Sansa Stark

Güçlü bireylerin o hale ulaşması kolay olmuyor. Belirli zorluklardan geçiyor, güç durumlarda kalıyor, haksızlıklara uğruyor ve kimsesizlikle mücadele ediyor. Bu seri aslında buz ve ateşin şarkısı: bir mücadeleyi temsil ediyor ya da bir ahengi ama biraz da povları olan karakterlerin yaşadıklarına ve içinde bulundukları hallere baktığımız zaman bazılarının eğer laf yerindeyse, biyografisini sunuyor. Sansa gibi. Ne WW muhabbetine ne savaşa ne de yerel olaylara şu an için pek bir etkisi yok. Gözlemliyor ve çözüyor. Yakında bir etkisi olacaktır elbet bazılarına(ww ile ilgili bir şey yapabileceğini sanmıyorum, görücez). Son iki kitap bunun için ideal bir alan.

ilk üç sezon çok çirkin geliyordu gözüme sonra ne oldu anlamadım bi anda parladı

5 kitap boyunca salaklıkta zirveye oynayan bu kızın seri sonunda kraliçe olması çok saçma olur.Dany iyi kötü bir kraliçe ancak bu kızdan ancak bir lordun çocuklarını doğuran anne olur o kadar.

Stark dediğin cesur olur onurlu olur bu kızda hiç biri yok.İki bildiği cümle var onu diyip duruyor ‘‘yu kant’’ ‘‘pilis’’

Şahsen Sansa’yı sevmiyorum.Fakat onun yaşadığı şeyler herkesin kaldırabileceği tüeden şeyler değil.Hemde Sansa bunları çocukken yaşıyor.Ailesi katlediliyor.Ailesi için hain dedirtiliyor ona.Joffrey’nin işkenceleri ve hakaretlerine maruz kalıyor.Daha sonra zorla Tyrion ile evlendiriliyor.Daha sonra Vadi’de yaşadıkları var.Üsütüne bir de Ramsay gibi bir Sadistle evlendiriliyor.Özellikle Kralın Şehrinde yaşadıkları çok zor ve kötü.Ayrıca itaat etmesi de çok mantıklı.Annesi babası ve abisi öldürülmüş.Neden?Baş kaldırdılar.Aynısını Sansa yaparsa büyük ihtimal onu da öldürürlerdi.En azından kız hayata kalmayı başarıyor.Ayrıca Sansa görüldüğü ve sanıldığının aksine oldukça zeki bir karakter.Ben sadece yaşadıklarını sineye çektiğini,doğru bir zamanda da intikamını alacağını düşünüyorum.Başta belirttiğim gibi de ondan pek haz etmiyorum.Yazdıklarımın sevgiyle alakası yok yani.

arkadaşlar unutulan bir şey var sansa unutmayalım ki serçe parmağın planlarına dahil olmuştur onun için ben size kesin bir şey söyleyeyim birileri kral topraklarında bir şey yapacaksa seçe parmak ve örümceğin planlamalarına muhtaç onlardan habersiz (yapamaz da ) hareket edenlerin planları çok çabuk ifşa olur yada bertaraf edilir unutmayın bu arada kış yarına bir kral gelecekse bunu ancak serçe parmak yapacak ve bunu sansayı kullanarak yapmaya başladı bile kral toprakları hakkında yorumlarımı sonra yapacagım bekleyin nbeni :))

tamam bebeim[/align]

Kız 5 sezon boyunca sürüklendi oraya buraya yazık :smiley:

Bir şekilde hayatta kalmıştır. Artık önemli olan bu. İstediğiniz şeyleri yapsa babasıyla birlikte kalenin surlarındaydı kafası. Arya o zaman çocuktu ufaktı kaçtı gitti. Sansa nereye nasıl gitsin. Hayatta kalmaya çalıştı. Lannisterlarla dolu bir kalede olabilecek olanın da iyisini verdi Sansa.

6x7’de Lyanna Mormont, buna malum ayarı verirken aklıma bir soru takıldı.

