Senaristlerin Başarısızlığı

7-sezon

Klavyem kaşınıyor yazma bana artık. Özelden attığın saçmalıkları ifşa edebilirim…

Tamam Narcos etkisine girmişsin. Yazmam daha.

@Ser_Bronn
Edit: Özelden asıl senin bana attığın saçmalıkları ifşa edersem yer yerinden oynar!

Fan service deyip duruyorsunuz ya? Olaylar sizin istekleriniz doğrultusunda, eleştiremeyeceğiz şekilde gelişseydi, o zaman da fan service olur muydu?

Mesela en çok Dany-Jon sevişme sahnesi için fan service deniyor. Evet en büyük hayran kitlesine sahip karakterler onlar ama bu birliktelik tüm Jon ve Dany sevenlerini de mutlu etmiyor. 15-20 tepki videosu izledim mesela, hepsinde de Dany Jon fanları vardı, ve sadece iki videoda bu sevişme sahnesinde mutluluktan havalara uçan fanlar gördüm. Belki o şekilde denk geldi bilemiyorum ama Dany ve Jon’un sevişmesi benim izlenimlerime göre daha çok bir arada kalmışlık yaşatıyor fanlara. Bu olay fan service olsa senaristler bunu çok farklı şekilde sunarlardı ayrıca. Dany ve Jon’un sevişmesi hala-yeğen oldukları bilgisiyle birlikte sunuldu. Tabi biz bunu uzun zamandır biliyoruz zaten ama eğer bu sahne sırf fanları mutlu etmek için yazılmış olsaydı işin içine Rhaegar ve Lyanna’yı hiç karıştırmazlardı, ayrı ayrı izlerdik bu iki olayı. Fanlar izlerken mutlu oluyorlar bunun gerçekleşmesine ama aynı zamanda hala-yeğen olduklarının gözümüze sokulmasıyla o mutluluğa gölge düşürüyorlar; sonra araya Tyrion’un bakışını koyuyorlar ve yine o mutluluğa gölge düşürüyorlar. Bu mu fan service?
Ya da komple Dany-Jon ilişkisi mi fan service? Bunun kaçınılmaz bir durum olduğu ortada, başından beri. Bunun kitap serisinde gerçekleşmesi ihtimali de oldukça yüksek. Hem fan service olsa olayın gelişiminde bir olmamışlık olur, bir mantıksızlık olur, zorlama olur, halbuki bu iki karakter arasında duygusal anlamda yaşanan her şey gayet doğal bir şekilde gelişti.
Hoşunuza gitmeyen şeyler için fan service demeyin, çocuk mızmızlanması gibi görünüyor :slight_smile:

Fanların hoşuna gitmeyen bir fan service olması çok hoşuma gitti şahsen :slight_smile: Beter olsunlar efenim. Onlar yüzünden bu dizi bu hale geldi.

Bak Gendry’nin dönüş şeklini sevmesem de hikayeye eklenmesini sevdim. Bunu da belirttim. Hoşuma gitmesi fan-service olmasını değiştirmedi. Gereksiz miydi? Sonuna kadar gereksizdi. %100 fan-service’di. Kaliteli, özgün bir yapımın böyle komiklikler yapmaması gerekir. Game of Thrones fanlara göre hareket edecek bir dizi miydi? Artık öyle. Biraz daha Arya-Gendry ship’lenirse göreceksin, bize bunu da servis edecekler. Melisandre ve Davos shiplersek o da olur. Veya düşün, empati kur, Stannis daha çok reyting getiren karakter olsaydı senin Dany’ni harcayabilirlerdi. Hoşuna gider miydi?

Dumb&Dumber sanat kaygısı olmayan, sadece yeşil kaygısıyla hareket eden vasat altı senaristlerdir. Reyting nerede onlar orada. Türk dizileri açısından harika senaristler olabilirlerdi aslında.

