Sansa Stark


#1

SANSA STARK

Lakabı: Küçük Kuş, Alayne Taş, Leydi Lannister
Unvan: Winterfell’in Prensesi
Bağlılık: Stark Hanesi,
(Alayne olarak) Harrenhall’ın Baelish Hanesi.
Kültür: Kuzeyliler
Doğumu: 286 A.K.Ç, Winterfell’de.
Eşi: Tyrion Lannister

Kitaplar:
Taht Oyunları (POV)
Kralların Çarpışması (POV)
Kılıçların Fırtınası (POV)
Kargalara Ziyafet (POV)
Ejderhalarla Dans (Sözü Geçmekte)

Canlandıran: Sophie Turner

Sansa Stark, Catelyn ve Eddard Stark’ın en büyük kız çocuğudur. Üç erkek kardeşe; (Robb, Bran ve Rickon) ve bir kız kardeşe (Arya), sahiptir. Sansa Stark karakteri kitap serisindeki önemli karakterlerden biridir. Dizide Sansa karakterini İngiliz aktris Sophie Turner canlandırmakta.

Karakter ve Görünüş:

Sansa’nın, annesinde de görülen Tully’lere özgü çıkık elmacık kemikleri, parlak mavi gözleri ve kızıl-kahve saçlarıyla, geleneksel bir güzelliği var. Serinin en başında Sansa onbir yaşındadır. Büyümeye başladıkça, Sansa uzun, merhametli ve kadınsı olarak betimlenir.

Sansa bir leydi olmak üzere yetiştirilmiş bir soylu kızdır. Geleneksel olarak kadınsı tüm özellikleri barındırır, ve müzik, şiir, şarkı söylemek, dans etmek, dikiş gibi bu yönde hobileri vardır. Kendi yaşıtları gibi, Sansa da genellikle onurlu şövalyeler ve yakışıklı prensleri anlatan hikayelerden ve şarkılardan hoşlanır. Genellikle bu şarkılar Sansa’nın içinde yaşamayı düşlediği dünya görüşünü oluşturmuştur, ancak daha sonra bu görüşü yüzünden duyguları istismar edilmiştir.

Kız kardeşi Arya ile olan ilişkileri çoğunlukla katıdır, çünkü iki kız kardeş birbirine çoğunlukla zıttırlar. Bir süre boyunca ona ismini Leydi koyduğu bir ulukurt yavrusu eşlik etmiştir. Limonlu keklerden çok hoşlanır.

Yaşamı:

Sansa Stark Hanesi’nin başı ve Kuzey Muhafızı Lord Eddard Stark ve Leydi Catelyn Stark’ın en büyük kızları ve ikinci çocuklarıdır. Winterfell’de doğmuş ve büyümüştür. Geçirdiği onbir yılda, asil bir soydan gelme bir leydinin görevlerini Rahibe Mordane’den öğrenmiştir. Arya adında bir kız kardeşi, Robb, Brandon ve Rickon adında üç erkek kardeşi, ve Jon Snow adında bir erkek yarı-kardeşi vardır.

Yakınlardaki Olaylar:

Taht Oyunları;

Babasının Kral’ın Eli olarak atanması ile birlikte, Sansa Kral Toprakları’ndaki hayatı görebilme olanağının çıkmasına sevindi, Prens Joffrey ile nişanlandığını öğrendiğinde ise “havalara uçtu.” Başkente doğru yolculuklarında, Joffrey annesinin ısrarıyla Sansa’ya kur yapmaya başladı. İkili birlikte yürürken, kılıç dövüşü yapan kız kardeşi Arya ve Mycah adındaki bir çocuğa rastladı. Joffrey kılıcını çekti ve Mycah’ı tehdit etti. Arya bunun üzerine Joffrey’le dövüştü, ulukurdu Nymeria Joffrey’i silahsız bıraktı ve kolunu büyük ölçüde yaraladı.

Akşamında bu olay Kral Robert’ın kulağına gittiğinde, Arya doğruyu söylemesine rağmen Joffrey herhangi bir provokasyon olmadan Nymeria, Arya ve Mycah’ın ona saldırdığını söyledi. Sansa, kendi müstakbel kocasına ihanet etmemek adına, olayı hatırlamadığını söyledi. Cersei Lannister fırsatı kullandı ve Joffrey’e saldıran kurdun ölmesi gerektiğini söyledi. Arya bunun üzerine Nymeria’yı gece gizlice kovaladı. Sonuç olarak Kraliçe’nin isteği ile Sansa’nın ulukurdu Nymeria’nın yerine öldürüldü.

