Sansa Stark

O sahneleri martin yazmadı.

Şunu keşke ötekilerle barış için gece kralına gelin verseler hem westeros kurtulur hemde ötekilerin başına musallat ederiz. 7 sezondur sinir hastası oldum bu karakter yüzünden, finalde mutlu son istiyorum.

Seride de kitapta da sevdiğim, karakter gelişimini olağan dengede tamamlamaya çalışan, fiziksel olarak epeyce güzel olan karakter.

Babasına ihanet etmesiyle, Joffrey’den kaçmaması ve önünde küçük düşmesiyle, Kral Toprakları’nda yaşadığı esir hayatıyla yargılanan ve hakkı asla teslim edilmeyen zavallı karakterdir Sansa Stark. Yüzeysel bakış açısına sahip insanlar tarafından anlaşılamaman çok doğal aslında Sansa bebeğim. Ama üzülme ben seni anlıyorum. Sen de her genç kadın gibi pembe hayallere sahiptin. Sen de tıpkı bizler gibi adam olmayan tipleri adam sandın, pembe hayaller kurdun. Bu dünya zalimdir kızım, sadece sana değil hepimize zalim. Üzülme bizim de adam sandıklarımız oldu…

O aşk şarkıları dinlemiş, alt katmanlarında aşk teması yatan kahramanlık hikayeleri okumuş, kötülük kavramından uzak, huzurlu bir ortamda büyümüş bir birey. Kral Toprakları’nda sudan çıkmış balığa dönmesi bu yüzdendir işte.

Kral Toprakları’na mutluluğu bulacağına inanarak gitmiştir. Turnuvalar, yemekler, kucağına çiçekler bırakan Loras Tyrell, Leydim Leydim diye peşinde dolanan Joffrey derken bu kızın mest olmasını anormal bulan var mı? Bence yok. Tüm bunlar vukuu bulmuşken ‘TOPLANIN KÖYÜMÜZE DÖNÜYORUZ’ diyen bir Ned Stark görüyoruz. Sansa Stark elbette ki bu duruma müdahale edecek, hayallerinin çalınmasına izin vermeyecekti. Doğrudan Cersei’ye gitmesini anormal bulan var mı? Bence yok. Bu olayın sonucu oldukça kötü bitti, babasını kaybetti, Joffrey’nin canavar oğlu canavar olduğunu gördü, Cersei’nin ardına gizlemiş olduğu döner bıçağı gün ışığına çıktı. Fakat ne olduysa olan Sansa’ya oldu. O artık bir rehindi ve ancak çenesini tutup etrafa gülücükler saçarsa hayatta kalabileceğinin farkındaydı. Nitekim o da öyle yaptı. İçinden abisinin savaşı kazanması için dualar ederken dışardan abisinin hain olduğunu söyledi. Böylesine bir psikolojik savaşı ne o Üç Dişli Mızrak muzafferi Robert verebilirdi ne de çift kılıçla dağı taşı delen Arthur Dayne. Kadının savaşı da budur işte. Sansa çok erken yaşlarda bu savaş oyununa girdi. Çektiği her acı onu biraz daha güçlendirdi. O farkında olmasa da büyüdü ve olgunlaştı.

Baelish reisin, Cersei’nin çırağı olarak öğrenebileceği her türlü iblisliği öğrendi, aklına kazıdı. Kitapta akıbeti ne olur net bir fikrim yok ama dizide geldiği noktaya herkes şahit ekstra sözcüğe gerek var mı? Bence yok. Vadi Şövalyeleri’ni, Ramsay’nin üstüne salarken hangimiz YÜRÜ BE SANSA diye bağırmadık ki? O, kaybettiği ailesinin yasını her daim tuttu. Zamanında kıymetini bilmediği her şeyi özlemle yâd etti. Biz buna karakter gelişimi diyoruz. Bu değişim baştan sona gözden geçirildiğinde Sansa’nın baya baba bir karakter olduğu gözlerden kaçmayacaktır. Ama ne yazsak boş, alışmışlar Sansa kuzuma yüklenmeye.

