Sansa'nın Çilesi / Kraliçe Sansa

8-sezon
1-sezon
karakterler
sansa-stark

Starkların büyük kızıydı.Leydi gibi yetişti.Kraliçe olma hayali ile büyüdü.Beyaz atlı yakışıklı prensini bekledi ama vere vere sarı çiyan Joffrey’e verdiler.Büyüklerine saygılı olduğu için bu kararlarına saygı duydu.Joffrey’i sevmese de KL’nın yolunu tuttu.

Küçük kardeşi Arya yüzünden Joffrey ile arası bozuldu hatta Ulu kurt’u leydi’den oldu.ama yine ses etmedi.Acısını içine gömdü.

Babası kendi hatasından öldü,onu suçladılar.Robb,Lannisterlere savaş açtı onu suçladılar.KL da Joffrey’in,Sandor’un,Cersei’nin tacizlerine maruz kaldı.Dayak yedi,aşağılandı,hor görüldü.

Rızası olmadan cúce ye verdiler.Seçme şansı yoktu.Kaderine razı geldi.

Temiz kalpli ve Saftı.Bir o kadar da Yalnız ! O da babası gibi Baelish ye güvenme gafletinde bulundu.Farkında olmadan bir kumpasın içine düştü.Cüce tutuklandı,o vadiye yol aldı.

Baelish yi dost sanıyordu.Stockholm Sendromundaydı.Onunla yakınlaştı ama bu seferde kıskanç teyzesinin şiddetine maruz kaldı.Hatta onu ôldürmeye bile çalıştı !

Bitti mi ? Bitmedi.Baelish’nin kandırması ile boltonlara peşkeş çekildi.Çektiği acılara bir yenisi eklendi.Tecavúze uğradı ! Psikolojik işkence gördü.

Neyse ki Theon’un yardımıyla ve Brienne’nin desteğiyle kardeş bildiği Jon’a kavuştu.ama bu seferde kendini bir savaşın içinde buldu.Jon’u uyardı ama Jon onu dinlemedi.kendi bildiğini okudu.Sansa,Gandalf gibi yetişmeseydi Jon ve arkadasları ölmüştü.Winterfell boltonlardaydı.ama yinede kimseye yaranamadı.Övgüler baelish ye yazıldı.Rickon için neden üzülmedi dendi.Hatta Jon’un ölmesini istedigi bile söylendi.

Kuzeyin koruyucusu olması gerekirken Jon oldu.Savaşta yaptıkları görmezden gelindi.Yinede ses etmedi.Jon’a akıl verdi.ama bu Jon’u yargılama biçimde algılandı.Kıskanç dediler.Çekemiyor dediler.Yine linç yedi.

Baelish ile işi bittiğinde onu Arya ya öldürttü ama övgüleri Brandon aldı.O olmasaymış Arya yı öldürtürmüş ! Ön yargıya gel.Art niyete gell.

Jon kuzey için gidiyorum dedi,Targeryan kızıyla iş tuttu.Aşk yaşadı.Sansa dan habersiz diz çöktü ! Sansa haklı olarak kızdı. “Savaşı ben kazandım.Hayatını ben kurtardım.Benim sayemde kral oldun.ama benden habersiz diz çöktün ! Niye ? Aşk için ! ama bize kuzey için diye yedirmeye kalkıyorsun.Yemiyorum !” deyip hem Jon’a hemde Targ kızana tepki gösterdi. ama yine tepki gördü.Seyirciler onu anlamıyordu.

Westeros açlıktan kıvranırken,birde Targ kızı ve avanesi eklendi.Yanlarında yemek getirmemislerdi.Winterfell den yiyip iciyorlardı.Sansa haklı olarak tepki gösterdi.Savaşta lojistigin önemini biliyordu.Daha evvel bir çok savaşa şahit olmustu.Piçlerin savaşını o kazanmıştı.ama yine elestiri yedi “Ak gezenler geliyor.Kadın size yardıma gelmis.Yemek muhabbeti yapmanın sırası mı.Karsinizda usuyen,acıkan,dinlenme ihtiyaci duyan,yorulan,yaralanan,ölen bir ordu olmayacak ki.hersey bir anda olup bitecek!” dendi.Sansa yine kötü taraf oldu.

Targ kızını kıskandığı söylendi.ama alakası yoktu.Evett Targler hikayenin yazarı tarafından torpilliler.Ejderhaları var.Krallık yönetmişler ama Sansa’nın davası başkaydı.Jon’un,Arya’nın,Brandon’un umrunda olmasada, o Kuzeyin bağımsızlığını istiyordu ! Yeni Westeros düzeninde pay istiyordu.hakkıydı ! Winterfell’i,yazardan torpilli Targ kızına peşkeş çekmek için kurtarmamıştı.ama bu bile başka yöne çekildi " Kuzey bağımsız olursa,Sansa kraliçe olur.egosunu böyle tatmin eder!" dendi.ayıp edildi.

Ve Son olarak yemin mevzusu.şimdi de neden yeminini bozdu,Jon’un kimligini açık etti deniyor.Kıza başka çare bırakmadılar.Kız ailesinin ve Kuzeyin selameti için yeminini bozdu.Tahta yarı Stark biri geçsin diye bozdu.Kendisi için değil ! hemm Ned stark yeminini tuttu da ne oldu ? adamın kafasını kestiler.Yemine fazla anlam yüklememek lazım.Söz uçar,yazı kalır.

SONUÇ:

Sansa hikaye de önemli yere sahip olmasına rağmen, yok sayılıyor.Övgüler Arya ya,Jon’a,Ned stark’a,Robb’a,Brandon’a ve yazardan torpilli Targ kızına yazılıyor.Sansa ise her daim gömülüyor.Evet dizi çok bozdu.ama geç değil ! Night king’i diriltip tahta oturtacaklarsa eyvallah,ama bunu yapamayacaklarsa Sansa yı oturtsunlar ! Yaptıkları hataları ancak böyle telafi ederler ve diziyi eskisi gibi efsane mertebesine yükseltirler.Başka türlü hangi sonla bitirirlerse bitirsinler kıymeti harbiyesi yoktur.Game Of Thrones benim için hayal kırıklığı olarak kalacak.

2 Likes

Aynen
IXum
Bu davada biz bize yeteriz.
LazyHideousCock-size_restricted

Bu arada bazı gifler yüklenmiyor kaliteden dolayı mı yoksa büyüklükten mi yoksa süreden mi anlamadım

Bütün bunlar entrikacı çıkarcı biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Dizide hiç bir işlevi faydası olmayan bir karakter.Vadi ordusunu bu değil Serçeparmak getirdi.
6.veya.7.sezonda hatta Uzun savaşta ölseydi kimse yokluğunu aramazdı.

1 Like

Ya hocam daha önce de bunu tartıştık ama bir cevap alamadım.

Arya’nın umrunda değil meselesi tam olarak nerede geçiyor?

Jon Arya’yı şikayet ettiği zaman bu kız değil miydi Sansa gördüğüm en akıllı insan diyen?

Dany’den söz konusu açıldığında Arya değil miydi benim müttefiğe ihtiyacım yok diyen?

Arya, Sansa hayaller alemine dalmışken Lannisterların gerçek yüzünü görmüş olan bir insandı.

Arya, Sansa salonlarda dolanıp dururken bizzat hayatın içine girdi, Tywin Lannister’ın yanında kahyalık yaptı, uzun süre gerçek kimliğini gizledi.

Arya Braavos’a gitti, dünyanın en elit suikastçi tarikatında eğitim aldı, hem fiziksel hem zihin olarak gelişti.

Yıllar boyunca görmediği kızkardeşinin yediği haltları anladı, ona karşı en başta bilenen kişi oldu. Ölümle tehdit etmeye kadar gitti iş.

Arya Jon’u çok seviyor. İyi ve sevdiği bir kızla evlenmesi onu da memnun eder.

Ama şimdi sen Arya’nın küçüklükten anlaşamadığı bu Sansa tarafından manipule edildiğini, Dany’e karşı doldurulduğunu mu düşünüyorsun???

Evet evet, biliyorum. Hiçbir yerde o kelimeyi kullanmadın hacıt. Ama senin bakış açından yola çıkarsak ben Arya’nın da Sansa’yla aynı fikirde olmasının başka mantıklı açıklamasını göremiyorum, duyamıyorum. Ya da tüm bu olayların sebebi Sansa’nın geçmişinden kaynaklı kompleksi sebebiyle açığa çıkan ön yargısı değil bağımsız olma istekleri olabilir mi?

Bak bence 2. bölüm bize çok şeyi anlatıyor. Dany Sansa’nın yanı başına gitti. Onunla konuşmaya çalıştı. Sansa da bir daha kimseye diz çökmeyeceğimize yemin ettik dedi.

