Sansa Stark

Yapar abisi İnşallah yapar…:redface: Zannetmem ki George o kıza boşu boşuna 6. kitabı göstertsin. O adamın mantığına aykırı bu.

Konuş konuş bitmiyor haklısın. Hele hele “bu kız yok annesine çekmiş, yok babasına çekmiş, yok Tullymiş, hadi olmadı Stark olsun”… Sanki kız bunlardan biri olmasa kimliksiz kalacak, vatandaşlıktan çıkarılacak “böyle bir karakterimiz yoktur” diye.:mad:

O değil bu muhabbet bana yıllanmış evlilikleri hatırlatıyor. Tipik bizim aile… İyi bir şey yapsam " eh işte benim kızım, aferin kızıma", kötü bir şey yapsam " bak, gör senin kızın işte". Biraz abartmış olabilirim ama aşağı yukarı böyleydi sanırım.:rolleyes:

Ya bir de anlamadığım şey “stark olduğunu göstersin” diyoruz da. Stark olmak nasıl bir şeydir? Kime göre, nasıldır? Çünkü Ned , Brandon, Robb’da bir Starktı. Hele hele Catleyn hepsinden çok Stark’tı bence. Serçeparmağa göre ise Stark olmak " bir başkasının diz çöküp yalvaracağı yerde; bir Stark’ın öfkeyle, boş tehditler savurmasıydı". Ki biz serçeparmak nasıl bir adam onu da biliyoruz.

Not: Bu arada Lysa’da Tully’di ama Aile, görev, onurla bağlantısı olamadığı gibi, kaç yıllık kocasının da izinden gidemedi. Tywin’in babası ise sapına kadar Lanister’de ama aradaki fark dağlar kadar. Jofrey’i saymıyorum bile o sistem dışı.

Aynen öyle zaten bi türlü hikayenin derinlerine indiremediği Vadi cephesini Sansa sayesinde finalin içinde bulunduracak şeklinde bi ümit taşıyorum, bakalım.

Şuraya kadar okuduğumdan neredeyse Sansa’ya karşı eleştirileri kendine yapılmışçasına algıladığını açıkça görebiliyorum. Yanlış anlama kötü manada söylemiyorum da kendinden örneklendirmeler falan vermenden yola çıkıyorum. :slight_smile:

Aslında diğer Stannis, Daenerys vs mevzularındaki tartışmaların neden bu kadar hararetli geçtiğinin sebebi de bu bence; zira herkes aşırı derece cephe alıyor sanki karakteri değil de artık kendi inancının doğruluğunu savunuyor falan. :slight_smile:

Neyse ne demişsin:

Şimdi ben yukarıda “gerçek manada Stark” demişim bu senin sorun da direk bana değil biliyorum zaten ben de otorite değilim yani kalkıp da bütün haneler hakkında bunların hepsi şöyle böyle diyip tanım yapamam kaldı ki Stark olmanın nasıl olduğunu anlatayım. Yalnızca 5 kitabı da okumuş biri olarak Stark ailesi gelenekleri, örf adeti itibariyle hayal gücümde nasıl canlanmış bilinçaltımda nasıl yer etmişse “gerçek” manada Stark dediğimde de o vasıfları taşıyan bir aile üyesi geliyor aklıma. Örneğin Eddard Stark gibi.

Sanırım ben kastımı yani “gerçek manada Stark” sözümden kastımı ve kendimi yeterince ifade ettim o nedenle bunlara bir şey demiyorum. :slight_smile:

Evet ya öyle olmuştu değil mi bak kaç zaman önce ne Sansa’ymış ama be :slight_smile:

Ehe hala aynı mantıkta olmamız da güzel :slight_smile:

Genele demiştim zaten sana değil, yani sadece sana değil.

Ve evet haklısın Starkları bu kadar çok sevmemin sebebi bizim aileye çok benziyor olmaları ve tabi sadece bizim aileye değil çünkü bu hane klasik Türk aile yapısının kopyası gibi.

