Sansa Stark'ın Karakteri İçin Yapılan Final Hakkında

Bildiğiniz üzere Sansa Stark 1. sezondan bu yana çok fazla olay yaşadı ve çok şey geçirdi. Bunlar ona çok büyük dersler verdi ve bambaşka bir insan olup çıktı. Serçeparmak, Cersei gibi kötü karakterlerin birnevi onur ve görev için çalışan iyi bir hali oldu gibi.

Son sezon çok berbat bir sezon. Bu konuda herkes hemfikir. Son bölüm de pek tatmin edici sayılmaz. Ancak Sansa Stark birkaç sezondur uğruna çabaladığı ve bu çabasının da Güney’in Kuzeylilere iyi gelmemesinden kaynaklandığı (Rickard, Brandon, Jon, Eddard gibi örnekler var) Kuzey’i bağımsız krallık olarak ilan etme hedefine ulaştı ve Kuzey’deki Kraliçe olarak karakter finalini yaptı. (Ee ne demişler? Zafer yolunda çekilen cefa kutsaldır, cefa olmadan zafer olmaz)

Size sormak istediğim şu; bunca sezondur karakteri tutarlı bir biçimde aynı zamanda da çok sağlam bir şekilde gelişen (belki de dizide en iyi işlenen karakter) Sansa Stark’ın Kuzey’deki Kraliçe olarak final yapması hoşunuza gitti mi? Bu konu hakkında düşünceleriniz neler?

Şahsi görüşüm; Bence harika bir final kendisi adına. Açıkçası ben çok sevindim, çok da mutlu oldum onun için. Hatta o kadar sevgiyle doldum ki aşkla bakmaya başladım. Yani şu evrende bulunsaydım ve birinin yeminli kılıcı olacak olsaydım Sansa’nın yeminli kılıcı olurdum, o derece.

Neyse övme faslını geçelim. Dediğim gibi, ilk sezondan bu yana tutarlı bir biçimde kendisini geliştiren, halkına ve ailesine bir daha zarar gelmesini istememesinden dolayı Kuzey’i eninde sonunda binlerce yıl öncesinde olduğu gibi bağımsız krallık ilan etmesi ve ardından kraliçe olması bence çok iyi oldu. Çok da güzel oldu. Çok da muhteşem oldu. Hem kendisi adına hem de karakter finali adına. Ben çok beğendim. Hatta şunu da söyleyeyim biraz ileri giderek. Bunu beğenmeyen Sansa Stark ya da Stark Hanesi haterıdır.

Abi, şu kadındaki, şu fotoğraftaki asalete bakar mısın ya? Muazzam.

ALL HAIL THE QUEEN IN THE NORTH!

3 Likes

1-Binlerce yıllık Stark hanesinde ve kuzeyde hiç bir zaman başa bir kadın geçmemiştir.Senaristler bu karakterin egosunu ve hırsını tatmin ettiler.
2-Kuzeyin bağımsızlığı olacak iş değildir.Kral Şehrinde Westerosun kralı olan hiç bir Allahın kulu krallığın yarısına sahip kuzeyin bağımsızlığını kabul etmez.Dorne ve Demir Adamlar başta olmak bağımsızlık için fırsat arayanlara kötü örnek olur.Hemen ayaklanıp özgür olmak isterler.Kuzeyin yaptığı tamamen bölücülüktür.Dizide Sansa bölücü başı olmuştur.

3-Dizide 2 sezondur lider diye yutturulmaya çalışılan Sansa Stark çiftlik bile yönetemeyecek liderlik vasfı sıfır zekası kıt vasıfsız biridir.Leydi olmak yani bir lordla evlenip çocuk doğurmak için yetiştirilmiştir.

9 Likes

İlk ikinin de pek katıldığım fikirler olduğu söylenemez ama makul. Ancak 3 kısmına tamamiyle katılmıyorum.

