Spartacus

Muhteşem bitti ama keşke bitmeseydi :frowning:

Tebrikler, doğru tahmin.

Yok abi Game of Thrones bitsin Spartacus devam etsin ya :frowning:

biri sustursun şunu, al al al! :slight_smile:

+1

Son bölümü izlemeyen açmasın lütfen

Ben ağladım. Çok ağladım. Hala etkisindeyim galiba. En başta Spartacus Crassus’un elinde ölür diyordum ama Agron nasılda yetişti rahatladım. Spartacus’un oyunculuğu, duruşu hatta ölüşü bile hafızamdan gitmeyecek… Yağmur getiren yağmurla öldü fakat onu gömdüler mi anlamadım? Gannicus’u çarmıha gererlerken bakamadım içim sızladı. Crassus yiğidi öldür Kore’yi öldür öldür anam öldür!! :frowning: Tüm oynayanların gösterimi harika fikirdi ama o sonunda Andy’nin I am Spartacus bağırması…Çok güzel bitirdiler. Naviea’ya üzüldüm. Ama Saxa ölünce Gannicus gibi bağırmak istedim.

Ağlattı ya lan.

Bunu dinlerken duygulanmayan yoktur heralde. Gods of the arena’dan beri ilk kez çaldı.

Güzeldi ama bitişlere üzülüyorum hep :frowning: devam etse keşke :slight_smile:

Bir televizyon efsanesi adına yakışır derecede güzellikte ekranlara veda etti. Andy Whitfield’ı credits sonunda ‘‘I am Spartacus’’ diye bağırırken görünce artık kendimi tutamadım ve bende ağladım. Sadece bir dizi değildi sanki, televizyonlara fazla bir yapımdı, yıllar geçtikçe her cumartesi ne izlemiş olduğumuzu daha iyi anlayacağız sanırım.
’'There is no greater victory than to fall from this world a free man” demekle bize bölümün ismini de bu kadar iyi derecede açıklayamazlardı, helal olsun.

Bir final ancak bu kadar güzel olabilirdi. Sonunda Spartacus ölecekti bunu zaten biliyordum kendimi buna göre ayarlamıştım ama yinede duygulandırdı be abi. Ama en çok duygulandıran jeneriğin sonunda Andy abimiz oldu. I am Spartacus.

I am Spartacus… baska söze gerek yok sanirim.

Cumartesi’yi dolduracak böylesine bir efsane daha gelmeyecek, eminim.

En çok neye üzüldüm biliyor musunuz: O kadar gözyaşı döktüğüm bir dizinin finalinde bir tek damla akıtamadığıma. Bir tek his uyandıramadığıma. Duygularım bile özgür kaldı sanırım bu finalle, o kadar bağlanmışım bu davaya. O kadar adamışım kendimi her Cumartesi bu davayı savunmaya. O kadar yaşamışım ben de Özgürlük Savaşı’nı.

Ellerim yazamıyor. Sonları hiç sevemedim. Yine o boşluk. Bu boşluğa da alışamadım bir türlü. Hele ki başından beri takip ettiğim bir dizi için. Başladığından beri benim hayatım bile ne kadar değişmiş onun farkına vardım.

Yağmurla başladı, yağmurla bitti.

“I…am…Spartacus!”

Dipnot: Keşke adını da söyleseydi. Çok ümitlendim ama çıkmadı bir türlü. :slight_smile:

Gannicus…Spartacus…Crixus…Doctore… ve bir çoğu. Unutulmayacak kadar süper bir diziydi. Sonu tek kelimeyle muhteşemdi… Gannicus’un çarmıha gerilişindeki o çığlıkları içimi sızlattı… Sonra doctore’yi görüp kendini arenada olarak görmesi… Off of. Hele spartacus… Normalde sevmiyordum bu adamı son bölümde muhteşem oynadı. Ağlamadım. Ağlayamadım… Sonunda I am Spartacuss!! Andy’yi de unutmadılar…

