Sansa Stark'ın Dönüşümü

Dizinin 6. sezonun son iki bölümünde pek çok kişinin ayakta alkışladığı Sansa Stark gün geçtikçe Cersie’leşiyor mu?

Bakalım neler yapmış :

  • Jon ona ordusunun yetersiz olduğunu söylemesine rağmen onu Bolton’lara karşı savaşa gidelim diye baskı altına alıyor
    (doğru yada yanlış demiyorum. Bolton’ların ölmesine en çok ben sevindim. Sadece karakteri inceliyoruz)

  • Jon’u savaşa ikna edince, ordusunun güçsüz olduğunu bilmesine rağmen Littlefinger’ı Jon’a sormadan red ediyor.

  • Daha sonra yine aynı Littlefinger ile yine Jon ile konuşmadan üstelik, savaş sırasında iş birliği yapıyor ve savaşı Stark’lar lehine çeviriyor

  • Ramsey Bolton’u bir mahkeme ya da önemli lordların önünde ölüme mahkum etmeden, kendisi cezalandırıyor, öldürüyor

    1. sezonda ise daha ilk bölümde aynı şeyi kendisi yaşayıp ve haksızlık olarak değerlendirilmesine rağmen Alys Karstark ve Ned Umber’ın babalarının hain ilan edilip kalelerinin ellerinden alınması gerektiğini savunuyor
  • Jon kral olmasına rağmen tüm lord ve leydilerin önünde onun kararlarını sorguluyor, kötü görünmesini sağlıyor

Jon Sansa’ya “Cersie’ye hayranlık duyuyor gibisin” dediğinde Sansa ondan çok şey öğrendim demişti. Fakat sanki direk Cersie olmaya çalışıyor gibi.

Jon’u kimseyi dinlemiyorsun diye sorguluyor ama yukarıdaki maddelerde sanki Sansa herşeyi kafasına göre yapan biri olmuş, kendini dinlemeyenleri ise sorgulayan bir haline dönüşmüş gibi görünüyor.

Yakında Zalim Sansa lakabını alacak saçmalıklar yapıp, Jon’u da zor durumda bırakmamasını umuyoruz.

Sansa Cerseinin tırnağı olamaz.

Jon ve Bran hayatta olduğu sürece kuzeye hükmedemez.

1 Beğeni

Sansa değil ‘Queen in the North’ diyeceksiniz!

Kaybedenlerdensiniz.

Cerseileşmiyor aslında çok haklı bir dönüşüm yaşıyor. 13 yaşından beri ailesinden, yurdundan uzakta; psikolojik baskıların, hayal kırıklıklarının kucağında olgunlaştı Sansa. Ona çocukken anlatılan bütün leydi masallarının gerçek olmadığını acı bir biçimde fark etti ve çocukluğuna özgü olan saflığının ve aptallığının ceremesini yeterince çekti belki daha da çekecek. Çoğu kişi onun hırçınlıklarının, Jon’u konsey önünde yargılamasını kezbanlık olarak yorumluyorsa da haklı bir serzenişten başka bir şey değil. Aptal olmadığı artık korktuğu ve büyük bir farkındalık içinde olduğu için tepkileri fevri ve bazen de acımasız. (Karstark ve umber haneleri meselesindeki kararı örneğin)

Stajını çok acımasız kişilerin yanında yapsa da en nihayetinde Eddark Stark’ın kızı Sansa. Cersei kadar kötü olmayacak kesinlikle ama yaşı ilerledikçe yapacağı hamlelerde onurdan çok aklının ön planda olacağı kesin.

İster cinsiyet, ister şans ister başka bir şey diyin. En kahramanların bile iki dakikada harcandığı bu evrende Sansa o ya da bu şekilde ayakta. Bu evrende tüm güçsüzlüğüne ve saflığına rağmen ayakta kalmış olması dahi saygı duyulmasını gerektiriyor.

1 Beğeni

Kız kingslandingten hakkıyla, sağ salim dönmüş tek stark. Sırf bunun için bile biraz daha ÖN YARGISIZ bir bakış açısı ve daha fazla saygı hak ediyor.

Bu arada konuyu açan kişinin ön yargıyla ve safi art niyetle yaklaştığını söylememe gerek yoktu ama söylemek istedim.

Son bölüm maalesef Sansa’nın karakterinin acizliğini iyice gözler önüne serdi.

İlk olarak Kışyarı’ndaki tek Stark olarak Jon söyleyene kadar Kışyarı’nın varisi olacağı aklının ucuna gelmiyor. Burada biraz ezik bir imaj verildi Sansa’ya. Kışyarını yönetecek kişinin bir erkek olması gerektiğini düşünüyor. Bu durumda geçen sezon sonunda Kışyarının lordluğu için Littlefinger ile Jon arasında seçim yaptığını anlıyoruz. Yani kendini denkleme hiç koymamış. Littlefinger onu Bolton’lara satınca da tek tercih olarak Jon’u desteklemesi anlaşılır oldu. Yani Sansa Jon’u destekleyince bravo diyenleri de kaybetti.

