Southern Ambitions(güneyli amacı) ve Lyanna'nın kaçırılması hakkında

Şimdi bu teoriyi çoğunuz biliyordur. Aslında teoriden daha çok durum tespiti gibi. Yani oldukça basit. Basitçe Robert isyanının anlık bir kız kaçırma meselesi üzerine bir anda patlak veren bir olay olmadığına, çok daha planlı bir şey olduğuna yönelik. Bunun en büyük kanıtı da aileler eskiden birbirleri arasında evlilik yapmazken bir anda evlilik zincilerinin vuku bulması. Buna göre 5 aile liderleri(Stark, Lannister, Arryn, Baratheon, Tully) anlaşmışlar. Tabi Jamie’nin kingsguard yapılmasıyla anlaşmanın Lannister ayağı çökse de başlarda böyle bir durum var.

.

Şimdi benim buna ilişkin kendi fikirlerim var elbet. Ancak sadece diziyi izlediğim ve kitapla ilgili sağdan soldan bilgiler bildiğim için fazla bir şey söyleyerek konuyu bulandırmak istemiyorum. Ancak birkaç soru işareti bırakabilirim. Böyle bir ittifak var ama bu lobinin gerçekte asıl amacı ne? Yani Targeryanlar yerine Baratheonları başa getirmek başta asıl amaç gibi gelse de bu mantıksız. Orada Rheagar gibi bir insan var. Altın çocuk. Kral deli ama oğlu değil. Yani amaç başta sadece bazı politik reformlar yaptırmak olabilir. Zaten Starkların bu derece Lannister nefreti sebebi ve onları hırsları sonsuz olarak tanımlamaları da katliam sonrası başka şans bırakılmaması olabilir. Ancak amaç buysa neden Rheagar apar topar Lyanna ile kaçtı? Sırf aşk için mi? Fazla zayıf bir açıklama. Sonuçta Robert bir çocuk olaylar olurken. Yani ne bileyim mesele buysa herhalde kolayca anlaşma sağlanabilirdi.
İşin içinde başka şeyler var ama işte bilgim olmadığı için tükeniyorum sizin görüşleriniz neler?

Evet / Hayır ( GoT versiyonu )

Bu durum tespitine şöyle bir yorum katayım. Tywin Lannister İsyan’dan yıllar önce Martell Hanesi ile evlilik yoluyla ittifak kurmaya çalışıyordu. Hem Stark Hanesi hem de Baratheon Hanesi oğullarını Jon Arryn’in muhafızlığına verdi. Ama bana sorarsanız bir çok şey spontane gelişti.

yanlışın var Twain in karısı ve Doranın eşi yanılmıyorsam çocuklar doğmadan konuşuyorlar, sonra Caterly kayasını ziyaret evet Obyrin ve Elia nın annesi bunu söylüyor ama Tywin kabul etmiyor daha doğrusy Tyrion u ortaya atınca o konu da kapanıyor
Yani Tywin marteller ile hiç bu niyetle bir araya gelmedi

Tyrion’ı ortaya atınca ittifak kurmak istiyor demek oluyor.

@Symmachus Rhaegar’ın Lyanna’yı kaçırma amacının tek sebebinin aşk olduğunu sanmam; bu da başat etkenlerden(zira abisinin evlendirilmesi sonrası Lyanna evlendirilecekti, diye biliyorum? Yani kız gitti gidiyordu…) olsa da prensin AA takıntısı da bir etken, 3 çocuk sahibi olması gerektiğine inanıyordu ki ben bunun AA meselesi ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. Yani armamız 3 ejderha, 3 bebe gerek bana diyerek hareket etmesi bana fazla basit ve Raegar gibi bir adam için saçma bir takıntı gibi geliyor.

Senin isyan meselesinin arkasında olduğuna inanılan 2 kişi var(yani önceden planlanmış meselesinde); Prens veya Hightower Ailesi. Nitekim Varys, prensten şüphelenmiş ama delil bulamamış sanırım ama babası için şüphe bile yetmişti, malum deliydi.

