Sansa ve Hayali Öpücük

ben kötü değil vasat yani ortalama bir oyuncu olduğunu düşünüyorum
dahası senarist ve yönetmen çoğu zaman karakter ve oyuncuyu birleştirmek adına bazı değişim yada rotüşlar yapar. Sansa da da bu var kitaptaki Sansa nerde, dizideki nerede aralarında dağlar kadar fark var
Daha öncede dedim LF nin oyuna geldiği sahne çok güzeldi başka bir oyuncu o sahneyi efsane yapardı. Sophe yapamadı yada gerektiği gibi hakkını veremedi o sahnenin
Fiziksel olarak dersek, ben fiziksel olarak yakıştırıyorum ama işte yanındaki oyunculardan da fiziksel olarak ayrılınca (mesela jon yanında ufacık kalıyor ) ondan da çok göze battı bence

2 Likes

Benim okurken dikkatimi çeken bişe oldu Sansa ve yanlış hatırlama konusunda. İlk kitaptaki arya joffrey kavgasının öncesinde joffey ve sansa şarap içiyorlar. Sansa içmeye çekiniyor babası fazla içmesine izin vermediği için ama joffrey içmesi için cesaretlendiriyor. Aynı şekilde karasu savaşı gecesinde de Cersei’nin ısrarıyla çok şarap içiyor. Ve 2 olayda da yanlış hatırladığı şeyler oluyor. Sonuçta 12 13 yaşlarında bir kız ve alkol aldığında dokunuyor olabilir :smiley: Yazar bu olayı bu kadar basite indirger mi bilmiyorum ama benim dikkatimi çekti paylaşmak istedim

1 Like

Cass. da bu olaya dikkat çekmişti ama ilk durumda Ned’e olan biteni anlatıyor ve sonrasında da gayet net hatırlıyor olayı. İkinci olay için belki denebilir ama ilkinde sorun alkol değil ise ikincide neden olsun? Ayrıca GRRM, bu yanlış hatırlama işini kasıtlı yazdığını ve ileride olacak bir şey için işaretler olduğunu söyledi zaten.

Sansa fenasın başa belasın.

Taa ebesinin nikahı zamanında yapmış oldugum yoruma attığın like epey manidar geldi @Symmachus ? “Eskiden bunları yazmışın aga,şimdi ne degisti ?” gibi bir hava sezdim ? Sezgim dogru ise “Hiç bir sey degismedi!” aynı cizgideyim.Konu Sansa degildi hicbir zamanda olmadı.Olsa idi @Cassiopeia ile @Fecr favori listemde olmazdı.Benim derdim baska idi.Anlayan anladı,anlamayan dalgasına baktı.Mevcut itibariyle no sikinti no problem.Herkes kendi tarlasında çapa yapıyor.

Sezgim yanlış ise ve kuruntu yapıyorsam özür dilerim ! En azından bu dusuncede olanlar var ise,sayende cevap vermis oldum.Her türlü isime yarıyorsun.seni bu yüzden seviyorum. I Love You Ömer…

Sezgin doğru değil konuya göz atarken yapmış olduğun garip mantık örgüsü hoşuma gitti daha önce görmemiştim fsdfsa

Sansa zaten bir Stark’dan çok Tully özellikleri barındırıyor,bu zihinsel sorun meselesi dikkatimi çekti,aynısı bence ciddi anlamda Lysa Tully’de de var,diğer Tully hanesi üyeleri de hafifte olsa o özellikleri barındırıyor.

hayali öpücükle ilgili şöyle bir teori varmış.
Stark çocuklarından bazıları öpücük oyunu oynamış küçükken Sansa Jon u öpücünce yanlış hissetmiş. Sonra bu olayı hatırladıkça utanmış o his geri gelmiş. Başka olayları bu yanlış hissi kapatmak için kullanmış. Teori aşağı yukarı böyleymiş. Umarım anlatabildim

Bu teori değil, bildiğin senaryo yazmak. :joy: Kitapta olmayan bir şeyler üzerine bir şey ortaya atılır ise senaryo yazma diyoruz, ben de yapıyorum zaman zaman, güzel oluyor. Eğlencelidir. :slight_smile:

@Goldpost123 Lysa dışında hiçbir Tully’de yok kafadan çatlama durumu. Sansa ya çatlamaya başlıyor, teyzesi gibi ya da işin altında tahmin edemediğimiz başka bir bit yeniği var ama bence 6. kitapta GRRM daha net işaretler verir, bunlar; onun da deyişi ile daha kimsenin net fark edemediği küçük dokunuşlar vb. şeyler. İlk kitaplarda çok gazla foreshadowing verince sanırım sonraki kitaplarda bu işi olabildiğince daha az seviyede tuttu, pişman olmuş çünkü.

1 Like

Sandor- Jon- Sansa arasında çok bağlantı var zaten. O teoriyi bulursam paylaşırım :slight_smile:

Edit: Sanırım ona benzer bir teoriyi buldum, tam benim dediğim değil ama benzer:

Ama hatırladığım kadarıyla:

Sansa bu “olmayan öpücüğü” çocuklar etraftayken/çocuklardan/aileden konu açılmışken vs hatırlıyor. Bu teoriye göre tıpkı Catelyn ve Serçeparmak gibi Sansa da “öpücük oyunları” oynadı küçükken ve hafızası bazen o anıyı dışa vuruyor. Sanıyorum yine bu “olmayan öpücüğü” Tyrion yada Serçeparmak ile beraberken düşünmüyor… Halbuki SP onu öpüp duruyor… Anımsamalarında çocuk/aile vurgusu var genelde… İlginç çünkü Sansa bu öpücüğü ilk olarak hatırladığım örneği vermem gerekirse Tyrell’ler ile konuşurken hatırlıyor. Gördüğü genç kızları kıskanıyor ve onlar sadece çocuklar diyor.

…they are children, Sansa thought. They are silly little girls, even Elinor. They’ve never seen a battle, they’ve never seen a man die, they know nothing. *Their dreams were full of songs and stories, the way hers had been before Joffrey cut her father’s head off. Sansa pitied them. Sansa envied them.

Ayrıca o bölümde şöyle bir şey de geçiyor: (teoride anlattığı/özetlediği şekilde aldım)

« She [Megga] and Alla played a kissing game sometimes, she confessed, but it wasn’t the same as kissing a man, much less a king. Sansa wondered what Megga would think about kissing the Hound, as she had. » (Sansa, ASOS)

Megga confesses to engaging in a kissing game with her Tyrell cousins, Sansa wonders how they would feel about kissing the Hound “as she had.”

Çeviri:
Megga, Tyrell kuzenleri ile "öpüşme oyunları" oynadığını itiraf etti. Sansa, ona olduğu gibi Tazı’yı öpmeleri hususunda ne hissederlerdi merak etti.

Yani Sansa, kuzenleriyle öpüşme oyunları oynayan kızların üzerine bu olmayan öpücüğü hatırlıyor. Bir teoriye göre Sansa çocukken öpmemesi gereken birini öptü, utandı ve hafızasından sildi ve şimdi bazen bunu hatırlıyor. (Jon ve Sansa AGOT öncesi hislerine ilişkin güzel teoriler var ama ben onlara pek girmedim konularımda. --Ayrıca bunun ve “dance with me anon” teorileri geleceğe ilişkin mi diye güzel teoriler de var.-- Burada şimdi görünce açıklamak istedim- merak edenler sorabilir :slight_smile: teorileri bulup paylaşabilirim…hizmete her zaman hazırım)

(Diğer hatırladığı bölümleri bulursam paylaşırım)

Edit: Diğer bir örnek:

« As the boy’s lips touched her own she found herself thinking of another kiss. She could still remember how it felt. » (Sansa, AFFC)

Sansa, bu örnekte de küçük bir çocuk olan kuzeni Robin’nin onu öpmesinin o "olmayan" öpücüğü hatırlatmasından bahsediyor. Yine çocuk ve kuzen imgeleri söz konusu…

Bu da Grrm’in verdiği bir ipucu olabilir. Çünkü Grrm bunun bir amaca hizmet edeceğini söyledi. Zaten Sansa’nın tüm “talipleri” (diyelim) bir şekilde Jon ile bağlantılı oluyor. Bir çok teori var bu hususta belki bir gün ben de forumda paylaşırım…

1 Like
Tully Hanesinin Kadınları ve Akıl Sağlıkları

teori diye ortaya atılan herşey zaten senaryo yazmak, olmayan ama olacağını umduğun istediğin şeydir teori
kitapta yada hangi mecrada (başka alanlara ait teoriyse) kanıtlanırsa yada tam tersi ise gerçektir.

