Savaşmı Çıkıyor Arkadaşlar?

Türkiye savasacak güce ekonomiye yüreğe Esedi devirebilecek tecrübeye sahip fakat Suriye patlamaya hazır bomba batılılar istiyorki bizim elimizde patlasın…

Türkiye ekonomik bakımdan bir şeye sahip değil.Sıcak para şuan ekonomiyi ayakta tutuyor.Ordu zaten 1974’ten bugüne topyekün savaş tecrübesi yaşamamış.Gerillaya karşı savaşıyor 80lerin ortasından beri.

ABD bile kontrol altına alamadığı için çekildi Irak’tan.Ki Suriye,Irak’tan çok daha güçlü bir devlet.

ABD Irak’a girdiğinde Irak’ın düzgün bir ordusu bile yoktu. Suriye ortadoğu’nun en büyük kara kuvvetlerine sahip.

Türkiye 'nin Nato ile beraber ya da Nato olmadan(-ki böyle bir seçenek yok) Suriye 'ye girmesi demek 60 yıl önce tasarlanan Amerikan imparatorluğu planın eksiksiz uygulanması demektir. Adamlar ilk başta Irak 'a boş yere girmedi.

Hiç önemli değil her daim

Yani.Türkiye’nin askeri gücü de öyle “6. büyük orduyuz ehe ehe” tarzı değil.O tür anket yapan kuruluşların güvenilir olmadığı 5 yıl önce anlaşıldı neredeyse.Ordu modernize değil tam olarak.Silahlarımız eski.Ve ülkenin çoğu olası savaşta göç edecek.Çok sakat bir durum söz konusu.Zaten savaş başlarsa NATO ve ABD sadece “yapmayın çocuklar misafirlerin yanında,ayıp oluyor” diye uyaracak sadece.

Daha PKK’yı bitiremiyoruz bir de Suriye’yle mi savaşıcaz (ki öyle bi’ şey olsun istemem)
Eğer savaşırsak zaten Tamda Amerika’nın istediğini yapmış oluruz TEK YOL BÜROKRASİ :slight_smile:

Sözün özü, afedersiniz intikam diye diye sıçıp sıvamış oluruz.
Savaş demek bir sürü insan kaybı demek, dünya üzerindeki kutuplaşmanın zararlarını Türkiye görür…

Suriye yanlıları İran ve Rusya’dan doğalgaz ve petrol alıyor Türkiye. Bu ikisi satışı bırakmaları işten bile değil, üstelik ambargo koyduklarını düşünmekte zor olmaz. O zaman Türkiye halkının hali yaman olur. Dünyanın farklı yerlerinden gelecek ambargoları da saymıyorum.

Ülke ekonomik olarak, insan nüfusu olarak çöküntüye uğrar.

arkadaşlara katılıyorum.savaş hiçbir zaman çözüm olmadı ve eğer bir savaş patlak verirse -ki her geçen devletler bloklaşmaya başladı- türkiye hangi tarafı seçerse seçsin bu sefer ödeyeceğimiz bedel 1.dünya savaşında ödediğimiz bedelden çok daha ağır olacak.
bana kalırsa türkiye herhengi bir savaş veya diplomatik kriz karşısında soğukkanlılığı ve tarafsızlığını korursa bu savaştan -ben 3.dünya savaşı diyorum-,savaşa katılmış ve yıpranmış devletlerin aksine dengesini biraz olsun korumuş halde yoluna devam edebilir.
dünyanın en büyük 6.ordusu???
bence bu ordu tarafsız türkiyeyi bir savaş zamanında savunmak için -saldırmak için değil- savaşırsa, savaş boyunca sınırlarımızı çok rahat koruyabiliriz.
gerçi türkiyenin jeopolitik ve stratejik değeri yüzünden tarafsız kalmasını pek mümkün bulmuyorum ama imkansız değil bence.bu çok zorlu tarafsız kalma görevini iyi yetişmiş bürokrat ve hukukçular halledebilir.

Arkadaşlar şu dünyanın 6. büyük ordusu sözü asker sayıları karşılaştırıldığında çıkan tablonun sıralamasıdır.

Yani bu sayıya batıdaki tabur ve alaylarda hergün yaylalar şarkışıyla gününü geçiren boş silahla oturarak nöbet tutan askere ilk başladığında attıgı 13 mermiden başka bir yıl boyunca mermi atmayan yeyip için yatan yada ordu evlerinde garson ve komi lik yapan yada komutanını çay içip lak lak yapması için kahve kahve gezdiren ,koş dediğinde 500 metre sonra tıkanıp düşen vs… vs… binlerce asker dahil edilmiştir

Zaten ordular makineleştikçe sayının bir önemi kalmadı.Modernize olmamış bir ordu,insan yığınından başka bir şey değildir.