Seri Sonunda Evlilik-Ölüm

Pekala, reddit’de bunun tartışıldığını gördüm, hoşuma gitti. Dedim ki biz niye yapmayalım?

“I know the major characters, who’s gonna die and how they’re gonna die, and who’s gonna get married and all that. The major characters.”

GRRM’in 2016 Balticon söyleşisi sırasında kullandığı bir cümle… Kendisinin “bahçıvan” olduğunu biliyorsunuz ama buna rağmen daha önceleri de kitabın sonunu yazmaya başladığı ilk günlerde düşündüğü gibi yazacağını söylemişti. Yani ana karakterlerden kim - nasıl ölecek ve evlenecek, hepsini biliyor.

SORU ŞU: Ana karakterlerden ölecek ve evlenecek dedikleri kim?

Şimdi şöyle bir şeye de karar vermek gerekiyor; ana karakterler kim? İkincil karakter kim? Küçük karakterler kim?

Martin’in zaman zaman “ikincil karakter” tabirini de kullandığını gördük; bilmeyen için bu şu demek; küçük karakterden daha önemli bir role sahip, ana karakterlerle sürekli etkileşim halinde olan ama hikaye gidişatına da katkıları olan kişi/lerdir. Bir nevi 2. seviye ana karakter demek doğru olabilir. Lakin asıl ana karakterler hikayenin merkezinde olan, hikayeyi eylemleriyle asıl şekillendiren karakterlerdir. Minik karakterleri biliyorsunuz.

Buna göre kitapları da okuduğunuz kadarıyla tahminlerinizi alalım.

(Arzu ettiğiniz kısma cevap verebilirsiniz; ister evlenecek ister ölecek karaktere yahut ikisine birden. Gördüğüm yerde sadece evlilik kısmı tartışılıyordu ama ben ikisini birden eklemek doğru olur gibi geldi, sonuçta alıntıda o da vardı.)

2 Likes

Sansa bakire ölecek. Onun dışında bu konuda tahminim yok.

1 Like

İlk tasarlandığında da Sansa ölecekti zaten, bu çıkarıma sebep Jaime’nin taht varislerinin hepsini öldürmesi; Sansa’nın bebeği dahil, onu da yaşatmayacağı aşikar. Zaten suçu Tyrion’a atabilmesi için de öldürmesi gerekir ki gerçeği söylemesin.

Jon & Arya
Meera $ Bran (hallederler bir şekilde.):grin::grin::grin::grin:
Sansa ölür (Zaten işe yaradığı da yok)
Cat Stark ölür
Dany ölür

1 Like

Ana karakterler üzerinden gidiyoruz; yan karakterleri katmayın :stuck_out_tongue:

Bran hayatta kalmayı başarırsa evlilik olacağını sanmam; kalan ömrünü ağaca bağlı şekilde yaşar gibime geliyor, ağaçla evlenir. :smiley:

1 Like

Heil Bran the Broken

:smirk::wink:

O ölecek diyorsun? Kim evlenecek o zaman? :slight_smile:

İçeriğe göz atarken aklıma bu resim geldi.:disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved:

2 Likes

Jon evlenir demek istiyorum da kimle evlenir artık kafam karışık :smiley:

1 Like

Jon çok yüksek ihtiihtimalle Arya’yla evlenecek olsa da benim kalbim Val-Jon shipinde.

1 Like

Jon evlenemeden ölür ama herhangi biriyle aşk yaşar.

Sansa zaten evli ve öleceğini de sanmıyorum.

Bran ölür umarım.

Dany ölür.

Arya’nın Ned Dayne ile bir gün evlenebileceğini düşünüyorum. Neden bilmiyorum ama düşünüyorum işte.

Tyrion zaten evli. Öleceğini de sanmıyorum

1 Like

Ned Dayne çok şirin biri :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Arya westerosa geri döndüğünde Ned Dayne ile karşılaşabilir.
Ama Arya Lyanna Stark in yeni versiyonu olduğu için daha çok Rheager in oğullarından biriyle birlikte olacağını düşünüyorum

1 Like

Tyrion minik karakter mi? Boydan bahsetmiyoruz. :smiley:

GRRM’in söylediği ANA KARAKTER olarak ölecek ve evlenecek kim biliyorum, tahminlerini alıyoruz efem :slight_smile:

Şimdi başlayalım.