Kral Toprakları’nda, Sansa kız kardeşinin bu olayda suçlu olduğunu söyleyip kız kardeşi ile atıştı. Joffrey ile yakın kaldı ve onun fevri davranışlarını görmezden geldi. Kraliçe Cersei ile de yakın bir ilişki yürütmeye başladı.
Kral Eli Turnuvası’na katıldığında, Sansa düşlediği tüm şövalyeleri ve yakışıklı prensleri buldu, ve gördüğü tüm dövüşleri, sevdiği tüm hikayelerden daha değerli buldu. Çiçek Şövalyesi Sör Loras Tyrell’i ilk gördüğünde ona aşık oldu; Tyrell ona kırmızı bir gül verdiğinde, Sansa o romantik şarkıların birinin içinde yaşadığına emindi.

Lord Eddard Stark Joffrey’in babası ile ilgili gerçeği öğrendiğinde, Sansa ve Arya’yı Winterfell’e geri göndermek istediğini onlara söyledi. Sansa, muhalif bir tavırla Kraliçe’ye koştu ve kalıp Joffrey ile evlenebileceği düşüncesiyle ona babasının planlarını açıkladı. Sansa bilmeden Cersei’nin Eddard Stark’a komplo kurmasına yardımcı oldu. Lord Eddard’ın tutuklanması ile, Sansa babasına hain demeye zorlandı. Kral’a ve maiyetine babası için merhamet dilendi. Robert’in ölümü ile kral olan Joffrey merhametli olacağına söz verdi, ancak Baelor Septi’nin merdivenlerinde Eddard Stark’ı infaz ettirdi. Sansa çaresizce babasının ölümünü izledi.

Eddard’ın idamının ardından, Cersei Joffrey’in Sansa ile hala nişanlı kalması gerektiğini söyledi. Sansa, şimdi dehşete düşmüş ve eve gitmek isteyen bir halde olmasına rağmen Kral Topraklarında kalmaktan başka şansı kalmadığını anladı, ve babasını ve erkek kardeşi Robb’u hain ilan etmeye zorlandı.

Kralların Çarpışması:

Kızıl Kale’de bir rehine olarak kalmak zorunda kalınca, Sansa kendi ailesine hain demeye zorlanıp onlar için kraliyet ailesinden merhamet dilenirken kendi leydi nezaketini kendisine zırh haline getirdi. Joffrey sıklıkla “ağabeyi Robb’un isyanının cezası olarak” kendi Kral Muhafızlarına onu dövmeleri emrini verirdi. Bir durumda Joffrey taht odasında Sansa’nın kıyafetlerini yırttırmış, bir diğerinde ise Sansa’ya Kızıl Kale’de bir kazığa geçirilmiş babasının kafasını göstermiştir. Bu hareket Sansa’ya Joffrey’i öldürme isteği vermiş, Sansa harekete geçmeye çalışmış ancak durumu anlayan Sandor Clegane tarafından durdurulmuştur.

Çok az sayıda yarışmacının yarıştığı Joffrey’in isim gününde yapılan turnuvada, Sansa şövalyelere olan romantik düşlerini kaybettiğini anladı. Turnuvada Sör Dontos Hollard adlı bir şövalye turnuva alanına dövüşemeyecek kadar sarhoş bir şekilde gelmişti. Joffrey Hollard’ın şaraba boğularak öldürülmesi gerektiğine karar verdi. Bu hareket Sansa’nın dehşete düşüp istemsizce çığlık atmasına sebep oldu. Joffrey Sansa’ya kendisine karşı çıktığı için bağıramadan, Sansa anında inandırıcı bir yalan söyledi ve Sandor Clegane de onayladı. Sansa ayrıca Dontos’un hayatının bağışlanması için yalvardı. Joffrey onun yerine Dontos’u şövalyelikten aldı ve onu Sansa’nın isteğine uyarak saray soytarısı yaptı.

