Sansa Stark

Başlarda çok saftı,kafasını o kadar fazla şarkı ve hayallerle doldurmuş ki Joffrey’nin gerçek yüzünü babasını öldürene kadar göremedi.Cersie’ye ispiyonlamasaydı Kral topraklarından kurtulabilirdi Arya ile birlikte…Herşeye rağmen o bi çocuk diyor insan ama Arya Sansa’dan küçük olmasına rağmen çok daha mantıklı ve cesur davrandı,Joffrey ile Cersie’nin yüzünü en baştan gördü en azından…Buna rağmen Sansa artık şarkılarla yaşayan bi kız değil,bence ileride önemli işler yapıcak ve akıllanıcakmış gibi geliyor bana…

Vadiye gittikten sonra sevmeye başladığım karakter…

İlk kitaplarda Povları bayıyordu ama 4.kitapla beraber sarmaya başladı. Artık en merak ettiğim bölümlerden. 6.kitapta Vadi’deki olaylara yetişemicez gibi.

Arya gerçek yüzlerini görmedi aslında en azından bana göre, ona abileri tarafından gösterildi. O hiç bir zaman gerçek bir lady gibi yetiştirilemedi. Erkek gibi eğitti kendini ve daha çok abileriyle vakit geçirdi. Abilerinin ise Joffrey’i sevmediğini biliyordu ve o da ona göre bir cepe belirledi kendine.

Sansa ise tam tersi, Joffrey ile nişanlandırıldı ve Cersei de gelecekteki kayınvalidesi olarak tanıdı ve lady olarak yetiştirilmiş bir kıza uygun davranışlar sergiledi. Dahası şimdiden iyi bir kraliçe gibi davranmaya çalıştı.

Kısacası ben hiç bir zaman birbirlerinden farklı yetiştirilmiş iki kız kız kardeş olan Arya ve Sansayı kıyaslanabilecek kıstaslarda olduğunu düşünmedim. Aralarındaki yaş farkını da hiç hesaba katmadım çünkü 1-2 yaş farkı farktan görmedim.

Ben asla Aryayı mantıklı bir kız olarak da görmem ama pratik, cesur ve fevri bulurum.

Sansayı ise tam çözemedim(malum kendisi yanıltıcı bir anlatıcı) ama zarif ve kurallara bağlı bir kız olduğu kesin. Ha bir de eskiden hayalperest bir kızcağızdı onu bilirim.

@daemon35 kesinlikle sana katılıyorum ilk iki kitaptaki povlarını esneyerek okurken 3. kitabın 2. kısmından beri heyecanla okuyorum. Petry renk kattı hem Sansa’nın karakterine hem de povlarına. (Bu arada İzmirli misin?)

Abilerinin Joffrey’den hoşlanmadığını Sansa’da gördü,ama Joffrey’nin yakışıklılığı,bi kraliçe olma ihtimali Sansa’nın gözlerini kapadı bana göre.Bunun için suçlamıyorum gerçi ama biraz fazla uzun sürdü anlaması.Joffrey Arya’nın tahta kılıçla oynadığı Mycah denen çocuğa saldırması ve Sansa’nın herşeyi görmesine rağmen bişey görmedim diye yalan söylemesi,Joffrey’i tutması,Joffrey’nin nasıl birisi olduğu çok belliyken… Ve bana göre Arya ve Sansa aynı şekilde yetiştirilmiş,ikiside Rahibe Mordane tarafından iğne dersleri alıyordu,Arya’yı da annesi leydi gibi yetiştirmeye çalıştı.Bence ikisinin farklılığı yetiştirilme biçiminden değil,doğuştan geliyor.Arya daha çok Lyanna gibi,Sansa’da annesi gibi zarif… Ama dediğim gibi Sansa’yı çok suçlamıyorum,başlarda biraz gıcık olmuştum belki,ama kendini hayallere çok kaptırdı diye onu suçlayamayız…Ben kılıçların fırtınası kısım 2’ye kadar okudum kitapları ve bundan sonra Sansa’nın vadide çok değişeceğine inanıyorum,artık daha az hayalperest daha güçlü ve akıllı olucak bana göre…

Çünkü o olayda Sansa kardeşi Arya’yı suçluyordu ki bence de çok haksız değildi. O olayda diklenen ve prensi yok sayan bir Arya vardı ve evet suçun bir kısmına da ortaktı.

Sansa’nın yerinde ben olsam ben de 12-13 yaşlarındaki prensin kendi onurunu korumaya çalıştığını düşünürdüm. Tabi Sansa’nın aksine, eskisine göre prense karşı daha da temkinli olurdum. İçimde hep bir “acaba” olurdu ona karşı.

Belki de Sansa’nın en büyük hatası temkinli olmayı elden bırakmasıydı. Çünkü Sansa doğruyu söylesin veya söylemesin, bir prensin sözlerinin karşısında onun sözlerinin hiç bir hükmü olmayacaktı. Aksine doğruyu söylerse prensi yalancılıkla! itham ettiği için kendini daha da zor bir durumun içinde bulacaktı.(Bu düşünceyi en iyi ifade eden Neddi dizide.) Ama yine tekrarlamam gerekirse, rahatlıkla söyleyebilirim ki o olaydan sonra Joffrey’e karşı bir “acaba?” hep onun aklının köşesinde olmalıydı, olmadı. Sansa bunu yapamadı.

Yalnız şu kesin her halükarda olayda cezalandırılan biri olacaktı. Resmi anlamda cezalandırılan Lady vasıtasıyla Sansa oldu ve ne yazık ki Arya’nın başına doğrudan patlaması gereken kabak yine onun başına ama zavallı bir çocuğun parçalanmış vücudu vasıtasıyla patladı.