Üşenmedim okudum. Sansanın vizyonu bu kadar daha fazlası çıkmaz :slight_smile: cersei şuan nirvanaya ulaştı. Cersei gibi olabilmesi için diziyi 4 5 sezon daha uzatmak lazım. Sansanın ötekilere gelin gitmesi şaart :slight_smile:

Kimsenin çekemediği Stark kızı. Herkes kıskanıyor. Herkes arkasından sallıyor. Herkes onun gibi olmak istiyor. Ama olamadıkları için arkasından sallıyorlar

işte kitabı ve diziyi bu kadar yorumluyorsunuz hala önyargılısınız sansaya
arkadaşın yorumuna tek ekleyeceğim sansa bütün o pembe dünyada yaşarken çocuktu ve birden bire büyüdü kolay mı bu

lyanna mormontta çocuk, hatta sansadan ufak bir çocuk. Seri başladığında sansa 12 yaşındaydı lyanna şuan 10 yaşında ama zeki, güçlü, karizma ve hane yönetiyor.

Ben severim Sansa karakterini ama Kuzeyin Kralı(Kraliçesi) unvanını yakıştıranlar vardı. Biraz sakin olun. Bu karakter taht oyunlarını öğrendi. Kuzey ile Kral Topraklarını karıştırmayın. Ne çileler çekti yine de hayata tutundu. Helal sana Stark kızı. Arya’yı daha da çok severim, onun yeri ayrı. :slight_smile:

Bir de harbi kızdan nefret edecekseniz ilk sezonda edin. Daha sonra kız ne hata yaptığını düşünüyorsanız kat be kat ödedi. Ramsay gibi bir psikopatın eline düştü.

Sansa’nın hanedanın başına geçmesi için Kışyarı’nda olması gerekiyordu ama o, profil fotoğrafınızda yer alan Cersei’nin esiriydi. Lyanna evindeydi ve ailesinden geriye sadece kendisi kalmıştı. Mantıksız bir kıyaslama olmuş bence.

Her karakterin kişiliği farklıdır, Sansa ve Lyanna neden aynı olmak zorunda olsun ki? İkisi de farklı şeyler yaşadı sonuçta. Farklı şekillerde yetiştirildiler. Mormont Hanesi kadın, erkek ayırmaksızın herkesi savaşçı olarak yetiştiriyordu. Sansa ise tam bir lady gibi yetiştirildi. Farklı olmaları oldukça normal. @creas

Bende ondan bahsediyorum işte kuzeyi yönetebilecek kadar güçlü biri değil, son sezona kadar bana göre serideki en zayıf kadın karakterdi(kitapta hala vadide ne olur bilmiyorum). Eğer bu sezon serçeparmağın oyununa gelmezse ısınabilirim bu karaktere :slight_smile: @svurgun

Sansa alt tarafi cerceiye gideceklerini soyledi ve inanın bu ailesi acisindan hic bir olumsuzluga sebep olmadi. En fazla sansa kendi kendisini mahkum ettirmistir belki diycem ama o da petry nin oldugu bir kingslandingte imkansizdi. Bununla beraber ned, brandan, lyanna ve rob hem kendi sonlarini hem de ailelerin sonlarini hazirlayan stark kurtlariydi. Ama onlarin dagittiklarini toplamak ne hikmetse her seferinde Tully diye asagilanan sansaya kaldi. Kısı gorebilen dort starktan biri olmasiysa ayri bir ironidir.

Lyanna Mormontla kiyaslanmis ama atlanilan bir nokta Mormont ailesi fazla kisiye sahip olmadigi için her bir ferdiyle savasci olarak yetiştirilmiştir. Starklar gibi kizlarini politik bir evlilikte kullanmak isteyen ama politikanin zerresinden anlamayan bir aile degildir. Haliyle siir, muzik, dans, dikis, nakisla hasir nesir bir kiz olmamistir lyanna. Esas maharet tum bunlarla kizlarinin aklini dolduran bir aileye ragmen kingslanding gibi bir kurtlar sofrasinda hayatta kalip ailesini yeniden toparlamaktir.

