Sansa ve Hayali Öpücük

Sondan baslayayım ;

öncelikle bu kısım çok hoşuma kaçtı.Sansacı arkadaslarımın Sandor’u hakir,fakir ve de çirkin bulmalarından gına gelmişti.Evet sana katılıyorum ; bence de Sansa abayı yakmış.Sandor’a karşı boş değil.Bu durumun Sansa’nın balataları sıyırmasıyla,Hayal görmesiyle,Stokholm sendromuyla alakası yok.Sandor,elinden geldigince onu kolladı ; felek aglarını orup,herkes onu tekmelerken ona el uzatan tek kişi ; Sandor’du.Sansa’nın hayal ettigi o yakışıklı prensler ve çafçaflı sovalyelerin alayı fısss çıktı.Sansa bu durumu anladıgında Sandor çoktan gitmişti.Yoksa ikisinin arasında bir iliski olması işten bile degildi.Gerçi Martin’in bu işi öyle bırakmayacağını ve bu SanSan mevzusunu nihayete erdirecegini dusunuyorum.Sandor’la Sansa bir şekilde birbirlerine bağlanacak.bu çok net.

Teoriler,Tahminler ve Temenniler üzerine kurulur.

Örn :

“Arya’nın gitmek istediği yer Sur’du. Bu kadarını kaptana da söylemişti ama demir sikke bile adamı ikna edememişti. Arya, varmak için yola düştüğü yerleri asla bulamıyordu. Yoren onu Kışyarı’na götüreceğine dair söz vermişti ama Arya kendini Harrenhal’da bulmuştu, Yoren de mezarda. Nehirova’ya gitmek için Harrenhal’dan kaçtığında; Lem, Anguy ve Yediler’in Tom’u onu esir alıp tepe mağarasına sürüklemişti. Arya sonra Tazı tarafından kaçırılmış ve İkizler’e götürülmüştü. Tazı’yı nehrin yanında ölüme terk etmiş ve Kıyıdaki Doğugözcüsü’ne gitmenin bir yolunu bulmak umuduyla Tuzçukuru’na gitmişti”

Mesela Jon ile Arya’nın başını baglamak istiyorum.İkisinin arasında olusabilicek bir ilişkiye atıfta bulanmak için " Arya’nın gitmek istedigi yer Sur’du" kısmını alırım ; önceki kitaplarda yer alan Arya ve Jon’un birbirleri hakkındaki dusuncelerini,ozlemlerini kırparım ; bunları birlestirip bir Teori kurarım.Bu Teorinin Yalan/Yalnış olması önemli degil.Kimisi saçma der,kimisi uçuk.Ben “Temennimden” yola çıkarak Teori kurdum mu ona bakarım.Çunku benim istedigim sonda yani hayalimde Jon-Arya birlikteligi var.ben buna odaklanmışım.boyle olmasını istiyorum.Algım bu yonde çalışıyor.gerisi fasa fisoo…

Sandor’la ilgili konuya geri dönelim ;

Martin bize açıktan öldüğünü söyledi.Mezar yerini ve gömen kişiyi belirtti.Bu algıyı olusturmaya calıstı.Peki ne oldu ? Bu babayigidin oldugune inanmayan,inanmak istemeyen,bu yönde temmenni de bulanan bazı okuyucular Sessiz ada’da ki bazı donelerden yola cikarak " Sandor ölmedi,Hound öldü" teorisini kurdular.Bende bu teoriye inanlardanım.ama sonucta bu teorinin olusmasının arkasında temenni yatıyor.benim demek istedigim buydu.Ya ben anlatamadım ya da sen yalnis anladin…

Sansa-Jon mevzusuda temenni uzerine yuruyor.Verdikleri ornekler akla yatıyor mu/yatmıyor mu,Alakalı mı /Alakasız mı ayrı konu.Bu ikilinin bir araya gelmesini isteyen arkadaslar.konuları kendi bakış acılarına gore yorumluyorlar.hepimizin yaptıgı gibi algıda secicilik yapıyorlar.Sana,bana mantıklı gelmesede buna hakları var.Hayal kurmak güzeldir.bırakalım onlarda kendi dünyalarında yasasınlar.nasıl olsa eninde sonunda Sandor’a kalıcak.evinin kadını,cocuklarin anasi olucak.Minik minik Sandor’lar doguracak :grin:

Teori-temenni konusunda katılıyor ve seni bu düşüncenden dolayı takdir ediyorum. Bende aynı şeyi farklı şekilde ayça abla yla bol bol tartıştım. Sandor’u eziklemiyoruz, sadece pek olası gelmiyor ama belki objektif bakmadığımızdan. Sansa yla evlenmesi pek mümkün değil bizce ama onun için ölebilir,onu koruyabilir onun jorah mormont u olabilir.

