşması bölümü: “Book of the Stranger

• Cersei: “…begging for his kiss

• 6x10’da ise; Jon, Sansa’yı alnından öpüyor .

F) (Kitap) Jon ve Sansa bölümlerindeki benzer ifadeler:

• “When you are a little older, many a man will drown in those eyes .” /AFFC- Sansa I
  • “I will fall into those eyes and drown .” /ASOS- Jon V

G) Kitaplardaki Jonsa paralel ve öngörülerin zamansal çizelgesi:

H) (Wiki) Jonsa ve Kaleler:

• Gece Nöbeti’nin kalelerinden birinin adı:
  • Queensgate , bu kalenin eski adı Snowgate ama Good Queen Alysanne ’nin onuruna QG adı verilmiş.
  • Alysanne (gate) = Alayne + Sansa // Snow (gate)

21
19

alysanne-sansa

• Eyrie’yi koruyan üç yol kalesinin adı ise şöyle:
  • Stone (Alayne) ve Snow (Jon) ve Sky .

33 43

İ) (Dizi) Lyanna Stark’ı her gördüğümüzde Sansa ile olan saç/kostüm benzerliği

ly1 ly2 ly3

*** Şimdilik de bu kadar… :slight_smile:

Bonus:

Bonus Video: YouTube

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
JNS6:Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6

3 Likes
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori

Boatsex.
Az biraz incelik en azından.

Allahtan o sahneden sonra Sandor, veya Jaime falan gösterilmedi he, yoksa…
Bakın tüm Lyanna-Rhaegar, Jon-Dany sahne işleyişi, matematiği ile bu iki çift arasında paralellik kuruluyor. Dany ve Jon aşkı, Rhaegar ve Lyanna aşkı… Bağ kuruluyor bu şekilde.
Bunu görmek zor değil ki :relaxed:
Ama gerçi, kusura bakmayın, siz Jonsacıların üç maymun performansı takdire şayan. Hayal kurun, teori üretin, umrumda değil, belki hatta vardığınız sonuç doğru bile çıkabilir. Ama bunu yaparken olmuş şeyleri olmamış yapmayın veya olmuşu çarpıtmayın, olmamışı oldurmak için de çarpıtma yapmayın.
He bu benim minik bir tavsiyem sadece, yine de devam etmek istiyorsanız… Ne diyeyim?

1 Like

eline sağlık ve yine güzel bir teori olmuş
birde dün senle konuşurken fark ettiğim şeyi buraya da yazayım dedim
7. sezondan final çiftini vermek bence G O T luk değil, bir süpriz hazırlıyor ki jon- deny birlikteliği oldu. 7. sezonda Jon deny beraber tahta oturdu, öteki savaşını el ele verdi, bu ne ya G o T böyle mi?! Finalde bir süpriz bekliyor bize bence. Sansa olmaz belki (benim gönlüm olmasından yana )Arya olur ama Jon deny bu haliyle olmadı bence

Populariteyi elemedim hala ama bir kuşkuda düştü içime :thinking:

bu arada insan karşısındakini kendi gibi bilirmiş

2 Likes

:slight_smile: :slight_smile: Pardon…

Bir Stark kadınına aşık olan Targaryen erkeği … Grrm bile Targaryen hanesi içi evliliklere iyi bakmıyor. Çünkü bunlar mavi kan hanedanlıklar, firavunlar gibi o hanedanlığın sonunu getiren şeyler. Grrm, tarihten esinlenen bir yazar. Neden kendini ARİ gören insanların “soyu ari” tutma sapkınlığını iyi bir şeymiş gibi yazsın ki :slight_smile: Sen bu fantastik esere istediğin çerçeveden bakabilirsin tabi ki ama başkalarının da başka perspektiferden bakabileceği fikrine hoşgörü ile yaklaşabilmeliyiz bence.

Umrunda olmayan birine göre konularıma gösterdiğin ilgi için teşekkür ederim.

Bu olasılığa olan hoşgörün için teşekkürler.

İnsanların farklı yaklaşımlarının olması birşeyleri çarpıttıkları anlamına gelmez bence. Sanat sonuçta; herkes farklı şekillerde yaklaşabilir… Senin de dediğin gibi vardığımız sonuçlar doğru da çıkabilir. Son sezonu izlemeden bu kadar emin konuşmamalıyız bence.

Tavsiyende iyi niyetli olduğuna inanıyorum. Yorum için teşekkürler.

1 Like

Emilia Clarke şaşırmış belki biz de şaşırırız :slight_smile:

1 Like

inş ama bu oyuncuların şaşırdım şöyle oldu böyle oldu demesi beni pek etkilemiyor
öncesi ilgiyi artırmak için herşeyi derler
inş gerçekten böyledir ilgi artsın diye değildir

2 Likes

Öncelikle eline sağlık güzel bir yazı olmuş :slight_smile: ben dizi için bekleyen birisi değilim ama kitapta olabilir diye düşünüyorum (Arya Jon aşkı yerine Jon Sansa tercih ederim)

1 Like

Her şeyi ile bir Stark olan bir adamın bir Targaryen’a aşık olması diye düşünün. Ama geçin bunları, o sahnelerde net bir paralellik kuruluyor, bunu nasıl görmezsiniz ben onu anlamakta zorlanıyorum.