“Fanlarin hosuna gitmeyen bir fan service” :joy::joy::joy:
Fan service degil iste.
Gendry’nin dönüsü de fan service falan degil, adam döndü de ne oldu? Fan service olsa önemli bir sey yapardi, ya da önemliyi geç, bir sey yapardi. Ne yapti Gendry? Dönmeseydi daha iyiydi. Böyle fan service mi olur? “Istediklerini yapalim ama sonunda bunu istediklerine neredeyse pisman olacaklari sekilde yapalim”… :face_with_raised_eyebrow:
Stannis’in çok hayrani var, dizide öldüyse misyonu bittigi için öldü, fanlari az oldugu için degil. Kitapta da ölecek. “Kizini yaktirdilar adama” olayi mi? Bin kere söylendi, fikri Martin vermis ama millet hala senaristleri suçluyor. Kizacaksaniz Martin’e kizin. Kimseyi baska biri için harcamiyorlar. Bana çok komik gelen bir iddia var mesela : “Dany’yi yüceltmek için Stannis’i harcadilar” :joy: Stannis kitapta dizidekine benzer bir adilik yaparsa, ölürse, aynisini Martin için de söyleyecek misiniz?
Yaa birde Dany ile Stannis ne alaka? Birbirleriyle bir yaris halinde degil bu ikisi, birini yüceltmek için digerini harcamak gibi bir durum olamaz. Dany kitapta ne yaptiysa dizide de aynisini yapti, basardi. Kiz bir (1) kere fazladan yanmama olayini yasadi diye yüceltilmis oldu (!). Yaww bir gidin :smile:

G.R.R Martin amca hikayenin gidişatını söylüyor senaristler de kafasına göre abartarak ya da karakterleri rezil ederek işliyor. Sonuç olarak hikayede eksiklikler olsa da bu eksiklikleri kitaplarda tamamlayacaksınız. Bence abartmanıza gerek yok olayları.

“Fan service olsa önemli bir şey yapardı.” nedir? :smiley:

Sadece istenileni, reyting getirecek olanı veren ve bunu yaparken olay örgüsünün ve karakterlerin içine eden iki beceriksiz senarist bozuntusu var.

İstenileni iyi bir şekilde bile veremeyecek kadar kötüler.

İstenilen: Gendry geri dönsün (verildi)
İstenilen: Jon&Dany seks sahnesi (verildi)
İstenilen: Cleganebowl (verilecek)
İstenilen: Lyanna Mormont (verildi)

Stannis konusuna değinelim, ama yarın. Uykum var :slight_smile:

Yani fan service olsa sadece istenileni vermekle kalmaz, ayni zamanda tatmin edici seyler de yazarlardi ama yapmiyorlar. Demek istedigim bu.

Valla senaristler sahane degil, çok mantiksizliklar var ama genel olarak ben gayet basarili buluyorum.

Gendry geri dönmeliydi ama, saçma oldu, “niye döndü ki?” durumu oldu sonuç olarak ama dönemliydi iste. Olmasi gerek buydu, fan service degil.
Dany&Jon olayi kaçinilmazdi, basindan beri. Hep diyorum, kitaplarda da olacak büyük ihtimalle. Ve GoT bu, türk dizisi degil, sex tabi ki olacak sonunda. Ne bekliyordunuz? Sadece bakissinlar, el el’e tutussunlar??
Cleganebowl da serinin ilk sezonundan beri beklenen bir sey. Fanlar istiyor diye gerçeklesmeyecek, olmasi gerektigi için gerçeklesecek.
Lyanna Mormont’u lafini esirgemeyen, lordlari haslayan küçük bir kiz olarak tanittilar ve karakteri bozmadan devam ettiler.

Stannis konusuna deginme. Sen diyecegini dedin, ben diyecegimi dedim. Tartismaktan en nefret ettigim konudur Stannis konusu.

Nerede yazıyor bu fan-service’in derinliliğinin olmasının gerekliliği? :smile:

Seks istediler verdiler. 2 saniye de olsa verdiler. Hayranlar seks istedi diye 5 dakikalık sahne mi çekselerdi? Olay burada istenileni vermek. Verildi. Bu kadar, derinmiş değilmiş, iyiymiş değilmiş vs. değil, anlatamıyorum. “Ne istediler de vermedik?!” :smile:

Gendry’nin hikayeye eklenmesinin gerekliliğinden bahsetmişsin. Gereğini de açıklar mısın? Sur’a geri koşacak adam mı lazımdı?