Sansa bu yaşadıklarından çok sey öğrendi. Çok ders çıkardı. Artık kesinlikle bir krallık yönetebilecek bir vasıfta.

Serinin başından beri Kuzey için savaşmazken bile abisinin zaferlerinden sonra dövülmüştür, Kuzey’deki hakkı için etrafındakilerce kullanılmıştır, ailesinin yarısını kaybetmiştir, korkunç istismarlara göğüs germiş ama yaşadığı korkunçluklara rağmen iyi, nazik ve düşünceli olmaya devam etmiştir.
WF’i geri almayı o istemiş ve ona ihanet eden adamın yardımını isteyecek kadar ileri gitmiştir ve sonunda da ailesinin geri dönebileceği evlerini geri kazanmıştır.
Kendi hakkı olmasına rağmen Jon’un kral olmasını desteklemiş ona tavsiyelerde bulunmaktan çekinmemiş onun yokluğunda kendisini seçmek isteyenlere karşı hep Jon’a sadık kalmıştır.
İnsanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için elinden geleni yapmıştır. Büyük savaşta üs olarak kullanılan WF onun eseridir. Vadi Şövalyeleri onun sayesinde iki savaşta Kuzey’de savaşmıştır.
Jon’un vazgeçtiği Kuzey bağımsızlığından asla vazgeçmemiştir, Jon’un tacını kaybetmemesi için sonuna dek uğraşmış onun Kral Şehri’nde tehlike içinde olmasını istememiştir. Ejderhalar bile onu korkutmamış, etrafındakileri Dany’e karşı uyarmıştır ve diyarın iyiliği için Dany’i durdurmayı denemiştir. Eğer Jon, Sansa ve Varys’i dinleseydi şimdi Kral olur ve Dany bir şehir insanı yakmamış olurdu.
Jon Snow’u korumak için binlerce Kuzeyliyi şehrin kapılarına dizmiştir.
Bran’den sonra geleceklere karşı Kuzey’in bağımsızlığı garantiye almıştır.
İnsanlarını düşünen ve onlarca sevilen bir kraliçe olarak Kuzey tarihine geçmiştir.
Bu karakter hikayesini beğenmeyen de Sansa’yı hiç anlamamış ve kendi önyargı ve nefretinin kurbanı olmuştur diye düşünüyorum. (Not: Jon’u Gece Nöbeti’nden azat etmiştir büyük ihtimal :upside_down_face:)

Serinin son sözleri: QUEEN IN THE NORTH!

5 Likes

Sansa çok sevdiğim bir karakter öncelikle bunu söyleyeyim ama dizideki Sansa’ın oldukça tutarsız ve bazı yönlerden gıcık olduğunu söylemem gerek. Şimdi bu kızın Dany ile arasının kötü olması gerekiyordu belli ki ama neden kötü bir şekilde anlayamadık. Diz çökme meselesi tek başına yeterli mi bence değil. Bir de beni özellikle sinirlendiren olaylardan birisi de Rickon’u bu karaktere harcatmaları. Sur’a gidince Jon’a “A monster has taken our home and our brother we have to save them both” diyor iki gün sonra Jon Rickon’u nasıl kurtarıcaz diyince “We’ll never get him back” diyor. Böyle tutarsızlıkları sinirimi bozuyor. Böyle bir çok örnek var ama ben potansiyeli olan bir karakter olduğunu düşünüyorum ve dizinin sonundan bazı yönlerden dolayı memnun olma nedenim bu. Eğer gerçekten de dizi ile kitap finalleri benzer olacaksa (pek sanmıyorum ama) bu Sansa karakterinin kitaplarda potansiyelini kullanabileceğinin bir işareti olabilir ve bu beni mutlu ediyor. Haa kitaplarda da sürekli sövüyorum hala çok saf bir karakter ama sanırsam sevme nedenlerimden birisi de bu. Kitapların sonunda da mutlu bir sona ulaşabilir umarım.

