Şeftali ve Kadınlar

Başlık ismi biraz garip, kabul ediyorum ama Arya ile ilgili son başlığı hazırlarken dikkatimi bir şey çekti. Sizin de dikkatinize sunmak istedim.

Şimdi seride bir tatlı şeftali muhabbeti var. Ezberlemişsinizdir ama tekrar etmekte fayda var; bu tatlı şeftali teriminin kullanıldığı yerde; kullanılan, yiyen, ifade edilen kişiler vs. genelde ölüyor; Renly, Stannis, Dany, Bran hatta Arya. Öyle ki yani gerçekten şeftali olayına baya bir vurgu yapıldığını görüyoruz. Elbette bahsettiğimiz tatlı şeftali yoksa tatlı olmayan sağda solda gördüğümüz bir şeftalini çok önemi yok.

Benim dikkatimi çeken şey şu oldu; seride bu tatlı şeftaliler, kadınlarla bağlantılı bir ölüm ifade ediyor. Demek istediğimi alıntılarla anlatmaya çalışacağım.

Bran’ın 2. POV’unda Lannisterları görmeden önceki tatlı şeftalinin ifadesi.

Tırmanışı bittikten sonra kaslarının ince ince, tatlı tatlı yanmasını seviyordu. Yüksekteki hava bir kış şeftalisi kadar tatlı ve serin oluyordu.

Bu olay sonrası Bran neredeyse ölüyordu, komaya girdi. Temelde onun neredeyse ölmesine neden olan bir kadın idi. Evet, oğlanı aşağı iten Jaime idi ama Jaime’nin Cersei’ye olan duyguları ve onu koruma arzusu gibi etkenler, dolaylı yoldan Cersei’nin buna sebep olmasına dayanıyor. Sonuçta Cersei olmasaydı, Jaime’nin yakalanacağı bir olayı olmayacaktı ki Jaime’yi baştan çıkartan kişi de Cersei daima.

Daha sonra Renly ve Stannis konuşmasında tatlı şeftali muhabbeti dönüyor; Stannis’e ikram ediyor ve kendisi de yiyor. Renly, günün sonunda bir kadın tarafından (Melisandre) öldürülüyor ve hepimiz Stannis’e ölü gözüyle rahatça bakabileceğimiz için onun da ölümüne neden olan kişinin aynı kadın olduğu/olacağını söylemek güç olmaz.

Arya’nın Şeftali isimli genelev’de "tatlı şeftali"ye benzetilmesi var. Genelev’e neden şeftali dendiğini anlatmama gerek yoktur halde? Kadın ile birebir bağlantılı bir olay zaten.

Yanına yaşlı bir adam oturdu. “Bak sen, burada küçük ve sevimli bir şeftali varmış.” Adamın nefesi kafeslerdeki cesetler kadar kötü kokuyordu ve domuz gözleri Arya’nın üstünde geziniyordu. “Tatlı şeftalimin bir adı var mı?”

En son Braavos’ta iken zaniyeler ile olan ilişkisi ve ölüm ile olan yakınlığı gibi şeyler düşünüldüğünde ve ayrıca Arya Stark ve Zaniyelik başlığındaki iddianın gerçeğe dönüşmesi olasılığından da yola çıkarsak… Arya’nın tatlı şeftali olacağını ve öldüreceğini(zaten öldürüyor) söyleyebiliriz. Bu bir sır ya da büyük keşif değil aslında. Yani öldüren tatlı bir şeftali/kadın.

Aslında bir kadının şeftali kadar tatlı olduğu göndermesi Dorne’lunun Karısı isimli şarkıda, Jon’un POV’unda Mance’den duyuyoruz. Şarkıdaki adam, şarkıdaki kadını böyle betimliyor; onunla yatıyor ve onun yüzünden de ölüyor. Yani yine bir tatlı şeftali/kadın ikililiği görüyoruz.

Bu ikililiği bir nevi Asha’nın 6. kitaptaki ilk POV’unda da görüyoruz. Qarl ile olan gecesinde baya bir şeftali muhabbeti geçiyor (artık o kadarını okuyun :smiley: ) ama Qarl daha önce hiç şeftali görmemiş ya da yememiş; Asha ise daha önceki seyahatlerinde yemişti ve şeftaliyi tatlı olarak ifade etmişti. Yiyen kişi olduğu için ölümüne bir işaret olarak gördüm ve bir kadın yüzünden ya da tarafından olabilir diye düşündüm şeftali/kadın sunumu yüzünden.

Bir sonraki tatlı şeftali Dany’de görülüyor. Jorah ona küçük bir şeftali getiriyor ve tadı Dany için çok tatlı. Renly ve Stannis’teki sunulan şeftali ve temsil ettiği şeye dayanarak Dany’nin de öleceğine işaret eden bir gönderme olduğunu düşünebiliriz ve dahası onun öldürecek yahut ölümüne sebep olabilecek kişinin bir kadın olacağına da işaret olabilir, eğer bu tatlı şeftali/ölüm= kadın ilişkisi doğruysa.

