Senaristlerin Başarısızlığı

7-sezon

Son sezona bakıyorum ve bir de eski sezonlara bakıyorum, böyle resmen kalbim parçalanıyor bu dizi bu hale nasıl geldi diye :frowning:

Roobun aktörü aşık adamı güzel oynar diye aşk sahnesi ekleyen adamlar, elleria kızgın kadını güzel oynadığı içiln kızgın oynayacak diyen adamlar, stannis çok güzel aha gittik bakışı atıyor diye tüm savaşları kaybedecek diyen adamlar, sansanın tecavüzünü ekledik çünkü kitaba bağlı kalmk zorunda değiliz diyen adamlar, shereeni yaktık ama kitapta da yanacak zaten diyen adamlar, her soruya evet bu yüzden yaptık diyip çelişen adamlar, senaryoyu değil de aktörleri öne çıkaran senaristler…

Ürün satmış ve bunu iyi pazarlamışlar.Seneryoda ödül toplayabiliyorsa o zaman neden başarısız oluyor merak ediyorum.Ayrıca kimse kitaba tamamen uymak zorunda değil.

1, bunu satmayı başaran şey, martinin de ilk sezonlar danışman olarak bulunması, HBO nun kitlesi ve de prodüksyon için ayrılan bütçenin haber olmasıdır. yazarların bu konuda payı çok azdır, D&D denen şov katilleri, bu konuda bir paya sahip değiller, olduğunu düşünmek de yanlıştır.
HBO game of thrones ile başlamadı. Uzun yıllar boyunca kaliteli işler sergilediler, muhteşem bir reklam kapasiteleri var. Eleştirmenler, para alsınlar almasınlar, ne ile karşılaşacaklarını bilip kendilerini ona göre hazırlıyorlar. Arka planda muhteşem bir çalışma dönüyor. HBO dan büyük bütçe ile çıkıp, iptal edilen bir şey gördünüz mü? Genelde iptal olan şovlar, popüleriteden çok, çeşitli imkansızlıklar ve de hukuki sorunlardan iptal oldu.
Martin aynı zamanda, tv için de çalışan bir yazar. bu işlerin içinde, ASOİAF seriniden önce de vardı. Kendi malını, nasıl entegre edeceğini en iyi o bilir tabii ki. 4 sezon boyunca en çok beğenilmiş bölümler ondan çıktı(en çok beğenilen derken burada istatiki olarak en üstte değiller fakat, en üst zirve kısmın içindeler.) Her sezon 1 bölüm ve her sezonun danışmanlığını o yaptı, o evirdi çevirdi ve önemli noktaları değiştirdi. bunun kırılma noktası 2. sezonda gelen Talisa karakteri ile başladı. 6. sezona kadar da co- productiveliğini sürdürse de, ondan da ayrıldı. bunun sebebini de açıklayacağım.
Şİmdi, herkes D&D yi, Martinin sırrını bunlar çözdü, ooooo diyerek övüyorlar ama şunu bilmeliler. D&Dnin ilk deneyimi, Şimdi siz, bu konuda 0 deneyimi bulunan birilerine en büyük şovlardan birini temsil ediyorsunuz. Başlarında birileri olmadıktan sonra, sapıtmaları doğal.

BU arkadaşlar bir kere bütçenin içine ediyorlar. Bu bendenizin değil, Castin açıklaması, ekibin açıklaması. Bu arkadaşlar en basitinden, Battle of Bastards kuşatmasını çekmek için, tamamen gerçek bir savaş gibi gözüksün diye, Braveheartta yapıldığı gibi, yüzlerce atın eğitilip kullanılacağı bir savaş çekmek için, proffesyonel eğitmenler tutuyorlar, bunlara parayı veriyorlar, ve 60 gün diyorlar. tabii ki eğitmenler buna karşı çıkıyorlar., daha sonra tamam o zaman 14 gün olsun deniyor lol. Atlar tabii ki savaşa yetişemiyor, en azından istenildiği şekilde. bu açığı kapamak için daha fazla kamera hilesine vb. şeylere baş vuruyorlar. beklenilen bütçeyi aşıyorlar. bunun gibi yüzlerce vukuat var. sezonları 1 sene önceden düşünmeyi geçtim. bölümleri, çekilecekleri an düşünüyorlar. çok fazla para harcayıp, çok fazla karar değiştiriyorlar.
Senaryo yazımlarına gelecek olursak, bu arkadaşlar, hikayeyi, bir integriti veya bir birleşiklik içinde yazmıyorar. ik röpörtaja bakmak yetiyor bu konuda. Talisa karakterini eklemelerinin sebebi, Robb starkın aktörü, çok iyi aşık rolü keser idi. bu yüzden de GRRM başka karakter yaratın, Westerling böyle biri değil dedi. Petry Bealish mesela, kendisi dizide bıyıklarını çeken ve" Planlarım tıkır tıkır işliyoooor buhahahahahha!" diyen bir kötü adam. bunun böyle olmasının sebebi, oyuncu bunu iyi oynar gibi bir sebep. Allahını severseniz, Petry abimizin kitapta en önemli özelliği herkesin bu arkadaşa güvenmesi, kimsenin şüphelenmemesi. Ama dizide herkes en az bir bölüm, Bealishe güvenme/güvenmiyorum diyor. Sen güvenmiyon, ben güvenmiyom da, o zaman niye hala bu adama güç veriyorsunuz? bunun gibi salak saçma şeylerle dolu. karakteri ve hikayeyi, oyuncu oynayabilsin diye hiç ediyorlar. He mesela bunun güzel olduğu durumlar var. Cercei mesela, ilk sezonda özellikle harika idi. Ama bu kadar hani. Stannis, kaybeden adamı güzel oynar diye, bize Strateji dehası diye tanıtılmış birine, salak saçma şeyler yaptırdılar. Ürünü de ne satan kişi bunlar, ne de pazarlayan kişi bunlar. Başarıları yok resmen.

Baya büyük taşlar fırlatmışsın, genel olarak okurken itiraz edebileceğim bir şey göremedim. :stuck_out_tongue: Yine de hiç katkısı yok deyip, haklarını yemeyelim ya. :slight_smile: Fakat genel olarak ben de çok memnun değilim, bilhassa son yıllarda; hele 7. yıl böööö

Madem öyle satmayaydı demek yanlış bir yorum. Sonuçta bu işler birkaç kişiye bakmıyor. Arkasında devasa bir ekip var. Seçim yapmak o kadar kolay bir şey değil. HBO gerçekten kaliteli bir kanal. Ama bu eksik tarafları olmadığını göstermez. Sonuçta zamanı geriye alıp sınırsız deneme hakkına sahip değil ve Martin’in 4. Sezondan itibaren izlemeyi bırakması pek çok şeyin ispatı aslında.

Yapmıyor zaten teknik olarak. D&D diğer projelerde bulunmayacak.

Sandor Sansa’yı öpecekmiş ve buna sansür koymuşlar, vay beee. Abi gerçekten kitapları hızlıca oku öyle konuşalım bu çünkü inanılmaz küçük bir şey.

Ayrıca Sandor Sansa’yı öpmedi. Sadece Sansa öpmüş gibi hatırladı.

Herhangibir noktaya çekmedim. Sansür dedin de bu açıdan serinin eksiği yok fazlası var. Yani kitapta verilmemiş wşcinsel sahneler bile var daha ne olsun?

Adamın gençler dizi çok kötü hiç benim yazdıklarımla alakası yok batırdılar demesi gibi bir durum olamaz zaten. Halhazırda yapılmış bir anlaşma var ve bu saatten sonra gömmesi zararına olur.

Yalnız buna pek sansür denemez gene çünkü Martin’in bu yönde açıklaması var, kendi Evren’ine göre insanlar erken olgunlaşıyor. Hatta buny İnsanlara anlayamamaktan yakınıyor ve bilseydim herkesi 3 4 yaş daha büyük yapardım diyor. Yabş seni kaç yaşında diyorsa 3 4 yaş büyüt kafanda. Dany 13 değil 16 yaşında. Sansa 12 değil 15 yaşında gibi düşün.

Bunun dışında aslında Sandor Stark kızları ilişkisi kitaptan fazla farklı değil. Sadece Sansa kralın şehrinden gittikten sonra kitabın aksine Sandor ile ilgili flashback görmüyor o kadar. Ama o da olur yani. Bir de Arya ve Sandor zaman olarak bir tutam daha uzun ama ilişkilrri daha derin veya yüzeysel değil.

Dizidekişerin sansür meselesi de saçma imiş… Ensest ekliyon, kıza tecavüz ettiriyon ama Sandor öpmesin tepki yağar? O kadar abüdük iş var iken prensi boşatıp başka kız aldırmışlardı, çok evlilik tabu bunlarda galiba ama olmayan şeylere bakınca da traji komik bir görüntü. Neyse

O sözü söyleyen herif, ready player one ile iyi skor yaptı yani. Siz herhalde bu lafın geçrli olduğu ortam ile şu anın geçerli olduğu ortamı aynı sanıyorsunuz. Insanlar popülariteye çekiliyorlar. Steven spielberg ismini duydukları için, kaç kişinin ready player onea gittiğini biliyorum. Şimdi bu adamın dediği sözün bile, bu adamın çektiği film için geçersiz olması söz konusu. Azcık sağduyu, gözlem ve mantık ile yaklaşan herkes, önergenin yanlış olduğunu görür. Insanların gazlaması kadar doğalı var mı?
Lol, o kadar sinirlendim ki şimdi… yahu ben net örneklerle geliyorum, kötü kötü kötü diye, bütçeyi kullanamıyorlar, deneyimsizler, hikayeye nasıl kötü yaklaşıyorlar diye. Sen bana, kötü hikayesi gişede başarı bulmuş adamın sözünü atıyorsun, destek yok kanıt yok. Allam allam.
Al kardeşim, sözüne sözle karşılık vereyim
“Bir koyun tarafından komuta edilen aslan ordusundan korkmam; ama bir aslan tarafından komuta edilen koyun ordusundan korkarım.” Büyük İskender
Allam allam, Büyük iskender mi haklıdır Spielberg mü?

Valla kimdi bu acaba özgür şehirlerden mi bahsediyor diye düşündüm kaç dakika :joy:

Henüz kesinleşmemiş şeyleri kesinmiş gibi yazmasak her şey daha iyi olacak. Evlilikler her zaman başarılı olmayabilir. İnsanlar boşanabilir. Gayet insani bir şey. Bunu yapan insanın muhteşem bir prens olması muhteşemliğe gölge düşürmez.

büyük iskender haklı yazıp niye siliyorsun ki yorumları? amacın bizi şizo mu göstermek?

Ben burayı anlamadın biraz açabilir misin?

Aşık rolü çekmekte Jeyne Westerling nasıl bir engel oluşturabilirdi ki? Robb bayağı aşıktı kıza. Kız da Robb’a epey düşkündü. Gerçi namusu korumak için evleniyor falan da deniyor bir kısmı da böyledir ama hoşlandığı bariz. Öte yandan diyelim sadece namus meselesi vardı, Robb’u aşık etmek neden bu kadar ciddi sorun oluştursun?Daha ilk sezondan Cersei ve Robert olayının farklı ele alınması bence daha ciddi bir değişiklik. Dizide Cersei Robert’i sevmiş ama Lyanna yüzümden soğumuş gibi gösterirlerken gerçekte Rhaegar’a takıntılı ve manyak karı ne zaman Robertten hamile kalsa çocuğu düşürmüş.

Olay şu, robbun kitaptaki olayı gösterilmediyi geçtim, çok ani gelişti. Yaralıydı sevişti ve de evlendi. Bizim dnd bunu sevmemişler, robbdan çok aşık çocuk olur denmiş. Martin karşı çıkmış buna önce, sonra da demiş ki westerling karakteri böyle bir karskter değil, başka karakter yaratın. Olay bu. Tüm bu westerlinglerin olmaması olayı, ve hikayenin o kısımların değişmesinin sebebi, oyuncu çok güzel aşık taktidi yapıyor diye düşünmeleri.

Ben gene de çok abartılacak bir nokta göremiyorum. Yani kale kuşatmasını gösterip o küçük zamanda olabilirdi her şey. Gene Robb aşık çocuk olurdu. Hala anlamadım. Yani illa hemşireyken mi tanışması lazım?

Ya da Westerling olayı biraz daha karmaşık kitapta göründüğünden.

