Serideki Eşcinsellik ve Jon

Şimdi öncelikle konuyu bir yere bağlayacağımı söylüyorum ve devam ediyorum;

Serimizde eşcinsellik gizlice verilmiş olsa da çoğu yerde geçiyor. Ve şuna dikkat çekerim genel olarak erkek karakterlerin eşcinselliği saklanıyor:

-Cersei bir POV’unda bir kız ile ilişkiye giriyor
-Dany bir POV’unda uykusundan uyandığında Irrı ile bir şeyler yaşıyor (Özellikle Irri’nin bir dothrak olduğunu ve ne kadar rahat davrandığını düşünürsek, bu evrende çoğu kadın yöneticinin böyle şeyler istediğini ele alabiliriz)
-Renly ve Loras arasındaki aşk çok belli olmasa da kesin olarak var
-Fahişefelaketi Umber’ın öldürdüğü fahişe bir erkekti yani kendisi…
-Victarion POV’unda da bir Üstat’ın pek çok kaptan tarafından tecavüze uğradığını görüyoruz
-Jon Connington da eşcinselliğin saklandığını iyi gösteren karakterlerden biri. Biz onda böye bir şey okumuyoruz fakat edindiğimiz bilgilere göre kendisi Rheagar Targaryen’ aşıktı.
-Daha pek çok karakter var öyle olduğu düşünülen/açıklanan (Örneğin Blackfish’in evlilik tekliflerini reddetmesi hayranlar tarafından eşcinsellik olarak algılanıyor veya Euron’un küçükken erkek kardeşlerine yaptığı cinsel istismar buna örnek verilebilir)

Her neyse sanırım seride eşcinselliğin olduğunu herkesin düşünmese bile bunun içinde olabileceğini anlamış olduk şimdi şuna bir bakalım;

Karakterlerimizin tüm yaşamı verilmiyor bize. Yani tabi ki öyle olacak fakat bu verilmeyenler arasında cinsellik de var. Bazen zaman atlamaları, bazen yazar gizlemeleri, bazen de önemsiz detaylar olduğu için es geçiliyor. Örneğin biz hiçbir karakterin kendi içindeki cinsel yaşamını görmüyoruz. Elbette ki cinsellik var fakat biz bunun tamamını görmüyoruz. Getirmek istediğim nokta şu, bu tür şeyler olsa bile yazarımız bize vermiyor çünkü sürprizleri seviyor. Örneğin bu tür olayların Gece Nöbetçileri’nde geçmediğini düşünen var mı? Veya bir karakterin gece birilerini düşleyerek bir şeyler yapmadığını düşünen? Özellikle geleceğim konu şu; Jon Snow’un içindeki cinselliğin bu kadar saklanmış olması. Jon Snow yeminini çok kolay koruyor denildi hep. Diğer herkes kızları düşünürken o görevini düşündü. Belki de yazar bize vermedi ama en ufak bir yorum bile duymadık kendisinden. Ygritte, Val, Alys veya Melisandre. Hiçbirine karşı. Yani Ygritte ile öyle bir olayı olmuş. Okuyabilirsiniz, hem geçiştirilmiş hem de Jon bunu daha sonradan hatırladığında zihninden hemen uzaklaştırıyor (düşmanla yattığı için veya yeminini bozduğu için de olabilir)

