Sansa Stark

Yazın amerikada evlenme teklifi edecem kendisine.Seneyede düğünümüze beklerim

Martin’in şöyle bir yol izlediğini düşünüyorum; bir insanın adaletli, cesur, dürüst vb iyi donanımlara sahip olması için öncelikle acı çekmesi, deyim yerindeyse pişmesi gerekli.

Bir bakalım; Daenerys küçük bir çocukken ailesi gözlerinin önünde katledildi, abisiyle denizin karşısına geçti, daha doğrusu kaçtı, on üç yaşına kadar abisinin korkuları yüzünden (çünkü ailesi gözlerinin önünde katledilmişti) kaçtı, sürgün hayatı yaşadı, ne bir ailesi oldu, ne de onu koşulsuz sevip koruyan biri. Maslow’un ihtiyaçlar piramidini esas alırsak Daenerys bunların hiçbirine sahip değildi. Katliamdan kaçtığı için balatayı sıyırmış bir abisinden başka kimi kimsesi yoktu. Sevilme duygusunu tadamadı, güvenme duygusunu tadamadı, inanamadı, bağlanamadı. Derken karşısına önce Khal Drogo çıktı, tam onu da kaybetmişken Ejderhalara hayat verdi ve güç kazandı. Yaşadığı tüm acılardan sonra şimdilerde İnsan Hakları konusunda devrimler yapmakta kendisi. Köleliği kaldırması, hiyerarşik düzenle savaşması boşuna değil.

Şimdi bir de Sansa’ya bakalım. Kışyarı Prensesiydi Sansa. Herşeyi vardı. Evet Güneyliler gibi mükemmel kıyafetler yokmuş Kuzey’de onu Martin defalarca söyledi ama önemli değil, sonuçta kız el bebek gül bebek bir aile saadeti içinde büyüdü. İnandı, güvendi, bağlandı, sevdi ve sevildi. Kraliçe olması an meselesiydi. Sonra bomm bütün büyü bozuldu. Sahip olduğu ne varsa elinden alındı, babası-abisi-annesi-kardeşleri. Şu an kimsesiz olduğunu düşünüyor. Hayatta olan kardeşlerine kavuşması an itibariyle çok zor göründüğü için gerçekten de kimsesiz sayılır. Yani Sansa da çekebileceği acıları çekti. Kings Landing’de aşağılamalara, hakaretlere ve psikolojik şiddete maruz kaldı, hatta fiziki şiddete de maruz bırakıldı defalarca. Elinden alınmayan tek şey güzel kıyafetleriydi. Onların da bir önemi kalmamıştı zaten. Temel İnsani ihtiyaçları alındı elinden ve onların yerine onurunu, gururunu zedeleyecek ne kadar şey varsa yapıldı. Yani Sansa da ileride adaletli, korkusuz ve mantıklı olabilecek kadar çok şey görüp geçirdi. Eğriyi doğruyu ayırt edebilecek kadar acılar çekti, bedeller ödedi ve pişti.

Jon’u ve Tyrion’u yazmama gerek yok herhalde, onlar zaten doğuştan öteki ilan edilen karakterlerdi. Cüceler, piçler ve bozuk mallar bölümünü hatırlayınız.

İşte bu yüzden ben seride iyi-kötü ayrımı yapmaktan ziyade acı çekenler ve çektirenler ayrımı yapıyorum.

Dany, Sansa, Jon ve Tyrion her türlü fiziksel ve psikolojik (özellikle psikolojik) şiddete maruz bırakıldı çevrelerindeki insanlar tarafından.

Sansa bunların içinde en ağır, sessiz ve derinden gideni. POV olanlar içinde en silik kalanı hep Sansa oldu. Sanki büyük işler başaracakmış gibi geliyor bana. Başarmalı da. Petyr’in yardımlarından da ben nedense rahatsız olmuyorum. Gayet memnun olduğumu bile söyleyebilirim. Zira Petyr de aslında Ezenler-Ezilenler hiyerarşi düzenine karşı bir adam. İçten içe. Catelyn’e talip bile olamayışı hep sıradan doğumlu kabul edildiği için değil mi? Yani Petyr doğrudan Eddard’a veya Starklara değil toptan düzene karşı. Önünde eğildiği onca lorda içinden küfreden bir adam. Evet zekasını az buçuk zalimce kullanıyor ama elinden başka türlüsü de gelmiyor.

Jamie de pişip olgunlaşmaya iyi bir örnek, ama ben değerlendirmemi daha çok çocuk ve genç karakterler üzerinden yapmıştım. Tyrion’u o yüzden uzun uzadıya anlatmadım. Benim dediğim olaya daha çok uyan karakterler Daenerys ve Sansa oluyor şu durumda. Ben asıl Arya’yı unutmuşum sabahki mesajımda.