Şahsi fikrim ise prensin planlarıyla(başta bu fikre sahipmiydi, bilmiyorum ama savaşın sonlarında bu arzuya kesinlikle sahipti ama bunu askeri darbe şeklinden ziyade kitabına uygun bir şekilde küçük konseydeki lordlarla halledecekti, Jaime ile son konuşmasına bakarsak, buna bir ima var bence.) Hightower Hanesinin planlarının farklı ve birbirinden bağımsız olduğu yönünde.

Hightower Planı: 4. kitabın son Sam POV’unda Sihirbaz Üstat ile konuşmasına bakar isek Hisar, Targaryenlerden nefret ediyor ve eğer Aemon oraya canlı varmayı başarmış olsaydı, öldürülecekti. Çünkü Targlar = büyü demekti… Zaten aynı üstat son ejderhaların ölmesinin de kasıtlı bir plan olduğuna dair imada bulunuyordu… Lord Hightower ve Çılgın Bakire lakaplı kızı da şu an büyü kitapları okuyormuş, ne arıyorlarsa artık… Ayrıca senin bahsettiğin evliliklerin ayarlanması meselesi de dikkat çekici bir şey; Lord Arryn, diyarın en güçlü iki hanesinin oğullarını(başkası var mı hatırlamıyorum) himayesine alıyor. Haydi Robert’ın ana babası yok, yetiştirmek istiyorsun, çünkü çok iyi kalpli bir adamsın(yersen), iyi de Ned’i neden yanına alıyorsun? Normalde çocuk himaye etmek, bana yanlış yapan lordun oğlunun kellesini alırım, demek için kullanılan bir yöndem. Theon’u aldıkları gibi ya da Jaime’nin 4. kitapta nehir lordlarının çocuklarına yaptıkları gibi. (Varis Brandon dururken neden Ned? Onu da anlamadım.) Sonrasında da herkes birbiri ile sözleniyor; Tywin de oğlunu Lysa ile sözlemek istiyor ama malum sebeple suya düşüyor. Tywin’in isyan planını tamamen bildiğinden şüpheliyim, belki şüpheleri vardır; bu yüzden dahil olmak, onların da kendisine güvenip açılmasını sağlamak adına ilk önce sözlenme meselesini gündeme getirmiştir… Neyse. Bu evlilik sözleşmelerini kim ayarladı? Lady Dustin’e göre piç kökenli bir üstat; mezun olur olmaz Lord Stark’ın yanına gönderilmiş(hala Kuzeyde, sanırım Karstarklara hizmetediyordu en son? Düğünde vardı.) ve bu adam Hightower soyundan geliyor, yani Hightower piçi. Kısacası bana göre tüm planı Hightowerlar yaptı ama maşa olarak Lord Arryn’i kullandılar; o da bütün planı gayet iyi biliyordu. Bunu da Targ hanesini yok etmek için yaptılar, yerine kimi getirme arzuları vardı, bilemem… Belki tekrar eskisi gibi herkes kendi krallığını yönetsin arzusundalardı ya da Hightower hanesinin aklında kendileri ya da başka bir hane vardı…Hatta sonrasını düşünmemiş dahi olabilirler. :smiley:

Prens Tarafı: En karanlık ve ipucundan yoksun bunun tarafı. Hatta en başta babasını devirme arzusunda olduğundan dahi ciddi şüphelerim var. Lakin Varys ve babası şüphe içindeydi…Harrenhall Turnuvasını aslen prensin, Lord Whent’e düzenlettiğini ve bu kadar yüklü ödül paralarını da onun verdiğini falan söyleyenler var(Turnuva, kardeşi Oswell’i ziyaretinden kısa süre sonra açıklanmış.). Unutmayalım ki bu adamın kardeşi Oswell Whent, kral muhafızı ve prensin en yakın arkadaşı; Lyanna’yı kaçırırken Dayne ile birlikte oradaydı ve Neşe Kule’sinde de koruyanlar arasındaydı. Ben prensin ilk başlarda hanesine karşı bir isyan planı olduğundan şüphelendiğini ve bu turnuvayı da o yüzden el altından düzenlettirmiş olabileceğini düşünüyorum; çünkü bu kadar büyük bir turnuva tüm bu isyankar lordların bir araya gelip komplo kurmalarını sağlayabilecek güzel bir imkan, olasılık veriyor. Başka zamanlarda olsa birbirlerine gidip gelme çok dikkat çekerdi. Zaten kral da bunun farkında olduğu için turnuvaya geliyor, öncesinde yıllarca saraydan ayrılmamıştı. Haliyle prensin, onların planlarını öğrenmek adına bu turnuvayı yaptırmış olabileceğini, iyi kötü bir şeyler öğrendiğini ve Lyanna’yı kaçırma sebepleri arasında bunun da olabileceğini düşünmekteyim. Gerçi bu adam sırf bu yüzden zorla bir kızı kaçırmaz, bu yüzden aşk, 3 çocuk ve aa meselesi gibi başka nedenler de var, dedim en yukarıda. Yani Lyanna aşkı meselesi bence tombaladan çıktı, prense… Belki Lyanna ile Stark hanesini isyan denkleminden çıkartabileceğini de düşünmüş olabilir, büyük bir hane çünkü, krallığın yarısı bunların; LF, HBO videosunda isyanı anlatırken savaşı Ned’i ellerinden kaçırdıkları gün kaybetmişti, demişti. Starkları arkana alman başarılı olman için güçlü bir etken olarak yorumladım ben de.

Hightower Hanesi, isyanı başlatmak için ne planlıyorlardı bilemeyiz ama Deli Kral’ın Lord Stark ve varisini öldürmesi; sadece onları da değil Lord Arryn’nin varisinin de olduğu bir çok kişiyi öldürmesi isyan için aranan ateşi verdi. Herkes prens, kızı kaçırdı diye diyor ama alakası yok. Eğer prens, onunla evlendiğini üstüne bir de hamile olduğunu duyursa idi; tereyağından kıl çeker gibi bu işi bitirme şansı olurdu, diye düşünüyorum. En fazla Robert hala isyanlarda olurdu.

Fecr de haklı, Martell ile evlilik meselesi Joanna’nın ayarlamaya çalıştığı bir şeydi; o zamanlar daha haneler arası evlilik sözleşmeleri yok.

Prensin de Üç Dişli Mızrak savaşı öncesi Jaime’ye söylediğinden; savaş sonrası babasını tahttan indireceği izlenimi bende oluştu. Zaten temelde savaşa onun deliliği sebep oldu. Karısının da babasını ve kardeşini öldürdü. Teknik olarak evlilik ile kendi babası ve kardeşi de oluyor, bunların kültüründe.

Trionu orada ittifak için değil konuşmayı sonlandırıp fikri ortaya atanın vazgeçmesi için söyledi
böylece kendi değil vazgeçen onlar olacaktı konu güzellikle kapanacaktı.

Acaba rheagar erkek değil de kız mı istiyordu. Doğan diğer iki çocuğa bakın rheanrys ve aegon bence bir visenya planlanıyordu ama olmadi

planlama değilde kehanete çok bağlıydı 3. ejderha lazım VD var bir yardımcı ejderhada var 3. ejderha lazım o da kehanet yüzünden kız olacak adı da Visenya olacak diye düşünmüş olabilir

Bence böyle ittifak var ama bilinçsiz bir ittifak bu. Planları üstatların kurduğundan eminim, bazı lordlar bilinçsiz şekilde maşa olarak dahil oluyor(tywin gibi), bazıları bilinçli(rickon, jon, hoster).