Sandor’la evlenmesi bayağı zor bence. Birisi Kuzey’in ve Kışyarı’nın anahtarı bir diğeri ise küçük bir haneden gelme bir şövalye. Renly-Brienne olayında olanın bir benzeri gerçekleşebilir bence aralarında veya yukarıda da söylenmiş Dany-Jorah. Ancak daha ilerisine ihtimal verilmemesinin nedeni kimsenin böyle bir evliliğe izin vermeyecek olmasıdır. Herkes sevdiğiyle evlenemiyor maalesef. Bu çirkinlikten dolayı yakıştıramama meselesi nereden çıktı anlamadım. İki roman karakterini birisi çirkin diye birbirine yakıştıramamak aşırı saçma zira.

Şimdi kuzum benim, o alıntı baştan sona duygusallık kardeşleri için. Sen de demişsin Robb için de aynı şeyi sık sık yapıyor; Robb’a aşık mıydı, diyeceğiz? Hatta saçlarında kar eriyen Robb’u Sansa da kafasında canlandırıyor hatta ona sarıldığı bir anısı falan vardı, Sansa aşıktı Robb’a mı diyeceğiz? Jon her daim kardeşlerinin hepsini sevdi ki bunu kendisi de söylüyor, “Ben onları sevdim, ölmelerini istemedim.” Şimdi Sansa’nın aklında kalan anısı bu ve şarkı söylemesi; Arya hakkında en az 4 kat anısı var, düşünüyor, ne yapacağız yani? :smiley: Yani “düşünme” meselesinde karlı çıkan bizim taraf. 5 kitap boyunca Arya, Jon’u en az 42 kez; Jon ise Arya’yı en az 48 defa düşünüyor. Bu ikisi birbiri dışında kimseyi bu kadar düşünmüyor. Hele Jon’un Sansa kaç kere aklına geliyor? 3? Tyrion ile evlendiğini öğrendiğinde bile kaile almadı, gitti Tyrion’u düşündü(inşallah Tyrion üzerinden Sansa’yı düşündü demezsiniz :smiley: ). Arya’nın evlilik haberine ise delirdi, acı çekti, ızdırap çekti. Ha kardeşine yardım edememe ızdırabı ama sonuçta burada kaile aldığı Sansa değil, Arya…

Oğlan ölmeden önce Dev meselesinde bile aklına Arya geliyor, ölürken de Arya vardı aklında hatta muhtemelen anıları aklına gelmiştir; insan ölürken bazen beyin arıza yapıp geçmişteki bir anıyı aklına getirirmiş. “Düşmana sivri ucu sapla.”

Bak bu alıntıyı hep çok sevmişimdir; KALBİMMMMMMM :slight_smile: Bu arada Arya’yı 3. kez kardeş olarak reddedişi.

“Benim kız kardeşim yok.” Sözler bıçak gibiydi. Kalbim hakkında ne biliyorsun, rahibe? Kız kardeşim hakkında ne biliyorsun?

Ayrıca YAŞ meselesi size niye bu kadar abartı geliyor? Yani gerçek hayatta da aşk meselesinde yaş farkına önem mi veriyorsunuz yoksa bu ikisine özel mi? :slight_smile: Öncelikle aralarında 5 yaş fark var, 6 değil. Benim annem babamdan 6 yaş büyük. Aşık olup evlenmelerine mani olmadı. Jon babası Rhaegar’ın ve annesi Lyanna’nın arasında kaç yaş var, biliyor musun sen? En az 6-7 yaş var. Aaaa bak sen demek bunlar hem kendilerinden öncekine benziyor hem de yaş farkları aşağı yukarı tutuyor, kader tekrar ediyor kendini. :smiley:

Anladım. Takıl ya, deşarj oluyoruz buralarda. :slight_smile:

Ya bak arya 20 jon 30 yaşında olsa göze batmaz. Ama arya daha çocuk. Jon onu öyle biliyor.Ben ileride aralarında illa bişey olmaz demiyorum ki. Olabilir. Ama şimdiden düşünmesi değişik hatta aklında arya 9 yaşında kalmışken sübyancılık biraz. Heralde bu çocuk ya arya şimdi 12 yaşında ne güzel olmuştur,tam evlenilcek yaşta diye düşünmüyor.
Duygusallık konusunda sonradan robb hakkında örnek vermemden de anlaman gerekirki Kardeş manasında dedim. Sen onu hiç ömemsemediğini ima ettiğin için.
Arya yı kardeşi olarak reddedişi büyük ölçüde yemininden kaynaklı. O kalbim hakkında ne biliyorsun meselesin de de hem kızkardeşi olduğunu vurguluyor hemde onu mel in yanında kardeşi olarak reddetmesinin kalbini acıtmasına bağlıyor bence. Ya da bu çerçeve de bir şey. Arya yı en çok son kitapta düşünüyor. Neden? Çünkü nerede olduğunu biliyor/ya da sanıyor. Tehlikede olduğunu, daha çocuk yaşta, zalim olduğu bilinen,bir önceki karısının açlıktan parmaklarını yediğinin söylendiği bir psikopatla evlenmek üzere olduğunu biliyor. Özellikle bu kardeşi en yakın olduğu kardeşi birde. Eğer sansa evleniyor denseydi onu da bol bol düşünürdü. Ben sadece sevilen bir kardeşe duyulan özlemi okuyorum. Hiç bir yerinde iki taraftan da romantik bir anlam düşünmedim. Tek bir yer dışında o da jon arya nın saçını karıştırdığında arya nın kızarması tuhaftı. Ama düşününce çok üstüne durulacak bir şey değil. Ha şöyle bir şey var arya nın jon’a hayranlık dıyması hatta ondan hoşlanması normal bişey bence. Klasik öğretmenine ya da ona abilik yapan birine aşık olduğunu sanan kız modu işte.

Bir Sansacıdan takdir almayalı uzun süre olmuştu.Kendimi gururlu ve onurlu hissediyorum.bana bu duyguyu yaşattıgın için tesekkur ederim…

Ayça’ya bu konuda ben de kırgınım.Konu Sansa olunca yahudi görmüş nazi subayına dönüyor.gestapo’ya ve Himler’e rahmet okutuyor.bunu neden yapıyor ? bilmiyorum :thinking: Bir karekteri sevmeye bilirsin hatta nefrette edebilirsin ama Ayça’nın durumu bunların otesinde.Nefret duvarını asmıs gibi gozukuyor.tabii kendine gore gerekceleri vardır ama ne bileyim ; sanki biraz aşırıya kaçıyor.sanırım en iyisi bunu ona sormak @YeniAy_Ottoman ?

Sansan mevzusunda farklı dusunuyor olabiliriz.Ne sen beni ikna etmek zorundasın ne de ben seni.sonucta ikimizde aynı kitapları okuyoruz.Ve kendimize göre yorumluyoruz.Algı da secicilik yapıyoruz.Eee hal böyle olunca senin teorin bana inandırıcı gelmez veya tam tersi cunku şartlanmışım.verdigin ornekleri okumusum.beni ikna etmemis. ( Ben ve Seni örnek olsun diye yazdım.Fecr ile diger arkadasımızın arasındaki tartısma bu sekilde yuruyor daha dogrusu tartısmaların cogu )

Ama mesela seninle aynı fikirde olmayan ve SanSan mevzusunun nihayete ermesini bekleyen Sansacılarda var.onlarda benim gibi dusunuyor.Okudugu kitaptan bu sonucu cikarmis.

Simdi acık konusalım ; Sandor’u Sansa’ya yakıstırmıyorsunuz.Daha yakısıklı,Daha al benisi olan birini istiyorsunuz.Bu kisi Jon olur baska biri o ayrı konu.Bu istediginiz tamamiyle ; Sandor’un dıs gorunusu ve konumuyla ilgili.Yani bir nevi hakir görüyorsunuz ama bunu dillendirmek yerine farklı bahanelere siginiyorsunuz.Yalnıs anlasılma olmasın ,bu gorusunuzu yadırgamıyorum.boyle dusunmek hakkınız.ben sadece durum tespiti yapıyorum.

