Sör Lord farkı Lord Şövalye farkı

Biri bana şu Sör lord şövalye arasindaki farklari aciklayabilirmi?

Lord soylu doğumlu,sör ise kendini kanıtlamış askerler alt tabakadan biri bile sör ünvanı alabilir

iyiymis yalniz bide toprak sahibi olan var sorler alt tanakadan geliyo şovalyeler nerden geliyo soylu dogumlularada sovalye denebiliyo.

Lord: Kendine ait bir kalesi olanlara deniyor.Kışyarı Lordu,Beyaz Liman Lordu,İkizler Lordu gibi… Tabi halk arasında kendine ait kalesi olmayan ama soylu tabakadan gelen erkeklere de nezaketen ‘lord’ diye hitap edilebiliyor.

Sör: Şövalyelere deniyor.Şövalye olmak için önce bir süre bir şövalyenin yaverliğini yapman gerekiyor,o seni yetenekli görürse bir törenle şövalye olabiliyorsun.Ya da herhangi bir savaşta kendini kanıtlarsan da şövalye ilan edilebiliyorsun.

tesekkurler

Genel olarak doğru tanımlamışsın ama Davos gibi küçük kalesi olan şovalyelerde olabiliyor yada şovalye olan kişi lord ünvanını kullanmıyor.
Mesela Renly Fırtına Burnu Lordu olmasına rağmen halk tarafından Sör ünavnıyla bahsediliyordu.

Ben de ikisini kesin çizgilerle birbirinden ayırmadım zaten,arkadaş ayrı ayrı tanımlarını sormuş,ben de öyle yaptım.Tabii ki biri,hem Sör hem Lord olabilir ve iki ünvandan herhangi biri kullanılabilir.

Renly’nin hiç Sör olarak çağrıldığına şahit olmadım. Sör tabi ki ama Lord diyorlar hep :S
Neyse ne ama lord yani.

*Lord: Kalesi ve kendine ait arazileri olan erkeklere deniyor. Leydi ise bunun dişi versiyonu. Tabi bazı kişilere nezaketen lord olarak hitap edilebiliniyor mesela ‘‘Lord Varys’’, ‘‘Lord Hallyne’’ falan. Yine aynı şey leydi ünvanı içinde geçerli, genelde bir lordun kızına leydi diye hitap edilir. Mesela Lord Mace Tyrell’in kızına Leydi Margaery denir veya Leydi Sansa falan.

*Şövalyeler kendi aralarında dallara ayrılıyor o yüzden tanımlamak biraz zor. Ama basit olarak anlatmak gerekirse; yaver çömezi > yaver > sör olmak üzere eğitim görmen gerekiyor. Başıboş dolanan şövalyeler var, toprak sahibi şövalyeler var ve Sansa’nın hikayelerindeki gerçek şövalyeler var mesela Barristan Selmy, Garlan Tyrell ve Tarthlı Brienne :3

Joffrey bağlılık yemini etmesi gereknler listesinde çığırtkan olan adam Renly’i Sör Renly Baratheon olarak ilan etmişti.Taht Oyunlarındaki Sansa bölümüne bakarsan görürsün.

Tamam ama genelde ‘Lord Renly’ olarak bahsediliyor kendisinden.Nadiren Sör kullanılıyor.Sen tam tersini iddia etmişsin.

Senin gibi kesin çizgilerle ayrım yapmak istemedim fakat bu ünvanıda kullanılabiliyor.Sör yada Lord ünvanı söyleyen kişinin ruh haline göre hangisini kullanırsa artık :smiley: