Seride İyi Yazılmış Karakterler

Tabiki de birçok karakter güzel yazılmış fakat herkese göre illa çok ayrı güzel yazıldığını düşündürten karakterler vardır.

Bence bu karakterlerden birisi Jaime. O eli kesildikten sonra gerçekleşen olayların hepsi bayağı değişime sokmuştu. Artık yalanlara cidden tahammül edemiyor oluşu ve eskiden hiç umursamadığı krallık için güzel şeyler istemesi falan çok iyi yazılmış.

Tyrion da mükemmel bence. Gerçek hayatta görsek dünyayı öcüler basmış diye düşüneceğimiz görünümde birisi ama zekası ve karakter yapısı çok sağlam. Sakatlara , piçlere olan iyi yaklaşımı aslında kötü olmaması ama kötü görünmesi falan çok güzel.

Bran Stark da var tabiki. Çocuğun yerinde biz olsaydık ilk iş olarak Jon’a giderdik. Bran ise vazifeyi seçti. Şövalye olmak istiyordu ama sakat kaldı ve onu sakat bırakan kişi resmen olmak istediği kişi olan Jaime idi. (Özellikle Jaime istemiyordu ama Jaime masallardaki şövalyelerin resmen aynısı) kendisine yapılan iyiliği unutmuyor oluşu , kendisinden önce hanesi için dua etmesi falan çok güzeldi.

Sizce hangi karakter çok güzel yazılmış ? Örnekler verirseniz güzel olur.

(Başlık açarken açtığımız yere dikkat edelim, lütfen. Asoiaf Serisi kısmına taşıdım.)

Jaime’nin kötüden iyiye devşirilme şekli gerçekten çok güzeldir ve sırıtmadan oldu. Elbet buna kötüden iyiye demeyelim(bizim bakış açımızda böyle), çünkü özünde Jaime ne ise o idi, sadece maskesini çıkardı ve artık ailesinin etkisinden kurtulmaya ve kendi olmaya başladığı, en azından o seviyeye yükseldiği bir dönemde, daha tamamlamadı ama tamamlamasını bekliyoruz.

Sandor, gerçekçi bir karakter bana göre. Küçük karakterlerden biri ama bence önemli ve okuması eğlenceli. Adam mantıken kendi çapında kötü şeyler yapmış ama buna rağmen GRRM, adama sempati duyurmayı başardı. Bunda da Sandor’un göründüğü, yansıttığı; söylendiği kadar kötü/kara olmadığı, onun da iyi yönleri, iyi tarafı, beyaz tarafı olduğunu görmemizden kaynaklı sanırım. Fakat geçmişinden pişman bir adam da var, huzur bulamayan ama bunu arayan.

Sanırım ben bu tarz arayış/geçişler yaşayan karakterleri daha çok seviyorum ve hatta gerçekçi buluyorum, çünkü aslında gerçek dünyada da böyleyizdir; hatalar, suçlar, günahlar işleriz; zamanla ya adam oluruz ya da daha kötüye gideriz. Kimimiz arayışa girer, umduğunu bulur iken kimisi yanlış yerde arar ve sonunda yok olur gider. “Kötü” olarak lanse edilen karakterlerin, onları o kötülüğe iten şeyleri hep merak etmişimdir, çekici geliyor öğrenmek.

Ayça abla haklısın başlıktan tam emin olamadım kusura bakmayın. (Lütfen ismi doğru hatırlıyor olayım 2. Ömer abi vakası olmasın :smiley: ) aslında dediğiniz şey de zaten Martin in yaptığı şey. Gerçekçilik katmak. Jaime aynen maskesini çıkardı ve aslında bence tam anlamıyla kötü denecek de bi adam değildi. Jaime, Cersei’den ayrıldığı zaman %90 oranında iyi bir insan olmaya başlıyor :smiley: ve Sandor gibi biriye bile sempati duymamız Martin’in iyi bir yazar olduğunun bilmem kaç bininci kanıtı.

Yok, merak etme. Doğru hatırlamışsın. :slight_smile:

Martin de beklemiyormuş Sandor’un böyle sevilmesini sanırım, öyle bir şey diyen videosunu izlemiştim ama ayrıntı çok kalmamış.

Jaime için hep derim, onu ailesi bozuyor. Bir tek Tyrion özgür olan idi.

Daenerys’in gelişimi bence çok güzel verilmiş. Son kitaplarda biraz daha gelişimi yavaşlasa da ilk kitaplardaki gelişimine bayılıyorum.