Ayrica savasci olarak yetismedi diye sansa gucsuz mu oluyor. Bu kadari kadin karakterlerin on plana oldugu bir seri için fazla ataerkil bir bakis acisi degil mi sizce de!

Çok fazla şeye sinirlenmem ama Lyanna Stark’ı övüp, Sansa’ya laf etmeyin lütfen. Gerçi bunu yapacak kimse yoktur burda. Forumda seviye yüksek, herkesin aklı başında :slight_smile:

lynna mormont dizide var diken kraliçesi de aynen oyuncuya göre şekillenmiş karakterler
kitapta lynna hiç yok (henüz) diken kraliçesi de çok çok az ve dikenliğini de görmedik çok fazla dizideki gibi
dahası lynna baba evinde yada anne evinde korunmada kaldı lynna gibi dik başlı lafını esirgemeyen bir karakter sansanın yaşadıklarını yaşasa kendini öldürtürdü kesin yada zindana attırırdı 2 sini kıyaslamayalım aynen

Harika bir fantezi.Bir Sansa bir Dany uyuz etti 6 sezondur.Biri uyuz annesinin diğeri deli babasının genç modeli.

Targaryen kadınının bir hedefi motivasyonu var ancak bu kızın seride işlevi rolü nedir biri açıklasın?Ne yazık ki dizinin ve serinin sonunda hala hayatta olacak.

Yazar açısından düşünürsek eğer, ilk başta -bence- Kral’ın Şehrinde olan bitene 3. gözle bakan bir kişinin gerekliliği yüzünden eklendi; dikkat ederseniz süprizler yapmak ve yazarken de olay ayrıntısına değinmemek adına, 2. tekil şahısla yazıyor ve herkese POV vermiyor. Bu bir çok artıya sahip yazım tekniğinde, neyse. Elbet Sansa’nın tek var oluş sebebinin bu olmadığından eminim, bir noktada bir işe yaramak için yetişiyor, yazar ne düşünüyor göreceğiz.

Gozleri var gormezler, kulaklari var duymazlar demek istiyorum bu yorumlar için. Illa bu seride sansanin işlevi ne merak ediyorsan, merakini gidermek için seriyi bastan incelemeni tavsiye ederim.

Bunun disinda “targeryan kadini” derken ki asagilayici uslubun bile benim merakimi gidermeye yetiyor.

@M.artoloji Haklısın bir işlevi var. Seride birileri ne zaman sağlam plan yapmak istese bu kızcağız kullanılıyor. Satranç taşı :slight_smile:

Forumdasim kitapta sansanin gorevi uzun bir sure kingslandingin gozu olmasiydi. Ama gorevi sadece bu olsaydi dizide var olmayabilirdi. Tipki arianne martel gibi. Zaten, sansa su ana kadar ki en buyuk misyonunu kis yarini geri alip boltonlari yok ederek gerceklestiridi. Kitapta bu olaylarla ilgi yuce yurek hayaletinin kehanetleri de mevcuttu. Fakat sansaya yonelik hem kitapta hem de dizi de daha bir cok ima var. Bu nedenle henuz misyonunun tmamlandigini ben de dusunmuyorum.

Haşa Cersein oldugu bir ortamda sansa kim ki! Bu konuda kim cersein eline su dokebilir :smiley:

Cersei dediğin kadın paranoyak, bencil, tehlikeli ve dengesiz bir karakterdir. Zihnen bir Targeryan’den çokta farklı değildir. Öte yandan Sansa karıncayı dahi incitmemiş hatta Joffrey boğulurken dahi merhamet gösteren iyi kalpli bir karakter idi. Ancak bunlar geride kaldı o zamanlar yaz idi şems semada arz-ı endam eder iken aslan kükremesi duyulurdu. Artık kurt zamanı geldi günler kısaldı, kar yere düştü, sema süt kesiği kaftanına büründü biliniz ki aslan kükremesini kesecek olan bakire asenadır.

Lannister seviciler bu başlıkta vefat ettiler. Üstlerine toprak atıp gitmenin vakti geldi.