Bilinçli diye saydıklarının hepsi de zaten ittifakın içinde dahil olanlar; o zaman nasıl bilinçsiz bir plan, ittifak oluyor? :smiley:

Bu plana kim bilir daha ne kadar lord dahil edilmişti. Mesela Steffon Baretheon çocuğunu Jon Arrynin yanına veriyor ama Steffonun Aerysle arkadaş olduğunu biliyoruz 9 kuruşluk krallar savaşında sonra. Bilerek böyle bir plana dahil olmaz. Bunun dışında Hightower hanedanın Menzili bu planın dışında tutmuş ola bileceğini saymıyorum. Mesela Tyrelller bu planın nersindeydi. Belki de Stannisle Selyse arasındaki evlilik Tyrellleri saf dışı bırakmak için üstatlar tarafından ayarlanmıştır. Bir başka örnek Johanna ve Dorne Prensesinin çocuklarının evlendirme fikrinin nasıl ortaya çıktığıdır. Bilindiği üzere böyle şeyler büyük siyasi önem taşır, iki leydinin arkadaş olması ile olucak iş değil. Son örnek olarak da Demir adaları vericem. Bilinene göre Balonun babası Quellon Greyjoyun büyük reformlar yaptığı, üstatları desteklediği ve Westerosun geri kalanıyla Demir adalar arasında evlilikler ayarlamaya çalıştığı biliniyor. Bunlar hepsi plana dahil mi yoksa değil mi bilmiyoruz? Eğer dahilse plandan ne kadar haberdarlar? Steffon Aerysin arkadaşı, Üstatların kadınlara karşı bir ön yargısı olduğu biliniyor ve Greyjoylara pek güvenilmemesi gerektiğini her kes bilir - böyle büyük sırları paylaşmak için iyi bir sırdaş değillerdir.

Bu düşünceye nasıl ve nereden vakıf olduğunu bilmiyorum ama Martell Hanesi, yüzyıllardır taht ile evlilik yoluyla akrabalık kuran oldukça güçlü bir hanedan. İki kadının zamanında tanışmış olması ve çocukları arasında bir evlilik ayarlamak istemesi kadar olağan bir durum olamaz. Hele ki bu hane, taht hanesi ile akraba olan bir hane ise artı bir durum oluşturur. Lakin Tywin, bu evliliğe sıcak bakmadı, sebep? Çünkü onun niyeti krallık ile akraba olan aileye kız alıp alıp vermek değil, doğrudan kraliyet ailesi ile akrabalık kurmaktır; prens ile evlendirmek istiyordu hatta besbelli ki kralın bu teklifi kabul edeceğinden emindi ama öyle olmadı.

Mesela Steffon Baretheon çocuğunu Jon Arrynin yanına veriyor

Eğer benim yanlışım yok ise Robert, ailesinin ölümünden sonra Jon’un yanına gönderiliyor, sonuçta genç bir çocuk lord ve onu yetiştirecek bir anne babadan yoksun; Jon da bu vazifeyi -bir sebeple ki bence isyanla ilgisi var- üzerine alıyor ve sonuç olarak da Ned’in kız kardeşiyle evlendirme planı ortaya çıkıyor, bu planları yapan üstada da zaten yukarıda değindim.

Menzil Lordu, tahta her daim sadık olmuştur; Targlar sayesinde kahyalıktan lordluğa yükseldiler. İsyana dahil edilmediler. Stannis’in Selyse ile evliliği isyanın bitiminden birkaç yıl sonra gerçekleşti. Olayların vuku bulduğu tarihleri karıştırmışsın.

Greyjoy tarafı hakkında ise bilgi yok, lakin senin de dediğin gibi güvenilmez bir hane; ayrıca diğer krallıklara nazaran küçük ve zayıf kaçıyor; böyle bir isyan meselesine dahil edilmezler. Şimdi vikiden baktım; Üç Dişli Mızrak savaşı sonrası, büyük oğlu tarafından savaşa girmeye ikna edilmiş, öncesinde hiçbir şey yapmamışlar. Yani aynı Lannister ve Frey gibi ancak akbaba misali, ölülerden fayda sağlamak için yağmaya çıkmışlar desem, yeridir. İsyan’a öyle ya da böyle dahil edilmiş olsalar idi en başta girerlerdi.