Tyrion Lannister şehre geldiğinde Sansa’ya karşı şaşırtıcı bir biçimde nazik davranmış ve babasının yerine Kral’ın Eli makamının görevini yaparken Joffrey’in Sansa’ya kötü davranmasına engel olmuştur. Sansa ayrıca çirkin görünüşüne ve pürüzlü ses tonuna rağmen ona iyi davranan ve Joffrey’in emrine rağmen ona vurmayan Sandor ile eşsiz bir bağ kurmuştur. Yalnız kaldıkları anlarda Sandor genellikle Sansa’nın naif karakteri ile dalga geçer, ancak Sansa’nın kötü durumda olduğu zamanlar ona sempati besler. Sandor ayrıca Kral Toprakları Ayaklanması’nda Sansa’nın hayatını kurtarmıştır. Tyrion ayaklanma esnasında Sansa’nın muhafızının kendi hayatını kurtarmak için onu terk ettiğini görünce Sansa’nın öldüğünü sandığı için korkmuştur.

Bir gece Sansa odasında “evine gitmek istiyorsa Tanrı Korusu’na gelmesini” söyleyen bir not bulur. Not onu Kral Toprakları’nda alıkoyulduğu yerden kaçırıp onu Winterfell’e geri götürmek isteyen Dontos’tan gelmiştir. Bunun bir tuzak olma ihtimaline karşın, Sansa Dontos’la işbirliği kurar ve buna karşılık ona azmetmesini ve sabırlı olmasını söyler. Bir anda dindarlığı tutmuş gibi, Sansa Tanrı Korusu’na sıklıkla gidip Dontos ile buluşmaya başlar. Onu ilk gördüğünde onun kefaret arayışında olan bir kurtarıcı olduğunu düşünmüş, ancak sonraları bu düşünceye kuşkuyla yaklaşmaya başlamıştır.

Stannis Baratheon’un ordusu şehre yaklaşırken Sansa “çiçek açmıştır”. Karasu Savaşı olarak bilinen savaş sırasında ise Sansa diğer kadınlarla beraber Baelor’un Büyük Sept’inde kalmıştır. Septte Sansa sakin kalmış ve korkmuş kadınları sakinleştirmeye çalışmış, aynı zamanda Cersei’nin sarhoş olup kendisi ve oradaki diğer kadınlar hakkında atıp tutmasını sindirmek zorunda kalmıştır. Savaştan sonra yaralanan Sandor Clegane, Sansa’ya onu Winterfell’e götürmek için onunla birlikte gelmesi için teklifte bulunmuştur. Sansa teklifi reddetmiş, Sandor ise giderken son bir kez onun için şarkı söylemesini istemiştir. Sonraları, Sansa başka birşeyin de yaşandığını hatırlar.

Lannister zaferinden sonra, Tyrell hanesi ile müttefiklik amacıyla Joffrey’in Margaery Tyrell ile evlenmesi istendiğinden, Joffrey ve Sansa’nın nişanlılık hallerinin bittiği ilan edilir. Joffrey Sansa’ya “bir kral yatağında kimi isterse onu alır” derken onu cinsel ihtiyaçları için kullanacağını ifade etmiştir. Sansa Kral Toprakları’nda hala Lannister’ların rehinesi olarak kalır. Dontos ise ona planın düğünden sonra gerçekleşeceğini söyleyerek, ona mor mücevherlerle süslenmiş bir toka verdi.

Kılıçların Fırtınası:

Sansa Margaery Tyrell ve büyükannesi Olenna Tyrell ile birlikte yemek yemeye davet edilmişti. Sansa’ya yemeğe kadar onun aklını başından alan Loras Tyrell eşlik etti. Sansa Loras’a ona Kral Eli Turnuvası’nda verdiği gülü hatırlattı, ancak Loras bu olayı unutmuştu. Sansa konuşmayı biraz daha uzatmaya çalıştı, ancak Loras’ın kız kardeşi için Renly’nin ölümünün çok üzücü olduğunu dile getirerek, Loras ve Renly’nin sevgili olduklarını bilmeden Loras’ı incitmiş oldu.

