Sansa'nın Bir Sonraki Koca Adayının Aegon Targaryen Olması Teorisi

Orijinal konu bu benim de hoşuma gitti ve çevirmek suretiyle suretiyle sizlerle paylaşmak istedim.

Dunks and Egg serisindeki Hedge Knight romanında Lord Ashford kızının 13. yaş günün kutlamak için bu turnuvayı düzenler. Leydi Ashford Aşk ve Güzellik Kraliçesi olarak seçilmiştir. Onun onurunu korumak için seçilmiş olan 5 şampiyon vardır. Turnuva sırasında bu şampiyonları yenenler yeni şampiyon olabilecektir. Sonrasında aşk ve güzellik kraliçesi olup olmadığına bu şekilde karar verilecektir.

Finale kalan 5 şampiyon ise şunlardır

1.Lyonel Baratheon
2.Leo Tyrell
3.Tybolt Lannister
4.Humfrey Hardyng
5.Prince Valarr Targaryen

Bu isimlere bakıldığında Sansa’nın talipleriyle çok ciddi bir paralelliğin olduğu açıktır.

1.Sansa’nın ilk nişanlısı Joffrey Baratheondur
2.Willas Tyrell ile evlendirilmesi düşünülüyordu ancak olmadı
3. Tyrion Lannister ile evlendirilirdi ancak Westeros kanunlarına göre gerdek gecesi olmadığı için evlilik tamamlanmış sayılmıyot
4. Harrold Hardyng ile evlendirilirmesi planlanıyor şuanda ise

Burada iddia edilen şey asıl olarak güçlü bir foreshadowing olduğu yönünde. Sansa’nın da 13 yaşında olması(evet evet biliyorum ilk başlarda 12 yaşındaydı ama bu kısa süre için geçerliydi) ve bu turnuvanın kral elinin ölümünden sonra düzenlenmesi gibi başka ilginç belirtiler de var.

İşte buradan yola çıkarak 5. koca adayının Aegon olduğu söyleniyor. Peki neden Jon değil Aegon? Çünkü söz konusu isim meselesi gerçekte olana göre değil bilinen isimlere göre oluşturulmuş durumda. Joffrey bir Lannister hatta aslen Waters ancak burada Baratheon olarak geçiyor.

Öte yandan o hemen ölür canım denilen Robert Arryn’in Harrold’dan daha uzun süreli yaşaması tam Martin’in gıcıklık tarzına uyan bir şey. Zaten Sansa Harrold ilk aşama da ona kötü davrandı diye umarım o turnuvada çakılır ölür demişti. Bunun ardından gerçekten de ölmesi ve sayfalar boyunca Sansa’nın aman tanrım ne didim ben yakarışlarını okumamız olası. Başka bir nokta Sansa’yı aradığı bilinen ve Varys’in adamı olduğu düşünülen deli fare lakaplı kişi turnuva öncesinde görülmüştü. Kendisinin Harrold’un ölümünden bizzat sorumlu olabileceği kulislerde konuşulan bir şey.

Ayrıca Aegon için de en ideal evlilik şekli Sansa ile olacaktır. Daenerys’den umudu kesmiş vaziyetteler ve her ne kadar durum karmaşık olsa da acilen müttefiklere ihtiyaçları var. Dorne onların tarafına geçse bile sadece Dorne ve Altın mürettebat desteği yeterli olmaz. Sansa’nın ise kuzeyin anahtarı olduğu gibi nehir toprakları üzerinde de ciddi bir iddiası var. Arryn’le dolaylı yoldan akraba. Yani Sansa sayesinde 3 krallığın ittifakı kolay bir şekilde kazanılabilinir.

Her neyse Ashford Turnuvasına dönelim. Finalde neler oldu? Bilinen şeyler şunlar

5 şampiyon da Lasy Ashford ile evlenemedi.
Lady Ashford’a ne verildiği unvanı koruyup korumadığı bilinmiyor.
Humfrey Hardyning turnuva sonrasında dövüşle yargılama şeysinde yaralarından dolayı öldü
Valarr Targaryen Büyük Bahar Salgını yüzünden öldü

Diğerlerine ne oldu bilgi yok. Ancak son bilinenlerin ölüm şekillerine baktığımız zaman bu karakterlerin yansımalarının olası ölüm şekillerine çok ciddi anlamda benziyor. Harrold muhtemelen turnuva ile ölecek ve Connington’un şu hastalığı Aegon’a bulaştırmasıyla Aegon da bu şekilde ölebilir.