Sözleri Lady Dustin’e bırakıyorum. :slight_smile:

Üstat Medrick, Bolton’m kulağına bir şey fısıldamak için tek dizinin üstüne çöktüğünde, Leydi Dustin’in ağzı tiksintiyle büküldü. “Eğer kraliçe olsaydım, yapacağım ilk şey şu gri fareleri öldürmek olurdu. Her yerde dolaşıyorlar, lordların artıklarıyla yaşıyorlar, birbirleriyle çene çalıyorlar, efendilerinin kulaklarına fısıldıyorlar. Ama gerçekte kim efendi, kim hizmetkâr? Her büyük lordun bir üstadı var, her önemsiz lord bir üstat arzu ediyor. Eğer bir üstadın yoksa ehemmiyetsiz sayılıyorsun. Gri fareler mektuplarımızı yazıyor ve okuyor, okuma yazma bilen lordlar bile onları kullanıyor, kelimeleri kendi çıkarları için çarpıtmadıklarını kim kesin olarak söyleyebilir? Bu fareler ne içe yarar, sorarım sana?"
“Şifa verirler,” dedi Theon. Bir cevap vermesi bekleniyordu.
“Şifa verirler, evet. Akıllı olmadıklarını asla söylemedim. Hastalandığımızda ve yaralandığımızda bizi tedavi ederler yahut bir ebeveynin ya da çocuğun hastalığı için perişan olurlar. En zayıf ve en savunmasız anlarımızda, oradadırlar. Bazen bizi iyileştirirler, onlara gerektiği gibi minnettar oluruz. Başarısız olduklarında bizi teselli ederler ve biz bunun için de minnettar oluruz. Şükran duygusuyla onlara çatılarımızın altında bir yer veririz ve onları bütün utançlarımıza, sırlarımıza, meclislerimize ortak ederiz. Ve çok vakit geçmeden, yöneten, yönetilen olur.
Lord Rickard Karstark’ın başına gelen şey buydu. Onun gri faresinin adı Üstat Walys’ti. Üstatların tek isim kullanması çok zekice değil mi? Hisar’a ilk gittiğinde iki ismi olanlar bile tek isim kullanıyor. Bu sayede kimin gerçekte kim olduğunu ya da nereden geldiğini bilemiyoruz… ama yeterince kararlıysan, yine de öğrenebilirsin. Üstat Walys zincirini dövmeden önce Walys Çiçek olarak tanınıyordu. Çiçek, Tepe, Nehir, Kar… bu çeşit isimleri gayrimeşru çocuklara veririz, onları işaretlemek için, ama onlar bu isimlerden çabucak kurtulurlar. Walys Çiçek’in annesi bir Hightower kızıydı… söylentilere göre babası da Hisar’ın aliüstatlarından biriydi. Gri fareler bizim sandığımız kadar namuslu değiller. Eski Şehir üstatları hepsinden daha beter. Walys zincirini dövdüğünde, adamın gizli babası ve arkadaşları onu hiç vakit kaybetmeden Kışyarı’na gönderdiler, Lord Rickard’ın kulaklarını bal kadar tatlı, zehirli sözlerle doldurması için. Tully evliliği Walys’in fikriydi, bundan asla şüphe etme. Walys…”

Cehennem Gerçek; 14 Alevler

Şimdi şöyle ele alalım. Bu tip evlilikler çok ama çok önemlidir ve Johanna’nın Tywin gibi birinden habersiz böyle evlilik planları yapması için arkadaşlıkldan çok daha farklı bizim bilmediğimz şeylerin olması gerek. Johanna gibi Tywini çok iyi tanıyan(hatta en iyi tanıyan) biri ondan habersiz böyle evlilik planları yapmaması gerektiğini bilir. Bi şeyler olmuş ki böyle bir işin içine girmiş kocasından habersiz. Bence gayet ortada üstatlar yine.

Steffon Baretheon 278 de öldü. Robert ve Eddard ise ikisi de 8 yaşındayken yani 271 yılında Jon Arryn’nin himayesi altına verildi, vikide böyle yazıyor.