Yemekte Loras Sansa’yı yalnız bıraktı, ancak Sansa Tyrell’ler tarafından sıcak karşılandı. Yemek sırasında, Olenna Joffrey hakkında bilgi edinmeye çalıştı ve dinleyenlerin olmaması için uşağına çok yüksek sesle şarkı söylettirdi. Sansa Joffrey’in bir canavar olduğunu söyleyip Margaery’ye onunla evlenmemesi için yalvardı. Margaery Loras’ın Kral Muhafızları’na katılmasının kendisini güvende tutacağını söyleyerek, Sansa’nın endişelerini ortadan kaldırdı. Aynı zamanda Tyrell’ler Sansa’nın Kral Toprakları’ndan salıverilmesi ve Yüksekbahçe’ye götürülüp “Margaery’nin kardeşlerinden biri” ile evlenmesi ihtimalini ona bildirdiler. Sansa bu müstakbel damat adayını önce Loras sandı, ancak Tyrell’lerin düşündüğü isim ondan daha büyük kardeşi Willas’tı. Willas sakat olmasına rağmen nazik, zeki ve yetenekliydi. Sansa Lannister’lardan kurtulmanın verdiği heyecanla hemen kabul etti ve bir süre Margaery’nin arkadaşı oldu.

Sansa Tyrell’lerin planını Dontos ile paylaştı. Dontos bu plana karşı çıktı ve Sansa’ya Tyrell’lerin göründüğü kadar kibar olmadıklarını belirtti. Sansa Dontos’un sandığı planın içindeki boşluğu farketmiş ve onun uyarılarını görmezden gelmiştir. Sonra Dontos işvereni Petyr Baelish’e durumu belirtmiş, Baelish de bu durumu Lannister’lara bildirmiştir.

Ellerindeki tek Stark rehinesini kaçırmak istemeyen Tywin Lannister, iki tarafın da rızasını almadan hızla Sansa’yı Tyrion Lannister ile evlendirdi. Şimdi onüç yaşında olan Sansa şekilsiz cüce kocasına kendi duygularını belli etmemek için elinden geleni yaptı, onun fiziksel görünüşüne duyduğu tiksintiye rağmen ona karşı nezaketini yitirmedi. Sansa’nın minnettar kaldığı şey ise annesi ve erkek kardeşinin Kızıl Düğün’de öldürülmelerinin ardından Tyrion’un Sansa’ya bu evliliğe rızası olup olmamasını sormamasıydı.

Dontos Sansa’ya verdiği saç tülünü Joffrey ve Margaery’nin düğününde takması için ısrar etti. Sansa da onu taktı. Joffrey düğün ziyafetinde boğularak öldüğünde, Sansa kaçıp Dontos ile buluşur. Dontos, Sansa’yı Petyr Baelish’in içinde bulunduğu gemiye kadar eşlik eder. Baelish Sansa’ya Joffrey’in ölümünün Sansa’nın saç tülündeki mücevherlerin bir benzerinde getirilen bir zehirden kaynaklandığını, ve Joffrey’in ölüm planını kendisi ve Olenna Tyrell tarafından yapıldığını açıkladı. Serçeparmak ayrıca Dontos’u öldürttü ve güverteden denize attırdı. Sansa’nın tepkisi üzerine Serçeparmak, Dontos’un rolünü başarıyla oynadığını, ancak böyle alkolik bir adamın bu kadar hassas bir bilgiyi sır olarak uzun süre tutmasını konusunda güvenilmez olduğunu açıkladı.

Baelish Sansa’yı diğer kendi kişisel eşyalarıyla birlikte Vadi’nin orijinal “serçe parmağına” getirdi. Burada Sansa’nın tanınmaması için onun saçını siyaha boyatıp onu kendi piç kızı Alayne Taş olarak gösterdi. Sansa Joffrey’in ölümü ile ilgili suçlanan Tyrion’un suç ortağı olarak aranıyordu. Aynı zamanda Lysa Arryn onlarla buluştu ve Petyr ile evlendi.

Düğünden sonra, üçlü Eyrie’ye gitti. Baelish orada önceden Alayne Taş olarak Lysa’ya tanıtılan kızın aslında Sansa Stark olduğunu söyledi. Lysa da Sansa’nın en bilinen özelliği olan Tully’lere özgü kızıl-kahve saçlarını siyaha boyamasını onayladı ve onu koruması için yardım edeceğini söyledi. Lysa ayrıca Sansa’nın kendi hastalıklı oğlu Robert ile evlenmesi teklifini yaptı. Bu teklif Sansa’yı korkuttu, ancak gerçek duygularını kendine sakladı. Sansa kendini artık Petyr orada olacağından annesinin yatağında yatamayan Robert’ı rahat ettirirken buldu. Robert genellikle onun yanına doğru sürünmekteydi ve Sansa Robert’ın onun sonunda genellikle yatağını ıslatmasına sebep olan titreme hastalığından tiksinmişti. Gittikçe belirginleşen kadınsılığı yüzünden, Lysa’nın hizmetinde çalışan ozan Marillion onu cinsel ihtiyaçları için avlamaya çalıştı ancak Sansa onu reddetti.

Sansa Eyrie’de ev hasreti çekmeye başladı. Tanrı Korusu’na kar yağdığı zaman, Sansa karlardan ayrıntılı bir kale yapmaya başladı, ancak kale gitgide Winterfell’in şeklini aldı. Sansa Lord Baelish’in ona yardım etmesine ve onu öpmesine şaşırdı. Daha ne olduğunu anlayacak zamanı olmadan, Robert geldi ve kaleyi yıktı. Sansa çok üzüldü ve Robert’ın elindeki bebeği aldı. Bunun üzerine Robert titreme nöbetine girdi.

Bir süre sonra Lysa’nın Baelish’in Sansa’yı öptüğünü görmüş olduğu anlaşılır. Lysa Sansa’yı Ay Kapısı’ndan atmaya çalışır, ancak Baelish araya girip Lysa’yı Ay Kapısı’ndan atar, suçu Marillion’a atar ve Sansa’nın onu korumak için araya girdiğini söyler.

Kargalara Ziyafet:

Tarth’lı Brienne Sansa Stark’ı bulmak için yola çıkar.

Lysa’nın ölümünden sonra Sansa (hala Alayne Taş isminde gizleniyor) hala hastalıklı kuzeni Robert’ı rahat ettirirken Petyr’in kurlarına maruz kalarak Eyrie’nin “hanımı” olur.

Baelish ve Eyrie’nin Lordlar Kurulu arasında çıkan tartışmada Lyn Corbray kılıcını çekmiş ve Baelish de açıktan faydalanarak Lord Robert’a vekalet etmek için kendisine bir deneme süresi verilmesini istemiştir. Bu olayda Sansa Lyn Corbray’in Baelish için çalıştığını düşünmüş, ve Baelish bunu onaylamıştır. Petyr ona ayrıca onu sıradaki Arryn varisi, Harrold Hardyng ile evlendirmeyi ve Sansa’nın kimliğini açığa çıkararak onun kendi adına Winterfell’i talep etme planını anlattı.

Cersei’nin yeni Küçük Konsey ile buluşması sırasında, konu Winterfell varisi Sansa Stark ve onun nerede olduğuna geldi. Cersei’ye göre o, Sansa’yı hainin kızı sıfatıyla hapisle cezalandırmalıydı, ancak onun yerine Sansa’yı kendi evinin bir parçası yapmıştır. Cersei Sansa’nın onların kendi evini paylaştığını ve çocuklarıyla vakit geçirdiğini, onu yedirip giydirdiğini ve onun dünyadan daha fazla haberi olmasını sağladığını söylemiştir. Ona göre Sansa bu hareketin karşılığını Joffrey’i öldürerek vermiştir. Cersei ayrıca konseye “İblis’i” bulduklarında Leydi Sansa’yı da bulacaklarını söylemiştir. Cersei Sansa’nın ölmediğini, ancak onunla işi bittiğinde, onun “Yabancı’ya şarkı söyleyeceğini, onun öpücüğü için yalvaracağının” sözünü vermiştir. Konsey’de garip bir sessizlik oluşur.

“Yabancı’nın öpücüğü = ölüm. belki bilmeyenler vardır diye, mesela ben yeni öğrendim :smiley: ç.n”

Sansa hakkında söylenenler:
“Bir rahibe seni iyi yetiştirmiş. Sen şu Yaz Adaları’ndan gelen kuşlardansın, değil mi? Söylemeni öğrettikleri o güzel sözleri tekrar eden, güzel, küçük, konuşan bir kuş.”
-Sandor Clegane

“Kurdunu kaybetti.”
-Bran

“İpekleri, şarkıları, uzun, cesur ve yakışıklı şövalyeleri seven, yumuşak bir sesi olan ve güzel kokan Sansa”
-Tyrion Lannister, müstakbel karısı Sansa hakkında.