Cleganebowl’un olmasının gerekliliği nedir? Dizide bir kere bile “onu bitireceğim, onu öldüreceğim” cümlelerinden birini duymadık, çıktı geldi 7 sezon sonra: “yo olwoys know…!” Bak bu da fan-service ama leş bir fan-service :rofl:

Stannis’e de değineceğim, istemiyorsan cevaplamazsın. Başka forumdaşlarla tartışırım isterlerse. Stannis eğer katledilmeseydi, Winterfell’i kuşatacaktı ve muhtemelen yenecekti. Jon da Stannis’in etkisinde olacaktı. Ayrıca Stannis Kuzey’de ciddi bir destek elde edecekti. Yani, Dany’nin mücadele etmesi gereken bir büyük güç daha olacaktı. Jon Kuzey’deki Kral olamayacaktı. Pazarlık yapacak, yardım isteyecek titri olmayacaktı. Ayrıca “Kuzey’i tehlikelerden koruma” görevi de Stannis’in olacaktı, ne Jon’un ne Dany’nin. (Jon zaten ölmüştü de dirilmiş farz edersek.)

Dirilen Jon, Kuzey’i alan Stannis’e diz çöküp Kuzey’in Koruyucusu Jon Stark olacaktı. Vs. Uzar gider. Yani, Dany’e Kuzey’den ekmek çıkmazdı. Dany+Jon seks sahnesi zora girerdi.

D&D vermek istediğini vermek için diğerlerini katlediyor. Bu katletmeyi bir kenara bırakırsak, vermek istediğini bile veremeyecek kadar yeteneksiz.

Bu adamların hepsi bizden zeki insanlar sizin düşündüklerinizi onlarda düşünüyorlar.basit bir yapım değil Malezya ya git orda böle bizim kadar konuşulan bir dizi keyfini bakın bence.ilk sezon kadar her sezon heyecanlandırıyor beni dizi önümüzde bir daha gelmicek böle bizi emin olun.20 yıllık alt yapısı var.8. kitap geldiğinde ayrı bir zevkle okursunuz

D&D harici bir senaristin elinde olacak herhangi bir spin-off çok daha kaliteli olabilir.

Mantikli olan bu çünkü. Öyle yarim yamalak fan service olmaz. Fan service yapiyorsan tamamen mutlu edecek sekilde yaparsin ; ayni zamanda bir olmamislik hissi verirsen, tatmin etmezsen, keske’ler yaratirsan fan service olmaktan çikar olay.

Ben de anlatamiyorum. Dany-Jon olayi serinin basindan beri kaçinilmazdi. Hala fan service diyorsun, fanlar istiyordu diye oldu diyorsun. Fanlar istiyordu evet ama sirf onlar istedi diye de olmadi. Ben Dany-Jon birlikteligini ne zamandan beri bekliyorum biliyor musun ? Kitaplari okudugumdan beri. Ki ben önce diziyi izlemis biriyim.
Bu ikisi hayatta kalmis son Targaryen’ler (Genç Griff Targ degil), illa bir araya gelecekler, illa bir sey olacak aralarinda. Bunu görmek bu kadar zor mu ?
2009’da, ilk sezonun çekimleri yapilirken Martin Malta’daki set’i ziyaret etmis ve dizinin yönetmenlerinden biriyle muhabbet etmisler. Martin o zamanlar daha açik konusuyormus hikayenin gelecegi konusunda ve o muhabbet sirasinda Jon-Dany konusuna deginmis. Hatta yönetmen anlatirken « Bunu anlamamistim. Nasil olabilecegini hayal edememistim » gibisinden bir seyler söylüyor ve « Simdi anliyorum. Aslinda o kadar kaçinilmaz bir durummus ki ! » diyor.

Gendry hikayeye tekrar dahil olmaliydi, olacagi o kayikla açildigi sahneden beri belliydi. Bana kalirsa geçen sezon dönmeliydi, bunu yapmakta geciktiler ve saçma sapan, anlamsiz bir geri dönüs oldu. Senaristleri bu konuda elestirebilirim ama Gendry’yi hikayeye yeniden dahil etmelerine fan service demem. Ben olsam GRRM’ye Gendry ve birlestirildigi karakter Edric Storm ile ne yapmayi amaçladigini sorar ve onlar için kitapta planlanilan durumu bir sekilde dizide uygulardim. Tamamen aynisini yapamazdim çünkü dizi ve kitap mecburen farkli yollardan ilerliyor ama dedigim gibi bir sekilde uydururdum genel akisa. Gendry’yi geri getirmeleri gerekiyordu, aksi halde havada kalmis bir hikaye olurdu ve sonunda hiçbir sekilde soru isareti birakmak istemediklerini söylediler ama bu geri dönüs konusunda geciktiler iste, her sey bundan kaynaklaniyor.

