Seride İyi Yazılmış Karakterler

Dediğim gibi denk gelmediğim için bir yorumda bulunamam.

Gerold’un karanlık bir havası var ve Dayne olması sebebiyle de baya çekiyor beni ama söylediğim gibi adamı biraz daha tanımak gerek. :slight_smile:

@Symmachus sempatim var, diyelim.

Nedense içimde şafağı çalacak gibi bir his var ama sanmıyorum olacağını.

O adam yapmaz. İlgisini çekmiyor. Kendisini de “Gecenin Kılıcı” gibi bir şekilde tarif ediyordu zaten. Şafak, ışık falan buna göre terimler değil ve Şafak, süt beyazı renginde. Adam, kendi deyimiyle, gece kadar karanlık bir şey :smiley:

Gerold Dayne bence Jon’a Aegon’un tacını getirecek.

Ne alaka diyeceksen

Aegon’un tacı nerede kayboldu?

Dorne

Dorne’da Targlarla ilişkisi olan aile kim(yani şu Rhaegar olayıyla falan daha çok)

Dayne

Taç ortaya çıkarsa nasıl çıkabilir

Dayneler aracılığıyla :wink:

Daha çok olabilir mi öyle şey olsun lütfen çünkü sınıfından oldu ama tatlı bir ihtimal yani :wink:

Bence içten içe Arthur’u acayip kıskandığı için öyle konuşuyor. Eline Şafak Kılıcı olma şansı geçse çat da kabul eder diye hissediyorum. Belki de bu konu onun cidden hassas noktasıdır ve insanlar hassas noktalarına basıldığı zaman sert davranırlar o yüzden yapıyordur.

bence burda bir yanlışlık var. Jaime’nin krallığı düşünmediğini hiç bir zaman söyleyemeyiz. Krallığı düşünmese halkı, krallığı kurulu düzeni kurtarmak için deli kralı öldürmezdi.

Seride en çok sevdiğim karakterdir kendisi. Benim bir düşüncem var bilmem ne kadar katılırsınız. Bana göre dizi,film ve kitaplarda(izlediğim ve okuduğum kadarıyla) şu ana kadar yaratılmış en iyi 2. kurgusal karakter. birincinin darth vader olduğunu düşünmekteyim. Ben karakter gelişimini çok seven biri olarak söylüyorum bunları. Kabul edersiniz ki jaime muhteşem bir dönüş yaşadı. bu dönüşü iyi karaktere dönüştüğü için muhteşem demiyorum zaten darth vader örneğinden de anlamışsınızdır.

Ama kafamı kurcalayan bir nokta ver eli kesildikten sonra biliyoruz ki bir özgüven kaybına uğradı. Bu özgüven kaybından sonra meydan okumalar azaldı, kılıç eline olan güveni gitti biraz daha akılcı ve pratik hamleler yapmaya başladı. Eli kesilmeseydi böyle akılcı birine dönüşebilir miydi? bence hayır.

Ben Theon’un hikayesini çok beğeniyorum. Tam trajedi ya. Ayrıca Sansa’nın iyi yazıldığını düşünüyorum. Başka aklıma gelirse eklerim.

Mesela Robert döneminde öyle pek de düşünmüyordu bence. Tek derdi Cersei ile olmaktı. 4.kitapta gördük ki Cersei’i gönderip Tommen’ın yanına adam gibi danışmanlar almak istiyor falan bunları kastettim.

@Brandon_Stark aynen bence de öyle.

Aklima gelen ilk isim Jaime.
Karakter gelisimi açisindan en iyi yazilmis karakter o.