Yani olay Dany değil, gelen kişi Robert de olsa Stannis de olsa Renly de olsa Rhaegar da olsa Baelor Kırıkmızrak da olsa aynı tepkiyi verecekti.

Zaten Varys ve Tyrion’un konuşması her şeyi özetler nitelikte. Kuzeyin biatının tek bir yolu var: Stark kanından gelme bir bireyin 7 krallığı yönetmesi.

Yani senin yaptığın analiz de güzel. Buna bir şey demiyorum. Hatta bunun da katkı payı vardır. Ama bu olanlar bizim ilk sezondan beri izlediğimi Kuzey bağımsızlık mücadelesinin devamı. Tüm bu karakter gelişimlerini, olan olayları tek bir kızın kaprisine bağlamak çok doğru değil.

@Miro

Tamam yazma yazma yazıyı başka bir yerlerimle okumuşum hacit kusra bakma metrobüste onca sıkışıklık arasında okumaya çalışırsam böyle olur aşağı yukar benle aynı şeyi diyormuşsun rezil olduk kusra bakma :smiley:

1 Like

İyide ben seninle aynı şeyi yazmışım.Sansa,Dany’i kıskanmıyor demişim.Tek davası Kuzeyin bagimsizligi demisim.Tamam Arya kısmında yanilmis olabilirim.ama orada da Sansa’nin hak ettigi degeri gormedigini ima etmeye cakisirken sivadim.Yani farkli bir sey soylemiyorum.Ayrıca “Siz” yok “Ben” varim tek basimayim :grin: sen dúnde kaldın galiba.Rahmetli demirel’in dedigi gibi “Dün Dündür,Bugün Bugün.” Yeni fikirlere açık olmak lazım.Ön yargı…Ön yargı…nereye kadar ? :grin:

Neyse hocam ön yargı falan demişken az önce de bahsettiğim gibi yanlış okuma durumu olmuş, tabi ben de sen zamanında kraliçenin askerlerinden olduğun için biraz ön-yargı göstermiş oalbilirim :smiley:

Neyse güzel analiz olmuş şimdi tekrar okudum sakin kafayla. Evet olay o kısaca yani.

Madem öyle seni kral(Jon) muhafızlarına alalım bundan sonra :grin:

Sağ çıktığım senaryo yok.hepsinde öldürüyorlar.Olurda tersi çıkarsa memnuniyet duyarım :grin:

Sansa mı? Kitapta povlarını okurken eziyet çektiğim zamanlar geldi aklıma. En nefret ettiğim karakterdir kendisi. Bırakan kraliçe olmasını tez elden hem kitapta hem dizide ölmesini diliyorum yıllardır. Kita ve dizide bir ‘‘Stark’’ olmaktan uzak haraketler sergilemeyen, babasının aksine onursuz bir şahsiyete dönüşmüştür. Bu rağmen hala sevilmesini aklım almıyor. Başına gelenlerin hepsini hak etmiştir hatta bana göre az bile.

Westeros ne kadar din varsa hepsinin cehenneminde yanması dileğiyle geber Sansa :smiley:

2 Likes

Sansa peygamber olmadığına göre hataları vardır elbet ama abisinin diri diri öldürülmesine göz yummayacak hatta bundan zevk almayacak kadar asildir. Gözünü de taht hırsı bürümemistir. Tek istedigi ailesini kalleşçe katleden güneylilere karşı Jon’ u tahtta görmektir ve sonuna kadar haklıdır. 3 ejderhası olmamasına rağmen çok daha ıyidir malum şahıstan:)

4 Likes

Ben Sansa’nın hataları olduğunu düşünmüyorum.Hata denilen şeyler seyircinin ön yargısı.Sansa ne yaptı ki ? Hiç bir şey.Olup bitenlerin alayı onun rızası dışında gelişti.Sansa bir kader kurbanı,şimdi leydiliği evrildi.sırada taht var.Hikaye de onun dışında kimse tahtı hak etmiyor.Olacak insallah.

1 Like

Sansa’yı tahta yakıştıramayanlar 1. Elizabeth’i araştırsın bence. İkisinin de en büyük başarısı survivor olmaları, ölmemek için mecburen ayıya dayı demeleri, hainin kızı olarak adlandırılmaları, sadece soyadı için evlenmek isteyen erkekler vs. Sonuç olarak biri İngiltere’ye altın çağını yaşatmış. Diğeri neden Westeros’a yaşatmasın? Kudurun.