Dizideki hikayesi kitaplardan sapana ve gereksiz yere ego yüklemesi yapılana kadar sevdiğim bir karakterdi Sansa. Kitaplarda da severim. Ama dizide son iki-üç sezonda ne Jon’la olan çatışmaları mantıklıydı ne de Dany’e zıtlığı. Ki Dany benim sevmediğim tek ana karakterdir ama yine de Sansa’yı anlayamadım. Tamam bu iki karakter bir şekilde ters düşecek de sebep? WW’lar kapıdayken? Dizi mantığıyla da olsa kaş yapayım derken göz çıkardı malum. Bu ve daha saymadığım benzer nedenlerden ötürü kendi nazarımda karakteri bozulanlar kervanında Sansa. Bir de kurdu öldüğü için en nihayetinde hep öleceğini düşünmüştüm. Kitaplarda farklı olabilir sonu. Gerçi benim Tyrion-Sansa hayallerim de yok değildi. Bakalım Martin orayı boş geçmez belki.

1 Like
  1. sezon bittiğinde burada bir sürü Stark fan girlü Sansa’ya demediğini bırakmamıştı. Yemediği hakaret kalmadı. Haksızlık ediyorsunuz Sansa gün gelecek bu dedikleriniz için sizi utandıracak dedim aynı fikri paylaşan az kişi bana katıldı. Yine de olsun bu Sansa hepimizin, ona sahip çıkalım değil mi?

Tacın olayım tak çıkar eskit beni Kraliçem :drooling_face:

3 Likes

Karakter dönüşümü nedeniyle Sansa en sevdiğim karakter. Egoist veya hırslı biri olduğu görüşüne katılmıyorum. İstediği şeyi gayet iyi biliyordu. Ne eksiğini ne de fazlasını istedi. Kimse sevmiyor. Sevmeyebilir ama mahzen mezarlığında babasının bile görmediği atalarını gördü. Hatta bu kadar Stark’ı gören tek Stark :smile: Başka başlıklarda Starklara yakışmayan hareketler sergilediğini söyleseler de Sansa son sezonda tam da eski Kuzey kralları gibi davrandı. Dany Sansa’nın “kuzeye nolacak” sorusuna egosunu ve hırsını bir kenara bırakıp cevap verseydi bunlar olmayacaktı belki de. Kaldı ki Dany oraya kimseye yardıma gitmedi. Kendini, insanlarını korumaya gitti ve hep bunu başlarına kaktı. Daha da öncesine gidersek Jon Dany’e diz çökmek zorunda değildi. Dany kuzeye gelmeyi çoktan kabul etmişti. Laf olsun diye diz çöktü. Sansa kesinlikle egoist bir karakter değil. Öyle biri olsaydı zamanında ne kadar salakça davrandığını dizide kendi ağzıyla söylemezdi LF’yi idam ederlerken. Sansa bu zamana kadar kuzeye gelmiş en iyi yöneticidir bence. Kuzey toprakları da 7 krallıktan çok daha büyüktür. Öyle boş beleş bir yer değildir. Oradaki huzuru sağlamak her baba yiğidin harcı olmadığı için de bağımsızlık istemesini normal karşılıyorum. Yoksa geçmişte yaşanan hatalar tekrarlanabilirdi. Topraklar çok geniş ve hanelerin bağlılığı da ortada. Bran olmasa Sansa bu diyarın hafızası olabilecek kadar insanla bir araya geldi. Herkesten çok insan tanıdı. Kuzey sonuna kadar hakkıdır. Gayet de iyi yönetecektir.

2 Likes

Çoook güzel ya. Bende onun yeminli kılıcı olurdum.

Sansa patates bile soyamaz yav. Yemişim karakter gelişimini. Babasının ölümünde bile payı vardır bunun. Şimdi bana olmuş “queen in the north”. Senaristlerin boş işlerinden biri işte. Bu kız evlendiğinde ne olacak mesela ? Kuzey el değiştirme riski ile karşı karşıya değil mi şimdi ?