Bir Krallığın Kaderi: Jon ve Sansa

öncelikle listeye eklenecek bir isim var Bealish
Kuzeyi istediği daha doğrusu kuzey lordu olmak istediği apaçık ortada bunu intikam ve aşk için istiyor
bu sebeple Varis Harry nin öleceği ihtimali kafama yatıyor. Çünkü Robert Arryn 16 yaşına gelene kadar vadinin yönetimi onda ve şuan için (onunda ölmeye niyeti yok daha güçleniyorda fiziksel ve ruhsal olarak) , arada gücünü sorgulayacak bölecek birini istemez Harry işte tamda bu vadide şimdi olmasada ilerdeki 8 yılda …
Harry Sansa nişanını ben vadiyi oyalama zaman kazanma olarak görüyorum çünkü şu haliyle sansanın evliliği iptal edilebilirken etmiyor edilmeyeceğini düşünmesini istiyor, nişanı güya kendi piç kızı için ayarlıyor Harry nin teyzeside meşrutiyet bekliyor ama Sansa olduğunu bilse iş değişir anında düğün yapılırdı biliyor
Aegonun evliliğine gelirsek ben Dorn nun onu Arrianne den başka biri evlenmesini isteyeceğini onaylayacağını düşünmüyorum. Onların tek derdi tahta ortak olmak ama bu arada Tommen ölürde tahta Mycella çıkarsa Dorn ne yapar hiç tahmin edemiyorum. Yön değiştirecekleri kesin
Sansa Aegon evliliği için ise bir kere Aegonun Targ değil Blackfire olduğunu düşünüyorum ki taht için güçlü bir aday olsa bile kuzey gibi dağılmış bir bölgedense Dorn yada menzil gibi bölgelerden bir eşi daha çok tercişh edeceğini düşünüyorum
çünkü kuzey dağılmış yada iç savaş var, dorn gücünü koruyor menzil ise ona tahtı verebilir
Sansanın Jon ile evleneceğini Jon un AA olduğunu Sansanında Nissa Nissa olduğunu düşünüyorum
Zaman teorisi doğru ise hikayedekilerin, değilse reankarne olanların

bu konuyu gördün mü bilmiyorum
Asıl konuya dönersek ben geleceğe dair foreshadowing olduğunu düşünüyorum Martin bize Jon un kraliçesini haber veriyor bence orada

Pek sanmıyorum kuzey iç savaş halinde yiyecek stoklarıda az bir taht savaşını daha kaldıramaz kuzey. Tommen ölürse ve tyrell-lannister ittifakı bozulursa bir redwyne ile evlenebilir veya başka bir menzil lordunun kızıyla

İlk yorumu senden görmek şaşırtmadı :D.

Şimdi şöyle bir durum var, öncelikle konuda da belirttiğim üzere burada gerçeklerden daha ziyade önemli olan şey isimler. Ben şahsen Aegon’un Blackfyre olduğuna kesin gözüyle bakıyorum ancak bilinen duyulan ismi Targaryen. Aynı şey çok sevgili Joffrey’imiz için de geçerli ve kaldı ki Aegon’un Targaryenliği aslında Joffrey’in Baratheon olmasından çok daha güçlü zira Joffrey’in o geyiklerle alakası yokken Daemon’un anası da babası da Targaryendi.

Neden bu konuda bu derece kesin bir hükme varıyoruz? Zaten çocuk anne tarafından Martell(yani öyle biliniyor). Yani Joffrey’i Lannisterla mı evlendirmeye çalıştılar? Lannister evliliği hiçbir zaman gündeme gelmedi. Bunun yerine o evlilik hakkını başka seçenekler için kullanmaya çalıştılar. Doran temkinli bir insan. Zaten kendi ailelerinden olan çocuğu sözde daha fazla bağlamak için ciddi ittifaklar kazandıracak evlilik hakkını çöpe atmazlar. Adam kime karşı öfkeli? Lannisterlar. Peki Lannisterların en büyük düşmanı kim? Starklar. Sansa Stark’ın etki alanı ne kadar? Çok fazla. Peki Stark Martell Lannister el ele verip Elia’nın torunu tahta geçer ve Lannisterların kafasına kafasına vurulursa ne olur? Bence intikam çok güzel alınmış olur.

Baelish konusunda şöyle bir durum var, kendisi kesinlikle Sansa’yı istiyor ve ona karşı bir zaafı var. Ancak Marillion da Sansa’yı istiyordu. Muhtemelen onu gören her erkek istemiştir. Buradaki olay daha çok planlanan ama gerçekleşmeyen şeyler üzerine. Ha ileride Baelish Sansa ile evlenmek için evlilik planı yapabilir mi? Evet o zaman teori çökebilir ama şimdilik böyle bir şey yok ve ben yakın zamanda olma ihtimaline de pek katılmıyorum. Robert’in mental olarak güçlediğine dair bir işaret de göremiyorum ayrıca. Her an ölebilecek olan bir çocuğa bağlı bir plan Baelish işi değil.