Cleganebowl olacagi dizinin 1.sezonundan beri belli, bunun zemini var, bunun mesaji var.
Ilk sezonda Kral Sehrinde organize edilen turnuva esnasinda Gregor Loras’a yenildiginde, öfkelenip atini öldürdügünde ve sinirini atamayip Loras’a saldirdiginda Sandor araya girdi. Sandor Loras’i niye kurtarsin ? Hatta Sandor neden umursayip araya girsin ? Isin içinde agabeyi olmasa araya girmezdi bile emir verilmeden. Ama « Gregor’un karsisinda durmak istiyor ve bunun için her firsati kullaniyor » mesaji verildi o sahnede. Yine ayni turnuvada, Baelish Sansa’ya bu iki kardesin arasinda neler geçtigi anlatti. Iste o zamandan beri bu ikisinin günün birinde karsi karsiya gelecekleri ve bu karsilasmadan sadece birinin sag çikacagi belli oldu.
Yeterli mi ? Senaristler, yazarlar neler olacagini karakterle söyletmezler her zaman, bazen sadece gösterirler, gerisi izleyenlerin/okuyanlarin anlamasina kalir. Böylesi daha güzel, daha etkileyicidir.

Tamam hadi yazacagim.
Stannis Winterfell’i kusatacakti büyük ihtimalle, evet, ama nereden biliyorsun yenecegini ? Bunun garantisi var mi ? Jon Stannis’in etkisinde olmazdi ne olursa olsun. Jon Gece Nöbetindeydi ve yeminlerine sadik biri o, eger kafasinda baska seyler olsaydi Stannis’in Winterfell lordu teklifini daha en basindan kabul ederdi.
Stannis Kuzeyde ciddi destek falan da elde edemezdi, adam bu destegi elde etmek için zaten yaninda Ned’in kanini tasiyan biri olsun diye çirpindi. Kuzeyliler güneyden gelen bir adami takip etmezler. Bu adamlar zaten güneyden, taht oyunlarindan çok çekmis, Stannis’in yaninda durmak tekrar o oyunlarin tam ortasina düsmek anlamina gelir.
Yani gördügün gibi, « söyle olurdu », « böyle olurdu » dedigin olaylarin gerçeklesmesi çok zor, bir mantigi yok. « Stannis Kuzey’i alirdi, Jon diz çökerdi ona ve Stark olurdu… Kuslar böcekler ! » :smile:
Ben anladim seni, basindan anlamam gerekiyordu. Senin derdin Dany, her zamanki gibi. Yeter ki sonunda Dany için isler zor olsun, olaylar nasil gelisirse gelissin kafasindasin. Birde gelip burada fan service, mantik diyorsun. Stannis ve Kuzey ile ilgili yazdiklarinin bir mantigi yok, olurdu dedigin seylerin saglam bir zemini yok ama olsun degil mi ? Cünkü sonunda Jon kral olmazdi, Dany’ye gitmezdi yardim için, birbirlerinden etkilenip asik olmazlardi.
Ben seni niye ciddiye aliyorum ki Brooooonnn ?? :joy:

Almayın efendim o zaman ciddiye :smiley:

Senin beklentini vermeyen senaristler fanlara servis etmemiş oluyormuş, buna da tamam.

İlk satırlara tekrar değinmeyeceğim bundan sonra ikimiz de aynı şeyleri söylüyoruz, direk Stannis’e geçiyorum izninle. İzin vermezsen değineyim ama bence gerek yok yani :smile:

Jon zaten dirilecek kitapta da. Dirildikten sonra nöbet möbet dinlemez. Sonra Stannis’e katılır. Çok mu absürd bu yani? Dizide muhteşem D&D de Jon’u öldükten sonra azad etti. Kitapta da aynısı olur.