Güzel yerde kesmişsiniz, tebrikler :smile: Şaşırdım mı? Hayır. Devamını ekleyeyim… (daha sonra eklemişsiniz ama bölerek benim ne demek istediğimi çarpıtmıșsınız)

Umursamazlığımın sınırı var :arrow_up:

Sorun o değil ki. Sorun burada inkarcılık. Hadi tamam şu Rhaegar-Lyanna / Dany-Jon paralelliği neyse, bariz, dolaysız ortada olmasına rağmen görmeyebilirsiniz, sonuçta insan istemediği şeyi görmez. Ama mesela senaryoda Jon’un aşık olduğu yazıyor, siz bunları da yok sayıp hala Politik Jon gibi anlamsızlıklar üretiyorsunuz, hala aşk yok diyorsunuz. Bu biraz… fazla değil mi?

Benim takıldığım nokta bu. Yoksa ben aslında sizin düşündüğünüz gibi emin de konuşmuyorum, ki yukarıda “vardığınız sonuç doğru da çıkabilir” demişim.

:kissing_heart:

Senaryolar, izleyici perspektifinden yazılır. Mesela senaryoda Arya kendisi için bir yargılama olacağını sanarmış gibi senaryo ele alınır. Ama görürüz ki Littlefinger yargılanır. Ya da Cersei’in Euron’ın kaçtığına inanmış gibi rol yapması yazar ama sonra öğreniriz ki Cersei’in emriyle gitmiştir. Senaryoları bu hususta inceleyebilirsin. Umarım açıklayıcı olmuştur. Yorum için teşekkürler.

2 Likes

Şimdi benim anlayamadığım şey şu sürpriz bekliyor diyorsun ama Jon’un Sansa ile olan ilişkisi bir süprizden çok “ne alaka” tadında bir iz bırakır izleyicide. 7 sezon boyunca izleyicinin anlayacağı şekilde bir materyal sunulmadan sonra durun şunları bir şaşırtalım “Jon-Sansa” ve/veya “Jon-Arya” yapalım gibi bir yola giderlerse bu süprizden çok saçmalık olur gibime geliyor benim.

https://www.youtube.com/watch?v=mPIctMSIXxo&list=PLPAxZECvFVQOuQb2YLOocN2Eb-8cYjHi9

şu videoya ya göre G o T birazcık böyle gibi sanki.

3 Likes

Size senarist olduğumu söylesem? :joy:

1 Like

dizi kitaptan baz alıyor kitaptada jon sansa ilişkisine dair çok gönderme var
kitabı bilmeyen dizide jon sansa ne alaka der haklısın, ama dizi ve kitap finali aynı olacaksa (ki mümkün ) jon sansa da olası hatta jon denyden daha olası
ben sırf popularite yüzünden dizide jon deny bekliyorum

bu arada video nun G O Tun cinsel sahnelerine göndermesi var ama politik ve savaşlar olanda bir dizi ve 2012 den bir video 7 sene öncesi ve Kit kitabı okumayanların başında geliyor. Martinde finali yapımcılara söyledi sadece oyunculara değil

Bu başlıkların amacı da bunun aslında ilk sezonlardan beri işlendiğini gösterebilmek… (kitap da aynı şekilde) Ayrıca 6. sezon (+7) Jonsa için iyi bir alt yapı hazırladı. Birlikte savaşan, acılardan geçen, tartışan, barışan, birbirine güvenen ve değer veren bir ikili. Aynı şekilde bazı fanlar da 7. sezondaki Jon ve Dany ilişkisinin ele alınmasını çok zayıf ve zorlama buldular… Herkes öyle düşünmek zorunda değil ama düşünenlerin sayısı da az değil :slight_smile: Ayrıca önümüzde 7.5 saatlik bir sezon var… Bir film üçlemesi kadar en az… Birçok şeyin işlenmesi için zaman var :slight_smile: Yorum için teşekkürler …:slight_smile:

1 Like

O zaman senaryoyu inceleyebilir ve verdiğim örnekleri görebilirsin…

Bu kadar olur, pes doğrusu :joy: :rofl:

aynı şekilde düşündüğüm için öyle söyledim zaten. Dizi kitabın çok çok üstünde bir başarı yakaladı ve bu başarıdan yararlanacaklarını biliyoruz. (spin-off projeleri)

videodan çıkarttığım şey popülaritenin (eğer GRRM farklı birşey düşündüyse) sonuca etkisi. Herkes “sevişmelerini” istiyor ve 7.sezonda bunu izliyoruz ve buradan şu sonuç çıkıyor evet G o T 'da bu kervanda.

