SPOILER (Jon ve Dany)

8-sezon

Arkadaşlar bir internet sitesinde bir teori okudum teori gerçekse ikinci Jaime-Cersei olayı gerçekleşecek

Link yukarıda. Giremeyenler için özet geçeyim;

Dany çocukluğunda Braavos’da ki kırmızı kapılı ev ve limon ağacını hatırlıyor. Kırmızı kapı tamam ama Braavos iklim sebebiyle limon ağacı yetişmeyen bir bölge. Seride sürekli limonun Dorne’dan getirildiği söyleniyor.

Dorne’un önemi ne ? Jon Dorne’da doğdu. Ayrıca bunu George Martin’e soran bir hayran cevap alamamış.

Dizide Theon’u canlandıran oyuncu ise Jon’un ebeveynlerinin Star Wars’da ki Luke ve Leia gibi olacağını söylemiş.

Si ne düşünüyorsunuz ?

Linkte şöyle bir cümle var:

“Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisini takip eden bir okuyucu enteresan bir detay fark ediyor. Braavos’ta doğan Daenerys’in anılarında bir limon ağacı yer alıyor.”

Dany, Braavos’ta doğmadı. Ejderha Kayası’nda fırtınalı bir gecede doğdu. Ayrıca hayranın sorduğu ve cevap alamadığı soru hakkında bir kaynak da gösterilmemiş. Bence tıklanmak için ortaya atılmış saçma bir teori.

Olmaz bu teori. Çünkü GRRM Braavos kısmını aslında yanlışlıkla yazmış. Zaten yanılmıyorsam Daenerys’in 1. kitaptaki bölümlerinin toplandığı “Blood of the Dragon” kitabında da bu şehir Lys veya limon yetişebilen başka bir özgür şehir olarak değiştiriliyor. Dolayısıyla Jon ve Dany’nin kardeş olmadığı apaçık ortada. Jon, Dorne’daki Neşe Kulesi’nde doğdu ki bunu dizide gördük, Daenerys ise kesinlikle Ejderha Kayası’nda, bir fırtına sırasında doğdu. Bunun pek çok şahidi var. Kale halkı, Sör Willem Darry, Viserys gibi.

Ama GRRM bu limon ağacı hikayesini kitapta bi kaç kere özellikle vurglamış. Jeyne Westerlingin farklı tarif eden Jaime kısmını da yanlışlıkla yazdım diye bi şey söylemiş galiba. Açıkcası ben inanmadım yanlışlıkla yazdığına inanmıyorum, yaptığı kurgu ortaya çıkmasın diye söylemiştir bence.

Daenerysle Jonun kardeşlik meselesine gelirsek buna ben de inanmıyorum. Ama Dany ve Viserysin bir Dorne geçmişi olması büyük ihtimalle doğru. Oberynin zamanında Dorne’u Viserys için ayaklandırmak istemesi ve Arianne ile Viserysin gizli şekilde nişanlı olması Danynin küçükken Dorneda olmasını destekleyen kanıtlar. Hatta bir teoriye göre Dany Asharanın kızı ve babası da Aerys(bazılarına göre Eddard). Bildiğiniz gibi Ashara Elianın nedimesiydi ve Harrenhall turnuvasında onun yanındaydı. Turnuvadan sonra Elia ile birlikte KLe gitmesi gerek. Savaş çıkınca mecburi olarak orda kalması gerekirdi. Yakut geçidinde Rhaegar ölünce tedbir olarak Rhaella ve Viserys Ejderha Kayasına gitti ama Elia Dorne’u tehdit için KL de kaldı ve öldürüldü. Normalde Asharada orda kalmalıydı ama anlaşılan o ki kalmamış çünki Ned kayan yıldıza vardığında Asharanı orda buluyor ama Ashara kendisini bir kuleye kapatıyor ve Nedin karşısına çıkmıyor. Ned gitdikden sonrada kendini o kuleden atarak intahar ediyor. En azından bize anlatılan hikaye böyle. Ama bir mantıksızlık var. Ned KL düştükden çok kısa süre sonra oraya varıyor ve Asharanı KLde bulmalıydı. Asharanın normal şartlarda Kayan Yıldıza gitmesine imkan yok. Hem savaş var hem de Aerys Martelller gibi Dayneleri de tehdit etmek için onu da esir tutmalıydı. Ama gerçek şu ki Ashara ne KL düştüyünde oradaydı, ne de Kayan Yıldıza gitmişdi. Peki nerdeydi? Ejderha Kayasındaydı. Aerysin Rhaellaya tecavüz etdiği biliniyor teoriye göre Deli Kral sadece karısına değil aynı zamanda Asharaya tecavüz ediyor ve Rhaellayla beraber Ashara da hamile kalıyor. Bu yüzden onu da Ejderha Kayasına yolluyor. Doğum sırasında hem Rhaella hem bebek ölüyor ama Ashara bir kız doğuruyor. Kızı Rhaellanın kızı gibi tanıtıyorlar. Stannis gelmeden çok önce Dorne’a kaçtılar ama Oberynin ihtiyatsızlığından dolayı Danygil Esosa geçmek zorunda kalıyorlar ve hikaye burda bitiyor.

Dany, Jon’dan 1 yaş da küçük ayrıca… Hala-yeğen olması yetmiyor gibi bir de kardeş yapalım daha güzel olur bu ilişki mi demiş birileri?

Leia ve Luke meselesi Arya ve Jon (tersi)için olabilir, demiş ise eğer. :smiley: Ya da Dany ve Jon’un hala-yeğen olması meselesi için demiştir; benzer demiş sonuçta, aynı dememiş.

Önüne gelen teori üretmeye başladı bu ne ? Varys denizkızı ya da tyrion zamanda yolculuk yapan bir fetüs teorisi daha mantıklı bence ya da daha az mantıklı olsa bile en azından güldürüyor.

İkisinin kardeş olması bence güzel olurdu. Ancak doğumlarının arasında net ay farkı olması ve üstte yazılan diğer sebepler bunu imkansız kılıyor.

Birde bana kalırsa jon buz dany ateş değil. Jon Snow bizzat buzla ateşin şarkısının kendisi. Onun eseri buz ve ateşin şarkısı olacak… Bu kısım oldukça net açıklıyor her şeyi,