Sizce R+L=J'nin Doğru Olmama İhtimali Var mı?

Gerçekten beni meraklandıran bir sorunsal.

Özellikle diziden sonra herkes çok fazla kesinmiş gibi konuşuyor. Ancak teori doğru çıkmazsa teorilerin %73.22’sinin altyapısı çökecek ya orası ayrı konu :D.

Şimdiye kadar doğrululuğuna dair kitapdışı iki kaynak var.

Birincisi o mektupta Jon’un gerçek ailesine dair olan şeyi öğrenmesi. Her ne kadar bu derece güzel bir sahneyi çıkarmasına pek ihtimal vermesem de yapılan değişikliklere bakıldığında olasılık dahlinde.

İkinci mesele toplantıda D&D Jon’un anne babasını bilmiş o yüzden GRRM tamam bunlarda ışık var demiş. Ama gene de ne bileyim hacı zaten dizi raydan çıktı bari R+L=J’yi yapalım dediler.

Ben doğru olduğunu düşünüyorum çünkü yine burada okumuştum GRRM R+L=J denklemini çözdüğünü itiraf etmiş.

Onu ben de gördüm ama internette aratınca öyle bir şey bulamadım.

Yani doğrusu GRRM en büyük sırlardan birinin okuyucalar tarafından çözüldüğünü söylemiş. Bunun R+L=J olduğunu düşünseler de kesin bir söylem yok.

Doğru olmama ihtimali yok. Her şeyden önce Lyanna ve Rhaegar değil ise kim olacak? Ashara mı? Yahut herhangi bir köylü kadın? İkisi için de annesinin isminin saklanmasının, gizem haline getirilmesinin hiçbir sebebi olamaz.

Ashara zaten olamaz çünkü kronoloji uymuyor. Ned ve Ashara turnuvada tanıştı ve Ned hiçbir zaman Dorne’a gitmedi, Lyanna için gitmesi dışında. Turnuvada hamile kalmış olsa zaten Jon en az 1 yaşında olmak zorunda ki bu da Aegon TARGARYEN ile aynı yaş demek. Oysa Jon ve Robb aynı yaştaydı ve Kışyarı’na geldiğinde Ned, yanında süt anne de getirmişti, yani yeni doğmuş bir bebekti. Zaten Cat bu yüzden kendisini aldattığını düşündü ya, savaş öncesi olsa böyle düşünmesi için bir sebep olamaz.

Başka bir kadın olsa, söylediğim gibi, isminin saklanması ve gizem yapmak için bir mana olmaz. Yazarın da anasını sormasına gerek yok D&D’ye, önemsiz biri çünkü.

Bu durumda geriye en iyi aday Lyanna ve Rhaegar… Kaldı ki zaten Lyanna neden öldü? Prensin ölümü ile Ned’in Neşe Kulesi’ne ulaşması arasında günler, belki de haftalar var. Çünkü Fırtına Burnu kuşatmasını kaldırdıktan sonra Dorne’a gidiyor yanlışım yoksa. Kral Muhafızları öldürecek hali yok; onlar niye onu koruyor? Resmi olarak Viserys kralları, onu korumak ve kurtarmak için Ejderha Kayası’na gitmeleri gerekmiyor mu? Kıllarını bile kıpırdatmadılar.

Ned’den şu alıntı da dikkat çekici bence. Çocukları diyor ama onları anarken Jon aralarında değil…

Meydan dövüşünün yapıldığı sabah Robert da aynı soruyu sormuştu. Ned aynı cevabı verdi. “Bütün kalbimle.”

“Ben de çocuklarımı öyle seviyorum.”

Ned düşündü, Hiç tanımadığım bir çocuğun hayatına karşılık, Arya’nın, Sansa’nın, Bran’ın, Rickon’un ya da Robb’un hayatı söz konusu olsaydı ne yapardım?

Belki de Daenerys Rheagarile Lyanna’nın kızıdır :poop:

Gerçi zamanlama uymuyor.

Yani… O da aşağı yukarı bir seneye yakın bir zaman sonra doğuyor; Robb ve Jon ondan bir yaş büyükler. Kaldı ki zaten kulede doğmuş kızın Ejderha Kayas’ına nasıl gittiği vs. de muamma olurdu.

Ama o zaman Ashara Dayne’nin ölü doğurduğu kız çocuğu kimden bu da soru işareti.

Ashara’nın hamile olduğu ve kız çocuğu doğurduğu kesin bir bilgi değil. Sadece söylenti. Selmy, turnuvada şerefinin lekendiğine inanıyor… Bu yani tüm mesele. Bunun da Stark olduğunu düşünüyor, bu yüzden muhtemelen Jon’un annesinin o olduğuna inanıyor olsa gerek, hiç dillendirmese de… Cersei de aynısını düşünmüştü, Cat de evliliklerin ilk yıllarında söylentileri duyup Ned’e sormuştu.

Peki sence öl doğan kız Brandon’a ait olabilir mi?

Ben Brandon’ ın o Ned’ in duygusal bağ kurduğu bir kadını yatağa atacak kadar afedersiniz ‘‘yavşak’’ olduğunu sanmıyorum. Brandon vahşi ve ve çapkın, bunu biliyoruz. Brandon’ ın ahlaksız, değer yargıları olmayan biri olduğuna dair bir şey okumadık. En azından Stark’ lığı bunun önünde engel gibi geliyor bana.

Röportajı yapan kişi Martin’e okuyucuların sürekli teoriler ürettiği ve bu teorileri üretmeyi sevdiğini soruyordu. Bu teorilerden en ünlü olanın R+L=J teorisi olduğunu da söylemişti.

Bunun üzerine Martin, serideki en büyük gizemlerden birinin fanlar tarafından çözüldüğünü itiraf etmiş ve bu keşfedilen gizemleri değiştiremediği için üzüldüğünü söylemişti. Sürekli okuyucuyu şaşırtmak için yazdığını ancak bir yerden sonra gizemi keşfedilen olayları değiştiremediğini söylemişti; her ne kadar izleyici şaşırtmak için değiştirmek istediğini söylese de…

Açık açık R+L=J demedi, tabii ki. Ama okuyucular da aptal değil hani, Martin’in ne demek istediğini açıkça belli. Bu konudaki üzüntüsü bile her şeyi ortaya koyuyor.

The_Sworn_Sword da haklı, kardeşinin sevdiği kadınla düşüp kalkacak adam değil, zaten kadın Ned’e aşık, niye başkası ile yatsın?

Bence kesinlikle Ned değil Ned doğrucu Davut’un teki. Asla öyle onurunu lekeyecek bir şey yapmaz.

Kitap için konulursak ben çoğu şeyin bizim tahmin edeceğimiz gibi çıkmayacağını düşünüyorum;
-Aegon’un Blackfire olduğunu düşünüyo herkes ama bence Targaryen çıkıp herkese oha filan dedirtcek
-Blackfish Tully nin yerinin vadi veya bataklık olduğunu düşünüyoruz ama çok beklenmedik bir yerden çıkıcak bence.
-Lady Mormont da çok beklenmedik yerden çıkıyo
-Ve R+L=J herkes tarafından kabullenilmiş artık. Ben o yüzden yine bir ters köşe olacağını düşünüyorum.

R+L=J olmazsa dediğin gibi, tüm teorilerin altyapısı çöker :D. Ama dizi o kadar saçma gösterdi ki insan bir yandan da istemiyor olmasını. Tüm karakterleri ruhsuza çevirdiler gibi hissediyorum. Kimsenin insancıl hareketleri yok.

Aslında düşününce bu olayın patlamasına sebep olan şey internet. Yani üstüne çık kafa yorulmadıkça R+L=J görmesi zor bir ayrıntı. Çünkü Jon’un Starklığı çok baskın ve Jon’un kendi povları ve genel özellikleri düşünüldüğünde Targaryen olmasına dair en ufak bir gönderme bile yok. Sadece Ejder olaydı iyiydi demişliği var o kadar. Yüzeysel olarak bakınca olaylara sanki Jon ikincilmiş ve asıl ana karakter Daenerysmiş gibi geliyor eğer internet olmasaydı Jon’un ipleri eline alacak olması ve Targaryen olması çok büyük bir ters köşe olurdu muhtemelen.

Jonda tek bir tane bile Targaryen özelliği yok.Rhaegar efendinin oğlu çıkması serinin en büyük saçmalıklarından birisi olur.

Aynen.
2020202020201

İlber Ortaylı mod on

Tarih bilmiyorsunuz Tarih!!!

İlber Ortaylı mod off

Çağ atlamak için güzel bir bilgi geç kalmışım.Arkadaş Jon bu ikisinin çocuğu olmasa dizi çekilmeyecekti.Farkında mısınız bilmiyorum.Neyse belki yazanlar Loras ve Renly diyordur o ihtimalde doğrudur efendim.