Jamie’ye gelirsek; Kral Aerys’ın katili bence AA olmamalıdır. Yani bir Kralkatili’nin herkesin kurtarıcısı olma fikrine sıcak bakmıyorum. Aerys’ın çılgın kral olarak nam saldığını biliyorum. Buna göre Jamie zaten Saltanatının son zamanlarında yaptıklarıyla insanları hayatı dar eden bir kralı öldürerek yeterince kahramanlık yapmış oluyor. AMA Yeminini bozduğu için de yemin bozan ve kral katili oluyor. Eğer şehrin kapıları açıldığında Aerys’ı düşmanlarından biri öldürseydi bu bir isyanda (savaşta) kimsenin yadırgamayacağı bir durum olurdu. Mesela Aerys’ı Robert veya Ned öldürmüş olsaydı kimse onlara Kralkatili demezdi, çünkü adamlar zaten İsyan ettik demişler, isyan bayrağı çekip dört bir yanda savaşa girişmişler, dürüstçe biz isyan ettik, niyetimiz de sizi devirmek demişler. Peki Jamie ne yapmış? Son dakikaya kadar yıllar önce ettiği Kralı koruma yeminine sadık kalıp son dakikada Kralı öldürmüş. Bu dürüst değil. Ha belki dalga geçeceksiniz, olağanüstü zamanlarda dürüstlük mü olur diyeceksiniz belki ama ne yapalım bu da benim görüşüm. Dürüstlük her daim olmalı. Jamie dürüst değil, bir kral katili, aynı zamanda bir çocuk katili. Bran ölmedi demeyin. Evet ölmedi, ama ben niyete bakarım. Jamie Bran’ı kuleden aşağı ölmesi için attı, niyeti buydu. Jamie tüm bunları yaparken çocuk değildi, ergen değildi, aklı başında koskoca adamdı. Yani sonradan esir düştü ve kılıç eli kesildi diye azıcık aklının başına gelmesi onu acılarla pişip olgunlaşan karakterler safına dahil etmemeli. Daenerys, Sansa ve Arya’daki durum Jamie için geçerli değil benim gözümde. Bu üç karakter daha kimseye bir kötülük etmemişken, çocuk yaştayken acı çekmeye başladılar ve çektikleri acılar onları pişirdi, olgunlaştırdı. Tyrion ve Jon’un çocukluklarını görmesek de onların da daha kimseye kötülük etmemişken doğar doğmaz yaftalanıp bozuk mallar arasında anıldığını biliyoruz. Yani toplumsal önyargılar tarafından ezilen karakterler. Acıtasyon seven biri değilim ama Dany, Sansa, Arya, Jon, Tyrion. Bu saydığım karakterler bir yana, dünya bir yana. Jamie ise sadece ve sadece yaptıklarının bedelini ödedi, çok az ödedi bence.

Bu seri bittiğinde 20 yaşında bile olmayacaktır.O yüzden bundan büyük işler beklemeyin.Bran,Rickon ve Arya dururken bu kızdan kuzeyi ve Winterfelli kurtarmasını beklemek olacak iş değil.

Fatih Aegon westerosu fethettiğinde 20 yaşındaydı. Düşün ejderhaları karadan yürütmüş zamanında.

Üstüne çok gidildiğini düşündüğüm kızcağız. Yetiştiriliş tarzı belli ona öğretilenler belli. Politikanın p sinden anlamayan ailesi masallarla büyütmüş. Bırak bu masalları senin ki politik bir evlilik olacak ona göre cingöz ol diyen yok. Evet arya da onunla aynı eğitime tabi tutulmuş ama o öyle değil. O evin yaramaz kızı. ki sansa bence arya dan daha gerçekci bir karakter. Hata yapan bedel ödeyen sonra yine hata yapan. Sonra akıllanan. Arya en başından doğru olan, yanlış bir hareketi olmayan kız.

güzel bi kız ama starklara göre deil bu kızı stark olmasına rağmen sevmiyorum ama onun içinde dua ediyorum tabi en çok arya için ediyorum bu kız istediği yemei yiyio ve rahat uyuyo ama arya o yaşta yalnız başına ve kötü insanlarla kaldı o yüzden

Özledim yine seni

Turkcell T20 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Starklar arasından taht oyunlarını oynamaya meyilli tek kişi.
Umarım ileride Sansa’yı büyük oyunların başında görürüz.

