Satin Ne Ayak?

Bildiğiniz gibi Eskişehir’deki genelevden gelen güzel yüzlü kevaşe Satin isminde bir karakterimiz var.

Jon, Kral Kulesi’nin çatısını altı korkulukla paylaşıyordu, gerçekten nefes alan iki kardeşin yanı sıra. Sağır Dick Follard bir mazgalda oturuyordu, makaranın takılmadan çalışacağından emin olmak için arbaletinin mekanizmasını düzenli olarak temizleyip yağlıyordu. Eski Şehir’den gelen çocuk huzursuzca parapetlerin etrafında dolaşıyor, saman adamların kıyafetleriyle uğraşıyordu. Belki de doğru konum alırlarsa daha iyi savaşacaklarını düşünüyor. Belki de bu bekleyiş benim sinirlerimi yıprattığı gibi onunkileri de yıpratıyor.

Delikanlı on sekiz yaşında olduğunu iddia ediyordu, Jon’dan büyüktü ama buna rağmen çimenler kadar yeşildi. Ona, Gece Nöbetçileri’nin yününü, örgü zırhını ve kaynatılmış derisini kuşanmışken bile Saten diyorlardı; bu adı doğup büyüdüğü genelevde almıştı. Koyu renk gözleri, yumuşak cildi ve simsiyah lüleleriyle bir kız kadar güzeldi ama Kara Kale’de geçirdiği yarım yıl ellerini sertleştirmişti ve Noye, delikanlının arbalette hiç fena olmadığını söylüyordu. Ama gelen şeyle yüzleşecek cesareti var mıydı?

Jon, bu oğlan ile Sur’a dönüp Yabanıllar saldırdığı sırada tanışmıştı. Savaş boyunca da oğlanı yanında tutup, birlikte savaştı, misal neden diğerlerinden birini almadım merak etmişimdir… İlk düşüncem korkan ve ilk savaşı olan oğlana göz kulak olmak için oldu.

Belki buradaki cesaretinden belki tipi güven verdiğinden falan oğlanı kahyası yaptı hatta diğer adamlar bir kevaşa nasıl kahya olur? Soylu hanelerden gelen kişilerden seçilmeli bu kişi falan diye Jon’a çıkışmıştı(sanki soylu haneden gelen bin bir çeşit adam var).

Yine de gerçekten sıradışı bir karar aldı, çünkü oğlanın ileride Lord Kuman’dan olacak kadar liderlik yeteneği olacağını gösteren bir emare biz görmedik, kevaşe diye zaten Sur’da bile hor görülüyor, yani insanların saygısını kazanması falan baya zor görünüyor.

Ayrıca bir diğer ilginç olan bu oğlan aslen İnanç’a bağlı olmasına rağmen Gece Nöbeti yemini için Büvet Ağacı’nı seçti, niye? Bu konuda gözümden bir şey kaçmadı ise gerekçe sunulmamıştı? Tamam, Sam de öyle yaptı ama onun gerekçesi ortada idi. Gerçi batı topraklarından gelen diğer iki kişi de aynı şeyi yaptı.

“Lordum, tekrar düşünmenizi rica ediyorum,” dedi Marsh. ‘Yeni adamlar yeminlerini septte de edebilirler.”

“Sept yeni tanrıların evi. Eski tanrılar ormanda yaşar ve eski tanrılara ibadet edenler yeminin sözlerini büvet ağaçlarının arasında söyler. Bunu siz de benim kadar iyi biliyorsunuz.”

“Saten, Eski Şehir’den geldi. Arron ve Emrick batı topraklarından. Eski tanrılar onların tanrıları değiller.”

“Adamlarıma hangi tanrılara ibadet edeceklerini söyleyemem. Yedi ve kırmızı kadının Işık Tanrısı arasında seçim yapmakta özgürdüler. Bunlar yerine, bütün tehlikelere rağmen ağaçları seçtiler.”

Bir de eğer TATLILIK ve ÖLÜM meselesi ile ilgili yazıyı hatırlarsanız oğlandan “tatlı” kokusu alması da soru işareti doğruyor. ASOIAF’da ‘Tatlılık’ Kavramının Olumsuzluğu, Sur’da Açan Mavi Çiçek ve Dany’nin Geleceği

Hayalet, burnunu Jon’un koluna sürdü, Jon kolunu kurdun bedenine sardı. Beygir’in yıkanmamış pantolonunun kokusunu, Saten’in sakalına sürdüğü tatlı parfümü, korkunun keskin ufunetini, devin güçlü aromasını koklayabiliyordu.

Bulamadım ama bir de galiba nefesinin tatlı koktuğunu betimlemişti Jon’a GRRM.

Sizce bu oğlanda bir şey var mı? Niye kahya oldu? Ne diye eskilere gidip yemin etti?

Bir zamanlar reddit’te bu durum hakkında birşeyler okumuştum. Saten’in Jon’u baştan çıkarıp manipüle ettiği hakkında. Bu durumu destekleyecek bir çok emarede görüyoruz: Jon’un ona karşı son derece ilgili olması, diğer gece nöbetçilerini Saten’e bulaşmamalarını tembih etmesi vs. Yemin ederken yürek ağacını tercih etmesini de göz boyama olarak yorumluyorum. Malum yazarımız fobileri yıkmayı ve ters köşe yapmayı seviyor.

Aşk meşk? Oğlanın ilgisi belki ama Jon açısından olayın böyle bir şey olduğunu sanmam, yani zaten seride yeteri kadar gay/biseksüel karakter hatta ensest ilişki var.

Satin’de bir şeyler olmasından şüphe ediyorum, bilhassa bu tatlı koku meselesinde.

ASDASD ilginç düşünce ama sanmam eğer olsa buna dair emare görürdük, en azından bir överdi Jon epey yeteneki ve hoş falan diye.

Ya bence Saten çok üstünde durulması gereken bir karakter değil. Martin’in Jon akıllı adam, ileri görüşlü bakın soyuna sopuna bakmadan liyakate göre adam seçti. İyi kral olur bu çocuk deme şekli

Jon’a platonik olarak aşık olur/olmuştur belki.

Biraz bakındım netten de ilginç teoriler var bu arkadaş hakkında :grinning::grinning:

1. Serçeparmağın Surdaki casusu olabilirmiş. Satin genelevde doğan, büyüyen hatta orada çalışan birisi. E serçeparmak da genelevler patronu :grinning: Onu casus olarak Ned’in piçini göz altında tutanilmek için göndermiş olabilirmiş.

2. Dany’e Quaithe’nin söylediği parfüm kokulu kahyaya dikkat et sözünde ki kahya olabilirmiş. Gerçi ne alakası var anlamadım :grinning:

3. Son olarak Jon’un öldürülmeden önce odadında yaptığı bir toplantı var. Orada bu arkadaşın Jonun içkisine Bowen Marsh ın emriyle zehir koyduğu bu yüzden Jon bıçaklanırken kılıcını çekemediği teorisi de var.

Martin bu kadar ayrıntıya giriyorsa vardır bir bit yeniği :grinning::grinning:

Olmuştur olmamıştır bilmem, pek de önemli değil şahsen.

Soy sopa bakmadan likayat meselesi olabilirdi ama bak yukarıda dedim, lider olacak emare yok ki.

Yalnız kuramlar manyakça ve güzel… 1. kısım olabilir, bu adamın oralarda da genelevleri var mıydı? Ben sadece KL’de sanıyordum.

1. kısım ise emin değilim, zaten oğlanı sevmiyorlar ve Jon onu koruyor, onu zehirleyecek olsalar öldürürlerdi zaten felç geçirmeye gerek yok, Jon şok ve yaralanma yüzünde tutukluk yaptı ama yine de tamamen göz ardı etmeyeceğim.

Birinin adamı olduğu kesin Baelish’den ziyade hisarın adamı olabilir Leyton kulesinde surda olan bitenlerden de haberdardır büyük ihtimal.

Bu çocukla ilgili çok fazla bir sey hatirlamiyorum, o yüzden az önce viki’de hakkinda yazilan her seyi okuyup bilgi tazeledim :grin:

Ne ayak? Bir sey oldugunu, olacagini sanmiyorum.

Jon onu çabuk ögrenen, zeki, okuma yazmayi bilen (ki bu önemli bir özellik), ve savasmaktan korkmayan biri olarak tanimliyor.
Ee Jon da dolayisiyla hakedene hakkettigi degeri veriyor iste.
Saten, Jon’un gözüne girmek için çabaliyor, sorun yaratmiyor, kafa yormuyor digerleri gibi ayrica.

Yalniz Jon’dan hoslandigi ihtimali de var bence :grin:

Güzel koku olayina gelince… Yaa adam sonuçta genelevde büyümüs, bir takim aliskanliklari olabilir, bakimlidir falan. Ki öyle. Ve koku meselesi de uzattigi sakalina parfüm sürmesi. Cok da derin bir sey yok yani üzerinden durabilecegimiz.
Bu seride güzel koku var, ve “güzel koku” var. Her güzel koku yazdiginda altinda bir anlam aramamak gerek bence. Bir anlami kalmaz zaten.