Sansa’nın Jon ile evlenme meselesinde bana kalırsa en ciddi Done Elizabeth benzerliği meselesi. Evet bence de Sansa Elizabeth gibi ters köşeyle tahta geçebilir ama o kraliçenin en büyük olaylarından biri de tıpkı Sansa gibi onlarca kişiyle evliliğinin gündeme gelmesine rağmen kimseyle evlenmemesiydi :smiley:

Bu kız lanetli ya, cenabet midir nedir? Hepsi öyle veya böyle ölmüş, kaza olmuş bir şey olmuş. :smiley:

Sansa’nın Joff’u öbür tarafu boyladı; Tyrion ihanet ile suçlandı ve sürgüne gitti. Willas ile iyi ki sadece evlilik ismi geçti yoksa oğlana da bir şey olabilirdi. Geriye Harry kaldı, ölür diyorsunuz turnuvada? Varys neden oğlanı öldürsün? Sebebi neymiş? Tatlı Robin şu an LF hakimiyetinde, Vadi Harry’e geçse LF’nin de gücü bitmez mi? Varys’in bunu arzu edeceğini tahmin ediyorum.

Aslında bu mesele daha önce konuşulmuştu ama kuram başlığı altında daha ayrıntılı bir yeri olması daha güzel oldu.

Kişisel fikrim bu kuramın doğru çıkacağı yönünde ama kişi/ler ölecek vs. şeklinde düşünmüyorum, zaten 5 kişiden 2’si öbür tarafı boylamış, gerisi muamma.

Aegon’un ittifak talep etmek adına Kuzey’e yanaşacağını düşünmüştüm. Sansa -şu an- kuzey anahtarı görünüyor ama halen evli kabul ediliyor ve doğal olarak kimliği şimdi açığa çıksa bile böyle bir ittifak talebi olsa bile hayata nasıl geçirilebilir? Boşanma işi Yüce Rahip aracılığı ile oluyorsa ki ben öyle biliyorum, mevcut kişi baya radikal biri. Sizce Joff meselesi yüzünden Sansa’yı yargılamak istemez mi ortaya çıksa Sansa? Gerçi böyle bir şeye yetkisi var mı? Eh, baya baya var artık.

Ben “Neden Jon olamaz?” sorusuna bir cevap daha vermek istiyorum; mevcut kimlikler üzerinden gidilmesi dışında zaten Jon’un kim olduğu meselesi en erken 7. son kitapta ortaya çıkar, yani Jon o zaman öğrenir; belki kitabın yarısında olabilir en erken, emin değilim. O zamana kadar da zaten Ötekiler Diyar’a dalmış olur, evlilik vs. geçeceksin… Seri sonunda hayatta kalsın Sansa, şükür etsin otursun yerine. Bunun dışında bu ikisi arasında böyle bir şeye ihtimal zaten vermiyorum bile…(fecr senle bu konuya bir daha girmek istemiyorum, o yüzden sakın neden jon olur olamaz sansa ile meselesi üzerinden benle tartışma rica edeceğim, bir çok yerde tartıştık zaten :slight_smile: )

Aegon’un gri hastalıktan öleceğini sanmam ya; Jon bu konuda dikkatli ve bildiğim kadarıyla da bu hastalıktan ölmek için yıllar geçmesi gerekiyor, bir kaç ayda vücuda yayılıp öldüren bir şey değil.

Aegon, Sansa aracılığı ile Vadi desteğini alabilir mi? Hayır, asla ama asla alamaz. Sebep? Basit. Vadi ile aslen hiçbir akrabalığı yok. Oğlanın annesinin onun teyzesi olması, Vadi’nin Targ yanında savaşa girmesine yetmez, yeteydi zaten en başta Robb’un yanında yer alırlardı. Sen de demişsin zaten “dolaylı yoldan akraba”… Eğer o ‘dolaylı’ akrabalık bir şey ifade edeydi Robin öldüğü zaman Vadi Lordluğu Stark çocuklarından birine geçerdi.

Valla o kısım benim de kafamı karıştırıyor. Bu konu üzerinde düşünmek lazım. Ancak Petyr gerçekten böyle bir evliliğin olmasının planlarını yapıyorsa elinde önceki Joff ayarlaması meselesinde olduğu gibi bizim bilmediğimiz nice kartlar olabilir. Ancak bizim bildiğimiz tek şey şuanda Petyr’ın bir krallığı fiili öbürünü resmi olarak elinde tutarken diğerinin de anahtarının elinde olduğu. Ancak Harrold öldükten ve titrek Robert de hayatını kaybettikten sonra Petyr’ın bu kartları yanacak tamamen.