Öleceklerinin düşündüklerim…

Dany, seri sonunda (çokça yüksek ihtimal) ölecek karakterlerin başında geliyor. Nasıl öleceği de az çok belli, zaten çok kere ifade ettiğim için tekrara girmiyorum, fikrimi biliyorsunuz.

Sansa Sansa'nın Nihai Sonu başlığında belirttiğim gibi “ölme” ihtimali yüksek gördüğüm kişiler arasında. İlk taslakta da zaten öldüğü için, madem GRRM en başta planladığı gibi gidiyor, o da gidici. Nitekim gerçekten de ikincil karakterlere (2. seviye ana karakter; yardımcı) girdiği için belki Ned olayı dışında serinin hikayesine ve gelişimine şu ana kadar katkısı olmadı sadece diğer karakterlerle etkileşimi oldu. Bundan sonra da en büyük katkısının WF’ye döndüğünde Jon’a karşı tezgah işine girmesi olur diye düşünüyorum, olursa. Haliyle pek işe yarar olmadığından gidici derim. Zaten cidden teyzesi gibi bir tipe dönüşürse hayli hayli gidici… Yaşadığını farz edelim, başkasıyla evleneceğini sanmıyorum seri sonunda. Hatta Tyrion ile evli kalmayı sürdürebilme ihtimalini de düşünüyorum.

Jaime-Cersei, Sansa’dan daha büyük etkisi olan olan ikincil karakterler; kehanet yüzünden Cersei’nin öleceğini biliyoruz. Jaime’nin de hikaye gelişimini “kahraman” olarak tamamlayıp, yani sonunda olmak istediği şövalyeye -gecikmeli de olsa- dönüşüp, Cersei ile beraber öleceğini düşünüyorum çünkü o da ölünce onun yaşama vazifesi sona eriyor. İlişkileri iyi başladı ve kötüye evriliyor ama buna rağmen Jaime’nin var oluşu Cersei ile alakalı. Zaten Cersei de “beraber dünyaya geldik, beraber ölürüz” demişti.

Evleneceklerini düşündüklerim…

Evet hem temenni/istek hem de gerçekten bolcana işaret olduğunu ve başka bir “evlilik” ihtimali olan kişi/ler olmadığını düşündüğümden Jon-Arya evlenir diyorum.

GRRM’in bazı tarihsel olayları tekrar ettirdiğini görebiliyoruz; Dans 2 ve muhtemeldir ki kendi içinde SAegon ile bir çeşit farklı da olsa Blackfyre isyanımsı bir mücadele ki işte Dans 2’nin içinde olur o da(oğlanın kimliğinin o olduğunu kabul edersek)…

Rhaegar-Lyanna aşkı ile buz-ateş anlaşması (geçmişte söz verilen ama uygulanmayan) meydana geldi ama bir nevi yarım kaldı sayılır, öldükleri için. Rickon’un öleceğini ve Bran’ın yaşasa bile çocuk sahibi olmayacağı; Sansa ölürse veya yaşasa bile Tyrion ile evli kalabileceği yahut yakın zamanlarda evlenmeyeceği gerçeği göz önüne alınırsa Stark soyu bir şekilde de devam etmeli.

Arya’nın durduk yere halası Lyanna’ya hem görünüş hem karakter olarak benzetildiğini sanmıyorum, amacı neydi GRRM’in? Bunu kullanmak istemiyorsa? Bir kere de vurgulanan bir şey değil. Jon ile olan eşsiz bağı da düşünülürse… Jon’un (bence) tam babasının oğlu olduğunu düşünülürse… Bu ikisi aşk-evlilik ile bitirir günün sonunu; madem Martin hem LOTR hem Memory kitaplarından esinlendi; Aragorn-Arwen ve Simon-Miri. karakterleri gibi ikisini birleştirir ki en başından da amacı zaten ikisine aşk yaşatmak değil miydi? Jon’un aile kimliği deşifre olunca iki aşık rahatlayıp, özgür kalmayacak mıydı? Ana karakterlerin hikaye sonlarını ilk planladığı gibi götürüyorsa bunun aynen işlenmeye devam edeceğini düşünmek hata mı oluyor? :slight_smile: Şu güzel kuramı buraya bir kere daha bırakam. :smiley: Kitap Serisinde Jon ve Arya İlişkilerine Dair İpuçları

1 Like

Bunu biliyorum ama Tyrion hakkındaki tahminimi yazmadan önce orayı alıntılamasam içimde kalırdı :smile:

1 Like