4 Likes

Yok hocam kimseyi “kudurtmuyoruz!”,kimseyle bir yarışın içinde degiliz.Mevzu Sansa’nın yaşadıkları ve taht hakkı ! Jon zaten yarı Stark,kisilik ve karekter olarak tam Stark.Sansa orjinal Stark.Bildigim kadarıyla kuzen evliliginin önúnde bir engel yok.Ensestten sayılmıyor.Finalde Jon ve Sansa tahta oturursa Targaryenlerin hükmü bitecek.Yeni bir dönem başlıyacak,Starkların dönemi.İcini ferah tut.metin ol.bu saaten sonra donus olmaz.

Nasılsınız lord Tyrell? :smiley: Kızınız Margeary napıyor?

1 Like

Tyrell kim ? Starkların sancağı mı ? Ben Clegane’m hacı !

Su iki fotoğrrafa bak ve her ne kadar özerk bir devlet kurmuş gibi gözüksede Sandor’un hangi tarafta olduğunu söyle ? Stark tarafında mı ? Targaryen tarafında mı ?

Benim tahta Starklar geçsin demem normal değil mi ?

O zaman sizde kesinlikle Mace Tyrell kanı var Sn. Sandor. Zira önceki zamanlarda kraliçenin yeminli muhafızlardandınız. Pek çok cephede omuz omuza çarpıştınız onların ordusuyla. Ancak yenilgi kokusu geldiği zaman… Şuanda nerede durduğunuzdan emin değiliz. Kesinlikle Mace’in tavrını hatırlatıyor.

Siz Targlerin umursamadığı,ciddi ye almadığı,yok saydığı kraliçe ye Clegane neden sahip çıksın ? Ben nerde sabah orda akşam taydasındanım.Yenilgi mi ? Doğarken yenilmişim.Ne bir eş var ne de bir sevgili.Aile desen o da yok.Lanisterlere,Starklara,Targaryenlara hizmet ettim.elime ne gecti ? hic bir sey.Ama Starklara farklı gozle bakıyorum.Sansa ile Arya ile gecmisim var.

Sözün özü ; Benim Starkları tutmam gayet doğal.bunun kanla ilgisi yok, “Vefa” ! Siz Targlerin bilmedigi,yabancı oldukları “Vefa!” anladın ? O tahta Sansa ile Jon’u oturtacaz.Sizin devriniz gecti emmoglu.üzgünüm.Bundan sonra KL da şanlı Stark bayrağı dalgalanacak.

Reyiz Jon’u Sansa ile evermekle Jon bir Stark olmaz. Belki bir dönem ejderli kurtlu bayrak semaları dalgalandırır ama sonrasında iş Targaryen’e döner.

Valla emmeoğlu ben kralcıyım. Başından beri öyleydim. Başta kraliçe için savaşıp şimdi de düşmanının tarafına geçen ben değilim.

Ya siz bize farkındalığı ve hedefi olan, ihtiyacının elindekini kullanmak olduğunu bilen bir kraliçe vereceksiniz, biz size tarih yazacak birini vereceğiz. Ya da biz size hedefi olmayan sistemin içine sıkışmış birini vereceğiz, siz bize bir kral vereceksiniz. Seçim hepimizin…

Kraliçe Elizabeth’i pardon Sansa’yı seviyoruz.

Sansa şuana kadar hayatta kalmak için kaçmak dışında, gerçekten kendi beyniyle ne yaptı? Tek başına kaldığında(ki hep yanında birileri vardı) içinde bulunduğu durumu değiştirmek için gerçekten ne yaptı :smiley: dizideki herhangi biriyle rakip olabileceğini sanmıyorum, tabii sinsi planları dışında o da zaten akıl hocalarından kendisine geçmiş bi özellik, planları bile akıl hocalarından esinilmiş planlar onları bile sıfırdan kendisi akıl edemedi, onun kraliçe olmak için tek yapabileceği şey kralla evlenmek daha başka ne yapabilir ki :smiley:
Bu arada Sansa’dan nefret etmiyorum hatta son sezona kadar ona gerçekten acıyordum :smiley:

ve tabi ekliyorum, 4. bölümün ilk kısmında Dany Gendry’yi meşrulaştırıp Fırtına Burnunu verdikten sonra Sansa’nın suratındaki ifadeye dikkat ederseniz, Jon’u da meşrulaştırır korkusunu görebilirsiniz henüz gerçeği bilmiyordu yoksa Gendry’nin Lord oluşuna neden bu kadar bozulsun ki?

1 Like