Septa Lemore Kim?

septa-lemore

#1

Beşinci kitap, Ejderhaların Dansı ile tanıdığımız karakterler arasında Jon. Con.'nın ve Aegon’un yanında seyahat eden Rahibe Lemore de vardı. İlk başta hiç dikkatimizi cezbetmeyen, görünürde sadece Aegon’a İnanç hakkında eğitmek için orada bulunan kişilerden biri sandık ama Tyrion POV’ları ilerledikçe, kadın hakkında dikkat çekici şeyler görmeye ve acaba bu kadının göründüğünden fazlası olup olamayacağını sormaya başladık.

Rahibeyi ilk gördüğümüz an.

Kamaranın kapısından beyaz cübbeli güzel bir rahibe çıktı ve gözlerinin üstüne düşen bir tutam kahverengi saçı kenara itti.

Daha sonra rahibeyi yıkanırken görüyoruz ki bu bize kendisi hakkında birkaç fikir veriyor.

Rahibe güldü ve teknenin pruvasına doğru yürüdü. Her sabah nehirde yıkanmak kadının alışkanlığıydı. “Bu teknenin size ithafen isimlendirilmediği çok açık,” diye seslendi Tyrion, kadın soyunurken.

“Anne ve Baba bizi kendi suretlerinde yarattılar Hugor. Bedenlerimizle övünmeliyiz, zira onlar tanrıların marifeti.”

Lemore göründüğü kadar masum değildi. Karnında hamilelikten kalmış olabilecek çatlaklar vardı.

Öncelikle bir rahibeye göre oldukça cüretkar düşüncelere ve davranışlara sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca Tyrion’un onun hakkındaki şehvani düşüncelerinin de gayet farkında ve ilerleyen sayfalarda cezbedici gülümsemelerle teşvik dahi ettiğini okuyoruz.

Dikkat çeken bir diğer ayrıntı karnındaki doğum çatlakları; en az bir kere doğum yaptığını bize gösteriyor. Devam.

Lemore tekrar güverteye çıktığında, Tyrion kadının göğüslerinin arasından süzülen suların görüntüsünün tadım çıkardı, rahibenin pürüzsüz teni sabah ışığında altın gibi pırıldıyordu. Lemore kırk yaşını geçmişti, güzelden çok etkileyiciydi ama göze hâlâ hoş görünüyordu. Sarhoş olmaktan somaki en iyi ikinci şey şehvetli olmak, diye karar verdi Tyrion. Kendini hâlâ hayattaymış gibi hissetti.

Tyrion’un Lemore konusundaki tespiti.

Rahibe Lemore güldü. Utangaç Bakire ’deki herkes gibi onun da kendi sırları vardı. Teknedekiler rahibeye kucak açmışlardı.

Diğer herkes gibi kendi sırları olan, bir şeyler saklayan ve büyük olasılıkla çakma bir rahibe var karşımızda. Bir rahibe ise rahibelerin ne sırrı olabilir? Değilse de bir kadının ne sırrı olabilir?

Lemore, rahibe elbisesini çıkarmış ve zengin bir tüccarın karısının ya da kızının giyebileceği türden kıyafetler giymişti. Tyrion kadını dikkatlice inceledi. Griffin ve Genç Griffin maviye boyalı saçlarının altındaki gerçeğin kokusunu kolayca almıştı; Yandry ve Ysilla olduklarını iddia ettikleri şeyden daha fazlası değillerdi; Ördek, olduğunu iddia ettiği şeyden bile azdı. Ama Lemore… Bu kadın gerçekte kim ? Neden burada ? Tahminimce altın için değil. Bu prens ona ne ifade ediyor ? Bu kadın gerçek bir rahibe oldu mu hiç ?

Lemore’un kıyafetindeki değişikliği Haldon da fark etmişti. “Bu beklenmedik inanç kaybından ne sonuç çıkarmalıyız? Seni rahibe elbiselerinin içinde görmeyi tercih ederim Lemore.”

“Ben onu çıplak görmeyi tercih ederim,” dedi Tyrion. Lemore, Tyrion’a sitemkâr bir bakış attı. “Çünkü şeytani bir ruhun var. Rahibe elbisesi Batıdiyar diye bağırıyor, üstümüze nahoş bakışlar çekebilir.” Prens Aegon’a döndü. “Gizlenmesi gereken tek kişi sen değilsin.”

Lemore, Batıdiyar’dan geldiğini gizlemek istiyor… Görüyoruz ki “gizlenmesi gereken tek kişi sen değilsin.” diyerek de kendisinin de gizlenmesi gerektiğini ima ettiğini okuyoruz ama neden? Bu kadını arayanlar mı var?