4 Likes

Anne tarafı daha soyluysa onun adını almıyor mu çocuk? Yine Stark olarak devam eder hane bu yüzden. Başkalarının kanı karışır dersen de full Stark kanı ile mi dolu bunlar? Her çocukta (anne Stark olmadığı müddetçe ki zaten Stark olan anne yok diye biliyorum) saf kan yüzdesi azalıyor zaten.

2 Likes

Sansa’nın bahsedildiği gibi bir karekter gelişimi olmadı.Dizinin başında ne ise, yine oydu.Kraliçe olma ateşi alev alev yanıyordu.Egosu ve Kibri olduğu gibi duruyordu.İçten pazarlık,kıskançlık ve sinsilik gibi huyları devam ediyordu.Arya tanıdığım en zeki insan Sansa dedi.Peki 8.sezon boyunca zeka ile alakalı tek bir hareketini gördük mü ? Görmedik.Jon’un kimligini açık etmesi dedikodudan başka bir şey değildi.Onu 4 yaşındaki yeğenim de yapıyor.

Yani Cersei den 1-2 nasihat aldı,Serçe parmak ile bir müddet takıldı diye filozof olmadı ama talihsiz şeyler yaşadığı için insanlara güvenini kaybetti.Kendi menfaatini herşeyin üstúnde tuttu.Yaptığı dedikodunun sonuçları ağır oldu.Millet birbirine düştü.Dany ayardan çıktı.Binlerce insan katledildi.Dany,Cersei yi öldürdü.Jon,Dany’i ve sürgün yedi.Meydan boş kalıncada Eski tanrılar yürü yaa Sansa dedi ve en nihayetinde istidegini aldı.O taç anasının ak sütü gibi helaldir ! Aksini söyleyen Lannister’dan doğma,Bolton’dan büyüme Targaryen’dır.

6 Likes

Şimdi hocam ipin ucunu kaçırıyorsun Sansa seriye başlarken “Joff çok yakışıklı onunla evleneceğim sarı kafalı çocuklar doğuracağım” diyen hatta bu olmayınca aynı hayelleri baskaları ile de kuran biriydi Sinsilik içten pazarlık falan 8. Sezonda sahip olduğu şeyler.
8. Sezonda Sansa’ in da karakter gelişimi çok hızlı yapıldı 7. Sezonda LF’nin gazı ile aryayi öldürecekti neredeyse 8. Sezonda DD öyle yazdı diye bizdende Sansa’nın akıllı olduğunu kabul etmemizi istedi en mantıklı şeyleride Sansa söylüyordu ama işte 7. Sezondakinden nasıl bu hale geldi anlamadık hızlı gerçekleşti bunlar.

Krallığın yarısını 30 saniyede aldı, hani birseyi çok tekrar edersen olur derler ya Sansa bu sezon sürekli “Kuzey bağımsız” diyerek kuzeyi bağımsız yaptı.

1 Like
3 Likes

Canım Sansam Kraliçem :sunglasses::sunglasses: Hitler değil 1. Elizabeth gibi bir lider :sunglasses:

2 Likes

resim

2 Likes

Taç bronzdan mı? Yapılmış

Bilmiyorum araştırayım ama Robb’un iki kurdundan ilhamla yapılmış

Kuzey kralları bronzdan taç takıyorlardı belki kitap göndermesidir diye düşündüm🙃

1 Like

Yalnız 2. videodan sonra düşündüm de Cersei’nin elinden her şeyini alan kraliçe Sansa olabilir mi? Kitaplarda belki daha belirgin olur ama son oyunu Sansa kazandı ve Cersei her şeyini kaybetti. Jamie’yi bile o gönderdi.

Edit: Danycilerin teorisi bu arada bu. Sansa delirtmiş ya Dany’yi. Ondan sordum.

2 Likes