Son Fırtına

Savaş: Fetih Savaşı
Tarih: 1 AL
Konum: Fırtına Burnu, Fırtına Toprakları
Sonuç: Targaryen zaferi, Fırtına Toprakları fethedildi, Baratheon Hanedanı kuruldu

Taraflar:
Targaryen Hanedanı - Fırtına Toprakları Krallığı (Durrendon Hanedanı)

Kumandanlar:
Orys Baratheon (Kral Eli), Rhaenys Targaryen - Fırtına Kralı Argilac Durrendon

Kayıplar:
Bilinmiyor - Kral Argilac

Son Fırtına veya Son Fırtına Savaşı, Aegon’un Fetih Savaşı sırasında yaşanmış en önemli savaşlardan bir tanesidir. Savaşın sonunda Fırtına Toprakları Krallığı düşmüş ve Baratheon Hanedanı doğmuştur.

Başlangıç
Aegon’un Westeros’u fethetme ve Yedi Krallık’ı tek bir çatı altı toplama planlarını bilinir kıldığında, Kral Argilac Durrendon bakire kızı Argella’nın elini Aegon’a uzattı. Teklif, Aegon tarafından reddedildi. Onun yerine, Aegon en yakın arkadaşı ve piç kardeşi Orys Baratheon’un elini uzattı. Öfkelenmiş olan Argilac, Aegon’un elçilerinin ellerini kesip ‘‘Piçinin benden alabileciği tek el bunlar.’’ yazan bir mektupla beraber onları Aegon’a gönderdi.

Savaş
Aegon karaya ayak bastıktan sonra Orys ve kız kardeşi-karısı Rhaenys’i Meraxes’in üzerinde, Fırtına Toprakları’nı fethetmesi için yolladı. Harrenhal, Aegon ve Balerion’un ejder ateşi sayesinde çoktan düşmüş olmasına rağmen, Argilac’ın adamları ona sadık kalmıştır. Argilac, Kara Harren gibi ölmeyi redetti ve Orys’in ordusuna karşılık Fırtına Burnu’nda bir ordu topladı. Meraxes’in tepesinde ki Rhaenys, Argilac’ın hareketlerini izlemek için keşfe çıktı. Her iki ordu birbirine yaklaştığında, savaşa adını veren çok kuvvetli bir fırtına meydana çıktı. Argilac’ın şövalyeleri hücuma geçti ancak çamur yüzünden yavaşlıyorlardı. Sonunda tükenmelerine rağmen Meraxes’in üzerinde ki Rhaenys ile karşılaştılar. Ejderha havada olduğu kadar yerde de oldukça ölümcüldü. Bu karmaşa sırasında, Argilac atından düştü ve kendini Orys Baratheon ile karşı karşıya buldu. İkiside dövüş sırasında yaralandılar ancak Argilac dilediği gibi bir savaş sırasında hayatını kaybetti. Onun ölümü savaşı sonlandırdı.

Sonucu
Babasının ölümünün ardından Prenses Argella, kalesi Fırtına Burnuna geri çekildi ve kendisini Fırtına Kraliçesi ilan etti. Buna rağmen, garnizonu, Kara Harren’in kaderini paylaşmaktan korktukları için, Argella’ya karşı bir isyan çıkardılar ve onu çıplak ve zincirlere vurulmuş halde Orys’e sundular. Öte yandan, Orys ona nazikçe davrandı, zincirlerini çözdü, onu kendi pelerinine sardı ve ona yiyecek ve şarap ikram etti.

Daha sonra Orys, Argella ile evlendi ve Fırtına Topraklarının Azam Lordu oldu. Durrendon Hanedanının armasını ve sözlerini kendi hanedanı için seçti.

Yok, bunu biliyordum zaten :smiley: aslaksksa

Pis yalancı :smiley:
Yeni yeni bilgiler geliyor bende postalıyorum ;D

Gülüm benim, şey videoları vardı ya. Heh orda geçiyordu birazcık.
So spoke Martin’de de geçiyor :wink:

Ne romantik bi son olmuş .

Abi Argilac diplomasiden hiç anlamıyormuş. Gerçi hiçbir Baratheon anlamıyor ama neyse.
Sen tut 3 Ejderhalı hanenin elçisinin elini kes. Olacak şey mi ?
Vurucanksın kulağının dibine iki tane pat pat. Patatez s*çarlar patatez.

Güce ve zafere en aç en genç hanelerden diyorlar ya Stannis’in de 6.kitapta aramızdan ayrılacağına inanan biri olarak bütün iş Gendry ve Edric’e kalacak bence. Gendry’nin Rhllor’a kayması ilginçti; Edric’in de yolu Arya ile kesişecek gibi.

  1. Kitap Spoiler

Yolları kesisebilir bence de. Umarim bu kesisme Aryanin bir gorevi sayesinde olmaz. Bilmem anlatabildim mi. Bu picler tekrar olaylara dahil olacak ama bakalim nasil. Gendrynin 6. Kitapta Brienne-Jaime-Stoneheart hikayesine dahil olmasini umuyorum.

Ben de Brienne ile Jaime’nin Stoneheart’e yardım ederek Sansa ya da sahte Arya’yı kurtarma operasyonu yapacaklarını; ve hatta söz konusu Arya ise Gendry’nin de dahil oalcağını düşünüyorum. Gendry mutlaka Arya’nın Ramsay ile düğünü haberini almış, üretmekte olduğu warhammer ını daha sert biçimde dövüyodur bence :slight_smile:

Stoneheart’in kafa biraz gidik korkuyorum biraz ama bakalim belki kendine gelir zamanla. Sansa isi de cok karisik ne yapabilirler bilemiyorum ama Gendryi Ramsay picine elinde savas tokmagiyla yaklasirken hayal ettim de keyfim yerine geldi :smiley: Yalniz Gendryi canlandiran oyuncuya biraz kilo aldirmalari ve vucut calistirmalari lazim tam olmamis bence.

Aynen Gendry dediğin böyle olmalıydı :smiley:

Hahah tamam belki ondan biraz daha az olabilir

Gendry Robert’ın piçi olduğunu biliyor mu?

Sanırım hayır.
Tabi kimse gizliden söylememişse.

Stannis Varys ve Gendry’nin ustası dışında kimse bilmiyor.

besle baratheonu tahtını çalsın :smiley:

Kim kimin tahtını çalıyormuş?

vikiye eklendi