SPOILER (Jon ve Dany)

8-sezon

Arkadaşlar bir internet sitesinde bir teori okudum teori gerçekse ikinci Jaime-Cersei olayı gerçekleşecek

Link yukarıda. Giremeyenler için özet geçeyim;

Dany çocukluğunda Braavos’da ki kırmızı kapılı ev ve limon ağacını hatırlıyor. Kırmızı kapı tamam ama Braavos iklim sebebiyle limon ağacı yetişmeyen bir bölge. Seride sürekli limonun Dorne’dan getirildiği söyleniyor.

Dorne’un önemi ne ? Jon Dorne’da doğdu. Ayrıca bunu George Martin’e soran bir hayran cevap alamamış.

Dizide Theon’u canlandıran oyuncu ise Jon’un ebeveynlerinin Star Wars’da ki Luke ve Leia gibi olacağını söylemiş.

Si ne düşünüyorsunuz ?

Linkte şöyle bir cümle var:

“Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisini takip eden bir okuyucu enteresan bir detay fark ediyor. Braavos’ta doğan Daenerys’in anılarında bir limon ağacı yer alıyor.”

Dany, Braavos’ta doğmadı. Ejderha Kayası’nda fırtınalı bir gecede doğdu. Ayrıca hayranın sorduğu ve cevap alamadığı soru hakkında bir kaynak da gösterilmemiş. Bence tıklanmak için ortaya atılmış saçma bir teori.

Olmaz bu teori. Çünkü GRRM Braavos kısmını aslında yanlışlıkla yazmış. Zaten yanılmıyorsam Daenerys’in 1. kitaptaki bölümlerinin toplandığı “Blood of the Dragon” kitabında da bu şehir Lys veya limon yetişebilen başka bir özgür şehir olarak değiştiriliyor. Dolayısıyla Jon ve Dany’nin kardeş olmadığı apaçık ortada. Jon, Dorne’daki Neşe Kulesi’nde doğdu ki bunu dizide gördük, Daenerys ise kesinlikle Ejderha Kayası’nda, bir fırtına sırasında doğdu. Bunun pek çok şahidi var. Kale halkı, Sör Willem Darry, Viserys gibi.

Ama GRRM bu limon ağacı hikayesini kitapta bi kaç kere özellikle vurglamış. Jeyne Westerlingin farklı tarif eden Jaime kısmını da yanlışlıkla yazdım diye bi şey söylemiş galiba. Açıkcası ben inanmadım yanlışlıkla yazdığına inanmıyorum, yaptığı kurgu ortaya çıkmasın diye söylemiştir bence.

Daenerysle Jonun kardeşlik meselesine gelirsek buna ben de inanmıyorum. Ama Dany ve Viserysin bir Dorne geçmişi olması büyük ihtimalle doğru. Oberynin zamanında Dorne’u Viserys için ayaklandırmak istemesi ve Arianne ile Viserysin gizli şekilde nişanlı olması Danynin küçükken Dorneda olmasını destekleyen kanıtlar. Hatta bir teoriye göre Dany Asharanın kızı ve babası da Aerys(bazılarına göre Eddard). Bildiğiniz gibi Ashara Elianın nedimesiydi ve Harrenhall turnuvasında onun yanındaydı. Turnuvadan sonra Elia ile birlikte KLe gitmesi gerek. Savaş çıkınca mecburi olarak orda kalması gerekirdi. Yakut geçidinde Rhaegar ölünce tedbir olarak Rhaella ve Viserys Ejderha Kayasına gitti ama Elia Dorne’u tehdit için KL de kaldı ve öldürüldü. Normalde Asharada orda kalmalıydı ama anlaşılan o ki kalmamış çünki Ned kayan yıldıza vardığında Asharanı orda buluyor ama Ashara kendisini bir kuleye kapatıyor ve Nedin karşısına çıkmıyor. Ned gitdikden sonrada kendini o kuleden atarak intahar ediyor. En azından bize anlatılan hikaye böyle. Ama bir mantıksızlık var. Ned KL düştükden çok kısa süre sonra oraya varıyor ve Asharanı KLde bulmalıydı. Asharanın normal şartlarda Kayan Yıldıza gitmesine imkan yok. Hem savaş var hem de Aerys Martelller gibi Dayneleri de tehdit etmek için onu da esir tutmalıydı. Ama gerçek şu ki Ashara ne KL düştüyünde oradaydı, ne de Kayan Yıldıza gitmişdi. Peki nerdeydi? Ejderha Kayasındaydı. Aerysin Rhaellaya tecavüz etdiği biliniyor teoriye göre Deli Kral sadece karısına değil aynı zamanda Asharaya tecavüz ediyor ve Rhaellayla beraber Ashara da hamile kalıyor. Bu yüzden onu da Ejderha Kayasına yolluyor. Doğum sırasında hem Rhaella hem bebek ölüyor ama Ashara bir kız doğuruyor. Kızı Rhaellanın kızı gibi tanıtıyorlar. Stannis gelmeden çok önce Dorne’a kaçtılar ama Oberynin ihtiyatsızlığından dolayı Danygil Esosa geçmek zorunda kalıyorlar ve hikaye burda bitiyor.

Dany, Jon’dan 1 yaş da küçük ayrıca… Hala-yeğen olması yetmiyor gibi bir de kardeş yapalım daha güzel olur bu ilişki mi demiş birileri?

Leia ve Luke meselesi Arya ve Jon (tersi)için olabilir, demiş ise eğer. :smiley: Ya da Dany ve Jon’un hala-yeğen olması meselesi için demiştir; benzer demiş sonuçta, aynı dememiş.

Önüne gelen teori üretmeye başladı bu ne ? Varys denizkızı ya da tyrion zamanda yolculuk yapan bir fetüs teorisi daha mantıklı bence ya da daha az mantıklı olsa bile en azından güldürüyor.

İkisinin kardeş olması bence güzel olurdu. Ancak doğumlarının arasında net ay farkı olması ve üstte yazılan diğer sebepler bunu imkansız kılıyor.

Birde bana kalırsa jon buz dany ateş değil. Jon Snow bizzat buzla ateşin şarkısının kendisi. Onun eseri buz ve ateşin şarkısı olacak… Bu kısım oldukça net açıklıyor her şeyi,

Teori hakkında yıllar önce imkansız şeklinde yorum yapmışım. Aslında objektif bakınca hala daha çok mümkün olduğunu düşünmüyorum. Teoriye dair çok ciddi kanıtlar olmadığı gibi doğru çıktığı takdirde seriye katabileceği fazla bir şey yok.

Ancak gene de kesinlikle yanlış demek için Martin olmak gerekiyor. Teoriye dair bazı argümanlar da var. Bu yüzden konuyu forum kamuoyuna tekrar sunalım dedik. Söz konusu konuyu yabancı forum arşivlerinden çıkaran @Starkgaryen ablamızın konuyu hortlatmamaktaki ısrarı üzerine bayrağı ben devraldım.

1. Alfie Allen ve GRRM konuşmasında Alfie Allen Jon Snow için biraz Luke Skywalker durumu olduğundan bahsetmişti. Gerçekten arada bazı paralellikler var. Luke’un babası olan Anakin’in de tıpkı Rhaegar Targaryen gibi kehanet ayağına ciddi düzen değiştirmesi, Luke’un Jon Snow gibi gerçek kimliğinden habersiz büyümesi gibi. Ama Star Wars’un önemli twistlerinden birisi de Luke’un bir ikizi olması ve kardeş olduklarından habersiz büyütülmeleri

2. Ned’in Daenerys’in suikastine verdiği tepki ve Robert’i durdurmaya çalışırken Lyanna’nın söz ver Ned lafını hatırlaması.

3. Konuda bahsi geçen limon ağaçları argümanı. Bunun Renly’nin gözleri ya da Jeyne’in kalçası gibi Martin hatası olduğunu söyleyenler de var ama sanki gözümüze sokuluyormuşcasına seride Braavosda limon ağacı mı olurmuş len diye bahsi geçiyor pek çok yerde.