Brienne karakterinin çok güzel ve yerinde yazıldığını düşünüyorum. Belki çok sevdiğim içindir ama amaçları, Jaime ile tam ters özelliklerinin olması falan (eskiden) çok hoşuma gidiyor.

Cersei karakterinin delirmesinin çok hızlı olduğunu düşünüyorum. Zaten kitaba POV olarak Tywin’in ölümüyle girmişti ve birden girmesi ve çok hızlı şekilde delirmesi biraz sinirimi bozmuştu.

Robb’u da biraz daha görüp, gelişimini takip edebilsek çok iyi olurdu ama yine de herkese kendini sevdirdi. Bu da bir şeydir bence…

Son olarak çok değişik bir isim atacağım; Lysa Arryn. Kitapta olmasa da geçmişindeki derin detaylar, hiç bitmeyen aşkı, bebeğini düşürdükten sonra delirmesi falan bana çok güzel geliyor. Genel olarak abartılmış karakterleri severim ve Lysa da delilik konusunda baya bi’ abartılmış.

Onun dışında bence güzel yazılmayan karakter yok, fazla tanımadığımız karakter var. Yoksa hangi karakteri tutsanız mutlaka bir özelliğini bulursunuz…

Ayrıca şu benim ilgimi çok çekti; zeki karakterlerin illaki fiziksel bir problemi oluyor. Örneğin Tyrion nam-ı diğer İblis, gut hastasına yakalanmış engelli Doran ağabeyimiz var, hadım bir Varys, küçük ve çelimsiz bir Serçeparmak var. Willas Tyrell de sakattı. Kesin o da zekidir :slight_smile:

Ben LF karakterini çok seviyorum herşeyde parmağı var ama izi belirsiz
Arya Brann hatta Sansa gibi küçük yaştaki karakterlerin yaşlarından çok büyük yazılmasından rahatsızım birde

Evet bu benim de çok sinirimi bozuyor. Herkes büyümüş de küçülmüş. Gerçi George da demişti. Biraz zaman geçse de çocuklar büyüse diye…

büyütmez hikaye 300 yılında geçiyor olaylarda martinin sevdiği sayılardan birinin yılı yani büyümeyecekler. Martin in de öyle açıklaması var zaten

İçim rahatladı doğru hatırlayınca :smiley: bir yerde görmüştüm Gerold Dayne de sevilir sanmış galiba

Yazdıklarının hepsine katılıyorum ve ek olarak ben de Brienne severim birçok kişi sevmiyor neden bilmiyorum. Tywin de zeki adam ama fiziksel sıkıntısı yok. Kellik sayılırsa o var :smiley:

@fecr abla doğru diyorsun daha çocuklar fakat çocuk için fazla üstün gibiler. Lf konusunda katılıyorum.

Serinin en güçlü yanlarından birisi karakterler olduğu için seçmesi zor ancak Jaime Lannister diyorum ben de.

Jaime Jon ile birlikte en sevdiğim Asoiaf karakteridir. Ha Jon’un Targaryen, Jaime’nin Lannister olması ve tüm o Rhaegar Lyanna muhabbetlerinden dolayı Jon’un yeri ayrıdır ama Jaime bence daha ilginç ve başarılı bir karakterdir.

@YeniAy_Ottoman Jaime iyi de ailesi kötü demiş. Arttırıyorum, Jaime iyi de dünya kötü, onu yozlaştıranlar dünyanın bizzat kendisi.

Jaime, karakter olarak hayatı boyunca Westeros’daki iki yüzlü ahlak ve onur anlayışından en fazla çekmiş ve karakteri de bundan çok ciddi anlamda etkilenmiştir. Aslen gerçek anlamda Şovalyelik ruhu taşıyor olmasına rağmen kazın ayağının bu diyarda böyle olmadığını, bir sürü çıkmaz ve çelişkiye sahip olduğunu görüp koyvermiştir. Bu aşamadan sonra etik snlayışını yitirmiş ve umursadığı tek şey Cersei olmuştur. Tehlikeye düşecek olsa, her şey açığa çıksa, Robert binse tepelerine zaten elimde kılıcım ölürüm diye düşünmüştür ki bu tam istediği ölüm şeklidir. Aslında dövüşmek garip bir şekilde kendisi için kaçış yoludur. Ancak kılıç elini kaybetmesiyle bu kaçış yolunu kaybetmiş, bu sırada sistemin dışladığo ama buna rağmen karakterinden ödün vermeyen bir diğer karakter olan Brienne ile geçirdiği süre kendisini olgunlaştırmış, ne olursa olsun insanın kendi olabilmesi için mücadele edebileceğini fark etmiştir.