Başlıklarınızı takip ediyorum ve bazı yakaladığınız paralellikler beni heyacanladırıyor ve bazılarınıda zorlama buluyorum. (bu benim yorumum tabi ki). Anlatılan evren ile bu tarz yazı veya videoları hangi karakterle alakalı olursa olsun seviyorum. 7. sezondaki Jon-Dany olayını da zorlama ve saçma oldu bittiye getirilmiş bir şey olarak görüyorum ama artık bu sahnelerin çekildiğini, zorlamada olsa artık Jon-Dany olayının olduğunu biliyoruz. Bu kadar zorlama yapıldıktan sonra tekrar bir zorlamayla başka bir karakterle “aşk” olayına gireceklerse öhh getirtir artık zaten.

Umarım son sezonda zorlama, saçma ve anlamsız şeyler izlemeyiz. Sonuçta hepimiz aynı evreni seviyoruz ve gelişmeler hepimizi mutlu eder.

2 Likes

Kibar yorumun için teşekkür ederim… Sadece ilginç şeyler paylaşabilmeyi umuyorum. Yeniden teşekkürler :slight_smile:

1 Like

buna hiç bir şekilde katılmıyorummm
bir dizi film kitabı asla GEÇEMEZ anlık bir geçiş olur ama asla devamlı olamaz, ne zaman kitabı tam manasıyla geçer biliyor musun kitap çok kötüyse

deny ve jon un hala yiğen olduğunu öğrene kadar (kitaplardan önce bilmiyordum isimler gelip geçiyor olaylar falan zor takip ediyor, bazende sinir olmaktan-özellikle dizideki sansaya- isimleri kaçıyordum kitaplardan ve videolardan öğrendim ) bende jon deny istiyordum. Ama kendimde hala abla kız kardeşim ondan deny jon, jon arya dan soğudum ki zaten jon arya düşünmedim bile
neyse demem o ki izleyicilerin çoğu hala ne tür akrabalıklarının olduğunu bilmiyor. Araştıran takip edenler biliyor sadece izleyip geçen bilmez bu hala yiğen olayını
ve eminim çoğunluğu öğrendiği an dizide de kitaptada bunu istemeyecektir. HBO bu konuda umursamaz yada oldu bittiye getirebilir olayı bu dizi dizinin daha çok ses getirmesi unutulmaması demek. İşte tam bu noktadan dolayı Jon deny bekliyorum. Sırılsıklam aşık olduklarını asla düşünmedim hatta hissetmedim bile
sevişmeleri isteniyorsa seviştiler bittide diye bilir dizi yine Jonsacıların dediği yani hangi ucundan tutarsan jon deny aşık mutlu son kısmı bana göre olmuyor

1 Like

burada bahsettiğim şey ticari başarıydı.

Karşıt olmak için yandaş olmak gerekmez. Ben Jon-Dany olsun demiyorum bize verdikleri bu diyorum sadece. Açıkçası benim son sezondan beklediğim en son şey “aşk” hikayesi herhalde. Yukarıda da dediğim gibi hepimiz aynı evreni seviyoruz ve gelişmelerin bizi mutlu etmesini istiyoruz. Jon-Sansa olayını bize gerçekten bir zorlama yerine güzel bir hikayeyle sunarlarsa onu da bağrımıza basarız.

1 Like

Sesli güldüm :joy:

@purple_serpents isteyen istedigi gibi algılayabilir de bence sahne geçişlerine pek takılmamak lazım.Evet senaristler bir gönderme yapmak istediklerinde ya da izleyicinin kafası karışmasın,konu dagilmasin istediklerinde bu yönteme basvuruyorlar ama bunu sadece Sahne gecisi seklinde yapmıyorlar bazen bolum geneline yayarakta yapıyorlar.bu sebeple her sahne gecisine anlam yuklemek yanlıstır hemen ornek vereyim ki bunu yine sevdigim karekter uzerinden yapıcam ; Sandor S6e8 in hemen basīnda balta ile 4 adamı dogradı.bir sonra ki sahne de Tyrion’u gördük,oysa aynı bölüm icinde Gregor da vardı.elleriyle bir yobazın kafasını kopardı ! Senaristlerin her iki biraderin guclerine atıfta bulundukları ortadaydı ama bunu sahne gecisi seklinde yapmak yerine (yapabilirlerdi) bölüme yaydılar.Dany ile Jon’un yatak sahnesinde ise vermek istedikleri mesajı sahne gecisi uzerinden yaptılar.Sam,Jon’un pic olmadıgını anlatırken.Jon,Dany’nin kapısında belirdi.Dany de her zaman ki cömert tavrıyla onu misafir etti.Buradaki mesaj aşktı.bunu anlamak için filozof olmaya gerek yok.

JonSa üzerine epey kafa yoruyorsun.Teorilerinin tutup tutmaması muhim degil,bana göre saygıyıda hak ediyorsun.Haa şahsi fikrime gelirsek bu teoriyi zorlama buluyorum.7 sezon boyunca Dany ile Jon’un temeli hazırlandı.Sansa ortada yoktu ki bana göre halen yok.
Simdi savas kapıya gelmisken “aaa biz kardes degilmisiz,nikah dusuyormus” deyip is tutarlarsa dizi çöp olur.Sansa’nın tahta oturma ihtimalini yok saymıyorum ama Esinin Jon olacagına %1 bile ihtimal vermiyorum.

2 Likes