Şimdi şöyle bir durum var, burada dini örgütler neden güç kazandı? Septleri ahır ettikleri için. Gerçek anlamda ahır ettiler, yağmaladılar sessiz rahibeleri bile taciz ettiler. Yani bu dinci heriflerin Lannisterlardan pek hazzettiğini zannetmiyorum. Suçu itiraf eden adamı dur bir hele bakalım başka şeyler de çıkacak mı diye döve döve sorguladılar. Tabi küçük bir mesele asıl olaya geliyoruz, şimdi eğer yargılamadan olumsuz sonuç çıkarsa ne olacak? Tommen’in taht adaylığı yanacak. Bu durumda asıl varis Stannis ancak yakıcam ulan sizin heykellerinizi diyen Stannis’i kimse tahta geçirmek istemez. Ancak burada desteklemek için daha uygun bir aday var ki bu tabiki de Aegon Targaryen. Zaten tahtın onun olması gerekiyor normal şartlarda. Sansa’nın da o evlilik bozma meselesi konusunda gayet geçerli bir sebebi var. Yani yüce rahip bu işin ayarlayıcısı olabilir.

Aynen o Jon olayını ben de düşünmüştüm.
Bence bu gri hastalık olayıyla ilgili çok da kesin konuşmamak lazım. Sınırı, etkileri vesaire tam olarak bilinen bir şey değil. Ayrıca açıklanmayan farklı durumlar da olabilir ancak o gri hastalığa yakalanma olayı bence önemli yer tutacak. Yoksa dizide bu görevi başkasına vermezlerdi. Hoş dizide de ilerleyiş için çok büyük öneme sahip olmadı ama belki taşyürek gibi önce düşünüp sonra vazgeçtikleri bir şeydir.

Zaten ben kesin bir bağdan söz etmedim. Ancak akrabalık bağları önemli ve bu yüzden bir etkisi mutlaka olacaktır en azından ittifak veya kendi yanına çekme vesaire gibi.

buz ve ateşin şarkısında Targeryan tarihini yeni bitirdim ve şu kadarını diyeyim Blackfirelar anneden gelen hakla aslında tahtın yasal sahibi şöyleki
3. Aegonun 2 oğlu ölünce tahta kıza geçmesi gerekirken amcaya geçmil 4. Aegonun babasına 4. Aegod yani değersiz Aegon da biliyoruz çok çapkun bunlardan biride kuzeni 3. Aegonun kızı hatta ilk piçide ondan Blacfire isyanını başlatanda o
anne babadan Targ kanı varmış yani ilk Blackfireda

Tahta ortak olmak için Aegon başka bir hane ile evlenirse o hane kendilerini tahtın dışında bırakabilirler hem sonra buz ve Ateşin dünyasında bişey daha öğrendim Dorn ilk Targlarla evliliği yaparkan büyük imtiyazlar almışlar bu imtiyazları korumak isteyebilirler hatta güçlendirmek asadece yiğen yeterlşi olmaz bunun için
dahası Elia ve çocukları öldürüldüğünde yine böyle imtiyaz verilmiş olmalı ki susup oturmuşlar…

ben bu kısma katılmıyorum tecavüzü bizzat yapanlara kızgınlar lannester olarakta Tywine en çok kızgınlardı öldüler Aegon vasıtası ile Lannesterları yenmeleri yeterli olur bence intikam ve öfke için
dahası eğer Tıommen ölürde yerine Mycella geçerse gör o zaman dornu! Dost olur demiyorum ama önce tahta çıkalım sonra Lannesterları yollarız diyecekler.
ha şuda var Arrianne yada Doran da durum değişir Arranne tam sizin gibi düşünüyor Lannesterlar düşman ama Doran tahtta ulaşma ihtimali varsa düşman yoktur ve herkeside çok güzel oyalıyor bir gerçek ben inanmıyorum onun intikam çığlıklarını o doğal olarak önce Dorn sonra intikam diyor diğerleri intikam diyor sadece Doran gibi sorumlulukkları olmadığından

gönderi büyümesin diye bu kadarcık alıntı yaptım cevabım ise
Bealish Brandon Starktan yediği dayağı ve hakareti unutmadı unutacak biri değil
Cat a aşkı ölmedi öldüyse bile öfkesi kıskançlığı acısı içinde
küçük bir lord olarak herkesin onu aşağılamasınıda unutmuyor
bütün bu sebeplerden azam lordu olmak istiyor bunu nasıl yapar bu hakka sahip bir Lady ile evlenerek kim var bu hakka sahip Lady olarak Arrianne, Cersie ve Sansa
bunlardan hangisi onun için kolay hedef yada onu kabul etmek zorunda Sansa…
Peki sansa ile evlenirse başka ne olur Aşk ve intikamda gelir mi gelir
bu sebeplerden ben Bealishin planının Sansa ile evlenmek olduğunu düşünüyorum evlenir demiyorum planı bu
Roberta gelirsek Robert hangi pov daydı yaşına rağmen herşeyin farkında Harry için ölmemi bekliyor gibi bir cümle kullanmıştı annesinin şımartları falan gidince yavaş yavaş güçleniyor ve herkes ölmesini beklediğinden, ilerde Sansayada vadi desteğini sağlayacağını düşündüğümden o ölmez bence

herşey mümkün :smiley:

çoğu konuda bir kez yazıyor sonra cevap vermiyorum bu cevap veremediğimden değil anlaşamayacaz konu uzayacak diye zaten çünkü cidden sana göre ben sadece Sansayı kayırıyorum. yukarda ben sansayı kayırmadım politik duruşları tarif etmeye çalıştım kendimce gördüğüm hissetiğim ama sana göre kayırma öyle olsun öyle düşünüyorsan ne yapayım öyle olsun

katılmıyorum buna 7. kitapta olursa kimliğini öğrenmesi kabullenmesi Stark targ gidip gelmelerini göremeyiz
kitap karakter değişimi üstüneyken jon biranda ben targ prensim ejderha soyuyum mu diyecek kitabın son yarısında kendi kafası dağınıkken büyük savaşımı yönetecek birde yönetmese bile o kafaylamı o savaşta rol alacak
bence 6 da kabullenmesini 7 de Targ olmasını görücez

Doran Martell’ın en önemli özelliği aşırı temkinli bir insan olması. Evet kızının kraliçe olması tabiki de daha iyi bir seçenek. Ancak bazen istenen şeyler daha kötü durumlar doğurabilir. Bunun bilinciyle hareket eden bir adam Doran. Sırf kızının kraliçe olması için kazanamayacağı bir savaşa girer mi? Yani ufak ordusuyla ne yapabilir? Ayrıca haklardan mahrum kalmak istemez demişsiniz de neden kendi soyundan gelen birisi tahta geçtiğinde kendi kızıyla evlenmedi diye haklarından mahrum kalmış olsun? Ayrıca Aegonla bir anlaşma yapıp konseyde bir koltuk da verilecek tarzı bir şey de imzalayabilirler illa evliliğe gerek yok yani.

Sanki bana biraz yorumlarınız çelişkili gibi geldi. Evet buna ben de katılıyorum Aegon’un Lannisterları yenmesi intikam için yeterli ve bunun için de Kuzey’e ihtiyaçları var. Aegon tahta geçtikten sonra gerisi önemli değil.

Petyr zaten Lysa ile evlenerek azam lordu oldu. Şuanda Harrenhal lordu ve Nehirova azam lordu konumunda.

Sansa ile evlenmek istediğini ben de düşünüyorum ama bunu bence hemen gündeme getiremez. Diyelim Harry öldü. Ne diyecek? Beyler benim kızım diye tanıttığım kişi aslında Sansa ve onla evlenmeye karar verdim. Böyle bir şey ortaya çıkınca millet ne yapıyor bu değişik demez mi? Yani bu pat diye olacak bir şey değil. Yavaş yavaş, alıştıra alıştıra.

Robert meselesi arada kaynadı. Bence bu durumun farkında olması mental olarak güçlü olduğunun göstergesi değil. Burada zihinsel engelden çok bedensel engelden bahsediyoruz.

herşey bir kanuna bir karara bakar kralı etkisi altına alacak bir kraliçenin ve hanenin olmasını istemez olacaksada kendi kızım kendi hanem olsun der
görmerdik mi kimler ne koltuklardan nasıl gitti garantilemek isterler herşeyi
ayrıca unuttum onu başka yere yazıp seni etiketklerim bir ayrıntı daha var bu konu ile ilgili

çelişkili değilde ben konuları ve sözlerimi dağıtınca öyle oldu
kuzeye ihtiyaç kısmına gelirsek güçlü sağlam bir kuzey olsaydı karşılarında bu dediğine katılırdım ama Stanis var kuzeyde, boltonlar var dağılmış kuzey var böyle ilen Sansa ile evlilik avantajdan çok zarar verir taht kavgası kı yapacak Aegon ve Dorn yoksa gidip kuzeyimi toparlayacak

hayır bu dediğin yanlış Harenhool nehir topraklarının en büyük en zengin yeri doğru ama azam lordluğu değil şuanda nehie topraklarının azam lordu ilkizler ve Walder frey göstermelik olarakta walderın oğlu Lannesterladan kız alması sayesimde
Lysa ile evlenerek azam lordu olmadı Azam lordu hep Robert Arryndı sadece ona vekil vasi oldu

zaten o yüzden şuan gizliyıor susuyor önce sansanın kimliği açığa çıkacak sonra başka şekilde belki sansayı kandırarak evliliği gündeme getirecek tabiki zamanla

ben güçlendiğini düşünüyorum tabiki tam bir güçlenme yok henüz o da yavaş yavaş anne yok baba yok akbabalar etrafında hayatta kalma içgüdüsü onu güçlendirecek bence

