[Spoiler] Illyrio Mopatis Hakkında

Şimdi genel kanı illyrio ve Varys’in Aegon’u tahta çıkarmak için işbirliği yaptığı yönünde ya, Peki illyrio’nun amacı Aegon’u kral yapmaksa niye Dany ve Viserys’e o kadar yardım etti???

Bence burada Viserys babası Aerys’e olan benzerliğinden ötürü hiç bi zaman o kadar da tutulmadı Varys ve Ilyrio tarafından. Yoksa mutlaka onun güvenliği için bi önlem alırlardı. Bence o yalnızca Aegon’a birşey olması durumunda Dany ile evlenebilir falan ihtimaline karşı korundu. Ancak öte yandan Aegon her zaman için tahta kral olarak ve Daenerys’in kocası olarak oturtulmak üzere hazırlanıyordu. Dany de Aegon’un eşi ve kraliçe olacaktı.

Ayrıca ejderhanın 3 başlı olması gerektiğini düşünürsek Viserys, Dany ve Aegon’un ejderha binicileri olacağını belirlemiş olabilirler. Ancak tabi burada şu soru akla geliyor acaba Ilyrio’nun Dany’nin düğününde verdiği o ejderha yumurtaları (3 adet olması) tesadüf değildi de Ilyrio o yumurtaların kesin çatlayacağını biliyor muydu biliyorduysa nerden biliyordu.

Yumurtanın çatlayacağını biliyor olabilirler. Çünkü ejderhalar yumurtadan çıktığında illyrio veya Varys’e itaat etmeyeceğini bildikleri için dolaylı yoldan da olsa Dany ve Viserys’e yardım ederek kontrol imkanı bulmuş da olabilirler.

Evet ama ben kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum yani hani bu karakterleri kullanıp onların üstünden prim yapmak değildir amaçları alt yapıda daha başka -gönülden- gelen bi destek olmak durumları mevcut bunların sanıyorum Aegon’un sahte olması ve hatta Ilyrio ya da Varys ile olası bi akrabalık durumu bunda etkendir.

Belki Dany ve Viserys ile dikkat dağıtıp Aegon’un fark edilmesini engellemektir.
Bence İlyrio ile Varys gizli bir Valyria tarikatı üyesidir.

bu konu süpriz gibi görünsede yanı aegon dany vs bence varys ve ilyrio targenyanlara sadık ama benim merak ettiğim sey hem onlar için calısıp hemde neden viserys ve dany e bundan bahsetmedikleri

Aegon’dan bahsetmemeleri mi? Bu mesele bi sır sonuçta isterse amca ve halası söz konusu olsun yine de fazladan bi kimsenin dahi haberi olması çok tehlikeli olurdu çünkü şartlar müsait değildi henüz o sıralar.

yok kastım o değildi hanı tartısırken hep bahsedılıyro ya aegon mı yoksa dany ıcınmı calısıyorlar dıye onu o yuzden yazdım merak edılen kısım aslında kım ıcın calısmaları ya o bakımdan. benim merakım eger dany ve viserys için çalışıyorlarsa neden dany ye bunu soyemıyrolar bız sızın ıcın calısıyoruz ne bılım tezgahı kurduk fılan gıbı , acaba onlarda barrıstan gıbı once ne olduklarını yada olacaklarını merak ettıklerı ıcın beklıyrlarmı

Aegondur Çünkü tahtın gerçek varisi Aegon Targeryan.

Ilyrio’nun onlara yaptığı yardım, olduğu destek belli onda şüphe yok zaten. Ama sorarsan ki Varys neden açıktan yardım etmiyordu diye bi kere o fersah fersah uzaktı çocuklardan. Ayrıca Aegon’u ayrı bi kayırıyor gibi ve Westeros’taki meseleler ile Aegon meselesi onun önceliği iken Ilyrio ile paylaşım yapmışlar bence o yüzden Varys’ten haberleri olmamaları normal.

haklısın ikisinin bir görev paylaşımı yaptıkları kesin, bence ilyrio dany yada aegonu hazırlamak, varys de vesterosta karısıklık cıkararak onların bır cesıt kurtarıcı vb şekilde gelmelerıne hazırlamak için ugrasıyor… ancak yınede ben ilyrio nun dany yada viseryse yanında kaldıkları zamanda planlarından neden haberdar etmedıklerı sızın ıcın calısıyoruz hazırlnaıyrouz vs seklınde …

quote=‘Ser Robert Strong’ pid=‘72803’ dateline=‘1350754660’]

Ilyrio’nun onlara yaptığı yardım, olduğu destek belli onda şüphe yok zaten. Ama sorarsan ki Varys neden açıktan yardım etmiyordu diye bi kere o fersah fersah uzaktı çocuklardan. Ayrıca Aegon’u ayrı bi kayırıyor gibi ve Westeros’taki meseleler ile Aegon meselesi onun önceliği iken Ilyrio ile paylaşım yapmışlar bence o yüzden Varys’ten haberleri olmamaları normal.
[/quote]

Ya bakın ama şimdi Aegon ortaya çıkarsa aileiçi kavga olur ondan söylememiş olabilir. Viserys bir kere asla kabul etmezdi Aegon’un tahta oturmasını bu da varys ve illyrio’ya ters düşerdi.

Aynen öyle katılıyorum sana.

@alpank Ilyrio eğer Dany ve Viserys’e arka planda yapılanları anlatsa idi Aegon’una kadar her detayını anlatmak zorunda kalırdı ve teorilere göre Aegon sahte yani Rhaegar’ın oğlu değil işler iyice karışırdı o yüzden ne kadar az bilgi o kadar iyi demişlerdir.