Sen olayı anlamamışsın. Robb karakteri jayne ile flörtleşmedi, aşık olmadı, sadece sorumlu hissetti. Bütün bir karakteri ve hikayeyi sırf oyuncuyu ıslak bakışlı göstermek için değiştirdiler. Bu mentaliteye lafım. Hikayeye katkısı olur diye düşünmüyorlar, ya abi bu adam şöyle sahneyi çok iyi oynar diye stannisi öldürdüler, ki hani ölmesi için de aptalca kararlar verdirttiler. Son 3sezondur olan şeylerin yarısından fazlası, hikayeye katkı olsun diye değil, oyuncu bunu çok güzeş yapar mentalitesi işe hazırlanmış şeyler. Martin bundan rahatsızolduğu için zaten westerlingi vermemiş. Petry baelish dediğin kişi, çok sıcakkanlı ve güvenilir gözüken birisi. Dizide ise kötü adam monologu yapıyor. Sebebi de oyuncuya yakışması.

Diğerleri için aynı şeyi söyleyemem ama Baelishin kötü adam monologlarını(ki bence kötü adam monologu çok emanet durdu o sahnelere daha farklı bişey bulmak gerek) iyiki diziye katmışlar en keyif aldığım sahnelerden.

Forumun 2 amacı var.biri bilgi almak diğeri geyik yapmak.Hepimiz bu amaçlar için burdayız.Bizi bir araya getiren şey Martin’in olusturdugu evren.Kimimiz bu evreni kitaplardan öğrendik,kimimiz Tv dan,ama en nihayetinde aynı çatı altında bulustuk ve bu sayede bol boll geyik yapıyoruz. yanlız bazen geyigin kulagına su kaçırıyoruz."Herkes fikrini söyler,katılan katılir katılmayan kahkaha atar.hepimiz aynı tepkiyi vericez diye bir kaide yok"ama nedense elimizde tuzluk birilerinin “hıyarrr” demesini bekliyoruz ve hıyarr yerine Acur çıkıncada kızıyoruz sanki hakkımız varmış gibi.koşturan biz değilmişiz gibi.Neyse bu kadar laf salatası yeterr.Yorumları mı neden sildigimi sana özelden açıkladım zaten. bilmeyen arkadaslarada özet geçmiş oldum…

Bak şimdi,Millet dizi neden kitaplardan koptu diye tepki gösteriyor bende kopmak zorundaydı diyorum.Kitapları onceden okuyanlar sence dizinin ilk sezonlardan ne kadar keyif almıslardır ? Kitaplarla alakası olmayan insanlarla,Okuyan insanların Red wedding’e tepkileri aynı mıdır ? değildir tabii.Mesela ben simdi ilk kitabı okuyorum ama hiç heyecan duymuyorum cunku cogu dizide gordugum seyler.ama dizi de bahsi gecmeyen bolumler gördugum zaman salyalarım akıyor.detaylardan keyif alıyorum.Senaristlerin kitaplardan kopma sebebi de bu.Hem okurlar keyif alsın hemde seyredenler,Kimse olacakları ön goremesin diye ! Birde isin ticari boyutu var tabii.Hem Martin’in kitapları satılsın hem de biz reyting alalım düşüncesindeler, ve bence haksızda degiller…Bu işin bir kısmı…

Diger kısmı da su ; Dizi, kliselere abandı mı ? Evet…Senaristler bazen saçmaladı mı ? Evet… yine de ağzımızın suyu aka aka izliyor muyuz ? Evet (Eleştirenler dahil ! ) …8.sezonu iple çekiyor muyuz ? Evet…Eeee neyi tartışıyoruz ? Tartışmayalım demiyorum.Yine tartısalım.Herkes elestirisini dile getirsin.Geyik cevirelim.Muhabbetin dibine vuralım ama baştanda söyledigim gibi geyigin kulagına su kaçırmayalım.Bu sözüm sana değil,Egoist ve kibirli yazarlara.onlar kendilerini biliyor zaten.

Diziyi ağzımı suyu akarak izlemiyorum hele ki son sene :face_vomiting: Haliyle 8. Seneden de çok huhaaaa diye beklentiye girmiyor, heyecanla beklemiyorum ama bu iyi bir şey belki düşük beklenti finalden zevk almamı sağlar