Stannis ve Selyse konusunda vikiye göre konuşuyorum. Robertin isyanı 282 de başladı 283 de bitti. Vikiye göre Edric Fırtına yani Robertin resmi olarak tanıdığı tek piçi 280 yılında doğdu. Edriğin Stannisle Selyse’nin düğün gecesi sırasında Robertin Dela Florentin birlikte olmasından doğduğunu biliyoruz. Bunların hepsini toplarsak Stannis ve Selyse’nin evliliğinin 279 yılında ve ya 280-in ilk ayların olması gerekiyor yani isyandan 2-3 yıl önce.

Bilinene göre Quellon Greyjoy önceleri diğer Demir adalılar gibiydi hatta gençliğinde Yaz Denizinde korsanlarla sık-sık savaşlara girermiş. Bir vakitler Tytos Lannisterin zayıflığından yararlanmak amacıyla Farman adasına saldırır ve orayı yağmalar. Başarılı olmasına rağmen bu saldırıdan sonra tamamen farklı bir yönetim şekline başlar. Farman adasının yağmalanması sırasında ne olduysa Quellon Greyjoy Demir adalara üstatlar getirir ve reformlara başlar. Ayrıca Demir adalar dediğin gibi o kadar da zayıf değil aksi takdirde Gün Batımı denizine bin yıllarca hükmedemezdiler. Bence üstatlar kesinlikle Quellonu bu konularda manipule etmişlerdi. Hem aynı Lady Dustinin dediği gibi Demir adaları da diğer krallıklar gibi kendi kontrollerine almak için, hem de kurulan büyük planda onlardan yararlanmak için. Ama Greyjoylar (demir adalılar) güvenilmezdir ve onları kontrol etmek zordur bu yüzden hiç bir zaman tam olarak plana dahil olmadılar. Bana sorarsanız üstatların planının tam tıkırında gitdiği de söylenemez elbet bazı aksilikler ve hesaba katılmamış şeyler olmuşdur. Demir adaların savaşa katılmaması ve sonlara doğru Mandere 50 gemi yollanması da bu hesaba katılmamış olayların sebebiyyet verdiği şeylerdir. Zaten Quellonun ölümüyle de üstatların demir adalardaki günleri son buldu çünki Balon babasının politikalarını beyenmezdi ve başa geçtiğinde üstatlar dahil babasının getirdiği her şeyi Demir adalardan kovdu.

Joanna için güzel bir söz söylenir; Tywin, 7 krallığını yönetiyordu, Joanna da Tywin’i… Böyle bir kadının yaptığı her şeyde kocasından izin alan ya da her dakika yaptığı şeyleri haber veren uysal bir kadın olmasını bekleyemeyiz. Yanlışım yoksa anneleri ile birlikte gidiyordu Oberyn ve Elia, oraya… Bir süre mektuplaşıp, yüz yüze konuşup muhtemelen kocasına anlatacaktı veyahut Tywin zaten biliyordu ama bilmemezlikten gelip, işin içinden sıyrıldı. Olayı bildiğini söyler ise bir nevi karısının verdiği sözü tutmak zorunda kalmak gibi bir durumun içinde olabilirdi ama bilmiyorum, bana bahsetmedi derse de böyle bir şey olmazdı… Elbette işin ayrıntılarına vakıf olmadığımız için biraz da ihtimaller üzerinden gidiyoruz.

Tamam, benim yanlışım. Garip, neden vermiş merak ettim. Çocuk himaye etme meselesinin genelde rehin mantığı ile yapıldığını bu evrende, biliyoruz. Yine de Robert’ın babasının bu isyan meselesinin içinde olduğundan şüpheliyim, kralın oğluna kız bulmak için o kadar yol tepti adam…

Edric, 80 doğumlu diyorsun, yani diyorsun ki Jon’dan daha önce doğdu, oysa Sheeren ile yaşıt sayılır. Çocuk idi daha…Oysa senin verdiğin tarihlerde 18 yaşını geçkin olması gerekiyor şu son kitapta. Edric Strom, 87 yılında doğdu. Evlilikleri de 86-87 yılları arasında oldu Stannis’in karısıyla işte. Mya ile karıştırıyorsun muhtemelen.