Ve yine haklısın herkes kendini bir hanenin veya karakterin yerine koyuyor. Zaten bir kitap okurken her insan buna benzer bir şey yapar. Bir grubu veya kişiyi kendine daha yakın hisseder. Yapmayan var mıdır, pek zannetmem. Hele hele buz ve ateşin şarkısı gibi bir seride çok zor. Bu seri başka türlü çekilmez. En bariz örnek bu forumda bile hanelere bölünmemiz olur sanırım.

Dolayısıyla tahmin edersin bir Stark sever olarak kitabı okurken ne hallerdeyim. Kaç bin şekle girerim.:confused:

Bu hane geri yükselsin diye adaklar adadım ben. (Ciddi değilim)

Bu forumda cinsiyet ayrımcılığı yapılıyor bence :S
Theon ve Jaime’yi yaptıkları hatalara rağmen, insandır diye geçip sevmek ve Catelyn ile Sansa’yı yaptıkları aynı hatalardan dolayı sevmemeye ben başka bir açıklama getiremiyorum…

Son tartışmaların içinde bunu yapan birisi var mı sence?

Şimdi Theon’un pişman olduğunu bizlere gösterdiği sahne son derece dramatize edildi GRRM tarafından + hakkında bazı beklentiler de var Stannis onu doğru amaçlara kullanacak gibi duruyor o nedenle beklemede duruluyor Theon hakkında.

Jaime ise yaptığı hatalara karşın başına gelenlerden bu yana müthiş dersler çıkararak başta Cerse’iye karşı olan tavır değişikliği ve bilindiği gibi Bayraksız Kardeşlik ile buluşması sonrası yaşanabilecek gelişmelerden beklenen umut derken o da ayrı kefede bana göre.

Yani bunlarla bir değil; bence tabi.

Ha bi de cinsiyet ayrımcılığı ağır kaçıyor @Jojen Reed şimdi Sansa’yı sevmeyen herkesi töhmet altında bırakmayalım bence hele de böyle bi niteleme ile.

Ben Sansa ve Catelyn’in sevilmemesini değil (tabii ki sevilmeyebiilirler. Çok da sevilesi karakterler değil zaten) ikisinin de yaptıklarına hiçbir mantık getiremeyip, Theon’un ve Jaime’nin çok anlayışla karşılanmasını tuhaf buluyorum sadece.

Aralarında bu kadar büyük bi uçurum yok bence bu karakterlerin.
Hepsi de hatalar yapmış. Ve hepsi de pişman.

Şimdi bak ben bu zamana kadar sayısız konu başlığı altında sayısız üyenin sunduğu onlarca tezlerini bir bir okudum sen burada “hiçbir mantık getiremeyip” dersen ayıp edersin. Sonuçta karşımızdaki bizim gibi düşünmüyorsa konuştukları mantıksız olacak diye bir şey yok.

Ha bi de tuhaf bulmak ayrı, cinsiyet ayrımcılığı olarak bulmak ayrı şeyler lütfen ifadelerimize dikkat edelim dediğim gibi sonradan söz konusu karakterler hakkında senin gibi düşünmeyen herkes töhmet altında kalabilir böyle bir şey de kabul edilemez.

1. kitaptan bilgileri spoiler içinde yazmayı unutmazsanız sevinirim.

@“Uaerys” @"Ser Robert Strong"
ahaha abi yok alınmayın hemen ya, ben orda bi suçlama yapmadım.

Yani ,biz erkek olduğumuz için(forumun çoğunluğu erkek olduğu için), erkek karakterlerin iç dünyasına daha rahat geçiş yapıp, kişiliklerini daha iyi analiz edip, daha rahat anlayabiliyoruz.
Halbuki bayan karakterler de en az erkekler kadar derin aslında bence. Söylemek istediğim buydu.

