Shadow Era - Kart Oyunu

Merhaba arkadaşlar ilk defa size bir oyun tavsiye edeceğim. Bu oyunu kendimde oynuyorum ve şuan 8 lvlim (seviyelerin önemini anlatacağım) ve tavsiye etmemin nedeni, bağımlılık yapmaz, ücretsizdir, benim gördüğüm en basit kuralları olan kart oyunudur, web tabanlıdır üstelik android ve apple telefonlarından da oynayabilirsiniz…

Anlatım alıntı— Anlatım oyunun nasıl oynandığınıda anlatıyor fakat uzun olduğundan spoiler içine alıyorum

[spoiler]Magic: The Gathering oyununu duyanlarınız mutlaka vardır. Temelde farklı niteliklere sahip kartlarınızı kullanarak düşmanınızla savaşa girdiğiniz Collectible Trading Card Game diye tabir edilen türün öncülerindendir. Shadow Era da benzer mantığa sahip, kuralların biraz tıraşlandığı fakat eğlencenin ve yeni kartlar edinme hırsının eksilmediği ücretsiz bir browser oyunu.

Shadow Era 150 (hergün artıyor diyebiliriz)′nin üzerinde harika fantastik çizime sahip kartların arasından en az 30′u ile bir deste oluşturup World üzerinde seçtiğiniz bir NPC’ye karşı ya da Challenge modunda gerçek oyunculara karşı mücadele ettiğiniz popüler bir tarayıcı oyunu. Her savaşta kazandığınız tecrübe ve altınlarla yeni kartlar satın alabilir, mevcut kartlarınızı satabilir ve her seviye atladığınızda kazandığınız kristallerle Human ya da Shadow fraksiyonlarına ait yeni desteler veya Booster Pack satın alabilirsiniz.

Shadow Era‘ya başlamak çok kolay. E-posta ve şifrenizle giriş yapmanızın ardından ücretsiz başlangıç Hero‘nuzu seçiyorsunuz. Seçebilecekleriniz arasında ikişer tane Human Warrior, Human Hunter, Human Mage ve Human Priest bulunuyor. Shadow destelerini oyun içinde kristallerle satın alabilirsiniz. Bunun için Merchant‘a gidip her deste ve booster pack için gereken 100 kristali ödemeniz gerekiyor. Her seviye atladığınızda 25 kristal kazanıyorsunuz, dolayısıyla 5. seviyede bir booster pack veya deste satın alabilirsiniz. Sonraları seviye atlamak zorlaştığı için gerçek para ile kristal alabilirsiniz. Ödeme yapmak gözünüzü korkutmasın, çünkü fiyatlar yeterince uygun (Ör: 600 Kristal = 9.20 Lira). Ayrıca savaşlardan kazandığınız altınlarla da tek tek kart satın alabiliyorsunuz.

Savaşta her tur 3 aşamadan oluşuyor:

DRAW: Destenizden (Deck) kart çekiyorsunuz
SACRIFICE: Bir kartınızı kurban ederek kaynak yaratıyorsunuz
ACTION: Ability (yetenek), büyü ve saldırılarınızı gerçekleştiriyorsunuz

Kurban ettiğiniz her kart Resources‘a (kaynaklar) +1 ekliyor. Herhangi bir kartınızın sol üstündeki rakam, o kartı oyuna sokmanız için harcamanız gereken kaynak miktarını ifade ediyor. Bir sonraki turunuzun başlangıcında kaynaklarınız tekrar doluyor. Yani önceki tur 3 kaynak gerektiren bir kartı oyuna soktuysanız (varsayalım) 2/5′e düşen kaynak miktarınız sonraki turun başında yine 5/5 oluyor. ACTION aşamasında varsa doğrudan hasar veren bir büyü kartını kullanabilir, Ally (müttefik) kartlarınızı oyuna sokabilir, zaten oyunda olan Ally‘larınız varsa saldırılarınızı gerçekleştirebilir ve kartların açıklama kısmında yazılı olan Ability‘leri kullanabilirsiniz. Eğer düşmana ait Ally‘a saldırdıysanız kartın sağ altında yazılı olan enerjisini tüketmeniz gerekiyor. Tüketemezseniz saldırdığınız karta karşı bir saldırı alırsınız. Ally‘ın verdiği hasar sol altta kılıç, yay ya da büyü simgelerinin üzerindeki rakamla gösteriliyor (sağ-üst resimdeki Erika Shadowhunter‘ı oyuna sokmak için gereken kaynak: 5, saldırı gücü: 4 ve enerji: 3). Tüm hamlelerinizi yaptıktan sonra End Turn butonuna tıklayarak turunuzu sonlandırabilirsiniz.


Her ne kadar güçlü kartlara sahip olmak ve şans unsuru ön planda gibi görünse de, Shadow Era‘yı bir süre oynadıktan sonra farkedeceksiniz ki ileriyi görerek kurduğunuz strateji, kartlarınızı doğru zamanda kullanmanız savaşta asıl belirleyici unsurlar oluyor. Destenizi tamamen güçlü kartlarla donatırsanız kaybetme olasılığınız artar. Önemli olan dengeli bir deste oluşturmak ve savaş sırasında rakibinizin sizin stratejinizi anlamamasını sağlamak.[/spoiler]

Kişisel görüşler ve test etmeniz için herkesin bilmediği bir test server.
Öncelikle http://shadowera.com/ adresine gidip hemen mail adresini yazarak üye oluyoruz. Daha sonra ise oyuna giriyoruz ve hero seçiyoruz. Oyun ingilizce ama oldukça basit açıklamaları var. İlk başta açılan herolar o kadar değil tabiki. Seviye atladıkça size normalde parayla satılan fakat level atladıkça 25 tane verilen shadow crystal veriyorlar. 5. lvle geldiğinizde kendinize yeni HAZIR bir deste alabilirsiniz.

Tabi oyunlar yaparakta bu desteleri hazırlamanız mümkün. Kendi destenize ek özelliklerde alabilirsiniz. Oyunda en az kart sınırı var fakat en yüksek kart sınırı diye birşey yok.!

Her Hero’nun ayrı bir özelliği olduğunu söyleyeyim. Ve birkaç tane örnek hero kart resmi koyayım.

TEST SERVER
Evet bunu herkes bilmez oyunu test etmeniz için bence çok güzel bir sistem. Aynı sistem fakat burada kartlar 1 coinsten satılıyor. Hemen kendinize güzel bir deste yapıp oynayabilirsiniz. Fakat burda Oyuncu vs oyuncu yok çünkü aktif olmaz. Asıl aktiflik gerçek serverda.

http://test.shadowera.com/

Test serverada yine kayıt olduğunuz mail ile girebilirsiniz.!

Bütün kartlara bakmak için http://shadowera.com/cards.php

yu-gi-oh tarzı bir şeye benziyor yarın bakıcam :slight_smile:

yugioh kadar karışık bir sistemi yok hatta hiç karışık sistemi yok.

Karşılaşmalar nasıl oluyor? Yani bir kartı oynadık oyunu 3d ya da 2d olarak o kartta ki kahranımız gözüküyor mu ? Yoksa sadece kart olarak mı görseli var?

sadece kart olarak. ama sihir kartlarının efektleri gözüküyor. yani mesela

bu kartı oynadın diyelim, o zaman gökten düşamanın kartı üzerine resimdeki şey geliyor.

En iyisi oyuncu vs oyuncu için şu videoya bakın :). Ama bu baya ileri seviye… yani hemen böyle bir oyuncu olamazsınız. taktik çok önemli.

Adım ichigogot

Bende açıyorum. Muhtemelen ismim Parzival olacak.

Ek olarak belirli bir kart sayısına ulaşmadan oyuncu vs oyuncu yapamazsınız.

Android de bulamadim :confused: hangi versiyonlar icin var?

Tamam buldum. Browser den indiriom.