Zaten Johanna izin aldı demiyorum. Tywinsiz böyle bi şey yapmazdı normalde diyorum.

Steffon Aeryse karşı komplo da bilerek yer aldı demiyorum. Üstatlar tarafından manipule edildi diyorum yani habersizdi bu plandan. Sürekli bi şeyleri yanlış anlıyorsun ya da yanlış yere çekiyorsun, yoruldum :roll_eyes:

Edriğin vikideki doğum tarihine bi bak istersen: http://viki.gameofthronestr.com/Edric_Fırtına
Bu konuyla ilgili şöyle bir hikayede okumuştum hatta, bir Stannis fanı sayfasında. Davos soğanlar ve balıklarla geldiğinde Stannis ilk önce Selyse ve onun maiyetine ikram edilmesini emreder daha sonra askerler dağıtılır, en son Stannisin kendisi yemek yer.

Kusuruma bakma, yazıyı okuduğum halde yazarken senin yazdıklarının ayrıntısı kafamdan uçup gitmiş, haliyle doğru şekilde algılamamışım. Cevap yazarken başka bir şeyle daha uğraşıyordum sanırım. :slight_smile:

O zaman zehir içerek ölen üstadın başının altından çıktı ve o da biliyordu isyanı ki Arryn’e göndermesini sağlamış Robert’ı.

Bu doğru bir bilgi değil, Türkçe çeviriyi hazırlayan arkadaş yanlış yazmış. http://awoiaf.westeros.org/index.php/Edric_Storm Biri bana bu sitenin resmi ya da yarı resmi sayfa gibi bir şey olduğunu söylemişti, içerdiği bilgilerin kesinlik arz ettiğini belirtmişti. Burada 87 yazıyor. Zaten Sheeren ile yaşıt diyorum, bunlar küçük çocuk daha. Ejderhakayasında oyun oynuyorlardı; 18 yaşını geçkin çocuk oyun mu oynar? Mya Stone, onun ilk piçi ve 80 doğumlu. Lyanna ile nişanlanmadan kısa bir süre önce doğuyordu sanırım.

O zaman benim okuduğum soğan balık hikayesi de Geyik lobisinin uydurması :rofl:

Aslında Menzilin dahil olmama sebebi olarak ittifak kurmaya uygun çocuğun olmaması öne sürülüyor.

Ayrıca o lordların yakınlaştığı savaşta Steffor’un diğerlerinden uzak durduğu da. Yani Stefforun samimiyeti biraz daha az olmuş o lordlarla.

Baya bir uydurma olmuş, resmen yeni tarih yazmışlar. :smiley:

Bunların işi de zor hani, evlendirecek çocuk yoksa ittifaka dahil edemiyorsun. Bunların yegane ittifak kurma araçları evlilik ya da intikam. :stuck_out_tongue:

Yalnız benim bildiğim Tyrell’erin büyük oğlan var. Willas Tyrell, 70-76 doğumlu. Oberyn ile kapılmıştı turnuvada sanırsam da sakat kalmıştı ya. Hala da bekar. Ben olsam Lysa’yı bununla evlendirmek isterim; LF meselesi meydana gelmeden önce yani. Asıl meydanda evlendirecek pek kız yokmuş, demek daha doğru sanırım. :stuck_out_tongue: He dur, Hightower’ın Çılgın Bakire lakaplı kızı vardı. :smiley:

Asıl şimdi durun; bu oğlanların ve kızın anası bir Hightower, şimdiki lordun kızı. :smiley:

Kısacası ben evlilik meselesinden ziyade Tyrell’lerin tahta ihanet etmeyeceklerini bilmelerinden kaynaklı. Mantıklı bir şekilde düşünelim, isyanı patlatan şey Arryn ve Stark lord/varislerin öldürülmesi oldu. Üstüne Robert’ın nişanlısının kaçırılması vakası da var…Tully hanesi ile de evlilik bağı kurunca doğal olarak onlar da katılmak için isyana sebep buldu. Tyrell’ler neden isyan etsin ki? Neden Targlardan memnun kalmasın? Diyarın en zengin bölgelerin başında geliyor; sanırsam bunlar besliyordu diyarı… Büyük de orduları var. Yani rahatları yerinde, targlar sayesinde de lord olmuşlar.

