Satin Ne Ayak?

Direkt kopyaladığı videolar da var da neyse boşverelim

Şimdiye dek yazılmamış bir teori bulmak zordur. Yazılan her şey illa bir yerlerle benzer olacak. Ancak bunun yerine farklı kaynaklara bakıp sentezleme yapsa araya kendi fikirlerini de katsa çok daha hoş olur.

İyi de kopyalasın kötü mü oluyor ? Türkçe teori hangi sayfada veya kanalda var ? Türkçe olan her teori alıntı zaten.

Çok daha hoş olur cümlesinde gelen anlam kötü iş yapıyor değil. Yani açıklamaya gerek yok iyi ama daha iyi olur.

kaan zaten kaynaklarını yazıyor kendi teorisi ise özellikle belirtiyor

@YeniAy_Ottoman Vadi ayrıntısını belirtmen hoş. Ben bu çocuğun içten içe Jon’dan hoşlandığını seziyorum.

Kitapları okumadan önce Satin’in Jon’a aşık olduğu yorumlarını okudum. Hatta Jon Con. ve Rhaegar gibi diye yorumlayanlar da vardı. Pyp’ın (yarasa lakabı yüzünden) Oswell whent’e; Grenn miydi neydi öküz lakaplı oğlanın da işte Ser Hightower’a denk geldiğini yazanlar vardı. Haliyle hoşuma gitti babasıyla bu şekilde paralellik kurulması. Sonra kitapları okuduğum zaman nerede bu “aşk?” diye sordum. Hiç de öyle bir şey sezinlemedim yani.

Oğlandan ibnelik yapmasını ummuyorum, hatta ümit ederim ki sadık olur Jon’a; kendisini severim. Genel manada bu oğlanın “gizli ajandası” var mı sorusuna cevap arıyorum, ibnelik mi yapacak şeklinde değil.

Zorla mı bir kuram mı? Bir kuram nasıl zorlama olur, biliyor musun? Şimdi ben Satin’i alır bir iki şeye bakarak ve oraya buraya çekerek FM olduğunu iddia ederim yahut Jaqen’ın Rhaegar olduğunu iddia ederim. Yüce Serçe’nin Lord Reed olduğunu iddia ederim. Olmadı daha önce açtığım başlıkta olduğu gibi; İkinci Oğullar kral/lord oluyor hep falan derim. Bunlara zorlama denebilir hatta bazılarına temelsiz bile denebilir ama “tatlı” meselesine asla diyemezsin, çünkü yoruma dahi açık bir mesele değil. Sanırım kafanda bazı ayrıntılar silindiği için öyle kalmış sende. Birkaç örnek ile hatırlatayım istersen. ASOIAF’da ‘Tatlılık’ Kavramının Olumsuzluğu, Sur’da Açan Mavi Çiçek ve Dany’nin Geleceği

• Renly’nin uzattığı “tatlı şeftali” meselesi. Oğlan öldü.
  • Jon’un 5. kitapta sürekli olarak her yerde “tatlı koku” alması, oğlan öldü.
  • Bran’ın Jaime ve Cersei’yi yakalamadan önceki duygu ve düşünceleri; “Tırmanmanın içinde yarattığı duyguyu seviyordu asıl…Tırmanışı bittikten sonra kaslarının ince ince, tatlı tatlı yanmasını seviyordu. Yüksekteki hava bir kış şeftalisi kadar tatlı ve serin oluyordu.”
  • “Lys’in gözyaşları, deniyor buna. Nadir ve pahalı bir şey, berrak ve tatlı su gibi …” (Zehirlerin genelde böyle tatlı olması. Hatta Ay Çayı’nın içinde de bal vardı galiba, tatlılık versin diye ki o da bebek öldürüyor.)
  • İlk kitapta Dany’e ‘tatlı kırmızı’ olarak zehirli bir şarap sunulmuştu.
  • Tatlı Uyku çok tatlıdır. "“Zehirlerin en kibarı(…) İşte, tatlılığın kokusunu alabilirsin.”
  • Cersei bir çok kez “tatlı” kavramıyla anılıyordu ki kadın çevresindeki herkese yapacağını yapıyordu, malum.
  • Tatlı bir çocuk, Ser Kevan dedi, yine de bir çok zehir de tatlıydı.
  • Lord Rickard’ın kulaklarını bal kadar tatlı, zehirli sözlerle doldurması için. (Dustin; sonuç olarak Rickard ve oğlu öldü.)
  • “Aşk zehirdir. Tatlı bir zehir, evet, ama sizi hep aynı şekilde öldürecektir.”

Bunlar özet. Bir de gelecekte öleceğinden %100 emin olduğumuz kişilere bakalım mı? Sırf bu tatlılık kavramı yüzünden. LF; hem Cersei’yi hem Sansa’yı “tatlı” olarak adlandırıyor, onunla ilgili şeyler söylüyordu. Büyük ihtimal ile ölümüne Sansa sebep olacak. Val; hem havanın tadı tatlı diyor hem de o sırada üstüne ay ışığı düşüyor. Ayrıca Val ve Jon’un Stannis’in kızı hakkında konuşması; gri hastalık meselesinden bahsediyorlar ve Val onun öleceğini çünkü hastalığın uyuduğunu söylüyor. Jon da “O tatlı bir kız.” diyor. Biz biliyoruz ki DD kızı GRRM onlara öleceğini söylediği için öldürdü o şekilde.

TATLI olan her şey öyle yahut böyle ölüm yahut ölüm tehlikesi ile alakalı. Jon’da olduğu gibi kokusunu alıp ölebilirsin de Dany’de olduğu gibi “tatlı kırmızı” yahut “tatlı çekirge” sunulup ölüm tehlikesi atlatabilirsin de. Yahut adın Tatlı Raff’tır çok kişiyi öldürmüşsündür o tatlı yüzüne çok kanarlar ama TATLI GÜLÜŞLÜ bir kız gelir seni öldürür. AY da TATLI gibi eş manalı bir betimleme bu kitapta. Ay’ın olduğu her yerde ya önceden bir ölüm gerçekleşmiş ya da ölüm gerçekleşiyor. Ay “Buz ve Ölüm”

Bunların her biri de İSTİSNASIZ gerçekleşiyor. Edebi anlatım olsa birkaç yerde anlatır geçersin ama ölüme sebep olan bir şeyi ya da kişiyi sürekli bu kavramlarla betimliyorsan o edebi anlatım değil, bildiğin bir işarettir.