Hem de Jon’a tuzak tuzak diye zırlıyor ama Jon onu Kışyarı’nın başında bıraktığını duyunca bir anda tuzak kalmıyor ortada. Senaristler mi Sansa’yı bitiriyor dizide, yoksa fikir GRRM’den mi geliyor, kitapta da böyle mi olacak bilemiyorum ama dizide Sansa gömülüyor resmen.

En nefret ettiğim Stark’tan en sevdiğim Stark’a dönüşmüştür.

Sansa daha aklı başında, olgun ve sakin bir genç kadın olarak gösterilse daha iyi olurdu, şu haliyle her şeye karşı çıkan ergen kız gibi.

Uzunca anlatılabilir ama gerçekten zaman onu çok güzel olgunlaştırdı.

Sansa iktidar hırsı için ailesine ihanet eden tiksinilecek biri.Baştan beri kraliçe olmak için kız kardeşinin ve babasının karşısında daha yeni tanıştığı bir kraliçe ve şımarık oğlunun tarafını tuttu.

Sakın o zamanlar daha 13 yaşındaydı.Aklı havadaydı.Körkütük aşık olmuşdu bahanelerini sıralamayın.Kendisinden yaşça küçük kardeşi asla ailesi dururken yabancıların yanında yer almazdı.

İlk kitaptan itibaren Aryanın sevip koruduğu Jon Snowu piç diye aşağılayıp kardeşi olarak görmeyende ta kendisi.

Sansa Cersei ve Serçeparmak gibi yozlaşmışların yanında insanları nasıl kullanıp yükseleceğini öğrenip Vadinin ve Kuzeyin kontrolünü ele geçirdikten sonra ilerde kralla evlenip mutlaka kraliçe olmak istiyor.Öyle ki bu hırsı ne Margaery nede Danyde var.

Genel olarak hoşlanmıyorum, öyle bir şey yapmalı ki “oooo sevdim seni artık” diyebilmeliyim.

Kendisini hiç sevmem, yakında ölmesi dileğiyle…

Stark hanesinden hoşlanmadığım tek insan,tutsakken kendisine yapılanlara üzüldüğüm,tamam aklı başına gelmiş dediğim anda Jon’un kararlarına her zaman muhalefetlik yapan,hocaları Baelish ve Cercei olan şahıstır kendisi…

Sansa aşktır. Jon’u Piçlerin Savaşında biraz daha bekle yeterli adamamiz yok diye uyarmasına rağmen kendini dinletememiş bu yüzden hiç istemese de Petyr’i yardıma cağırmış ve Jon’u ve evini geri almistir. Ramsay’'i köpeklere yedirip Winterfell’i geri almıştır. Evet Winterfell’i yani kuzeyi geri almıştır. Petyr’i yanında tutarak manipüle etmekte, Jon’u KitN yaparak kendisini ve hanesini tehlikeden uzak tutmaktadır. Verdiği tavsiyeler hiç de kötü degildir. Zira aşırı korumaci yaklaşması ve Cersei’den çekinmesi yıllarca esir halde yaşadıklarıyla doğru orantılıdır. Jon’a birşey olması ödünü koparmaktadır çünkü eğer Jon’a birşey olursa Sansa yine evini kaybedip esir olmak korkusu içindedir. Karakteri bi anlamadınız be.

There is only one place we can go,
Home…

Sansa için kötü diyen forumdaşlar.Varsayalım Sansa Petry’i yendi.Kitapta ve dizide bu çok muhtemel bir durum.O zaman çıkıp gene kötü olacak mı?Kitap ve dizi boyunca en az gerçek güce sahip olan karakter Sansa’ydı başkası değil.Viseyrs bile çekip gidebilecekken Sansa başkalarına bağımlı olarak yaşadı.Bunu unutmayın.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Starkların tek sevdiğim üyesidir azıcık da Jon var gerçi. Tek kafası çalışan üyesi ise açık ara Sansa’dır. Entrikanın e sinden anlamayan Starkların tek umududur.

Kitaplarda bilmem ancak dizide sayko kocasından kaçıp sığındığı ağabeyine atarlanan ikide bir hemde başkalarının karşısında laf sokan sinsi düzenbaz şımarık bir ergen hallerindeydi.

3 Beğeni

Piçlerin savaşında Vadi ordusunu Jon’dan habersiz son anda getirmesi de, akıllara Jon’un ölümünü istediğini getirmiştir. Annesinin kopyası Sansa…

1 Beğeni