Serideki En Hırslı Karakter?

Size ASOIAF evrenindeki en hırslı karakter kim ve neden ?

Bence Baelish çünkü alt tabakadan Nehir Toprakları Azam Lordluğuna ve Vadi nin Koruyucu Lordluğuna kadar yükseldi. Amacı tam olarak ne bilmiyoruz fakat bence amacı doğrultusunda yapmayacağı şey yok.

LF, alt tabakalı bir adam değil. Soylu biri ama küçük bir hane. Küçük ve fakir. Yine de soylu. Elbette hanesinin bu konumu, onu neredeyse alt tabaka birinin konumunda tutuyor çünkü üst seviye lordlar, alt seviye lordlar ile evlilik anlaşması yapmaya pek yanaşmıyor. Özetle aristokrasi içinde de hiyerarşi/kast düzeni var. LF de bunun eksilerini yaşamış biri olarak hırslı bir kişi.

Muhtemelen onun için kilit an; Cat’e duyduğu aşkın “konumu” yüzünden geri çevrilip, evine geri gönderilmesi oldu.

Bunun dışında Cersei de oldukça hırslı bir kadın ama onun temeli Lannisterlardan geldiği için, doğuştan kibirli. Bir Lannister da olsa kadın olmanın olumsuz getirilerini yaşıyor.

Ramsey, bir piç olmanın getirdiği tüm ezilmişlik duygusuna sahip, zalimliği aslında ona yapılan zalimliğin katmerlenmiş hali.

Stannis de benim “meşru piç” dediğim, tiplerden. Tyrion gibi o da dışlanmış bir çocuk ve hakkı olduğuna inandığı şeyler ona verilmediği için içinde çok büyük öfke biriktirmiş ve bu da hırs olarak ortaya çıkmış, Tyrion için de geçerli bu ama o, öfke biriktirmemiş ve doğal olarak Stannis kadar hırslı gelmiyor gözüme ama yine de Kaya’yı almak için her şeyi yapacak, bu da onu bir parça Stannis’e benzetiyor.

Bunlar ilk aklıma gelenler. Şahsi fikrim “hangisi en hırslı?” sorusuna net cevap verilemeyeceği. Yani her biri kendi içinde çok hırslı.

Lakin en hırslıyı belirlemek için “sınır tanımayacak” kıstası koyar isek Ramsey ve Euron “sınır tanımayanlar” liginde başı çekerler. Bu tipler hırsları için ailesini de öldürür, masumları da ve fazlasını da… Bakın şu işe ki gerçekten de bunları yaptılar. :slight_smile: Belki bu üçlüye LF de konabilir ama bundan çok emin değilim. Sansa’nın Vadi POV’larında yavaş yavaş tanımaya başladık kendisini ama adamla ilgili hala bilinmeyen çok şey var. En önemlisi “sınırı” var mı yok mu net kestiremiyorum. Yani bir Deli Kral gibi tüm şehri yakar mı? Yahut ailesini öldürür mü? Varys onun için “lf sadece lf’yi sever” demişti. Bu yönden bakarsak evet, belki durum aynen budur ve onu da üst lige alabiliriz.

4 Likes

Kesinlikle Ötekiler ve Ötekilerin lideri (henüz öyle biri var mı tam bilmiyoruz ama)
Binlerce yıldır amaçları doğrultusunda hep doğru zamanı beklediler ve amaçları için doğru zamanı bekleyecek kadar hırslılar.

1 Like

Olaya hiç böyle bakmamıştım. ahaha doğru onca yıl sabırla bekle… büyük hırs yani. :smiley:

Böyle bakınca serinin takipçisi olan bizler de çok hırslıyız. Biz de yıllardır bekliyoruz :smiley:

2 Likes

Lf tabiki.Yakarsa dünyayı garipler yakar diyip Westerosu entrikalarla kana buladı bu adam.Kimse tırnağı olamaz.Koskoca seride pek çok olayın mimarı.1 kral, 2 kral eli , nice lord harcamış bir insan eksiklerim varsa eklersiniz

Littlefinger, Tywin, Daenerys

Sansa.Kraliçe olmak için tüm dünyayı yıkıp her zalimliği yakacak bir bencil.

yani Cersei daha ağır basıyor bence yaşadıkları, gel gitleri, verdiği kararlarla. littlefinger zeki, zekasıyla bir yere de gelmiş ancak konumu hep sallantılı, bir ara otorite boşluğunu da iyi değerlendirmiş kabul ama kıyast cersei daha üstün geliyor. littlefinger’a en hırslı dersek, hadıma ne diyeceğiz? bence onun hikayesi biraz daha zorluklar içeriyor, littlefinger kadar etkin gözükmese de.

Stannis Baratheon…Ve ayrıca en hırslarına kurban olmayan adam.

Joffrey’nin saçlarına bakarak Jaime’nin oğlu demek ne kadar kolay değil mi? Kitapta gördüğümüz üzere kendisi Jon Arryn ile bu kanaate varıyor ve Robert’in piçlerini araştırıyorlar. Vardıkları sonuç bu iki önemli yöneticinin Biyolojiden bir haber oldukları gerçeğini pekiştiriyor.

Joffrey ne kadar altın saçlı olsa da bilimsel olarak hiçbir kanıt yoktur ki Jaime’nin oğlu olduğunu kanıtlasın. Evet bir Lannister darbesi ile Baratheonlar güçten düşürülmektedir ama açıktan isyan etmenin yeri değildir.

Kendisinin KL’den kaçması, iç savaş olacağını bilmesine rağmen savaş ilan etmesi politikaya aykırı tamamen inatçı ve hırslı hareketlerdir. Doğruyu yapma hırsı. Yahu sen büyük bir kumandansın, neden Kuzey’e gidiyorsun.

Biliyorum ki başarılı olursa krallığına Kuzey’i ekleyebilir. Yine de doğruyu yapma hırsı ağır basmış gibi propaganda yapıyor ve Kuzeyli lordlara Kral olmaya çalışıyor. Baktığımda en hırslı karakter değil gibi, evet. Fakat bir Fırtına Toprakları askeri için anlamsız hırslar ancak onları Kuzey’e getirmiş olabilir.

1 Like