Asıl soru şu; yukarıda bahsettiğim olaylar meydana gelmeden önce isyan için plan yaparlar iken Stark, Tully ve Arryn Hanesi neden Targlara karşı ayaklanmak istedi? Hightower ve Hisar’ın sebepleri ortada…

Steffor’un ölümüne Tywin’in neden olabileceği söylentileri çıkmıştı sanırım? Lakin adamın fırtına çıkartıp gemi batırması pek mümkün değil. :smiley: Yine de acaba Steffor’un sadakati yüzünden ölümü malum kişilerce ayarlanmış olabilir mi?

Steffonun böyle bir ihanetin içinde yer aldığını düşünmüyorum dediğim gibi Jon ve Rickardla iyi anlaşsa da asıl arkadaşları Aerys ve Tywindi. Büyük ihtimalle üstatların ve yine büyük ihtimalle Üstat Cressenin farklı bir bahaneyle yönlendirmesi sonucu Roberti göndermiştir.

İhanetin sebebini ben de fazla düşündüm. Önceleri sadece Hisar/Hightowerların ejderha nefreti ve Jon Arryn’nin şahsi hırsları yüzünden böyle bir plan kurulduğunu ve esas plandan sadece bu saydıklarımın haberdar olduğunu düşünüyordum ama daha sonra Lady Dustinin bile böyle bir plandan ve üstatların bu işdeki parmağından haberdar olduğunu bildiğini düşününce. Bu planın bir zamanlar Starklar tarafından bilindiğini anladım. Lady Dustin de muhtemelen Brandon sayesinde bu plandan(en azından bir kısmından) haberdar oldu. Planın büyük haneler kısmı çok yüksek ihtimalle her hanenin kendi krallığını ilan etmesi amacıyla yapılmıştı ama her zaman olduğu gibi bazı şeyler planlandığı gibi gitmedi. Greyjoyların tam olarak kontrol altına alınamaması, Martelllerin Targaryenlerle akraba olması, Tyrell ve Lannisterların çeşitli sebepler yüzünden ittifaka dahil olmasının gecikmesi, Harrenhall turnuvasından sonraki olaylar yüzünden isyanın erken başlaması gibi sebepler yüzünden plan tam olarak sonucuna ulaşamadı. Savaşın sonucunda evet Targaryenler tahtdan indirilmişti ama Krallıkların parçalanması için uygun ortam sağlanmamıştı. İlk önce savaşta en öne çıkan isim olan Robert plandan haberdar olmadığı için hiç beklenmedik şekilde tahta göz dikmişti ve etrafındaki insanların neredeyse hepsi Roberti çok sevdiğinden onun bu idiasını destekliyordu. Rickard ve Brandon ölmüştü ve Eddard ise Robertin idiasına destek veriyordu bu yüzden Kuzey Krallığının kurulması fiilen rafa kalkmıştı. Tywinin de Roberti desteklemesi ve onu kral olarak tanımasıyla Robertin idiası çok güçlendi. Roberti ve Eddardı çok seven Jon Arryn onlara karşı komplo kurmadı ve oluşan durumda en iyi seçenek olan Roberti destekledi. Böylelikle planın ikinci kısmı yani özgür krallıklar kısmı başarısızlıkla sonuçlandı. Tyrell ve Martell haneleriyle ise diplomasiyle yoluyla anlaşıldı. Bana sorarsanız Demir Adalarının bir kaç yıl sonra isyan etmesinin ardındaki sebepde aslında bu özgür krallıklar fikrinin bi şekilde üstatlar tarafından Quellona ondan da Balona geçirilmesiydi.