Ve konuyu bağlamak istediğim yer; Jon ve Saten. Bunu bir yerde daha konuştuk. Yani Saten’in fahişe olduğu için ezildiğini biliyoruz. Fakat Jon sırf ezilmesin diye onu yanına kahya olarak mı aldı? Hem de Saten Eskişehir’den ama yeminini Büvet Ağaçlarının önünde yapıyor. Jon’u etkilemek için mi? Bilemiyorum ama Jon bu çocuk da bir şeyler buluyor. Onu anlatırken güzel kokulu, güzel nefesli, yumuşak tenli ama elleri sertleşmiş filan diyor baya çocuğa. Yani çocukla ilgili sürekli güzel şeyler hatırlıyor ve o kadar kişi varken çocuğu kahyası yapıyor ve herkesi karşısına alıyor. Ölmek için sebep mi arıyor bilemiyorum ama nedense Saten ile bir şeyler yaşamış veya içinde ondan hoşlanıyormuş gibi hissediyorum. Söylediğim gibi biz onu hiç bir kızı düşlerken görmedik. Bu belki saklamak belki de başka bir şey içindir ama ortada biseksüellik de olabilir. Jon’un bölümlerini okurken çok tuhafıma gitti ve üstüne bir de Saten mevzusu eklenince ortaya böyle şeyler çıktı. Jon ve Ygritte aşkının dizide abartıldığını zaten biliyoruz ve kendisi olmadan öyle nitelendirmedi. Mağara olayı da kendini zorunlu hissettiği için olabilir. Yani diğer erkeklerde hep bir fahişe olayı ya da birini düşleme görüyoruz. Hatta POVların en küçük yaşta olanı Bran bile Meera’ya bir şeyler hissediyor.

Düşünsenize, biz Jon ve Dany olacak derken Jon ve Aegon 6 oluyormuş. Peki siz bu konu hakkında ne söylersiniz? Jon’da böyle bir eğilim çıksa, yazarımız sevdiği sürprizlerden birini yapmış olmaz mı? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın lütfen…

0 Likes

Jonun Daenerys gibi biseksüel çıkması gayet olası. Satenle aralarında bir şey geçdiğini sanmıyorum ama karşılıklı bir birlerinden hoşlanmış ola bilirler. Diğer yandan bakınca Jon öldü ve dirildiğinde eski Jon olmaycak. Daha çok karanlık ve daha az insani duyguları olan birine dönüşücek bu yüzden artık Satenle aralarında bişeylerin olması pek mümkün değil. Hatta daha da ireliye götürürsek, Jonda kitabın başından beri çok sık gördüğümüz ve ileride aşka dönüşeceğini tahmin etdiğimiz Arya sevgisinin de dirilişle birlikte azalacağını düşünüyorum, bu, cinsel bir çekim hissetdiği Val için de geçerli. Kitapta bundan sonra sadece olursa Daenerysle ilişkisi olabilir, benim istemediğim bir şey ama gidişat o yönde.

0 Likes

Zaten bana sorarsan bunlar Jon’dan sonra Saten’i filan da öldürmeye kalkmışlardır. Yani çoktan ölmüş olabilir.

0 Likes

Böyle bir şey olmasını kesinlikle istemem :smiley:

Lakin Jon’un cinsel eğilimi; kadınlara ilgisi meselesini çok alakasız yorumlamışsın. Yabi evet, Ygritte ile olan ilişkisi dizide çok abartılıydı, kitabı okuyunca gördüm bunu; kitapta bu kadar yoğun değildi, sadece ilk aşkıydı ve bunun getirdiği şey… derler ya “ilk aşk unutulmaz.” Bunun dışında Jon’un yeminini koruma arzusu cinsellikle ilgi değil, bu oğlan Ned Stark tarafından yetiştirildi ve Robb bile yattığı ilk kız ile sırf onurunu korumak için evlendi, çünkü Ned öyle yetiştirdi. Jon bile Ygritte ile niye birlikte olmuyorsun? sorusuna “namusunu kirletmek istemiyorum.” diye cevap verdi. Bunun dışında öldükten sonra bile sık sık Ygritte’in sözleri aklına geliyor ve hatta bir kere Melisandre’yi ona bile benzetti, yani aklından hiç çıkmadı kız, sevdiğini söylüyor. Bunun dışında Val’a karşı da bir çekimi var, onunla flörtleşiyor. Kısacası Jon Snow ne eşcinsel ne de biseksüel. Bir şey olsaydı çoktan görürdük, bu saatten sonra böyle bir şey eklense çok sırıtır ve photoshop gibi durur. Bir yazar böyle şeyleri en başta ekler.