Ben sandor u açıkcası mycah olayından dolayı sevmiyorum bunuda saklamadım hiç. konu bence yakışıklı olup olmaması değil,güzel ve çirkin masalını bende çok severim. harry potter da severus snape çi olan biri olarak pek tipin etkisinde kaldığımı zannetmiyorum. hatta ona da başka bir kızıl afet olan lilly’yi yakıştırmıyorum hiç. bence snape daha iyisini hakediyor. jon’unda yakışıklı olup olmadığı belli değil en azından kitap için,ned e benziyor ama ned yakışıklılığıyla bilinen biri değil.-gerçi ben fiziksel olarak rhaegar’a benzediğini düşünüyorum boy pos olarak ama neyse-,tipi önemsiyor olsaydık,jaime derdik. şimdi sandor’un yüzü haricinde uzun boylu, güçlü kuvvetli cesur bir adam olduğunu,acı bir hayat hikayesinin olduğunu biliyoruz. bu onu kahraman,kızların gözünde gizli prens olmasına yeter de artar bile. ama mesela ben tipten ziyade kabalığını sevmiyorum. sansa’yı seviyorsa bile ki seviyor bunu çok garip gösteriyor.
ama yukarıda da yazdım,asıl aralarında bişey olmayacağını düşünmemin sebebi statü farkı.artık şövalye değil-hoş hiç istememişti zaten-,tazı bakıcısı bir babanın,dolayısıyla pekte soylu olmayan bir hanenin ikinci oğlu. -tywin’in sylnt a harrenhall ın verilmesi hakkındaki düşüncelerini hatırlayın- sansa kuzey in anahtarı,10000 yıllık hanenin evladı,muhtemel westeros kralının ailesinden,neredeyse bir prenses. rhaella targaryen onu aşk ve güzellik kraliçesi ilan eden şövalyey le evlenebilmişmiydi. mantıksal açıdan bakıldığında ve grrm in realizmini düşündüğümüzde sandor la aşk için evlenebileceğini düşünmek zayıf geliyor bana. muhtemelen hikayeleri birleşecek,ama kırık bir aşk hikayesi şeklinde karşılıklı ya da platonik bitecek bu kadar.

ben ne zamandır fazla takılmıyorum biliyorsun yeni yeni girmeye başladım.yoksa başka konularda da takdir ettiğim zamanlar var seni :slight_smile: başka hangi sansacı yla tartıştın ki?

Senin durumunu biliyorum Seni kast etmedim bi ara “Çakma” Sansacılar turemisti onlara gonderme yaptım :grin:

Meselenin özü şu ;

objektif baksaydık sen şu yorumu ;

Ben bu yorumu yapmazdık ;

Kimisi fanboyculuk der,kimisi daha ağır tabirler kullanır ama durumumuz bu.objektif bakamıyoruz.yaptıgım her iki yorumda da bunu soylemeye calıstım.Mevzu sen,ben; Sandor,Sansa degil.Tartısmaların temelini bu durum olusturuyor.bu genel durumu bizim uzerimizden orneklendirdim.Yoksa sen kasabın oğlu dersin ben onu yapmak zorundaydı derim.Ben Sansa babasını sattı derim,Sen kötü niyetli degildi,yaşı dersin.Aynı konular uzerinde,bir dongunun icinde yuvarlanip gideriz.ve sonucta sen yine bildigini ben yine bildigimi okuyacam.yani fikirlerimiz degismiyecek.ve belki bu sonu belli tartisma yuzunden ; birbirimizi kırmıs,incitmis olucaz.ne geregi var ? herkes dusuncesinde ozgur.inanırım inanmam bana kalmıs.

o konuda katılıyorum zaten.ben sandor’u eleştirmemizin sebebinin yakışıklı olup olmaması fikrine yazdım.