Sansa ölmezse eğer, Kışyarından uzak bir yerlere Kraliçe veya Leydi olur bence. Böylesi daha normal olur sanki.
Cersei’i de hizlemetlisi olarak alır :stuck_out_tongue: Keser döner sap döner hesabı…
Kışyarının devamlılığı erkek bir Stark tarafından devam eder.

Bugunleri de gördüm yaa olsem de gam yemem :slight_smile:

Aslında ikisi de gayet nötr karakterler. İyi ya da kötü, sevilebilir ya da sevilemez diye sınırlandırılamayanlardan. Benim anlamadığım (ki ciddi anlamda anlamıyorum lafın gelişi değil) o kadar ipi kopu, gıcık, kötü, mide bulandırıcı, kuyu kazan karakter varken tüm suçların bu ikisine yüklenilmeye çalışılması.

Bu da ister istemez bende ters etki yaratıyor. Bu güne kadar nötr olduğum karakterlere daha anlayışlı yaklaşıyorum böylece.

E tabi bir de cinsiyet etkisi de var.:biggrin:

Ek: Aynı etki red weddingten sonra Robb için de olmuştu. Hele o bölümde Cat’e içim parçalandı.

@“Genç Kurt” ‘‘Sansa ve Catelyn Çok sevilesi değil’’ derken, bir Ned gibi, Tyrion gibi sürekli doğruyu yapan karakterler değiller. Bu yüzden onları, herkesin idol haline getirip, benimseyemeyeceği ortada zaten.
Ama ben şundan eminim ki, Cat ve Sansa, Ned ile Tyrion’dan çok daha derin ve insansı karakterler :3

Anlatmak istediğim kesinlikle buydu, daha insansı, hata yapmaya müsait ve ne yapacakları kestirilemeyen.
Ned, Tyrion ve onlar gibi karakterleri sevme nedenimin tam tersi sebepler yani.

Sansa’nın hikaye adına olumlu hiçbir hareketini görmedim daha. Cat’i ise sevmememin ana nedeni dizide vurguladıkları iki küçük oğlunu unutup savaştan savaşa dolaşıp yatalak babasının başını beklemesi. Rickon’un bu kadar saldırgan olmasında annesizliğin etkisini de yok saymazsınız sanırım.

Sansa sayesinde tüm bu pisliğe sebep olan Petry Baelish’i tanıma fırsatına sahip olduk. Aynı zamanda yine serinin en en büyük sırlarından birisi bir Sansa
bölümünde açıklandı. Vadi politikasını yine Sansa’nın gözleri sayesinde görüyoruz. Tyrelleri en çok Sansa’nın bölümlerinden tanıdık -ki Tyreller tüm büyük hanedanlar arasında, yanlarında bir PoV olmayan tek aile vs.

Catelyn’den nefret edenlerin, onu hala anlayamış kişiler olduğunu düşünüyorum.

+1

Sansa’nın hikayeye bir etkisi yok dedim, povlarının işe yaramadığını söylemedim. Cate ve Sansa’yı hiç sevmem ama Tyrion’dan sonra en sevdiğim povlar Cate ve Sansa, çünkü Vadi, Tyrell, Renly, Kral Toprakları ve Robb’u bu ikisinden görebiliyoruz.

@“Genç Kurt” hikaye adına hiçbir olumlu hareketi yok demişsin. Hikaye deyince akla onlar geliyor :confused:

Sansa bence tamamen saf bir kız. Onun hayali belliydi zaten. Nerede olmak istediği, nasıl görünmek istediği vs. Kararlarını desteklemedim özellikle Joffrey konusunda. Ki destekleyen olduğunu da sanmıyorum. Hayallerinin peşinden gitti kendince. Saf olduğu için kolay inanıp güvendi. Pişman oldu ama bedelli bir pişmanlık oldu maalesef. Bundan sonrası için ne yapar bilmiyorum. Sadece orada bulunmayı avantaj haline çevirsin istiyorum.