Eminim kitapta ya da dizide işlenmiştir ancak aklımdan çıkmış bu bilgi. Sansa’nın Ramsey ile evliliği yasal bir evlilik mi? Tyrion’dan ne ara, nasıl boşanmıştı bu kız? Yoksa devam eden bir evliliği varken, Serçeparmak’ın bir katakullisi ile evlilik üstüne evlilik mi gerçekleşti? Neydi bu meselenin aslı astarı?

Kitapta kuzeye gitmiyor Ramsay ile evlenmiyor.6.kitapta hala Vadide.Sansa Stark olarak Tyrion ile evli.Kocası ölmedi ve boşanmadığından başkası ile evlenemez.Baelish bunu Alayna Taş adlı piç kızı olarak tanıtıp Vadinin varisi bir şövalye ile evlendirmek için uğraşıyor.

Dizide Tyrion ile evlenip bakire kalıp evliliği tamamlanmadığından(kızlık bozulmadan evlilik geçerli sayılmaz) buna dayanıp Ramsay ile evlendirdiler.

Jon’u Winterfell’i almak için ikna etmesi, adam toplamaya çıkması bile önemli bir rol. Sansa is remember. Sansa Lf’i manipüle edip kışyarını aldıktan sonra onu ekarte edebilirse o zaman gözümüze girecek. Starkların yükselişi Sansa ile olıyor. Jon’a kalsa tası tarağı toplayıp wildinglerle yaşar, Arya apayrı bir dünyada, Bran’in bambaşka bir misyonu var. Dizide böyle en azından. Kitapta da Sansa şuan LF’in kızı rolünde olsa da sonunda dizideki misyonuna bağlayacağını düşünüyorum Martin’in.

Bir hanenin erkek evladı hayatta olduğu sürece kız çocuğuna reislik kalmıyor.Hali hazırda Rickon hayatta Kışyarının ve hanenin lordudur.Senaristler Rickon Stark’ı harcayıp Sansa’yı kuzeyin ve hanenin reisi yapmaya çalışıyorlar.Sansa ileride soylu bir haneye gelin olarak gideceğinden ailesinin soyunu sürdüremez.

Robb öldü.Jon meşru değil.Bran sakat ve mistik güçlere karıştı.Hanenin tek gelecek umudu Rickon Stark dizide öldürülürse binlerce yıllık Stark soyu tarihe karışır.

Jon meşru kılınacak ve Kuzey Lordu olacak. Sansa intikamını alıp evine gitmek istiyor sadece. Sırf varis diye Kl’de tutsak edildi, Ramsey’le evlenmek zorunda kaldı işkence gördü. Ailesinden başka herkesin onu kullanmak istediğini çok iyi biliyor. Sansa Kışyarını alıp başka bir aileye bir daha geçmemesi için Jon’a bırakacaktır.

Sansa’nın aklını başına devşirmesinin zamanı geldi. Mektup yazması iyi bi hareket önemli olan vadi geldikten sonra LF’nin kuklası durumuna düşmemesi eğer tüm bu yaşadıklarından sonra bir daha aynı durumlara düşerse ve ailesinden bakşka birine güvenirse en azından benim için can cekişen Starklığı biter.

İlk sezonun başlarında hiç sevmesem de sonradan kanımın ısındığı gerçeği var

Rickon’ı dizide öldürecekler, Sansa ailenin başı olup, Kışyarı Leydisi olacak. Çok büyük ihtimal Jon ile evlenecek ve Stark soyu öyle devam edecek.