dizi çok fazla eleştiri almıştı ama bu final gördüğüm sinematografik açıdan en iyi finallerden biriydi. güncel takiple finalini izlediğim nadir dizilerden. biriktirip izlendiğinde boşluk daha büyük oluyor o yüzden benim için harika çekilmiş tam istediğim çarpıcı sonuyla beni derinden etkilemiş ve şokunu daha rahat atabileceğim bir dizi oldu. herkes gibi ben de andy’i çok aradım çok üzüldüm. ancak böyle bir yapımı ana karakter sebebiyle yapımcıların bitirmek istememesini anlıyorum ve iyi ki de bitirmemişler. hiç bir zaman ana karakteri değişen bir yapımdan zevk almadım bu hariç. başlarda yadırgıyor insan ama zamanla alışılıyor. çünkü andy e benzemese de şimdiki karakter, spartacus ün ideasını bence başarıyla yansıttı. gannicus’un ölüm mutluluğu eski arkadaşının yanına gidişi, lugo , saxa ve tabiki spartacus hepsi birer birer düştü ama kahramanlıkları, sözleri ve “zaferleriyle” beni üzmedi aksine sevindirdi. çünkü tüm karakterler amacına ulaşmış oldu. bütün karakterlerin normalde acımasız sayılacak bir şekilde soy kırımı ancak bu kadar güzel bir ideolojiyle anlamlandırılabilirdi. birçok arkadaşın yazdığından yola çıkarsak tarihe uyum da harika, söylenenin aksine sadece sex ve kan değil inanılmaz bir sanatsal derinlik yaratan bir dizi ve final oldu. açık hiç bir kapı bırakmadı. tüm oyunculara yapılan tribute ve en sonda andy…
diziyle ilgili sadece 2 keşkem var :

1. keşke dizi “dedicated to andy whitfield” şeklinde bitseydi.
  2. spartacus ün cesedi bulunamamış ya galiba keşke spartacus’e ne olduğunu bilemeseydik ve sonda 1-2 ipuçlarıyla tahmin ettirselerdi.

Kahrolsun para ve verdiği güç. Crassus’un 10 katı kadar daha zeki ve dahice plan yapan Spartacus paraya mağlup oldu.
Gannicus keşke kendini öldürseydin de şu Crassus ve Cesar’ın yüzündeki morarmayı bize gösterseydin.
Andy’den sonra yeni spartamıza alışamamıştım ama final bölümü ile beni kendine bağladı.
Spartacus, Gannicus, Crixus, Doctore unutulmayacaksınız!

Bu diziyi izleyip de yorum yazmayanlar ,dev bir fotoğraf makinasının tüm dünyadakilerin fotoğrafını sadece 1 kere çekecekken o karede yer almayanlar gibidir .

Dizi ilk dir ve belki 20 yıl sonra kat be kat güzelleri çekilirken siz bulunduğunuz ortamdaki herkeze ;Ben bu dizilerin atası bir dizi vardı ‘‘spartacus’’ işte onu izlemiştim diyebileceksiniz.

Tıpkı tüm savaş filmleri arasında ‘‘BraveHeart’’ ne ise bu dizi de odur…

Evet eleştirecek binlerce yönü vardır belki ama bütün bunlara rağmen dizi finalinde öyle bir mesaj vermiştirki;
Tarih boyunca gelmiş geçmiş nice Crassuslar,nice pompeyler,nice krallar nice kahramanlar nice zenginler olmasına rağmen ,asıl hatırlanacak ve saygıyla yad edilecek olanlar doğru işi yapanlardır,dahası bunlar daha doğru yola çıktıkları anda zaten kazanmışlardır…

Her gücün , Her devletin,her zenginliğin bir sonu var ama gerçek kahramanlığın sonu yok ve dünya durdukça bu kahramanlıklar 7 yaşındanki çocuktan 70 yaşındaki dedeye kadar her insanın kalbinde yer edecektir.

Diziye bize bunları hatırlattığı için teşekkür ederim.

koskoca dizi bitti reyizler öldü ya.Hani bi umut beklerdik hep belki kaçar kurtulur diye ama keşke 1 sezon falan daha uzatsaydılar dedim içimden

Bence dizide biraz saçmalıklar vardı. Mesela;
1- yaz-kış demenden donla gezip hasta olmamak
2- adamların dişleri inci gibi
3- kadınların zar zor hamile kalması hatta hiç kalmaması
4- kara fırtınaya donla gezip donmamak ??
5- ikinci el kılıçların baş bacağı kökünden sökmesi. vb

ama güzel diziydi.

1-3-5 aynen O.o

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2