Teori konusu ile Sansa konusu arasında bağı kuramadım? Cass.'ın açtığı başlık bir kuramdır; fecr’i iddia ettikleri şey ise temennidir. Bunu dedim. Bir kuram nasıl olur, nasıl olmaz onu yazdım. Daha geçenlerde bir başka başlığa “bu kuram sayılmaz, burada olmamalı.” dedim, diye laf yedim. Yani adam “şu şu olacak, bence şöyle sonlanacak.” gibi bir şeyler yazıyor, adına da kuram diyor; ben buna karşıyım.

Sansa’dan nefret etmiyorum kitaptaki ama dizidekinden ediyorum. Gerekçelerini de çok kere dillendirdim. Ne var bunda? Çok kez dile getirdim bunu, artık öğrenin yani. Kendimi papağan gibi tekrar etmem normal değil bence.

Yalan yok, ilk (dizideki Sandor yüzünden, çünkü aşırı fazla yaş farkı vardı. Yani adam 40 yaşını devirmişti ve kız daha en fazla 20 yaşındaydı. Baba-kız durumu vardı yani) zaman ben de yakıştırmadım bu sebeple. Sansacı olmamama rağmen, ben
kızı Aegon’a yamamayı istiyordum. (Bir de Sansa düşmanı derler bana, öldürmüyorum bak mutlu mesut yaşasın diye yakışıklı prens veriyorum. :smiley: ) Sonra kitaptaki Sandor’un yaşı vb. durumları aklıma geldi ve güzel-çirkin masalı fikri çok hoşuma gitti. Sonra şunu da fark ettim; aslında Martin bize karakter için güzel-çirkin yorumu yapmadığı sürece bizim onu “çirkin” bellememiz yanlış, dahası tamamen bizim hayal gücümüze bağlı bir durum karakterin tipi Sandor’un sadece yanmış yüzü çirkin olarak ifade ediliyor, o kadar.

Ben Sandor’u severim ama bu mesele beni de rahatsız ediyor. Bir umut belki aktarıldığı gibi olmamıştır falan diye, düşünüyorum ama işte… :smiley:

Şimdi YAŞ yorumuna dönelim. :smiley:

Bakın, benim sizden farkım şu; siz, kanıt olarak koyduğunuz her şeyi “Sansa, Jon’a aşık; Jon, Sansa’ya aşık.” modunda yazıp, çiziyorsunuz. Ben ise yazdıklarımın hepsini “foreshadowing” olarak söylüyorum. :slight_smile: Yani o yazılanların hepsi bir gelecek iması, gelecekte olacaklara dair işaretleri içeriyor… Yol hazırlamış Martin… Onu diyorum bir senedir, bu forumda. Yoksa şimdi ikisi de birbirine aşık vs. demiyorum, bu pek mümkün değil çünkü teknik olarak ikisi de aşkın ne olduğunu anlayacak yaşta olmadan ayrıldılar… Nitekim zaten mektuba göre de Arya ve Jon, tüm yaşayacaklarını yaşayıp Sur’da buluştukları zaman birbirlerine “aşk” ilanı yapacaktı, elbette biraz zaman geçecek vs. vs. vs. Yani şöyle diyelim; çocuk yaşlarda birbirlerine aşırı düşkünlük ve derin muhabbet mevcut iken, yaşları büyüyüp, aşk nedir, gibisinden şeyleri yaşayacakları yaşa geldiklerinde o derin muhabbet ve düşkünlük aşka evriliyordu. Bizim tayfaya göre bu plan, aynen devam ediyor.

Hatta Martin’in 5 yıllık atlamayı Arya için istediğini ama bu süreçte hiçbir şey olmadan milletin, Arya’nın ergenliğe girmesini bekleyemeyeceğini fark ettiği için vazgeçtiğini açıkladı. “12 yaşında dünyayı fethetmesi gerekiyorsa öyle olsun.” dedi. Yanlış hatırlamıyor isem Martin, şimdi olsa karakterlerin yaşlarını biraz daha büyük yazardım, demiş. Bunu söyleşide falan görmedim, daha çok yorumlarda gördüm, o yüzen doğruluğundan çok emin değilim ama Arya yorumu sonrası doğru olması muhtemel.

Gelelim Arya 12, Jon 17… Bu yaşlarda çok çirkin kaçar ve sübyancılık? Ensest var bu seride, farkında değilsin? Hatta kundaktaki bebekle evlenen bir Lannister bebesi de var. Daha da ilerlersek 11 yaşında iken Ramsey Bolton gibi yetişkin bir erkek ile evlendirilen Arya Stark var(tamam sahte ama herkes onun 11 olduğunu biliyor.). Bu evrende sünyancılık yok, Ülkü. Böyle bir kavram yok, fark etmediniz biliyorum.

Dany, 13 yaşında bilmem kaç yaşındaki Drogo ile evlendi. Cat da 12 yaşlarında nişanlanıyor ve sanırım o da 13 yaşlarında evleniyor. Aradaki 1 yaş çok büyük fark yaratmaz herhalde? Ya Sansa? O da 13 yaşında 30 yaşındaki adamla evlendiriliyor. Arya evlendirilirken Jon, “Ya 11 yaşındaki kız yetişkin erkekle evlendirilir mi? İğrenç ya, bunlar ne düşünüyor?” demiyor. Sadece onu gelinlikler içinde düğün yatağında hayal edemiyor. Sansa da çocuk ama kimse bunu kaile almıyor hatta onların gözünde EVLİLİK yaşı ÇİÇEK AÇMA yaşıdır. Çünkü neredeyse kadın sayılıyor.

“Daha çocuk sayılır.”

“Ablan kızın çiçek açtığına dair yemin ediyor. Eğer öyleyse kadın sayılır, evlenmeye uygundur. Kızın bekâretini almak zorundasın, böylece kimse evlilik şartının yerine getirilmediğini söyleyemez. Bundan sonra, onu tekrar yatağına almak için birkaç yıl beklemeyi tercih edersen kocalık haklarını kullanıyor olursun.” Şu an ihtiyaç duyduğum tek kadın Shae ve sen ne söylersen söyle Sansa daha çocuk.

Arya çocuk mu? Evet. Jon yetişkin mi peki? Hayır. O da çocuk. Jon için de 5 kitap boyunca “çocuk” vurgusu yapılıyor. Olgun karakteri yüzünden biz bunu gözardı ediyoruz ama o bir çocuk. Hatta Aemon’un son tavsiyesi; “Çocuğu öldür, bırak adam doğsun.” oldu. GRRM, Arya’nın zihin yaşı için “40 yaş” diyor. Yani zihinsel olarak yetişkin olduğu vurgusunu yaptı. Sebep sence?Ned, kardeşi Lyanna için bile (16 yaşında) çocuk-kadın terimini kullanıyor.

Quentin, 12 yaşına gelmiş bir kızın çiçek açmasını bekliyordu evlenmek için, bebişler yapacaktı ondan(ama Dany meselesi çıktı) … Jon, 12 yaşındaki Yabanıl kızın “olgunlaşmış” biri olduğuna kanaat getirdi, çünkü o bir Yabanıl. “Diyar’da 12 yaş çocuk sayılırdı ama bunlar Yabanıl.” diye düşündü. Bunun gibi 12 yaş örnekleri görüyoruz işte, bunlar hep Martin’in yol yapması olarak görmüşümdür, milleti şimdiden alıştırıyor “normal” bu olayına bu evrende. Zaten Jaime ve Cersei bile çok küçük yaşlarda başladı bu işlere.

Yani ortada “iğrenç” bir durum yok. “Değişik” hiç yok. Gerçi sen “şimdiden düşünmesi değişik” dedin, beni yanlış anlayarak ama olsun, yaş meselesini ortaya atanlar var, onlara genel cevap yazmış oluyorum en azından. :slight_smile:

Daha da yazayım mı örnek? :smiley:

khal drogo 12 yaşında bir kızla evlenmeyi umursamaz,tyrion 13 yaşındaki sansa için sürekli küçük deyip duruyordu. sahte arya zaten zorla evlendirildi.zampara tyrion’un bile kınadığı bir şeyi jon’un kabul edeceğini sanmıyorum. tywin’in demesine bakma seninde dediğin gibi bebeği evlendirip yüzlerce çocuk öldürdü lannisterlar. zaten ahlaki çizgileri çok zayıf. bilmiyorum bana arya daha çocuk geliyor zaten. ben gendry’yle shipliyorum ama onunla olan sahnelerinde de aşırı çocuk.şimdi 12 yaşındayken bile öyle.