Robert, Ned’e tatlı şeftali getirdiğini söylüyor ve yemesi gerektiğini ifade ederek onun Güney’e gelmesi gerektiğini ifade ediyor. Güneyin zaten Stark erkekleri için ölüm getirdiğini düşünürsek, ölüm ifade ettiği iddia edilen bir şeyi bu şekilde cümle içinde sunulması durumu daha da güçlendiriyor. Sonuç olarak iki adam da Cersei yüzünden ölüyor.

Seride “tatlı şeftali” olan tek kadın karakter Arya olduğu için bir ihtimal öldüren/ölüme sebep olan kişi olabilir bu son iki karakterin.

Dornlunun Karısı şarkısını Jon, 3. kitapta duyduktan sonra 5. kitapta Arya yüzünden öldürülüyor, bıçaklanarak.

Siz ne dersiniz?

1 Like

İlginç gerçekten. Şeftali deyince aklıma stannis geliyor genelde mahsjsjskjds. GRRM ve meyvelere serpiştirdiği metaforlar. Kan portakalı da bunlardan biri.

Doğru ama :peach: ve :woman: ikilisinin tatlı ve ölüm olarak sunulması gerçeği bazı olası ölüm/lere ve faile dikkat çektiği için çok önemli geldi.

Yani sen bana şu başlığı göndermesen bunu fark etmezdim he :slight_smile:

Biliyorsun benim “şampiyonlar” kuramım vardı; bir nevi destekler niteliğinde gibi de geldi. Dany-Arya kapışır, tatlı koku yayan gül kuramımdan yola çıkarak da muhtemelen Jon ile bağlantılı bir düşmanlık olur; sonuç olarak Arya gider öldürür.

Greyjoy ihanetini unutma. Asha kuzeyde. Arya yakaladığını tatlı tatlı dikiyor iğne ile artık. :joy:

1 Like

Asha ile karşılaşır mı ki? Şimdi düşündüm de Asha’nın hikayesi nereye gider hiç kestiremiyorum. Kuzeyde kara çakılı bir şekilde savaşın ortasında.

Jorah’ın Dany’e şeftali ikram etmesi de , Dany yüzünden öleceğine işaret diyebilir miyiz?

İkram eden değil aslında edilen ve yiyen ölüyor; Renly yedi ve ikram da etti. Jorah sadece ikram etti, yemedi. Gerçi Jorah zaten Dany için ölür, onun sonu belli :slight_smile: Ama daha çok Dany’nin sonuna işaret gibi, eğer tespitim doğru ise.

Asha mevcut durumda kuzey dışında bir yere gidemez. Theon da. Nereye kaçacak? Kaçamazlar. Demir Adalara dönemezler, Vic de Aeron da yok. Jon-Arya ikilisine denk gelirler illa diye düşünüyorum.

1 Like

Umarim buradaki ima prensimin kanı değil, prensimin dökecegi kanlardir.

En sevdiğim üçüncü karakter, en sevdiğim ikinci karakteri oldururse sinirimden aglarim. Ama ben tanricam Asha’nin hayatta kalacağına inanıyorum. Arya ve Asha’nin yolları kesismez bence.

Sana katılıyorum. Asha’nin hikayesi tuhaf bir noktada. Onun için baslik acayim şimdi. Tartisalim

Maalesef ortaya karışık o.

Öldürür öldürmez %100 iddia yok elbette, şeftali-kadın=ölüm üçlemesinden çıkarım yaptım sadece.

Lakin Asha’nın -şimdilik- Kuzey dışında gidebileceği bir yeri olmadığı gibi gitme özgürlüğü de yok. Yani karşılaşmamaları için bir sebep görmüyorum. Sen bir başlık aç onun hakkında en iyisi, evet. :slight_smile:

Gözümden kaçan bir ayrıntıyı ekledim. Robert-Ned.

Robert, Ned’e tatlı şeftali getirdiğini söylüyor ve yemesi gerektiğini ifade ederek onun Güney’e gelmesi gerektiğini ifade ediyor. Güneyin zaten Stark erkekleri için ölüm getirdiğini düşünürsek, ölüm ifade ettiği iddia edilen bir şeyi bu şekilde cümle içinde sunulması durumu daha da güçlendiriyor. Sonuç olarak iki adam da Cersei yüzünden ölüyor.

Ayrıca Dornlunun Karısı şarkısını Jon, 3. kitapta duyduktan sonra 5. kitapta Arya yüzünden öldürülüyor, bıçaklanarak.

2 Likes