Ve son alıntı Jon Con.'dan… Benim dikkatimi çeken şey kadına hitap ediş şekli.

Yiyecekler ve şarap getirildiğinde, Jon kapıyı sürgüledi, testiyi bir çanağa boşalttı ve elini çanağın içine soktu. Leydi Lemore gri hastalıktan şüphelendiğinde, cücenin tedavisi için sirkeli bezler ve sirke banyosu önermişti.

Jon, kendi iç sesiyle konuşurken rahibeye LEYDİ diye sesleniyor. Rahibelere leydi denmez, onlar aileleri kim olursa olsun rahibe olduklarında tüm unvan ve diğer şeylerden arınırlar; rahipler ve üstatlar gibi. Bu yüzden soy isimleri de yoktur. GRRM bu kısmı yanlış mı yazmış diye düşündüm ister istemez ama öyle bir izlenim edinmediğim için bu kısmı dikkate aldım. Kısacası bu hatun bir rahibe değil besbelli ki ve büyük yahut küçük bir soylu haneden de geliyor olabilir.

Bir de az da olsa şifa işinden anladığına dair bir kanaat geliştirdim, gri hastalık şüphesine karşı nasıl bir müdahalede bulunacağını biliyor, kaç rahibe ya da leydi böyle bir bilgiye sahiptir ki?

Şimdi gelelim bu hatunun kim olabileceği. Şimdi 3 adayımız var. Bana göre ihtimali en düşük olandan en yüksek olana doğru ilerleyeceğiz.

Ashara Dayne

Lemore söz konusu olduğunda Ashara, en popüler adayların başında geliyor ama bana göre en az ihtimal dahilinde olan da o. Neden?

Şimdi bildiğimiz kadarıyla Ashara bir kız çocuğu doğurmuş ve kendini uçurumdan atarak intihar etmiş ama bedeni hiç bulunamamış. Bu yüzden okuyucular olarak yaşama ihtimali üzerinde duruyoruz. Her ne kadar hayatta olması hoşuma gitse de görünürde hayatta olması halinde saklanmasına neden olacak bir durum ortada yok. Bu kadın ne biliyordu ki saklanacak? En fazla Jon’un gerçek kimliğine vakıftır ama onun ne bildiğini kim bilecek? Dahası zaten Kayanyıldız Kalesi Dayne’lerinin hepsi muhtemelen bu bilgiye vakıf, onlar ölü taklidi yapıp saklanmıyorlar.

Bir diğer ihtimali düşüren kısım Ashara’nın görüntüsü… Tyrion’un onu nasıl betimlediğini gördünüz. Öncelikle Ashara’nın eflatun gözleri var, Lemore bu gözleri saklayamaz ve haliyle ender görülen bu gözler ilk dikkat çeken şey olurdu. Diğer yandan siyah uzun saçları var ama Lemore’nin saçları kahverengi.

Diğer yandan Lemore 40 yaşını geçmiş; güzelden çok etkileyici bir kadın olarak tarif ediliyor Tyrion tarafından ama Ashara, dönemin en güzel kadınıdır, güzelden çok etkileyici diye tabir edilecek biri değil. Dahası yaşıyor olsa idi (doğrum tarihi kesin bilinmese de) 30’lu yaşlarında olacaktı.

Tyene Sand’in Annesi

Oberyn Martell’in piçlerinden biri olan Tyene’nin annesinin bir septa, yani rahibe olduğu biliniyor ve çocukken kızına yediden bir şeyler okurmuş. Kadının yaşı, görüntüsü ve şu an nerede olduğuna dair bir bilgimiz yok.

Haliyle ilk aşamada Lemore’nin bu kadın olma olasılığı çok yüksek ihtimal gibi görünüyor, sonuçta bir rahibeymiş ve bir adamla iş pişirdiğine göre de bir rahibenin edep hayasından yoksunmuş.

Yine de Tyene’nin görüntüsü işi bozuyor. Neden? Çünkü Tyene’nin görüntüsü babasına benzemiyor, uzun sarı saçları, beyaz teni ve mavi gözleri var. Oberyn’in, dahası Martell hanesinin, bedensel özellikleri ortada. Bu durumda bizim kızımız görünüş olarak babadan ziyade annesine çekmiş. Oysa Lemore kahverengi saçları olan bir kadın. Yani annesi olma olasılığı düşük. Dahası böyle bir kadın neden kendini gizleme gereği duyar ve neyden kaçar?