Ona bakılırsa sonradan kralın bir kanunla hepiniz çekin gidin ulan bundan sonra konseyde Yaz Adalı kardeşlerim yer alacak deme ihtimali de var. Arienne kraliçe olsa bile hatta tahtta bir Targaryen değil bir Martell bile otursa sonradan güç dengesinin kaybolma ihtimali var. Tahtı sözde Baratheonlar almıştı ama sonradan güç dengesi değişti. Güç dengesi her zaman değişebilir. Herkes hem dost hem düşman. Tahtı aldım ve bitti olayı asla olamaz. Hem şuna cevap vermediniz madem bu kraliçe bizden çıksın konusu bu kadar önemli ve ısrar edilmesi gereken bir konu neden Joffrey’i bir Lannisterla evlendirmediler?

Evet bu önemli bir mesele ancak kuzeyde hala daha yüksek bir potansiyel var. Belki Robb kral olduğu zamanlar olduğu kadar değil ama hala daha ciddi bir güç alabilirler. Ayrıca Tully bölgesinin Lannisterlara artık gönülden bağlanmak gibi bir ihtimali yok. Dikkatli olunursa vadiyle de ittifak kurulabilinir.

Title kısmına dikkat edin Lord Paramount Trident kısmını göreceksiniz. Petyr’a azam lordluğu verildi. Hatta kitapta Jamie bölümünde Emmon Frey şimdi lord mu olduk biz sancaktarlar sadık olur umarım falan gibi şeyler zırvalarken karısı olan Genna hayır salak Lord olan Petyr sen sadece Nehirova lordu oldun diyordu. Lysa ile evlenme meselesi de şöyle evlenebilmek için ona denk bir titre sahip olması gerekirdi. Birde Lysa da Tully olduğu için birnevi onun çocuklarının soyuna geçecek gibi olacaktı Trident bölgesi. Mantık buna benzerdi.

İşte o zaman kısıtlı. Kış geliyor.

Psikolog değilim belki de öyle olur ama şimdilik işaret yok.

ilk Robert Baretheon evlilik anlaşması yaptı Starklar ile
sonra Sansanın bir değeri kalmayınca Lannesterlara güç katacak Margery ile evlilik gündeme geldi yoksa Targlardaki gibi enseste kadar uzanmasa da Lannester evliliği gündeme gelebilirdi tabikki
Birde tahta tek başlarına koruyacak kadar güçlü olsalardı

doğrudur ama o potansiyeli bir araya getirmek nehir topraklarındada ikizler var düşman olarak

orada yazan değilde Martinin yazdığı buz ateş dünyasında bölüme geldiğinde konuşalım çünkü Harenholu yaptıran bir Greyjoy yada o soydan gelen biri 300 yıl falan nehir topraklarına sahip oluyor bu lord ve soyu Tullyleri kovalıyor sonra harenholl u yaptırıyor tam bu anda Aegon ve kız kardeşleri geliyor Tullyler Targlara yemin ediyor harenholl yeniliyor tullyler yeniden lord oluyor
ben burdan yukardakli sonucu çıkarmıyorum
demekki nehşroavada karışık bir durum var

bilmiyor kışın geldiğini hem gelse ne olur geçmiştede defalarca kış gelip gitmiştir LF için :stuck_out_tongue:

bende değilim yorumum sadece :smiley:

İşte kendiniz de söylediniz. Güç.
Yeterince güç olsa gönül ister ki tüm dünya Martell olsun. Ama yeterince güç yok. İttifaklara ihtiyaç var.

Freyler bence çok ciddi sıkıntılı. Yüzlerce çocuk var ve birbirlerini fazla sevmiyorlar. Adamlar amcalarının ölümünü duyduğu zaman futbol transfer haberi gibi kim gelecek onu tartıştılar. Onları bir arada tutan tek şey yaşlı Walder o da ölünce Freyler bir halt yapamaz.

Yaptıran Greyjoy değil şimdilerde soyu kurumuş olan Haore hanesi. Bu aile de demirdoğumlu tabi.

Ya şimdi bu şekilde konuşmaktan pek hoşlanmam. Ama Baelish konusunda bir bence yok. Yani orası kesin olarak Petyr’a devredildi. Ayrıca gene Lord Paramount kısmına tıklarsanız orada son lord olarak Petyr’ı gösterdiğini ve granted İron Throne denildiğini göreceksiniz. Yani kitapta da net olarak pek çok yerde söyleniyor. Ha fiili hakimiyeti ne kadar bu tartışılır işte bu yüzden resmi olarak kelimesini kullandım zaten.