Jaime’nin Catelyn’e dediği gibi, Jaime gibi biri yok. Sadece Jaime var.

Daenerys Targaryen

Bu kız başlarda bildiğiniz saf anime kızları gibiydi. Dizide kitapta olduğu kadar vurgulu yansıtılamasa da gerçekten bu karakterin geçtiği aşamalar da oldukça ilginçtir. Zira saf salak sarışın kız modundan çıkıp gerçek bir kraliçe olmaya doğru evrilmiş, karşısına çıkan zorluklardan güçlenerek ve değişerek çıkmıştır.

Ayrıca benim Dany’nin sevdiğim bir başka özelliği ise bu kızın hırs basit bir hırs değil. Yani rahatlık içinde yaşamak, herkesin kendisine tapmayı istemesi değil olay. Zaten kendisinin en fazla istediği şey o lanet kırmızı kapılı evdi. Sadece tek amacı geçmişte kendisini ve abisini bu duruma düşürenlerden intikam almak, kendisini ait hissettiği ailenin onurunu kurtarmak.

Her ne kadar son kitaptaki karakterinin gittiği yer pek hoşuma gitmese de iyidir

Brienne of Tarth

Klasik erkekfatma kadınlardan farklı tarafı kendisinin çirkin ve güçlü olmasına rağmen aslında sıradan bir kızın kalbini taşıması. Oldukça güzel bir sentez.

Jon Snow

Martin hakkında most true character mi ne öyle bir şey demişti. Starkların doğrucu davutluğunu alan, ama bunun yanında piçliğinin de etkisiyle eleştirel ve kuşkucu bir bakışa sahip, derin düşünebilen bir arkadaş.

Victorian Greyjoy

Bir insan nasıl hem saf, acımasız ve sert olur sorusunun cevabı. Kendisiyle dalga geçildiğini anlamayan, anladığı zaman da ana avrat küfrederek daldığı sahneler favori sahnelerim arasında.

Katılıyorum abi. Ya zaten aslında Jaime beyaz pelerini değil de beyaz pelerin Jaime’i kirletti gibi bir durum bile var gibi aslında. Seriye ensest ilişiksini yakalayan bir çocuğu kuleden fırlatan bir karakter için mükemmel bir gelişim gösterdi. Vic konusunda da hak veriyorum. Adam onca onursuz yağmacı demirdoğumlu arasında düşmana saygı gösteren ve onurlu olmaya çalışan bir adam.

Valla ben okurken en çok zevk aldığım karakterleri yazacağım. Bana göre en iyi yazılmış karakter onlar.
Stannis Gerold Dayne ve Jaime. Benim için bu karakterler bir başka özellikle Jaime. Dört Tyrion Beş ise Tywin.

Stark yok… Kırdın beni kanka.

Robb ve Jon var da sıralarını bilmiyorum

Onlar çok da ayrı bir şekilde iyi yazılmış değiller ama bence. Belki Jon olur. Bu arada Gerold Dayne sağlam karakter ve keşke dizide olsaydı. Liseli kızlar “ya şu Gerold denen adam çok havalı” falan derdi sürekli Döwnxlenxkwn. (Niyetim aşağılamak değil)

bir şey derdim de demeyeyim.

Özelden dersin bekliyorum

Ben denk gelmedim, bilgim yok. Karakteri biraz daha tanımadan onun hakkında kesin bir fikrim yok ama Dayne hanesini çok sevdiğimden, kendisine ilgim var ve ısınmaya hazırım ama işte adam bir göründü pir kayboldu.

Efsane sözdür, çok severim. :slight_smile:

Okumamış olanlar şurayı bir okusun lütfen. Topluluk Yönergeleri

1. Çok gerekli değilse art arda mesaj atmayınız (flood yapmayınız). Değiştir butonunu kullanınız. Bunun ısrarla suistimal eden üyeleri Yedi korusun! Üstatlar bu konuda çok huzursuz.

(Bu başlıkta en az 2 kişinin yazısına müdahale ettim. Sanırım bugün en az 3 kişiyle uğraştım bu yönle. Bazıları çok sık tekrar yapıyor. Devam etmeyeceğini ümit ederim. Forumda yazıyorsunuz, msn’de değil. Lütfen, özen gösterelim. Teşekkür ederim.)

Ben birkaç kere denk geldim de doğruluğu tartışılır. Havalı da bir adam izlenimi yaratmıştı bende. Bu arada tekrar kusura bakmayın yine art arda yazdım.

Sizde de galiba bir Jaime damarı var.

Jaime tanrıdır.