Wylla

Geldik bana göre Lemore kim? sorusuna cevap bulmaya. Ben bu kişinin Jon ile ilişkilendirilen Wylla olduğunu düşünüyorum. Unutanlar yahut bilmeyenler için Wylla kimdir, diye hatırlatalım.

Wylla’nın ismi iki yerde geçiyor. İlki Ned ve Robert konuşmasında; Ned, Robert’a Jon’un annesinin isminin Wylla olduğunu söylüyor. İkinci geçtiği yer yine aynı şekilde Jon’un annesi olduğunu söylediği Edric Dayne’den geliyor.

Edric ‘Ned’ Dayne’e göre Wylla, kendisinin doğmasından çok önce Dayne Hanesine yıllarca hizmet eden bir kadındır ve kendisinin de süt annesidir. Dayne’e göre Wylla, Jon’un öz annesidir ve kendisi de Jon ile süt kardeşidir.

Şimdi Jon’un gerçek annesinin Lyanna olduğunu artık hepimiz biliyoruz, bu durumda bu Wylla kim? Bence bu kadın Jon’un da süt annesi ve haliyle Jon hakkında tüm gerçeği biliyor. Nasıl? Kadının Lyanna’nın doğumu sırasında Neşe Kule’sinde bulunması yüksek bir ihtimal. O kulenin Dayne Hanesine ait olduğunu biliyoruz ve Dayne ile Prens’in Lyanna’nın hizmetine Dayne’lerden birkaç kişi getirmiş olması yüksek ihtimal, hele ki hamileliği için.

Kadın belki sadece eşlikçisidir yahut ebe kadın olabilir, bilemiyoruz ama doğum sonrası Ned’in onu da alıp Kışyarı’na götürüp, Jon’a süt anneliği yaptırması ve sonra bir sebeple kadını gönderdiği aşikar. Elbette tüm bunlara Dayne’lerin vakıf olduğu da aşikar. Besbelli ki Wylla doğruca Kayanyıldız’a dönmüş ve ihtimaldir ki ikinci kere doğum yapıp, bu sefer Edric’e süt anne olmuş.

Wylla’nın Jon’un süt annesi olduğu ne malum? diye sorabilirsiniz. O zaman ben de şöyle sorarım; Jon ile hiçbir ilişkisi olmayan bir kadın için Edric neden böyle bir iddia ortaya atsın? Bu iki ismi nasıl yan yana getirsin? Duymuş olmalı. Muhtemeldir ki Edric, ailesinin Jon ile ilgili konuşurlar iken yakaladı ve onlar da Wylla meselesinde Ned gibi aynı yalanı oğlana söylediler. Yoksa Wylla’nın ortalıkta gezip “Ben Jon Snow’un annesiyim.” diye söylemesini bekleyemeyiz.

Lemore’nin tipi ve hal hareketleri de bana biraz Dorne’lu kadınları anımsatıyor. Zaten Wylla’nın Jon’un süt annesi olması durumunda en az iki doğum yapmış bir kadın olduğu ortada, yani hafifmeşrep havası da tipik bir Dorne ahalisine uymakta.

Lemore, sandığım kişi ise Jon’un kimliğine vakıf az sayıda kişiden biri ama soru şu; ne için kaçıyor? Bu bilgiyi saklaması gerekiyor olabilir ama Ashara için sorduğum, bu bilgiyi bildiğini kim ne bilecek ki? sorusu bunun için de geçerli.

Ben hep Ned’in Lyanna hikayesinin kimsenin sorgulamadığını, sorgulasalar bazı konularda bir sürü açık bulup, ciddi sorular soracağını; Varys ve LF gibi adamların bile dikkatini çekmediğini söylemiş, biraz hayıflanmıştım. Acaba sandığım gibi değil mi?

Birileri benim sorduğum soruları sordu da mı Wylla’nın peşine düştüler? Birileri Ned Stark’ın Dorne’dan hem kardeşinin ölüsü hem piç bir bebek ile yanında Dayne Hanesine ait bir süt anne ile gelen Dorne’lu kadın hakkında sorular mı sordu? Lemore bu yüzden mi kaçıyor? Öyle ya, Lord Dayne’ler öldüğüne göre ve kale sadece küçük bir çocuğun eline kaldığına göre Wylla’yı koruyacak kimse yok. Kadının kaçması ihtimal dahilinde.

Jon Con. bu kadın ile nasıl tanıştı bilmiyorum; Varys aracılığı ile mi yoksa Essos’ta kaçtığı sırada mı? Leydi Lemore dediğine göre onun gerçek ismini bilmiyor(ya da yazar, biz bilmeyelim diye Lemore ismini yazdı) ama kadının kendi sırları olduğunun farkında ama oğlanın kimliğini ifşa ettiğine göre ona güveniyor.