Robin reyize vurmayacaktı… ayıp etti… :frowning:

Robine çoook önce annesinin iki şaplak atması gerekirdi Myles bro :confused:

o farklı bi konu tabi… :smiley: lakin bi s…dirik kardan kaleyi yıktı diye bi çocuğa vurulmaz… çocuk isteyerek yapmamıştı sonuçta… Sansa Robin’i sinirlendirdi, o da o sinirle hepsini yıktı…

Sansa en haklı durumdayken bile haksız duruma düşebiliyorsa BU KIZ DAHA NE YAPSIN SİZE YARANMAK İÇİN

Bence cersei kehanetindeki kisi sansa. Herkes daenerys diye dusunuyor ama bence degil. Bence cersei icin buyuk sok olurdu hep ezdigi dalga gectigi aptal buldugu kizin onun felaketi olmasi. Hem bu cersei in bir stark kizi tarafindan ilk yenilgisi olmazdi. Sonucta lyanna stark ondan hem Rhaegar i hem de robert i bir nevi caldi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kardan kale sahnesi kitapta daha farkliydi bence serinin en alegorik ve onemli bolumlerinden biriydi. Sembolik olarak dusunursek sansa winterfell i yeniden insa etti belki de gercekten winterfell i yeniden insa edicek stark odur. Kaleyi yaparken littlefinger ona yardim etti demekki sansa ya winterfell i kazanmasi icin yardim edicektir nitekim son sansa chapterinda littlefingerin winterfell i sansa hediye edicegini soyledigini biliyoruz. Bolume geri donersek kale bittikten sonra robin elinde oyuncagiyla gelip kaleyi yikmaya calisiyor hatta oyuncagina dev diyor bir dev winterfell kapilarina geliyor bunu iki sekilde yorumlayabiliriz birincisi kis geldigi icin devler guneye dogru inmeye baslicak ve kis savaslari baslicaktir ama bence burdaki dev littlefinger. Bildigimiz gibi littlefingerin atalari braavos tan geliyorlar ve saniyorum ilk geldiklerinde kendilerine simge olarak braavos taki titan heykelini seciyolar daha sormra littefinger bunu alaycikusa ceviriyor. Eger littlefinger burdaki dev ise sansa onu winterfell e giremeden durdurucak buyuk bir ihtimalle oldurecektir. Burda arya chapterindaki ghost of high heart in dediklerini de hatirlarsak daha anlamli olacaktir
"I dreamt a wolf howling in the rain, but no one heard his grief," the dwarf woman was saying. “I dreamt such a clangor I thought my head might burst, drums and horns and pipes and screams, but the saddest sound was the little bells. I dreamt of a maid at a feast, with purple serpents in her hair, venom dripping from their fangs. And later I dreamt that maid again, slaying a savage giant in a castle built of snow.” She turned her head sharply and smiled through the gloom, right at Arya. "You cannot hide from me, child. Come closer, now."
Burdaki maid with purple serpents in her hair denilen kesinlike sansa dir yani sansa bir devi oldurucektir ama burdan kasit sadece oyuncak dev mi yoksa daha sembolik bir sey mi sanirim ileriki kitaplarda gorucez
Ayrica dizide de tyrion in dediklerini unutmayalim:
Sansa is not a killler … Not yet anyway

artık kimse salak demeye cüret edemez herhalde. yazar kendi diyo ‘‘she has her wits…’’ ^’^
https://www.youtube.com/watch?v=j0iNPkx8vnE

Karakteri yaratan adam diyo hala anlamiyorlar. Biraz karakterler uzerine dusunsek keske. Tren izler gibi izlemesek diziyi ya da fikra okur gibi okumasak kitaplari keske

ve bu yüzden SI KI CI

Arya mi hata yapmadi??? Joffrey e saldirmasi? Mycah in olumune sebep olmasi? Nymeria yi o yuzden kaybetmesi? Lady nin olumune sebep olmasi? Joffrey in stark nefretinin baslatmasi? Tywin gibi buyuk dusmanlari oldurtebilecekken onemsiz kisileri oldurtmesi? Tywin in red wedding e sebep olmasi?
Sansa nin en buyuk hatasi joffrey ve cersei ye guvenmesiydi ki babasi da ayni hatayi yapti ve kendi olumune sebep oldu. Ned stark littlefinger a guvenirken sansa ona guvenilemeyeceginin farkinda. Acik ara serideki en zeki karakterlerden biri. Ve kitaptaki en iyi karakter gelisimine sahip kisilerden biri. Kesinlikle sıkıcı degil bence.

öfff. nereyi vurguladığımı oku sonra yorum yap üzerine.

Arya nin da hatalar yaptigini soylemek istedim. Sıkıcılıginin nedeni mukemmel bir karakter olmasi degil yani bence. Yorumdan ziyade aciklama yapmak istedim yanlis anladiysan pardon sana bir sey demek istemedim [emoji4]