Şimdi kendi hayat görüşünü karakterlerin fikirlerine yamama; ben öyle yapmıyorum. Bu evrende “sübyancılık” diye bir kavram olmadığını gördük. Drogo umursamaz, niye? Sapık mı bu herif? Tyrion ilk başta çocuk dedi ama sonra kızı arzuladı, Sansa müsaade etse onunla yatardı. 11 yaşında hatta kundaktaki bebeklere kadar kişilerin evlendirildiğini de gördük ki bu meseleyi Bolton-Lannisterlar ahlaksız tipler şeklinde diye yorumlamak da doğru değil, kim ahlaklı bize göre? O bebeğin ailesi de mi ahlaksız vs.? Kuzey hanelerinin hepsi ahlaksız mı? Bir tane bile yorum yapan olmadı “Ya 11 yaşındaki kızı evlendirdikleri yaştaki adama bak.” diye. Lysa bile dedesi yaşında adamla evlendi. Frey zaten öyle. Yani şu gerçeği bir kabul edelim; bu evrende çiçek açtığı sürece (hatta bazen bunu da beklemiyorlar) her kız evlenecek yaşta, gözüyle bakılıyor. Gendry çocuk değil mi? Yahut yetişkin? Bilemedim şimdi sana göre ne. Jon ile 2-3 yaş var arasında. Biz onu Sansa’ya alalım? Aynı yaştalar galiba. Yaşıt oldular, sorun yaşamayız.

Dothraklar, Lannisterlar, Marteller,Kuzeyliler, Boltonlar, Tully ve Arryn vs. vs. ahlaklı hane yok sana göre şu an.

Lakin dersen ki “bana göre hoş değil, çirkin.” Ona saygı duyarım, o olayın başka boyutu.

Buradan değil de tüm seriden kaçtım bir nevi çok fazla zamanımı harcamaya başlamıştı. Sağlıklı bulmadım ve biraz ara verdim. Gündelik hayatımı etkilemesine izin veremezdim. Bu forumda değil belki ama Tw de Facebook’ta veya reddit’den çıkmıyordum ve sürekli asoiaf ile ilgileniyordum, ben de ilgimi farklı şeylere yönelttim. :upside_down_face: Evet gene buradayım ama eskisi kadar çok zamanımı vermiyorum.

Madem çocuk buluyorsun ve Jon ile olan romantik aks’ı yanlış buluyorsun. Nasıl Gendry ile shipliyorsun?

Gendry Jon ile aynı yaşta. Senin için sorun olan şey yaş değil. Sorun olan şey shiplenen kişinin Jon olması.

Yanlış bulduğum için gendry yi de belirttim orada zaten yoksa neden kendi ayağıma kursun sıkayım ki. Ben birlikte oldukları sahneleri seviyorum. Ama bu arya nın o sahnelerde çocuk olmasını değiştirmiyor.
@YeniAy_Ottoman Anlatamadım. Sorun o yaşta evlenmesi değil. Hala çocuk olması. Evlenebilir, tarihe farklı bir düşkünlüğüm olduğu için yaş olayı o zamanlarda çok var. Bu doğru. Şimdilik çocuk. Şimdilik jon’un bu kadar yaş farkı varken ona bu şekilde bakması jon’luk bir şey değil.ned 11 yaşındaki sansa yı çocuk görüyordu. Tyrion çocuk diye 13 yaşındaki sansa yla evlenmek istemedi. Tamam sonunda ikiside farklı davrandılar ama sonuçta böyle yanlış denilen bir şey var. Haa arya savaş filan derken 14 15 olur, olgunlaşır biraz, nispeten daha evlilik çağında sayılır okey, bişey demiyorum.

Mesele bizim yakıştırıp,yakıştırmamamız dan çok dizide/kitapta ne yazıldığı.bu yönde emareler var mı ? Kitapta az da olsa var ama dizi için konuşacaksak yok.Sandor ,daha çok evladını koruyan tatlı/sert baba figurunde resmedilmis.Evett Sansa’ya ilgisi var ama aşk,tutku gibi bir durum.yok.Daha çok sempati ve birazda acıma duygusu var.çünkü sansa’nın sandalı batmıs, okyanusta tek başına yuzuyor .ve etrafı buyuk beyaz kopekbaliklarıyla sarılı.isin acıkcası kendiside büyük beyaz olan Sandor’un ,Sansa’yı niye kolladıgını ne dizide ne de kitapta anlamadım.bu konu muallakta duruyor.Sandor’un povu olsa anlardık.Sansa’ya karşı ne hissettigi,karekterindeki dönüşümü/değişimi daha iyi kavrardık.ama yok.