Varys aracılığı ile ise o zaman Varys, Jon’u biliyor mu? Bilse sessiz kalır mı? Sanmam. Bu ihtimal haliyle düşük geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?


Doran Martell’in Planının Gerçekleşme Zorluğu
George R.R. Martin İspanya Röportajı
#2

Gayet güzel bir yazı olmuş , diğer yazılarınız gibi. Tyene in anası konusunda benim de fikirlerim değişti belki saçlarını boyayabilir ama Tyene in gözleri de masmavi güzel diye hatırlıyorum o gözler de dikkat çekerdi. Wylla olabilir ama kaçması gerekmesi ilginç.
Başka bir konuda ise Jon un balıkçıdan olma meselesi hem Davos un ED kitabında konuştuğu vadi lordu tarafından bahsedildi ve Stannis de 2 kere falan lord Eddard seni balıkçıdan mı peydahladı demişti. (Pek gerekli değildi ama söyleyeyim dedim :smile: )


#3

Jon’un annesi meselesi şüpheye yer götürmeyecek şekilde Lyanna. :slight_smile:


#4

Gönül ister ki leydi Ashara olsun :frowning: şimdi Jon meşru targ olursa ve tahta geçerse ana tarafı Stark olduğu için Starklar baya sağlam bir şekilde geçmiş olacak dimi ?


#5

Çift arma kullanır büyük ihtimalle Jon. Ejder ve kurt.


#6

Yani Ömer’in dedi gibi çift arma ve soy isim kullanabilir. Yakışır bence. :grin:

Stark ve Targaryen Hanedanından Jon Aemon, isminin birincisi, ilk insanların, andalların ve rhoyne’nın kralı, 7 krallığın koruyucusu :heart_eyes:


#7

Jon Aemon nedir pff ya Aemon ya Jon


#8

O zaman gene sağlam bir şekilde yükselişe geçebilir Starklar ama hep meşru Stark olsun istedim Jon u :frowning:


#9

jsjsjsj
Jon da biraz 5. Aegon a benzer yanlar var.

Kendi hanesini kuracak muhtemelen jon


#10

bence kuleye kapanan lord leyton hightower’ın kızı melora hightower’da-ismi de benziyor- olabilir. (deli bakire de lakabıymış).demirdoğumluların menzile saldırmasından sonra babasıyla kuleye kapanıyorlar ve galiba bir daha da çıkmadılar henüz.


#11

Ne ilgisi var ki? Kadın yıllardır Aegon’un yanında, en son 5. kitapta batıya döndü, hala onun yanında; Fırtına Topraklarında.

Lord Hightower 10 senedir kuleye kapalı, kızı ile birlikte büyü kitapları okuyormuş. Demirdoğum saldırısı ile ilgisi yok kuleye kapanmakla. :smiley:

@Symmachus Jae mi diyem? Aegon mu? Aegon’dan geçinmedi zaten seri de dizi de… Aemon, Jon’un kahramanlarındandı çocukken.


#12

wiki de öyle yazıyor.


acaba gerçekten kuledeler mi işte? hightowerlar oldukça gizemli hanelerden. oldukça büyük bir hane olmasına rağmen bu zamana kadar sesleri solukları çıkmadı. ayrıca targaryenlerle hep yakın ilişkileri olmuş. 10 yıl aegon’un yanında olmak için uzun bir zaman. demirdoğumlular 10 sene önce saldırmış olabilir. bilemiyorum. kadın bir leydi. 10 yıldır insan içinde değil. ‘benim de tanınmamam lazım’ diyor. bence olabilir


#13

Deli Bakire kendini kulelere kapatan biri değil, babası kapatıyor. Millet kendince kadını görmüş duymuş biliyor. Aksi halde 4. kitabın Şam POV’unda bahisleri geçtiğinde kimse onu görmedi 10 yıldır yahut falanca yıldır, der. Oğlu yönetiyor babası yerine haneyi misal, bahsi geçiyor.

Kadın hakkında işte en son babası ile kendini kuleye kapattığı ve büyü kitapları okuduğunu biliyoruz. Kadın daha yeni kapamış kendini yani öncesinde değil.