Daenerys de çok iyi yazilmis, hem karakter gelisimi açisindan, hemde bununla birlikte hikaye gelisimi açisindan en fazla yol kateden, en çok “nereden nereye” dedirten karakterdir. Bambaska birine dönüstü, ve hikayesi de bambaska bir hikaye oldu.
Tek sorun, genel hikayeden bagimsiz, ve çok uzakta gelisiyor hikayesi, bu da birçok insanin bu hikayeye kendini kaptirmasini mi diyeyim artik her neyse, zorluyor. Bir hikaye içinde bambaska bir hikaye gibi. Benim için sorun mu? Hayir, hatta iki kati fazla Dany POV’u olsun bana uyar :grin:

Tyrion… Karakter gelisimi açisindan degil, o yönde sanki çok geride olan bir karakter. Yanlis da anlamayin tabi (ki zaten en iyi yazilmis karakterler listesinde yer aliyor benim için), Tyrion’un çok enteresan, sürükleyici bir serüveni var fakat bir Jaime, Dany gibi o “nereden nereye” dedirtecek bir karakter gelisimi, degisimi yok.
Tyrion’un bu listede yer almasinin sebebi, gerçekten iyi yazilmis bir karakter olmasi. Onun POVlarini okurken bunalan insan yoktur herhalde? Tyrion’un zekasi, mizahi, iç düsünceleri, bakis açisi… Müthis.

Bran da biraz Tyrion kategorisine giriyor, ama çok daha fazla karakter gelisimi. Kisisel, içsel degisim var ve daha da olacak. Aslinda bir “nereden nereye” durumu var ama ayni tam olamiyor gibi, bir seyler daha gerek, su an biraz havada bilemiyorum. Ama olacak, gelecek kitapta olacak :smile: Üç Gözlü Kuzgun egitimi ve dönüsümü sirasinda, özellikle de bunun sonunda, “Vay be, çocuk ne oldu, nereden nereye” diyecegiz :smile:

Sansa… Iste o da biraz Bran gibi. Gelisim var, degisim var, “nereden nereye”, “neydi ne oldu” diyesim geliyor ama hmmm, hayir bir sey daha eksik bunu böyle tam anlamiyla söylemek için.

Arya… Tam bir macera onun hikayesi, ve gizemli yani da bunu ayri ilgi çekici kiliyor. O açidan nereden nereye, nerelere dedirtiyor. Karakter gelisimi, bilemiyorum, elbette var, ama Arya’nin iyi yazilmis bir karakter olmasinin baslica sebebi olarak belirtilir mi? Emin degilim, net bir fikrim yok. @YeniAy_Ottoman Arya senin favori karakterin, onu sanirim en iyi sen analiz etmissindir, ne diyorsun? Arya’nin iyi yazilmis bir karakter olmasinin sebebi olarak karakter gelisimini gösterebilir miyiz, yoksa daha çok küçük bir kizin macera, gizem ve tehlikelerle dolu serüveni midir olay?

Theon… Anlatmaya gerek yok galiba. Karakter gelisimi açisindan ilk siralarda yer aliyor o da. Seviyorum Theon’u okumayi, sürekli bir kesif gibi.

Jonno the Andal (@Symmachus :joy:)… Jon Snow yani… Aslinda onu, hikayesini okumak bazen üzerime yük binmis hissi yaratiyor bende. Artik o Kara Kalenin kasvetinden midir, karamsar havadan mi, Jon’un her ne kadar ilgili, özenli ve dogru seyleri yapmaya çalisan bir lider olmasinin yani sira bana yansiyan bir “bitse de gitsek” havasindan mi bilmiyorum ama Jon Povlari beni çok yoruyor yaa.
Ama iyi yazilmis bir karakter, bu ayri tabi. Cok gerçekçi. Açiga çikmamis bir hikayesi, gerçegi var ve aslinda Jon’u iyi yazilmis bir karakter yapan da bu. Onun hikayesinde kimsede olmayan bir gizem, sir, koca bir hikaye (hikaye içinde hikaye) var. Cok güzel insa edilmis yani Jon’un hikayesi ve o buz daginin görünmeyen kismi açiga çiktiginda daha da iyi olacak. Su an firtina öncesi sessizlik durumu var Jon karakterinin yazilisinda, serüveninde… Belki de beni geren, o üzerime agirlik çökmüs hissi veren budur da ayni zamanda.