Bu arada biz Sansa’nın gözünden, abilerinin Jofrey’den hoşlanmadığı gerçeğini bildiğini doğrudan okumadık diye hatırlıyorum. Aksine hep rahibenin, kraliyet ailesine karşı sıkıcı telkinleri vardı. Tabi yanlış hatırlıyor da olabilirim :smiley:

Gerçi şöyle bir düşününce az çok bir şeyleri anlamıştır… Anlaması kralla babası arasında ayarlanan sözün üzerinde herhangi bir etkisi de olmazdı. Hatta belki, kendisine karşı çok kibar olan asil! prensle abilerinin arasındaki uyumsuzluğun geçici olduğu düşünüp kendini öyle telkin etmiş bile olabilir :smiley:

Offf sorma ilk iki kitapta hatta 3. kitabın Sansa-Tyrion bölümüne kadar nasıl oflaya puflaya okurdum. Hani bitse de başka pova geçsem düşüncesi sende var mıdır bilmem, aynen öyleydim. Ama sonra tam tersine zevk almaya başladım. Gerçi bu seferde Deaneryes povlarında aynı şey olmaya başladı ki o daha kötü. Çünkü onun povları rahat 4-5 bölüm çıkartıyor kitap başına.

O olayda Joffrey sarhoş gibiydi zaten direk çocuğa diklenmişti,gerçek kılıçla,Arya sonra bağırmaya başladı onu rahat bırak diye haklı olarak,ama dediğim gibi yalan söylediği için suçlamıyorum çünkü Robert belki doğru hüküm verebilirdi doğruyu söyleseydi ama bu Sansa için hiç iyi olmazdı,Joffrey’nin nefreti mağlum…
Kitapta aslında bende tam hatırlıyorum diyemem ama farketmiştir diye düşünüyorum.Joffrey’nin kötü biri olduğunu bilmek tek bişeyde ona yardım ederdi,Cersie’ye babasının onları götürüceğini söylemezdi ve Arya ile birlikte kurtulabilirlerdi,ama onun dışında bi yardımı olmazdı tabi çünkü söz çoktan kral tarafından verilmiş.Neyse olan oldu artık bi yandan serinin iyi yanı bu işte,her karakter mükemmel değil hepsinin kendine göre hataları var,Sansa’da çocuktu,fazla şey yaşadı normal,ama artık Vadi bölümlerini bende merakla bekliyorum…

Taht oyunu karmaşasında yanında çok iyi bir öğretmen var.

Bana nedense fazla ömrü yokmuş gibi geliyor. Sadece birkaç önemli olaya sebep olup Martin tarafından sonu getirilecekmiş gibi hissediyorum. Sadece bir his tabi.

Ya aslında Arya-Joff kavgasında yalan demedi Sansa. Aslında hiçbir şey demedi. Taraf tutmadı. Ha deseydi böyle böyle Joff saldırdı diye, kurdu yine ölecekti. Burda suç yetişkinlerin. Cersei ile zaten baş edilmiyor. Ned ısrar bile etmedi, hayır kurdu öldürmese Robert çok kızar mıydı yani?

Kızar mı bilmem? (Umurunda bile olmazdı ya, hadi ben bilmem diyim yine)
Ama Ned’in o çok sevgili onuru zarar görürdü!

Joffrey’i anladığı andan itibaren yükselişte. Sansa renkli bir karakter, Martin ona dokunmicaktır "bence"
ama son Stark kurbanı Rickon olabilir gibi geliyor bana, @distea duymasın :stuck_out_tongue:

Sevilmemesini anlamıyorum. Kardeşlerinden daha zeki ve POVları daha eğlenceli. Kuzeniyle evlenip ailesinin intikamını almasını çok istiyorum.

4.kitabı okursan kuzenin gidici olduğunu görürsün.

Beş kitabı da okudum. :slight_smile: Kesin ölecek diyemeyiz.

İlk başlarda kitapların bütünlüğü bozulmasın diye zar zor okuyodum ama Kargların Ziyafetinde dikkatimi çekti. Vadi’ye hakim olursa dengeleri değiştirebilir.

Aynen. İlk başlarda nevrotik bir karakter gibi gelmişti, gerçi hala da öyle geliyor ama bu ilk başlarda çok sıkıyordu. Ruhsal değişkenliği, sürekli izleyici konumda olması ve olaylara bir katkıda bulunmaması, özellikle ilk üç kitapta (3. kitabın ikinci kısmı hariç) povlarının heyecansızlığı onu okumayı çekilmez yapıyordu.

1. kitapta onun namına önemli olaylar, geleceğine dair iyi ya da kötü bazı vaatler vardı. Bu açıdan fena değildi 4. kitap.

2. kitapta da iyi olmasını ümit ediyorum çünkü bunca zamandır o kızı boşuna okumuş olmak istemiyorum. Hele ilk üç kitaptaki çabalarım …

6.kitapta tartışmalı bir Sansa bölümü varmış. Bu tartışmalı şey Sansa’dan mı yoksa bölümde olan bir şeyden mi kaynaklanıyor bilinmiyor. Bana kalırsa bu tartışmalı şey Joff-Arya kavgası, “ispiyonlama” gibi bir şey. Okurların bir tarafı mantıklı bir sebep sunucak diğer taraf nefret edicek salak falan diyecek (Cat’de de olduğu gibi).

peki tahmini olarak kaç pov?

Tartışmalı bir durum varsa küçük Roberttan kaynaklı olabilir bu! Gerçi bu kadar tahmin edilir de olmaya bilir.

Sansa Stark artık sağlam kadın’ı oynamalı.Öyle gözükmeli.

“Vay bee” dedirtmeli.Şaşırmalıyız.

Umarım bahsedilen tartışmada öyle birşey olur.Umut umut umut.