Nitekim bir site/forum gibi bir şeyde okudum, GRRM bir yerde Val ve Ygritte olan ilgisinin Jon’un nasıl bir kadın tipi sevdiğine dair işaret olduğunu söylemiş. Yani ölümcül, savaşan, eli kılıç tutan tipleri seviyor bizimkisi, tehlike seviyor herhalde. :smiley:

Saten meselesinde ise onun özelliklerini tarif ediyor; burnuna sakalına sürdüğü tatlı parfüm kokusu geliyor, elleri fahişe olduğu için yumuşak ve pürüzsüz. Bunlar “ilgi” cümlesi değil ki ilgi cümlesi dediğin “saçları ne kadar güzel”, “kokusunu içine çekti” gibi şeyler olur. Hiç mi romantik roman okumadın? :slight_smile:

Ayrıca Dany ve Cersei’nin de biseksüel olduğunu sanmam, bir kişinin bir kere böyle bir şey deneyimlemesi onu biseksüel yapmaz. Arkası gelirse o zaman deriz ki biseksüel bunlar.

0 Likes

Bilmiyorum ama Dany bundan sonra böyle bir şey olmamış gibi davranıyor. Cersei ise birden çıldırıp Merry miydi neydi :smiley: işte onu yanından kovuyor. Bence Cersei, Jaime özlemi duyduğu için bunları yapıyor olabilir ve onun biseksüel olduğunu düşünmüyorum. Ama Dany olabilir gibi geliyor, henüz kendini keşfettiği yaşlarda…

0 Likes

öncelikle Jon Targ ve Targlar kanlarında yoğun bir de cinsel arzu taşıyorlar. Jon ve Saten arasında etkileşim mümkün ama devamını bende sanmıyorum
Val ve Ygritt konusuna gelirsek Jon onları hiç sevmedi. Ygritt te görev öncelikliydi, Valde ise bir gelecek ihtimali vardı, onu sevdim ama vazgeçmesi gereken noktada vazgeçti de

0 Likes

Bir şey yaşadı ve utandı… Daha çok cinselliği keşfettiği yaşta demek doğru olur. Sonrasında da zaten bir daha olmadı, yani öyle bir eğilim olsa hepsinde en başta olur ve devamı gelirdi.

0 Likes

Tamam Martin dayı bütün eğilimleri nakşetmiş.Ensest idi,Lezbiyen idi,Biseksüel idi Felan filan da.Jon ile alakalı böyle bir şey söz konusu değil çünkü heteroseksüel faaliyetleri dışında bi sey görmedik.Ygritte ile olan ilişkisi geciştirildi demişin ama Jon’un mağara povunda maaşallah her detay var.Jon,etrafa ayıp olmasın,yumasak denmesin diye Ygritte ile beraber olmadı.İstedi ve oldu.Onu sürünceme de bırakan 2 husus vardı.Birincisi hic deneyimi yoktu.ikincisi etmiş olduğu bir yemin vardı.ama bunlara rağmen işi pişirdi.Zevk aldı.Eşcinsel olsaydı ereksyona geçmezdi.Ygritte’nin yerini Tormund reyiz alırdı.Cinsellik öyle basit bir şey değil.Heteroseksüel insanlar arasında bile ten uyuşmazlığı vb…şeyler oluyor.Jon da böyle bir şey görmedik.makine takır takır işledi…

Duvardaki elemanlara gelirsik aslında böyle düşünmen gayet normal.“Bir sürü erkek var.Bunlar cinsel açlıklarını nasıl tatmin ediyorlar ?” ise bu şekilde bakarsak asker de kıçımıza tencere bağlayıp öyle gezmemiz lazımdı.Bir insanın 14 ay boyunca kendi cinsleri arasında bulunup,stop moduna girmesi mümkün değil.Eğilimi olanlar o ise girer,olmayanlar manüel takılır.Okuduğumuz kadarıyla Duvar’a yakın bir yerleşim yerinde dershane varmış.Zaten Lord kumandan mormont’ta Jon"un bekaret yeminini bozmuş olması üzerine “Her yeminini bozanı idam etseydik,duvar da adam kalmazdı” gibin bir şey diyordu.yani elemanlarıın dershaneye gittiğini biliyordu.

Sözün özü ; Jon’un hanım hayranlarını üzmeyi çok isterdim ama Jon biseksuel,eşcinsel,gay,ib.e adına ne derseniz işte ondan değil.Dişilere ilgi duyuyor.ya da duyuyordu diyelim.malum,henüz dirilmedi.

1 Like

Biz aynı kitabı mı okuduk ? Kitap verileri ile Jon’ a eşcinsel diyebilmek için ya türkçe bilmemek ya da Jon’ aşık bi eşcinsel olmak gerekir. Jon ile ilgili bölümlerde betimlenen Jon tam olarak Ned Stark klonu gibi, hatta olmak istediği kişi de Ned Stark, ki beni dahş etkilemiştir Ned Stark’ ın karakteri. Seride en kolay empati kurabildiğim kişiler Jaime, Ned ve Davos, üçü de fazlasıyla erkek ve fazlasıyla heteroseksuel.

Jon’ dan eşcinsel çıkmaz, bütün gay lobileri birleşip Martin’ e ödeme yapsalar dahi karakter bu tarz bir gelişim sergileyen karakter değil.

Seride net heteroseksuel karakterler povlardan ve betimlemelerde bellidir aşağı yukarı.

Ned, Jaime, Tyrion, Jon, Stannis, Davos, Barristan, Victarion, Arys Oakheart, Samwell, Jorah, Theon, Baelish, Joer net maskulen ve heteroseksuel karakterler. Bunlar kadından başka türe el sürmezler.

Varys’ in gençken fahişelik yaptığını biliyoruz, Khal Drogo bir barbar, oğlancılık yapmış olabilir. Bronn savaş durumlarında kamplarda yine bulaşmış olabilir bu işlere. Jon-Con biraz platonik bi top gibi. Blackfish’ in pek sanmıyorum cinsel yöneliminde arıza olacağını, abisine inat evlenmemiş biri gibi geliyor bana. Randyll gizli eşcinsel olabilir ama :smiley: ona bişey diyemem. Tormund her yola gelecek bi potansiyele sahip, aklıma da fazla karakter gelmedi şimdilik gri bölgeden.

6 Likes

Bu arada Cersei Robert ve Jaime gibi, erkek gibi hissetmek için Tanea ile bişeyler denedi, Cersei erkek olmadığı için kafayı yiyen bi kadın zaten çoğu zaman. Cinsiyet eşitsizliğinden nefret ediyor, elinde kılıç olsun istiyor, Tywin’ in gerçek evladı olmak istiyor.

2 Likes

ben konu ile ilgili bir noktaya dikkat çekmek istiyorum kitapta ne yöne bakarsan o yönde birşeyler bulabiliyorsun
Jon un yanında eşcinsel karakter vardı Jon ondan hoşlanıyordu denebiliyor aynı şekilde, Ensest var Dany jon olur sonda diyebiliyoruz ve (kesinlikle düşünmedim istemediğim birşey sadece bakış açısı için yazıyorum ) çok eşlilik var ee jon çok eşli de olabilir diyebiliriz bence.
Yani bakış açısı kitapta bir durum var diye illa o durum gerçekleşecek yada böyle demek doğru değil bence

0 Likes

Jon kesin gay denmedi yada o kastedilmedi, ama biseksüel olması ihtimal dahilinde dendi. Bu seride ki tüm karakterler için geçerli. Renly biseksüel olabilir ve Loras ona aşık olmuş olabilir. Aralarında ilişki varsa problem olmayacak bir biçimde olacaktı. Loras zaten Gökkuşağı Muhafızı olmuştu ve Renly karısıyla ilişkiye girip onu hamile bırakabilecekti ve Loras’la ilişkisine devam edebilecekti.

Saten zaten fahişe onun için hiç problem değil bu.

Özellikle Essos bölgelerinde oğlancılık olarak geçen olay normal karşılanıyor. Ben Aegon’dan bir hamle bekliyorum :smiley:

Ve Jon’a gelirsek, neden olmasın? Yanında Saten var. Olabilir tabi ama bunu onun istemesi gerektiğini görmeliyiz.

0 Likes

ben hiç Jon dan o tip mesaj almadım ama o bir targeryan ve targeryanlar yoğun cinsel arzullar taşıyorlar mümkün fakat ben Saten den ve jondan o tip bir his hiç almadım elbette yanılabilirim
Ama yanında bir böyle karakter var o zaman bu da olabilir denirse dedim ve jon un yanında böyle bir karakter daha vardı Craster, babası var (büyük ihtimal ) ve soyunda çok eşlilik var ee zaman çok eşli de olabilir denilebilir dedim belkide duvarda çoluk çocukta var sürekli kardeşlerini düşünüyor falan o zaman sübyanda var jonda denebilir diyorum
yanında erkek fahişe olması jon un biseksüel olduğuna işaret olduğunu düşünmüyorum, yetersiz bir kanıt benim için…

0 Likes

Burada ne demek istediğini anlamadım. Neye göre bunu söyledin?

0 Likes

şimdiye kadar targları tanıdığım kadarı ile ile konuştum
bana göre delilik gibi cinsellliklte tanımları
ensest in onlar için problem olmaması, sürekli tek yada birçok partnerlerinin olmasını ben böyle yorumladım

0 Likes

İyi de aleti kesip duvara asan, karıları kuleye kapatan Baleor gibi manyaklar da var Targaryenlerde, sadece çok eşlilik değil aseksuellik de görülen vakalardan. Sapyoseksueller de var arada, kitaplara gömülüp diyarın işlerini bırakanlar falan. Yazı turaya bakıyor iş, hangi taraf gelirse artık.

Mesela Aegon 5 tek eşli ve esnest sevmeyen bir adam gibi tanımlanıyor, ama Aegon V’ in en küçük oğlu eşcinseldi, şövalye sevgilisiyle beraber sıçan-şahin-domuz olayında savaşarak ölmüşler.

1 Like

herşeye uçlarda sahipler bende onu kast ettim

Targeryanların hepsinin deliliği yada cinselliği farklı yaşamışlar. Hiç bir birinin aynı özellikler göstermemişlerdi. 4. Aegoun deliliği cinselliğindeydi, Meagor zalim olarak anılsa da öyle değildi ama aynı anda 3 kadınla yatağa girecek bir adamdı. Baleor dinci gözüksede kardeşlerini evlendirmeyi tercih etmek yerine kuleye kapatacak kadar manyak ve evlenmeyecek kadarda tuhaf biri. Din genelde evlenmeyi soyun devamını esas alırken (7 yi bilmiyorum ama farklı değildir ), bu kendi ve kardeşleri için tam tersi bekar hayat tercih etmiş :stuck_out_tongue: Deli kral zamanla delirmiş, kuşkucu demek daha doğru olur, oğlu Viserys çocukken bile delilik emareleri göstermiş. Belki şımarıklık yada aşırı korumadan olan birşeydi bu .

Liste her kralda farklı bir hal alır ama hepsi farklı uç bir delilik yada cinsellik göstermiştir. Belki ben abartıyorum ama deli değillerse bile hepsi ayrı manyak bir gerçek :smiley:

1 Like

j.k rowling olsaydı şimdiye jonun bütün aşık olduğu beylerin listesini verirdi bize. Grrm dedem uyuma

1 Like

Olabilir,imkansız bir ihtimal değil.

0 Likes