Kasabın oğlunu babası bile sizin kadar önemsememistir."Sandor fena degil ama Kasabın oglunu öldürdü.bu yüzden sevmiyorum " Kasabın oğlu hakkında ne biliyorsunuz ? belki hırsızdı ? belki iyi biri degildi ? hadi diyelim iyi biriydi.Yahu kitapta cinayete bulasmamıs karekter mi var ? hangisi temiz ? Hepsi dogrudan ya da dolaylı savaşlara,cinayetlere,katliamlara sebep oldular.“Sandor’u sevmiyorum kardesim.cok kaba.cok kufur ediyor.ustelik cirkin.” deyin basım gozum uzerine.anlarım.hak veririm.ama kasabın oglu derseniz hoppp derim.“Sözüm meclisten dışarı” bu gerekceyi samimi bulmuyorum.hic inandırıcı degil.gozunun ustunde kasın var seni bu yuzden sevmiyorum demek gibi bir sey.

ben bunu işte Sandor un gerçek şovalye ruhuna sahip olmasına dayandırıyorum, mazlumları koruma ve efendiye hizmet arasında sıkışıp kaldı bence Sandor
aynı şeyi Jaime içinde düşünüyorum o da o ruha sahipti ama krala hizmet aileye hizmet aşk falan hiçbiri umduğu gibi olmadı. hepsi bir biri ile çakıştı

burada + parantez açıyorum ne olursa olsun o çocuk babası lord değil diye öldü. Kimin öldürdüğünü tartışmıyorum öyle olsa Sandor değil öldüren Arya derdim . Ne olursa olsun Arya yı koruyacak babası vardı o mert olabilirdi ama o mert olacak diye suçu o çocuk çekti. O çocuğun ne olduğunun önemi yok önemli olan babasının lord değil basit kasap olması

Arya sana çocuk görünüyor ama bu Gendry ile şiplemene mani olmuyor. Senin için sorun olan Jon ile şiplenmesi

Bu yorum ne kadar acımasızca Arya Joff pisliğinin gelip onlara takılacağını nereden bilebilirdi. Joff’un takıldığı kişi de Mycah’tı yapmak istediği tek şey arkadaşını korumaktı.
Eğer Mycah’ın katili Arya ise!
Sansa da başta babası olmak üzere kızılkaledeki tüm Stark askerlerinin katilidir. Aryanın yollarda sürünmesinin en büyük nedenidir. Zavallı Jeyne poole’ın Serçeparmağın elinde önce geneleve sonra da Ramsay tarafından sadistçe işkence görüp tecavüze uğramasının nedenidir.

Asoiaf evreninde ne acımasız değil
Joff gelse bile Arya sessiz kalmalıydı (Joff un karakterini boşver onu söylemiyorum) ne olursa olsun gelen veliaht prensti. Ablasının nişanlısı, kralın oğlu babasının arkadaşının oğlu saygı göstermeliydi kışkırtmaya gelmemeliydi. O kışkırtmaya geldi diye günahını o çocuk çekti.
Sansanın yapacağı hiç birşey nihai kaderi değiştirmezdi. Babasının katili falan değil babam bizi gönderecekten başka bişey demedi farklı birşeyle gelin artık Yine o kız tecavüze uğrayacaktı. esirdi düşmüştü ellerine
Arya yollarda heba oldu ama Sansa yılanlarn arasında kaldı bunu unutuyorsun.
gerçek bu ki micah yani kasabın oğlunun katili arya

:joy:

Ne kasabın oğluymuş bee arkadaş.Kitapta o kadar o karekter öldü hiç biri için bu kadar goygoy yapılmadı.biri Sandor’u suçlar,öteki Sansa’yı,Beride ki Arya’yı…Herkes suçlu bi o suçsuz.Davul bile dengi dengine arkadaş.Fillerle oynarsan çimen gibi ezilirsin.Haddini bileceksin.Haaa illa günah keçisi bulacaksanız bu Joffrey’den başkası değil.Ama o da sarhoştu.