Sandor… Adamin kendi içinde müthis bir kontrast, bir çeliski var ve ben bunu çok seviyorum.

Yaa aslina bakarsaniz bu liste bitmez çünkü tüm karakterler çok iyi yazilmis. “Karakter yaratma” dedigimiz seyin hakkini vermis Martin. Bazi yazarlar, senaristler mesela kisa bir özete benzeyen bir öz geçmis, kisaca karakter özellikleri belirterek karakter yaratirlar ve nihayetinde içi bos karakterler olur, Martin öyle degil. Hodor’u düsünün mesela! “Hodor”'dan baska bir sey demeyen, her söyleneni yapan, gel deyince giden, kal deyince kalan, Bran’i kitaplar ve sezonlar boyunca sirtindan tasiyan bir karakter görünürde ama onun bile koskoca bir hikayesi var (dizideki tüm o "Hold the door"olayinin, Hodor’un hikayesinin tamamen Martin’in tasarladiklarinin yansimasi olduguna inaniyorum).

Cidden, bu liste bitmez.

Neredeyse tüm karakterler kendi çapında iyi yazılmış şeyler. Ben Arya ve Jon’u eklemedim, zira zaten hemen hemen herkesin sevdiği tipler. Ben biraz marjinal tipleri ekledim; Sandor ve Jaime gibi. Kötü-İyi=Gri muhabbeti.

Arya… Şahsi fikrim ne Jon ne Arya hatta ne de senin söylediğin Dany karakterleri (kişilik olarak) nereden nereye… lafını ettirmiyor. Bilhassa Jon ve Dany daha çok (konum) olarak nereden nereye sorusunu söyletiyor, son haliyle bilhassa Dany. Jon’un liderlik ve çıkmaz sorunlara karşı hızlı ve akışkan çözümler üretebilmesi ve savaş taktiği gibi şeyler konusunda becerisini ön plana çıkarttığı içi 5. kitabı çok seviyorum ama zaten bu yetenekler onda vardı, sonradan olmadı; biz sadece konum sahibi olunca yetenekleri gösterme imkanı bulduğunu gördük. Bu yönden daha fazlasını görmek için sabırsızlanıyorum.

Arya… Küçük ve masum bir kız çocuğundan; duygusuz ve ölümcül bir Valykrie’ye dönüşümünü izlemek açısından harika bence. Daha ne kadar kırılacağını görmek istiyorum, Arya’da beni çeken şeylerden biri bu”kırılma” yaşaması… Sınır çizecekmiş kendine yoksa önüne kim gelirse havasına mı bürünecek? Diğer yandan tüm bu kana susamış ve gaddar; duygusuz kişiliğinin altında acı çeken ve yalnızlık hisseden üzgün ve kederli bir kişiliği var. Sandor’u da bu yönden seviyorum zaten. Bunu görmek ve bilmek güzel. Arya’m… devam gönlümün kraliçesi. :grin:

Teşekkür ederim cevap için :blush:

Dany konusunda katılmıyorum.

Ama tartışmayacağım.

:joy: :joy: :joy:

@YeniAy_Ottoman @Starkgaryen ikinize de uzun ve güzel yazıları için teşekkür ederim :slight_smile:

Serideki karakterler bulmacanın parçası gibiler ve bana göre hepsi iyi işlenmiş ama illa seçim yapmam gerekirse ; povu olanlar içinde Jaime God Lannister,Povu olmayanlar içinde ise tahmin edeceğiniz üzere Sandor fucking clegane derim.Birde az ama öz işlenmiş bazı karekterler var ki,onları da es geçmemek lazım mesela 5000 kusur sayfalık kitap serisinde hepi topu 3 sayfalık yer kaplayan ama en az ana karekterler kadar etki bırakan,sevilen,sayılan,hörmet edilen,esas duruşa geçilen Arthur Dayne abimizden bahsetmezsek ayıp etmiş oluruz.

Ben teşekkür ederim. :slight_smile:

Lütfen yani :smiley:

Rica ederiz, @alpaltu