- spoiler içerir- Varys Tyrion Lannister’a neden yardım etti?

Bildiğimiz üzere , Varys Targaryen’lerin hizmetinde , onları tekrar tahta oturtmaya calısıyor ,kimseye yardım etmıyor kendı cıkarları dogrultusunda ugras veren birisi ancak bunun bir istisnası var ki oda tyrion, ona yardım ederek zındandan kaçmasına ve kaleden cıkmasına yardım etmıstı ( jamie ile birlikte ) peki ama neden ?
Şimdi aklıma şu geliyor , tyrionun çılgın kralın oglu oldugu yonunde bir teori var ve biz varysin sadece targaryenlere yardım ettiğini onlar için çalıştıgını biliyoruz , acaba varys in tyriona yardım etmesinin nedeni onun çılgın kralın oğlu olması mıdır , bu bir kanıt olabilirmi ?

beyaz peleinlilerin lord kumandanı jaime lannister emrettiği için yardım etti… yani jaime nin isteğiyle kaçırıldı … kendisi hür iradesiyle yaptığı birşey değil…

ned de kral eliydi ama ona yardım etmedi ve sonraki kitaplarda yaptıkalrı gozonune alındgında jamie nin etkisi olamaz

Ned’i kurtarması için kendini tehlikeye atması için hiçbir sebep yoktu ve o sırada Kral Toprakları’nda Ned’i kurtarmak için Varys’i sıkıştıracak kimse de yoktu.Tyrion’un vardı;Jaime.

bende onu diyorum zaten eğer hür iradesiyle yapabilecek olsa ned e de yardım ederdi . gerçi orda kendini riske atmak istemedi ama , tyrion olayında jaime nin ondan bunu istemesiyle yaptı bunu … şöyle birşeyde var eğer joanna nın aerys den olan çocuğu tyrion sa dediğin gibi bunu kabul etmesi belkide bu yüzdendir. yani jaime nin istemesi kendisi açısındanda bir artı olmuş olabilir…

hiç öyle bi şey olduğunu zannetmiyorum,sonuçta Varys Tyrion’un duruşmasında da Tyrion’un aleyhinde onlarca rapor vermişti.
Dediğim gibi sadece Jaime faktörüyle olmuş bi şey,Ned’in de öyle güçlü konumda bi seveni falan olsaydı sarayda o da kurtulurdu.

Tyrion ın Targaryen olabilme ihtimalini okumuştum internette eğer öyle bişey olursa cidden saçmalamış olur yazar. Tyrion tamamen Lannister özellikleri taşıyan biri. Yazarın o kadar kasacağını sanmıyorum…
Gel gör ki Jaime ve Cersei nin de olabilme ihtimali üzerinde duruluyordu. Mesela Cersei nin hafiften manyağa bağlaması çılgınateşi sevmesi ensest e düşkünlüğü ve sonucunda Joffrey gibi bir manyağın çıkması. Halalarının Jaime ye sürekli sen babanın oğlu değilsin babanın oğlu Tyrion demesi falan hep bir ipucu gibi gözükebilir ama ben böyle bir ihtimalin olduğunu da düşünmüyorum üçü de has Lannisterdır. Bana kalırsa yazar sadece kafa karıştırmak için yazmıştır böyle birşey.
Varys in de Tyrion ı kurtarmasını Jaime nin isteğine bağlıyorum…

varys in tyrion aleyhine yaptıkları kendini kurtarmak içindi yani göstermelik ama neticede sattı mı sattı orası öyle…

bende o görüşteyim zaten ben jaime nin aerys in oğlu olduğunu düşünüyorum … ve tyrionun kaçırılması tamamen jaime nin işidir…sadece arkadaşın kurgusuna göre öyle olabilir dedim :slight_smile:

aynen katılıyorum ve her psikopat,aşırı zeki,ne üdüğü belirsiz karaktere Targeryan demek acayip saçma.Yok halası Jaime’ye sen Tywin’in oğlu değilsin demiş yok Tywin,Tyrion’a sen benim oğlum değilsin demiş,böyle ufak tefek şeylerden böyle bi sonuç çıkarırsak ooo işimiz var.Biraz daha zorlarsak Lysa bile Targeryan çıkacak nerdeyse.Ne de olsa deli…
Serinin sonunda hiçbir karakterin ekstradan Targeryan olduğu ortaya çıkmazsa çok mutlu olurum gerçekten.Buna Jon da dahil.

@Jojen Reed Katılıyorum sana Jon dışında. Gönlümde Jon un Rhaegar ın oğlu olması var…

@Arstan Jaime nin Aerys in oğlu olması bence saçma olur. O zaman Jaime,Cersei, Joffrey, Tommen, Myrcella falan hepsi yarı Targ olurdu ve en az birisi Targaryen özelliğini görünüş olarak mutlaka taşırdı. Bunların hepsi Lannisterdır bana göre. Senin teorin çıkarsa o zaman Martin e şöyle deriz: Dostum sen Lannister demişsin ama bunlar Targaryen çıktı :slight_smile:

bilmiyorum bende jaime nin öyle olmasını azor olabileceği ve nissa nissa nın da cersei olabileceğinden hem bide valonqar davası var … ordan yola çıktım… şahsen azor un da jaime nin çıkması ve kılıç eli olmadan azor olması gerçekten ilginç ve beklenmedik birşey olurdu…

Azor olabilme ihtimalini ben de düşünüyorum hatta 3.kitapda da bir rüya görüyordu Jaime. Cersei gelip sen yaşadığın sürece alevler yanmaya devam edecek gibi birşey diyordu ama dediğim gibi Aerys in oğlu olduğunu sanmıyorum. Gerçi Martin bu ne yapacağı belli olmaz…

konuyu dağıtmayalım da azor olması için teorilere göre targ kanı gerekiyor

Emin misin Targaryen kanı olması gerektiğine? Victarion Greyjoy un bile Azor Ahai olabilme ihtimali olan teoriler var çünkü.
Ateşten kılıç olayına gelirsek Stannis in eli yandı mesela. Jaime olursa eğer Azor Ahai belki kesik eliyle falan tutabilir gibi geliyor. Altın eliyle yani. Ateş de işlememiş olur…

Her şeyin altında bir bit yeniği aramaya gerek yok.Jaime Lannister emretti.O da yapmak zorunda kaldı.

Varys’in boğaza bıçağı dayadı Jaime, öyle oldu. Tek elle nasıl yere serdi ayı gibi adamı orası bir sır :stuck_out_tongue:

ee jaime bu serer adamı :smiley:

-Tywin Lannister oğulları kendine itaat etmeyince “Sen benim oğlum değilsin” diyor sürekli.Her ikisinede bunu söyledi…Kızgınlık anıyla söylenmiş bir şey,oğulları babaları Tywin’a benziyorlar…

-Tyrion’un kaçırılması Jaime’nin isteğine bağlıyorum.Varys ondan korkuo :smiley:

varys kendi rolünü oynuyor sadece ben ne jamie den nede bir baskasından korktgunu sanmıyorum, kendisi tyrionu kurtarmak istemeseydi bir şekilde cercienin yada tywinin haberinin olmasını saglardı, mahkemede tyrion aleyhıne neden konustugunun cevabını tyriona kıtapta kendısı verıyro zaten … tyrion gercekten lannister ise bile ki gayet normal : ) varysin bir planı var ve korkusu yok korksaydı bırınden yada bır seylerden bu oyunu zaten oynayamazdı.

Cersei,Jaime ve Tyrion’ın Targeryan olduğunu bende düşünmüyorum.Sonuçta sarı kafa Lannisterlardan başka kimde var.