Ama o mantıkla her şeyi yazabilirsin. Yani uzaylılar istila edecek Westeros’u falan da diyebilirsin. Öte yandan somut gerekçeler olmadan nasıl sağlıklı tartışmalar olacak ki? Teori sadece isteklere göre oluşmaz

Al o zaman bence Sansa ejderhaya dönüşecek. Bu da benim isteğim.

1 Like

48

04

At the green grass and the reeds, the tall elm, the ripples dancing across the surface of the sunlit pool. Another dragonfly was moving across the water, or perhaps it was the same one. What shall it be, Dunk? he asked himself. Dragonflies or dragons?
—The Hedge Knight -GrrM

Aklıma bu geldi :slight_smile:

1 Like

Dragonflies Duncan Targaryen’e gönderme.

1 Like

Ben de Sansa, Sandor ile evlenip evinin kadını olacak, köyde sıradan biri olarak yaşayacak diyeyim madem. :joy: Kanıt? Destek? Yok. Ben istedim oldu.

Lisede biyoloji gibi derslerde teori nedir ne değildir, öğretiyorlar.

Teori, belli bir teze dayanan ve kanıt olarak sunulan argümanlara sahip bir iddia’dır. Asoiaf gibi romanlarda kuram kurduğun zaman ortaya bir tez atacaksın ve bunu da kitaplardan dayanaklarla destekleyeceksin. Bunu yapamıyor iseniz ona senaryo yazmak deniyor. Hatta roman için konuştuğumuz için “hayran hikayesi” :blush:

Evrim teorisi deyince aklına olmasını istediğin ama senaryo hikayeler mi geliyor? Hayır, desteklenmiş kanıtlar ile var olan bir iddia. Lakin tamamen kanıtlanamamış.

Jon Snow’un annesi Lyanna’dır; kitaplardan da şu şu şu işaretler buna destektir dendi yıllarca ve sonuç olarak onaylanmış bir kuram oldu. Ben sana foruma geldiğinden beri kuram nedir ne değildir anlatmaya çalışıyorum (burada da denemişim hatta geçen sene;Sansa ve Hayali Öpücük) ama inatla öğrenmeyip, kendi bildiğini okumaya devam ediyorsun. Sorun değil, mutlu oluyorsan tamamdır, zorla öğretecek değiliz. :+1:t3:

Evet onunla ilgili bir Jonsa teorisi okumuştum da. Senin yorumunu okuyunca o aklıma geldi… :slight_smile:

Edit: Bir de Grrm’in şu sözü:

In the meantime, we hope that the readers and viewers both enjoy the journey. Or journeys, as the case may be. Sometimes butterflies grow into dragons.

Sansa’nın kostümlerindeki yusufçuk ve kelebek motifleri de ilginç bu hususta… Yani bunların ejderhalarla bağlantılı olduğu sözleri hatırlattın. Hoşuma gitti :slight_smile:

There are many theories about the Stark girl’s flighty, winged creature crest, from [Sansa’s moth ring] to her embellished gowns. Cersei calls her “little dove,” and winged creatures are traditionally symbols of beauty and fragility. However, I feel that Sansa and her symbolism are far more complex than this. Moths, dragonflies, and butterflies are metamorphic creatures that, despite their visually flimsy allure and delicate nature, evolve and grow as they shift and change. I feel like they are a very apt metaphor for Sansa Stark, who, through her pain due to her fragile place in society as a woman, is never broken entirely. She only evolves and grows as she shifts and changes through self realization.

It is also discussed that the story of The Prince of Dragonfliesa Targaryen prince who gave up the throne to be with his love — influenced Michele Carragher’s choice for Sansa’s personal emblem. Sansa’s obsession with courtly love, which is dashed time and time again, is mirrored in this tragic tale.
*Kaynak: Sansa Stark's Fashion Evolution Through 'Game Of Thrones' And How Her Wardrobe Mirrors Her Character

1 Like