Hiç olmadı tamam lanet olsun Jon gitsin yine Dany’e katılsın tamam. Çoktan Kuzey’in desteğini kazanan Stannis, Dany için bir engel olacaktı. (Kitapta sanırım çoktan bazı hanelerin desteğini kazandı bile.) Öyle ya da böyle, büyük bir engel olacaktı tahtın gerçek varisi onun için. Ned, Stannis’i işaret etmişti. Duvar’ı koruyup Kuzey’i yabani akınlarından kurtardı. (Bundan sonrası varsayım, hiç hoşuna gitmeyecek kısma geldik yani :smile:)

İnsanlar kimi desteklerdi? Westeros kimi desteklerdi sorarım. Ay yazasım gelmedi tam şurada bir anda sıkıldım :smile:

Çoğu kişi demiş seri popüler kültüre kurban gitti diye kesinlikle katılıyorum. Tabi kitaplar çıkmadığı için senaristler ilerlemek zorundaydı ve spoiler olmasın diye olayların farklı olması gerekiyodu ama bunu güzel bi şekilde yapabilirlerdi.Benim istediğim karakter kazansın diğerleri ölsün mantığında demiyorum bunu olaylar mantıksız olmaya başladı sorun orda. Her şey son iki sezona sıkışınca birden hızlandırmak zorunda kaldılar ve bu da bazı mantıksızlıklar olmasına yol açtı.

Stannis sırf renkli bir kişilik olmadığı için pek takılmıyodu seyirci tarafından kızını yaktırıp öldürdüler (kitapta melisandre’nin habersiz bir şekilde bunu yapcağını, Stannis’in WF’yi aldıktan sonra başka bir şekilde öleceğini düşünüyorum ama neyse sdkdkg)

Dorne konusuna gelirsek orayı hiç işleyemediler zaten. Tamam Quentyn zaten çok bi şey yapmadan ölcek diye sokmadılar sanırım (ki bu ilerde iki ailenin ilişkisini etkileyebilir) Arianne gibi bir karakter nasıl dizide olmaz. Cidden tamamen saçmalıktı bu. Ellaria kitaplarda çok sevdiğim bir karakter ama dizide nefret ettim. Bu kadının karakterini niye böyle değiştirdiler anlamadım. Zaten bunların o kadar ordusuna ne oldu o da belli değil (belliyse biri söylesin kdxkdkglg).

Tyrell gibi kalabalık ve güçlü bir ailenin de böyle bitmesi çok saçmaydı. Olenna güzel bitirdi son konuşmasını ama yine de bu hane öyle bi son haketmedi. Loras’ın tek özelliği gay olmakmış gibi gösterdiler kitaplarda en önemli özelliği dövüş yeteneği olmasına rağmen…

Greyjoylar da batırıldı. Euron bu sezon beklediğimden iyiydi ama yine de kitaptaki Euron’un yanından geçemez. Her şey kitabın aynısı olsun demiyorum ama kendisi kitaplardaki en farklı ve gizemli karakterlerden biri. Bari Vic’i görseydik ama onu da yapmadılar.

Dediğim gibi bunlar hem kendi beceriksizlikleri ve olayların sıkışması yüzünden oldu.

Bu sezon çok gaza geldiğim bölümler olsa da en kötü sezondu bence. Diyaloglarda o eski tat felan yoktu. Varys’ın tek yaptığı Dany’le küçük bir tartışma ve Dany çılgınca bir şeyler yapmaya karar verdiğine Tyrion’la bakışmak oldu.
Tyrion’ı da batırdılar bu sezon ama o da ayrı konu

Arya benim en sevdiğim karakterlerden ama bu sezon acayip gıcıklaştı (neyse bu benim kendi düşüncem oldu jskxwkvkg)

Baelish’in ölmesi gerekiyodu ama bu şekilde mi emin değilim.

Game of thrones karakterlerin son anda ölümden kurtulduğu bir seri değildi. Hani 1-2 kere olur anlarım da Jon artık 2747374 kez ölümden dönen hollywood karakterlerine döndü. Dany’le olan ilişkisini ilk görüşte aşk gibi yapmalarından korkuyodum ama hiç yakıştırmasam da o kadar kötü işlemediler bu ilişkiyi kabul etmem lazım

Başka ne unuttum bilmiyorum ama zaten yazı uzun oldu

“Fanlarin istediklerini yapiyorlar” diyorsun, o fanlar Dany-Jon’cular oluyor, yani ben de onlarin arasindayim. Bizim isteklerimizi gerçeklestirdiklerini söylüyorsun, bende bir nevi ilgili kisi olarak sana tam olarak öyle bir durum olmadigini söylüyorum :smile:
Ayrica bak kaç kere dedim, kaç kere anlattim neden fan service olmadigini ama sen o yazdiklarimi hep görmezden gelip, ayni laflarla geliyorsun bana. Fan service olayini bir kenara birak ve bana Dany-Jon’un mesela neden mantiksiz olabilecegini açikla. Ya da neden imkansiz olabilecegini? Veya zorlama?