Ben kurgusal olarak onu ayarlamaya pek zaman kaldığını düşünmüyorum iki kitap kaldı çünkü sadece.

işte o yüzden Sansa olmazda diyorum ama Altın mürettebaat ve Dorn yeterince etkili olursa başka birine gerek olmazsa kraliçe kesinlikle Dorndan gelir
yoksa tabiki zayıf kalırlar ise başka bir hane ile evlilik gündeme gelir ki bence Aegon un evliliği veya gücü için başka kriterlerde devreye girecektir
mesela ejderhalar için çözüm
ona sağlıacağı güç
Aegonun gerçek yada sahte olduğunun bilinmesi durumları
Tommen ın ölmüş olup olmaması ki bu Dorn u kesinlikle ikilime sokar

işte o adamda kolay kolay ölmez mesele orada :smiley:

tüm demir doğumluları Greyjoy ettim :smiley:
ve LF Harenhall u hiç umursamamıştı onun planı başka

kesinlikle kalmadı ama LF bilmiyor bu zamanın kalmadığını

Harry ancak Sansa üzerinde hakimiyet kurulabilecek biri ama o da riskli bir hamle LF açısından; çünkü Sansa’nın LF’nin her söylediğine itaat edeceği sanmıyordur; kendi bile söylemişti kuklaların bile kendi iradeleri vardır, kendi başlarına hareket ederler diye… Ben -geçici- bir önlem olarak Harry’i ve ailesini yanına çekmek niyetinde olduğunu sanıyorum. Sansa’yı da ikna etmek için işte böyle Stark pelerini ile ortaya çıkacaksın, senin için Kışyarını alacaklar vs. dedi; evlendirmek istediğini sanmıyorum.

Haliyle Robin’i öldürmesi Varys’in daha mantıklı ama bence Varys şu an LF’yi çok fazla takmıyor. Dizide söylediği gibi önceliği değil.

Sence rahipler, Targ Hanesini geri tahta ister mi? Ciddi şüphelerim var. Eski rahipler başta olsa bir nevi derim ama radikal adam bunlar; Targlar ensest ile üreyen bir şey ve en baştan beri aslında iğrendikleri ve karşı çıktıkları bir durumdu; bu İnanç isyanı meselesinin temeli de bu değil miydi bir nevi? Biliyor musun, ben Güney Komplosu meselesinde rahiplerin de parmağı olduğunu düşünüyorum. Ejderhaların Dansı olayında ejderhaları öldürmeleri için halkı ayaklandıran bir rahip idi ve Sihirbaz Üstat da zaten son ejderhaların kılıçlı vs. insanlar tarafından öldürülmediğini, işin içinde başka şeyler olduğunu ima etmişti. Yani ortada bir Rahip + Üstat komplosu ve onların yanına çektikleri azam lordları meselesi var… şahsen.

İnanç, Targ Hanesi döneminde gücünü kaybetti; Cersei’yi kullanarak -Tommen üzerinden manüpile etti adam onu resmen- yeniden güç kazandılar.

Bu yüzden Targ Hanesini desteklemek isteyeceklerinden şüpheliyim.

Söz konusu Vadi ise böyle şeylerin onlarda işe yaramadığını düşünüyorum; örnek verdim, Robb. Adamlar kendi azam lordlarını öldürdüklerini düşündükleri Lannisterlara karşı tek başlarına bıraktılar Robb’u. Asla parmaklarını kıpırdatmazlar. Ha azam lordları ile evlenir ise Sansa, o başka ki yukarıda da söyledim; LF, Sansa’yı Harry ile nişanlılık oyununa ikna etmek için de bunu öne sürdü zaten.

Altın Mürettebat dediğin 10k bir şey. Çok fazla katkısı olabilecek bir şey değil yani Doran’ın savaşa girmek için güçsüzüz argümanını ortadan kaldırmıyor. Hani başka biri diyorsunuz ancak kim olabilir bu başka biri? Fırtına diyarı ve Yüksekbahçeden ekmek çıkmaz bunlara. Zaten Lannisterlar başkentte kontrolü kaybetti gibiler birde dinciler davada Cersei’yi haksız bulurlarsa durum iyiceden garip hale gelecek.

Ondan pek emin değilim :/.

[quote=“fecr, post:13, topic:10496”]
tüm demir doğumluları Greyjoy ettim :smiley:

ve LF Harenhall u hiç umursamamıştı onun planı başka
[/quote]Olabilir azam lordluğu meselesini zaten Azam lordu olmak istiyor argümanına karşı kullanmıştık sanırım.