Farz edelim ki bu kadın, Lemore; neden kaçıp, gizlensin? Jon Con. nasıl güvensin bir Hightower kızına? Hisar’ın Targ düşmanlığı ve bu ailenin de onlara yakınlığı aşikar. Kadın hakkında evli olmadığı Ve en son babasıyla beraber büyü kitaplarına dadandığı dışında bilgi sahibimiz yok, Lemore ile bağ kuracak bir şey de yok. Zaten kadın görülen biri, ışınlanma yeteneği yoksa o olamaz.

Aile de gizemli değil, sadece sesi soluğu çıkmıyor.


#14

Ya zaten kız hakkında bilgimiz Yok (yanlış hatırlamıyorsam evliliği bilinmiyordu) ve çat da fikir olmayan evliliği dahi bilinmeyen bir kız nasıl hamile olsun zamanında


#15

Deli Bakire mi? Ya piçlik yaygın bu evrende , hatta bir Hightower kızı Hisar’daki bir aliüstat ile iş pişirip bebe yapıyor, o da eğitim bitince Lord Rickard Stark’ın yanına üstat olarak gönderiliyor ve nişan meselesini ayarlıyor. Sonra da ne oldu adama bilinmiyor, Hisar’da olma olasılığı var.

Deli Bakire gerçekten bakire mi vs. bilemeyiz ama bebesi varsa bile bundan yola çıkamayız.


#16

Aynen o üstadı biliyorum da soylu bir kadın için pek doğal değil ve o yoldan çıkılmaz


#17

Ashara’nın piç bir kızı olmuş, Selmy’e göre… Robert’ın piçi Edric de soylu bir kadından olma… Cersei zaten malum. Dişi Ayı’nın 2 piçi var, gayet olağan karşılanıyor. Leydi Dustin evlilik dışı ilişki kurdu Brandon ile, babası baya gönüllü idi… Asha zaten çok eşli kadın. Erkekler kadar kadınlar da da var bu iş. Soylu olup olmamak fark etmiyor yani.


#18

Doğru dediniz valla ne diyim :smiley:


#19

Beyaz boğa gerold hightower ,rhaegar ın neşe kulesine bıraktığı adam. Çokta düşman gözükmüyorlar. Düşman olsalar bile eğer aegon sahteyse bu onların işine yarar.hisar düşman targaryenlere ve büyüye. Hightower larda tarihinde büyü olan bir aile. İşte bişey bilmediğimiz için uygun bir aday olabilir. Ben wylla olacağını sanmıyorum çünkü wylla sadece bir hizmetçi neden tanınmaktan korksun


#20

Ser Hightower bir Kral Muhafızı, hem de onların başı. Mevcut lordun da kardeşi. Bu adamı bir cümle ile tanıt der isen; “Kral’dan daha kralcı.” derim. İdeal bir kral muhafızı.

Düşman olma olasılığı var dediysem de soyun tamamı öyle demedim. Misal Brandon, varis olarak babasının planlarına ve içinde yatanlara karşı bilgi sahibi görünüyor ama Ned ve Benjen’in olanlardan, planlardan haberi yok.

Deli Bakire hakkında hiçbir şey bilmiyoruz diye sırf ismi Lemore ile benzeşiyor diye; ihtimal var, denemez. Hele ki bu kadının Eskişehir’de yaşadığı, insanlar tarafından görüldüğü ve şu an neler yaptığını çevredeki insanlar bile biliyor ise… Ayrıca bana “Neden saklansın? Kimden kaçıyor?” sorusuna cevabı da vermen gerekiyor, değil mi? Elbette kadının ışınlanma yeteneği olup olmadığını da kanıtlaman gerek. :joy:

Aegon’un Blackfyre olması, onları nasıl işine gelir? Onların sorunu Targaryen Hanesi değil, onların Valirya-Ejderha soyu olmaları ve büyüyü temsil etmeleri. Yani özünde Valeryon de onlar için (Hisar) rahatsızlık kaynağı. Temsil ettikleri şey yüzünden. Blackfyre ise zaten Targaryen kökenli, aynı aile. Eşit derecede sıkıntılı.

Diğer yandan Wylla’nın küçük de olsa soylu bir aileden gelip gelmediğini bilemeyiz; Jeyne de hizmetkar ama küçük soylu bir haneye mensup. Fakat bu, onun hizmetlar olmasına engel olmadı. Kaldı ki hizmetçi ya da soylu; ne fark ediyor ki? Soylu ise saklanmalı değil ise kendini açık mı etmeli? Sen yazıyı okumadın mı Allah aşkına? :unamused: Okusan “niye saklasın kendini” diye sormaman gerekir. Yani bunu o kadın için sormayıp, bu kadın için sorman da ayrı bir konu. :face_with_monocle: