Şarlatan Geçidi Savaşı


#1

[b]
Çarpışma : Beş Kralın Savaşı
Tarih : 298 AL
Bölge : Şarlatan Geçidi
Sonuç : Lannister Zaferi

Taraflar
Lannister Hanesi - Demir Taht, Eddard tarafından görevlendirildiler
Sör Gregor Clegane - Lord Beric Dondarrion

Güçler
Bilinmiyor - 104
Kayıplar
Bilinmiyor - Ser Raymun Darry+,Ser Gladden Wylde+,Lord Lothar Mallery+

Şarlatan Geçidi Savaşı bir savaştan çok katliamdır. Kral Eli Lord Eddard Stark’ın, Gregor Clegane ve askerlerinin Nehir topraklarında işledikleri suçlar sebebiyle tutuklanması için görevlendirilenlerin saldırıya uğramasını içerir.

Başlangıç
Lord Tywin Lannister, Catelyn Stark’ın Tyrion Lannister’i tutuklaması üzerine Gregor Clegane ve adamlarını Nehir topraklarının kırsal bölgelerini yağmaları için görevlendirir. Lord Hoster Tully talan edilen kasaba için adalet isteğinde bulunman için Kral Şehrine Ser Marq Piper, Ser Karyl Vance ve Ser Raymun Darry gönderir. Lord Eddard Stark, Kral Eli, Gregor’u ve adamlarını işledikleri suçlar yüzünden tutuklaması için Lord Beric Dondarrion ve bir grup askeri görevlendirir.

Tywin Lannister, Eddard Stark’ın bizzat geleceğini düşünüyor böylece Tyrion ile onu takas edebileceğini düşünüyor. Fakat Eddard Stark bundan önce Jaime Lannister tarafından ayağından yaralanmıştır. Ned görev için aceleci Loras Tyrell’i atlayarak Beric Dondarrion’u görevlendirir. Beric, Eddard’ın ona verdiği 20 atlı-süvari olan Kışyarından askerleri (Alyn ve Harwyn dahil)n yanı sıra Thoros of Myr, Ser Gladden Wylde and Lord Lothar Mallery’i de yanına alır. Piper ve Vance kuvvetleride onlara eşlik etme kararı alırlar fakat Altın Diş muharebesini haber alırlar ve Jaime Lannister tarafından başlatılan Nehirova Kuşatmasını kırabilmek için yola çıkarlar.

Savaş
Beric Dondarrion’un emri altındaki kuvvetler Şarlatan Geçidinde Lannnister kuvvetlerince durdurulurlar. Gregor Clegane ile yapılan bir çarpışmadan sonra onlar tarafından çembere alınırlar. Lothar Mallery, Gladden Wylde, Raymun Darry dahil Stark askerleri öldürülürler. Beric Dondarrion, Gregor’un mızrağı ile öldürülür. Beric’in silahtarı genç Lord Edric Dayne, nehire çekilir ve ayakları üzerinde durarak çevrelendikleri için öfkeyle savaşır. Kışyarı’lı Alyn geri çekilerek kurtulmayı başarır… Thoros, refleks olarak Beric’in gözlerini yeniden açabilmesi için inancının sözlerini söyler.

Sonrası
Hayatta kalan Beric’in adamları Sancaksız Kardeşliğin temelini oluştururlar. Bu zafer Lord Tywin Lannister’in Harrenhal’a doğru giden kral yolunu ve kuzeydeki yolu kapatmasını sağlar.[/b]


#2

El’in adamları, bravo Beric Dondarrion!


#3

Görev için Loras’ın istekli olduğu kısmı gözden kaçırmışım sanırım öğrendiğim iyi oldu


#4

kendisine yapılan saldırının öcünü almak istiyordu… Kurtulurduk ne güzel loras’tan. Lannister Tyrell savaşı çıkardı. Yine ned yine yanlış karar


#5

Beric’in görev adamı olduğu burdan bile anlaşılıyor. :frowning:


#6

Keşke görevi lorasa verseydi ah embesıl ned ah