Bir de şu var, bu adamın ana olayı devamlı kaos çıkarmak ve bundan nemalanarak yükselmek. Aslında pek çok aileye yardım ediyor gibi görünürken ettiği yardımların hepsi bir yandan onları mahveden şeylerdi. Para buldu ama bunu yaparken hazineyi borca soktu. Jon Arryn’i ortadan kaldırdı ama bunu yaparken Stark Lannister savaşının fitilini yaktı. Tyrell evliliği yaptı ama aynı zamanda Lannister ve Tyrell arasını açtı. Şimdi Jeyne Poole’u kahya kızı gibi giydirmek Petyr’în fikriydi. Ancak muhtemelen kendisi Ramsay’ın nasıl biri olduğunu ve bu durumun Stark kızını koruyalımdan Stark kızını kurtaralıma evrileceğini çok iyi biliyordu. Aynı zamanda borçları ödenmeyen demir bankanın elinde parayla çıkıp geleceğini ve birine yardım edeceğine de muhtemelen tahmin etmiştir. Yanisi kendisi muhtemelen Kuzeyde benzeri bir karmaşa yaratmayı, daha doğrusu olan karmaşayı arttırıp ipleri kendi eline almak istiyor olabilir. Harrold’un önemi de burada. Her ne kadar güçlü ve high as honor kafasındaki lordları kontrol etmek zor gözükse de belli ilkelerden asla çıkmadıkları için Baelish gibi adamlar onları kolayca manipüle edebiliyor. Ned Stark hatta Nestor Royce örneğinde gördüğümüz gibi.

Varys’e gelince öncelik vermemesiyle hiç ilgilenmemesi aynı şey değilç

Evet ama daha iyi bir seçenek var mı? Her ne kadar ataları bunu yapsa da son nesillere doğru ensest evlilikler azalmıştı ve bu adamlar da bir daha olmasın diye kontrol altına alabilirler. Öte yandan bu heriflerin Eskişehirle ne kadar organik bağları var bu konuda şüpheliyim. Eskişehirdeki sakallı monşerler bu işe karşı olabilir ancak herkese ne kadar etki eder orası belli değil.

Vadinin desteklememesinin tek sebebi var, Lysa Arryn. Onun dışında Yohn Royce’un(ki kendisi en güçlü vassal) sürekli Starkların yanında savaşmak için baskı yaptığı biliniyor.

Son zamanda azaldı mı? Çok da azaldı diyemeyiz bence. Bir kızı olasaydı Rhaegar ile onu evlendireceklerdi; bunun anası babası zaten ensest. Yani azalma yok, şartlar dolayısı ile bazen mecburi dış evlilik yapıyorlar, o kadar.

Üstatların etkisini Lady Dustin güzelce açıkladı bence. Ayrıca rahipleri etkilemelerine gerek yok, adamlar zaten temelden karşı olabilirler. Ha şöyle bir şey var, ilk başta Aegon’u kabullenmişler ama çok geçmeden karşı çıkmaya başlamışlar bu tarz evliliklere; isyan vs. sonra güçlerini kaybedip, susmuşlar. Şimdi ise yeniden güçlerini kazandılar, Cersei sağ olsun.

Tek başına yeterli olmamış ama, değil mi? Diğerleri? Şimdi bir iki kişi baskı yapar ama hepsi ya da en az yarısı sürekli baskı yapsa nereye kadar dayanabilirdi? İşlerine gelince bir anda hemen hepsi Kartal Yuvasını kuşattılar, Robin’in durumunu umursamadan hem de… Yani genel olarak Vadi lordları bu savaştan uzak durmayı tercih ettiler demek daha doğru.

Benim argümanım azalması üzerine zaten bitseydi kalmadı derdim. Azalması ve başka evliliklerin olması bir şeylerin değiştiğine çanak tutan bir şey.

Dünyada her zaman dini görüşü savunanlar arasında fikir ayrımı olmuştur. Farklı mezhepler çokça ortaya çıkmıştır. Westerosta onlarca rahip var. Rahiplik olayı öyle Maesterlık gibi çok zor herkesin olamayacağı br şey de değil. Bunların Targaryenlerle aynı tornadan çıkmış gibi temelden karşı olduklarını düşünmek hatalı olur. Aegon fethettiği zaman bu adama diz çökü taç giydirenler bunlardı. Zaten ensest vakasından sonra karşı çıkmaya başladılar. Şimdiki Aegon geldiği zaman ataları geçmişte hoş olmayan işler yaptı diye neden çocuğu silip atsınlar? Tamam seni kabul ediyoruz ama bir daha ensest gibi iğreç şeyler yapmaca yok diyebilirler. O rahiplerin Citadel bağlantısı belirsiz. Yani ortaya atılan hepsi karşı argümanını destekleyen done yok.

Valla Yohn Royce bir iki kişi denebilecek bir adam değil. Bir zamanlar vadinin kralı olmuş olan kişi ve vadinin en güçlü vassalı konumunda. Ayrıca Vadi’nin genel olarak Lannister karşıtı olduğu söylenmişti.