“Karım bu kadar saygılı olmasa, hiçbirşey olamazdı.”
-Tyrion Lannister


#2

Buna güzel demeyen ölsün!! :slight_smile:

Çeviri için Teşekkür.


#3

O resmi görünce ben de büyülenmiştim, harika çizilmiş :smiley:


#4

He Cersei he,Yabancının Öpücüğünü sen kendin alacan haberin yok…
Bi de ‘‘Sansa’yı zindana attıracağıma ailemin içine soktum, hayatla ilgili cahilliğini giderdim, ona annelik yaptım, o bana ihanet etti’’ diyo ya.Allahım!!!
Duyan da gerçek sanacak.Kızın çekmediği acı, yemediği dayak, işitmediği söz kalmadı.
Bu lafı da duyduktan sonra Cersei’nin iyice balataları sıyırdığını ve geri dönüşü olmadığını anladım…

Ehem ehem neyse, konumuza gelirsek, Sansa sadece bir Stark olduğu için bile candır.Winterfell’dan babam çıksa yerim mantığında olduğumuz için…
Geçmişte bazı hatalar yaptı ama sonra çok akıllandı ve bu oyunun en iyi oyuncularından biri oldu, ailesinin intikamını çok pis alıcak, müthiş şeyler bekliyorum ondan.
SENİ SEVMEYEN ÖLSÜN SANSA!!

Yazı için de ellerine sağlık, çoook uzun bi yazıydı, süper çevirmişsin =)
Forumun en faydalı üyelerindensin,hep burda olursun umarım :slight_smile:


#5

Teşekkür ederim :slight_smile:
Zaten Cersei iyiden iyiye delirmeye başladı. 6. kitapta öleceğini düşündüğüm üç karakterden biri o. Tommen “Margaery’nin kontrolüne girip” Cersei’yi tutuklattırınca film koptu onda :smiley:


#6

Stark çocuklarında ki potansiyele bak arkadaş Starklar kaybediyor diye düşünen çok yanılıyor.


#7

dediğine katılıyorum ama benim ölmemi dilemesen daha iyi olurdu :smiley:
Şaka bir yana akıllanmışa benziyor, Serçeparmak onu yetiştiriyor. Boynuz kulağı geçer inşallah :smiley:

Kimse almayınca bana kalacaktı konu, hayatımı kurtarmıştın :smiley: Ellerine sağlık.


#8

ohoo sende kimseye çevirecek bir şey bırakmıyorsun ama :slight_smile:
ellerine sağlık :slight_smile:


#9

hehe :smiley: teşekkürler, genelde boş kalmamaya çalıştığımdan oluyo böyle :smiley:


#10

çeviri yapmak iyidir ya :slight_smile:


#11

benim işim bu olacak gelecekte :smiley:


#12

kısmetse inşallah benim de olacak :smiley:
neyse sohbete çevirmeyelim konuyu :slight_smile:


#13

aynen, daha sonra farklı yerlerde konuşulur bu konular .D


#14

Sansa acaba hiç herhangi bir hayvanı varglayacak mı ?


#15

öyle bir yeteneğinin olduğunun farkına varamaz bence :smiley:


#16

süper olur valla Sansa’nın gözünden bi hayvanın içine girmek :OO
Ama, evet önce farkına varması lazım ki nasıl varıcak?İmkansız gibi bi şey.
Belki Jojenle karşılaşırlarsa o biraz bilgi verebilir bu konuyla ilgili :stuck_out_tongue:


#17

Olmaaaz! Ölmeyecek, ölemez, ölmesin, ölmemeli !! Daha yeni başlıyoruz !!


#18

ya 6. kitap baya bi kalın olcakmıs o arada 1-2 sene gecer cersei de olmese bıle sona yaklasır.


#19

Keşke spoiler içerir denseydi konu açılışına… Yada bu kitap forumumu ben bilmiyorum? Çünkü sadece diziyi izleyen biriyim :frowning: sırf bu yüzden bu siteden ayrılmak zorunda kalıcam galba :frowning: hep spoiler yiyorum kitap yüzünden çünkü


#20

O konu hakkında biz de tartışma halindeyiz. Ben de spoiler’a alınmadı taraftarıyım 3-4-5. kitapların ama yöneticilere talebini söyleyebilirsin bence, ayrılmana gerek yok.