Son birkaç bölümü tekrar izledim. Sansa’nın mektuplardan neden bahsetmediğini, Jon’a neden yanlış yapıyormuş gibi göründüğünü kendimce açıklayayım.
Sansa, bir kaç yerde Jon’u ezmiş gibi gösterildi bunu kabul ediyorum elbette. Özellikle masa başında oturup savaşı planlarken, Stark ismi ile ilgili konuşmalarda hoşumuza gitmeyen tepkilerini gördük. Bunun yanında tabi mektubu söylememesinde de Jon’a yanlış yaptığını söyleyebiliriz. Zaten bir çok kişi bu yanlışları yazmıştır, yazıyorlar.
Bence dikkat etmemiz gereken yerlerden biri, Jon’a Kurt pelerinini verdiğinde söylediği söz ‘‘Tıpkı babamın pelerini gibi yaptım’’.Bir diğeri ise Brienne, Davos ve Red Woman ile ilgili geçmişte kalan şeyleri söylediğinde Jon’u iyi tanıdığını ve ona güvendiğini söylüyor. Jon’un Jon olduğunu, diğerlerine benzemediğini söylerken en azından bende bıraktığı etki Jon’u tanıdığı ve başına gelen onca şeyden sonra güvenilecek tek kişi olarak gördüğüdür.

Şimdi neden bu yorumu attığıma gelelim, Bence Sansa LF’den hiç bahsetmeyerek kendine bi avantaj sağladı bu avantaj sayesinde LF, Sansa’nın başından geçen bunca olaya rağmen kullanılılabilecek bi kız olarak kaldığını düşünecek. Jon’a Sansa’nın güvenmediğini sanacak yani bi anlamda Sansa’ya yakınlık gösterip ona güvenecek en azından kaale alınacak biri olmadığını düşünecektir. Sansa bu güven sayesinde Vadi ile irtibatını geliştirdiğini anladığında LF’nin işini bitirecek. Vadi LF’nin ölümünü dört gözle bekleyenlerle dolu ve LF’yi halledecek kişiye borçlu olduklarını bile düşünebilirler.
Hepimizin gönlünden geçenler bunlardır heralde :slight_smile: Umarım Sansa beklentilerimizi boşa çıkarmaz ve En sonunda ‘‘Oyun oynamayı bilen bi Stark’’ olur.

Not: Yazmayı unutmuşum bu oyuna başlamasının sebebi LF’nin yarım kardeş lafına kanıyormuş gibi yapmaya çalışmasıdır. Yani LF’nin planladığı oyuna kanıyormuş gibi yapıp, kendi oyununu çeviriyor…

@Nedlord Gönlümüzden geçenleri aktardığın için teşekkürler. Sansa Joffrey suikastini biliyor. Lysa cinayetinin tek şahidi ve LF’e bu kadar yakın olup kişiliğini ve zayıf noktalarını bilen tek kişi. Zamanı geldiğinde gözünü kırpmadan harcayacağını düşünüyorum. Sansa’nın LF’le bir araya geldiğinde söylediği sözler ona olan nefretinin yansıması aslında. Sansa oyun oynamasını bildiği için hala yaşıyor. Büyük hamleler bekliyoruz kendisinden.

Sansa şu an itibarile çok güçlü bir pozisyonda. Kendisi the queen in the north olma idaasına sahip hatta nehirova ve vadi üzerinde etkili ola bilecek bir durumda. Evet Cerceinin kehanetindeki kraliçe o ola bilir ya da kardan Kışyarı yapmasıda onun kuzeyi geri almasını ve Kışyarını yeniden inşa etmesi anlamına geliyor da ola bilir. Ama ben başka bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Sansanın Robba ne kadar cok benzediği hiç fark etdiniz mi? Saçları, Tully görünüşü, kendisi direk talebi olmamasına rağmen taç taka bilme olasılığının yüksekliği, hatta hayellerindeki kocası bile davranış ve yakışıklılık anlamında Robba benziyor. Buda onun eğer kraliçe olursa aynı kardeşi gibi adil biri olacağını gösteriyor. Söylemek istediğim bizim şu olayları önceden haber vermeği seven yazarımız bize mesaj mı veriyor Sansanın kaderi ile ilgili? Acaba oda ileride çok sevilen, adil, güçlü bir yönetici olacak ama ağabeyi gibi bir ihanete kurban mı gidecek(LF)?