Jon ihanete ugramis, ölmüs, dirilmis… Bunca seyden sonra niye Stannis’e katilsin? Ne amaçla? Dizide bile Sansa gelip israr etmese çekip gidiyordu, hiçbir sey umrunda degildi adamin. Niye kitapta farkli olsun? O yüzden evet, çok absürd, çok anlamsiz olur dirilip Stannis’e katilmasi.

Hala Kuzey’in destegini kazanan Stannis diyorsun :joy: O öyle kolay degil, anlattim yukarida.
Kitapta Stannis’in yaninda olanlar yanlis hatirlamiyorsam : Umber hanesinin bir kismi, Mormont hanesi ve Glover hanesi. Koskoca Kuzeyden sadece 2,5 hane yani. Ki Mormontlarin ahim sahim bir güçleri de yok.
Öyle Dany için büyük bir engel olacagi falan da yok. Dany gelene kadar kim bilir daha neler olacak. Stannis’in önünde çok engel var, Kuzey Komplosu dedigimiz bir olay var, hiç Stannis’in yararina hazirlanan bir komplo da degil. Adamlar bagimsizliklarini ilan etmenin pesinde, Stannis’in isteklerine çok ters düsen bir durum yani.
He bu arada kalin harflerle tahtin gerçek varisi yazmana gerek yok, ben bu forumda her firsatta tahtin gerçek varisinin Stannis oldugunu söyledim. Ned de Stannis’i isaret etmekte sonuna kadar hakliydi dolayisiyla.
Stannis duvar’i koruyup Kuzey’i yabani akinindan kurtardi ama sonrasinda onlara ihtiyaci oldugunu da anladi.

Dany dizide oldugu gibi kitapta da Akgezenler tehlikesinin iyice büyüdügü bir zamanda büyük bir ordu ve 3 ejderhayla geldiginde, tehlikeyi anlayip yardima gittiginde, insanlar kimi destekleyecek? Kitap da dizinin oldugu yere varacak öyle ya da böyle.

Yoruma gerek yok kesindir.
Nerde Bealish’in Varys’in akıl oyunları Tyrion’a hiç girmiyorum sit-com karakterine çevirdiler garibanı. Nerde Stannis ,Tywin, Brynden Karabalk, Tarly, gibi komutanlar. Kayanın arkasından ejderhayla çıktı diye koskoca dotrak hordasının mysha çekmesi düşündükçe ayar oluyorum (gerçi bu önceki sezondu) çocuk piyesi gibi.
Victarion, Doran, Arienne, Akşamyıldızı, Garlan gibi baba ve kilit karakterler nerde. Gerçi iyi ki yoklar Euron gibi mahalle apaçilerine çevirirlerdi o güzelim karakterleri de. Martinin diziden elini çektiği çok aşikar.
Hem Jon ile Dany’nin aşkı diye çekseydiniz diziyi madem biz de bu kadar ayar olmazdık.
Edit : Jonla Dany’de severim
Edit 2 : Öyle Rhegar mı olur
edit 3: Elerria Sand’di darbeci komplocu katil yapan adamlar bunlar. Daha ne denir.

Şu senaryo da ana karakterlerden katl edilmeyen 4 kişi kaldı Dany Jon Cersei ve Sansa. Diğerlerinin hepsi çöp oldu. Tamam sonradan dahil olan karakterleri eğip bükdünüz. Arya, Jaime, Brandon, Baelish, Varys, Tyrion bunlardan ne istediniz. Karakter gelişimi diye radyasona maruz bırakıp zaralı mutasyon geçirtmişler.

Jon katledilmedi mi? Yok artık bence düzgün izleyin.

Nasıl katledildi?

Öyle deme senaristler çok başarılı reyting rekorları kırdılar en çok izlenen dizi hala got tüm senaristler mükemmel 3 yaşındaki çocuğun ruhuyla yazıyorlar