Pek önemli bir karakter değil.
Niye Eski Tanrılar önünde dua ettiğine sorusunu sorduğumuz zamanda ben şu cevabı buldum çocuk zaten dindar değildir. Genelevde çalışmasından belli sura gidince ve bu ww tehlikesi anlayınca, wargları, devleri görünce bu din cidden doğru ben bunlara dua edeyim demiştir. Tabi benim düşüncem bu

Valla ablacım o kısımları dikkatli okumadığım için bilemem. Ama Jon çocukta ışık gördü ve yetenekli birisi olduğunu düşündü ki bu yeterli. Ayrıca yaverin gelecekteki lord kumandan olması sadece bir gelenek, kesin olan bir şey değil ve surda fazla seçenek de yok malum. Bowen Marsh soylu çocuğu falan diyor da soylu çocuğu mu var? :smiley: Samwell mi yaver olacak yani? Zaten o sur ötesi operasyon çok kan kaybettirdi.

Aslında aksine ödü kopuyordu, bunu dillendirdi ama cesaretli işte; korkuya rağmen savaştı ve iyi iş çıkardı. Kafa yormadığı kısmı kesin. :upside_down_face:

Güzel koku değil ama TATLI KOKU :wink: Ve 2. bulamadım ama 2 ayrı yerde geçiyor tatlı kokuyormuş, ilkinde sakal ikincisi de sanırım nefesi imiş, onu bulamadım işte.

@Symmachus yani işte sıradan da olabilir, hiçbir şey olmayabilir. Bir şey de olabilir. :smiley:

Satin=Rhaegar

0202020202020

Ne yani Rhaegar Tridentten sonra geneleve mi düştü?
:crazy_face::crazy_face::crazy_face:

:joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy:

@Symmachus bir video yap bari :slight_smile:

Video dedin de Geekteori görmez umarım. Yoksa haftaya büyük Genelev Komplosu, Satin=Rhaegar diye bir video görebiliriz .s

Jon un kılıç çekememe nedenini elindeki yanık diye hatırlıyorum hala esnetme hareketleri yapıyordu. Ya ne ayak değil aslında çocuk diğer Kişiler gibi değil ayrıca okuma yazma da biliyor o yüzdendir yazar tarafından Jon adil birisi diye bize bahsetmek de olabilir.

Sateni hatırlıyorum ama şimdiye kadar hiç dikkat etmemiştim bu açıdan. Daenerysin biseksüel olduğunu biliyoruz. Irri ile olan macerlarını okuduk ama Daenerys de kendine bunu itiraf edememiş suçlu hissetmişdi kendini. Belki Jon da biseksüeldir ama Daenerys hissetdiği gibi hissediyordur o da. Sateninse Jondan hoşlanma ihtimali baya yüksek.

Yıllar sonra Westeros…

Kuzeyde karaya çıktığında yıllar önceki başarısızlığını hatırladı Saten… Ama bu sefer başarısız olmayacaktı. Kara prensinin oğlunu tahta geçirecekti. Kara prensinin oğlu tahta geçince Saten huzur içinde ölebilirdi…

Olaya cinsel yönden yaklaşmışsınız, gerçi yazarken bu yönden bakılacağını da tahmin etmiştim ama bence o kahkayaların yaptığı gibi siz de baya baya oğlana belli bir ön kabul ile yaklaşmışınız; oğlan kevaşe. Demek ki bu tarz şeyler için kullanılır, bu yüzden var. vs.vs.vs. Ben bunu pek doğru bulmuyorum.

Ben ağırlıkta oğlanın ileride kendi çapında önemli bir rolü olup olmayacağını… İki kere TATLI KOKU ile betimlenmesinin kendi açısından yahut Jon’un ölümü açısından bir parmağı olup olmyacağı şeklinde odaklandım daha çok.

Geçen sene idi sanırım bir yorum da okumuştum; şimdi Rhaegar’ın en iyi dostları Jon Con. bir gay ve aynı zamanda Ser Whent’in arması bir yarasa… Diğer yandan Ser Hightower’ın lakabı Beyaz Boğa mıydı, neydi… Satin, savaşta korkmasına rağmen cesaretli olduğunu, iyi bir arbaletçi olduğunu, faydalı olduğunu kanıtlamış biri ve Jon Con. gibi (muhtemelen biseksüel de olabilir, bu yönüne değinmediler oğlanın, biz genelde hep erkekler kullanmıştır dedik ama yani bazı kadınlara da hizmet etmiş olabilir, var böyle kadınlar da.) eğilimleri var, Pyp ise tipi yüzünden yarasaya benzetiliyor ve Gwen miydi Grenn miydi ne güçlü bir oğlan vardı ama salaktı biraz,Yaban Öküzü falan deniyor ona. Şimdi bu üç kişi Jon’a en yakın tipler, biraz babasının arkdaşları gibi ama onların birer kötü kopyası gibi :smiley: Bir tek Dayne eksik ama Ned Dayne de “ben onun süt kardeşiyim” diyor. :stuck_out_tongue: Yani acaba böyle bir olay yapmak istemiş olabilir mi Martin?