4. Daenerys Targaryen’in atalarının kript benzeri bir yerde sıralandığına dair gördüğü görü ve bununla Jon Kar’ın atalarının sıralandığı kripti gördüğü rüyanın benzerliği

5. Ölümsüzler evinde buzun kadehinden iç, ateşin kadehinden iç gibi tanımlamalar ve Quaithe’nin asıl soru sen kimsin? Tarzı sorularının Dany’nin geçmişiyle ilgili karanlık tarafların olduğu düşüncesini ortaya çıkarması.
    Bütün bu kanıtların haricinde aralarında 8 9 ay olması ve bunun Martin tarafından söylenmiş olması gerçekten çok ama çok büyük engelleyici. Ancak aslında bu hikaye içi bir komplo ile çözüme varabilir

Rhealla ölmek üzere olan bir bebek doğurmuş olabilir. Bu esnada ise bebek öldüğü zaman(gerçek Dany) gizlice Lyanna’ın kızıyla değiştirilmiş olabilir. Bu sırada 8 yaşında olan Viserys oyalanmış olabilir. Gerçi bu kısımda ne yazsak fanfiction’a girer ancak güçlü şekilde aksi ifdia edilemediği için imkansız da diyemeyiz.

Şimdi peki bu teori bize ne katar?

Sizi bilmem ancak bana aslında olay ice and fire’ken ve bunları karşılayan karakterler Dany ve Jon’ken Jon’un ice and fire olması, Dany’nin ise sadece fite olması manasız gelmişti. Evet bazılarınıza önemsiz gelebilir ama özellikle ana karakterler söz konusu olduğunda böyle sembolizmler önemli. Bu yüzden hep Jon’un asıl ana karakter olduğunu, Dany’nin bir tık daha geri planda kalacağını düşündüm. Jon İce and Fire’dı. dany de kendince önemşi bir yere sahipti. Ancak buna karşın gerek Martin’in açıklamaları, gerek yeni sezonla ortaya konulan tablo bu karakterlerin denk olduğu yönündeydi. Ancak iki karakterin de ice and fire olması, birinde ice’ın diğerinde fire’ın baskın olması durumu dengelemekte. Ve evet düşününce bu durum çok duygusal sahnelere sebebiyet verebilir.

Sen baya baya dizi/kitap karıştırmışsın ama.

dizide değilde genelde ateş tarafı targlar ve ejderhalar, buz tarafı ise stark ve kurtlar
dizi yada hikaye bu iki aile ve karakterleri etrafında dönerken Dany nin fire olması beni rahatsız etmiyor
ikinci bir durumda kuzen aşkı meselesi de bu tarafından yanı ateş ve buz arasında seçim gibi olacak bu da bence
diziden çok bişey beklemediğimden açıkçası sırf popülarite yüzünden finalin Dany ve jon un tahta çıkması olarak biteceğini düşünüyorum. “G O T finali hayranları ikiye bölecek” gibi bir açıklama duymuştum inş bu açıklama doğrudur doğru ise bu ikiye bölecek finalin Jon-sansa olacağını düşünüyorum. Dany-jon sevindirir dizi fanlarını, Arya-jon şaşırtır ama bölmez, ama Sansa-Jon :smiley:
dany ve jon un ikiz olması ise saçma bence hiç ihtimal vermiyorum buna

Dizide olan tek bir argümanı bile kullanmadım. Kullanılmasına da karşıyım

:roll_eyes:

:grin:

Ben “imkansiz” seklinde degil, bayagi “çok saçma” seklinde bakmistim bu teoriye, hemde sadece öyle hizlica bir göz attiktan sonra :confused:
Ben de Ömer gibi mümkün oldugunu pek sanmiyorum, çünkü bu seriye gerçekten pek bir sey katmaz, bir fark yaratmaz diyelim. Duygusal, etkileyici olur ama (ailesi olmadigini düsünen ve bunun eksikligini hep yasamis olan Dany birden bir ikizi ve birkaç kuzeni oldugunu ögrenir), ve tabi birde $ok etkisi yaratir büyük ihtimalle. Martin sasirtmayi seviyor ama su da var, sirf sasirtmak için de ugrasmiyor. Yani “sasirtici olur”'u bir çesit argüman gibi kullanmak yanlis olur.

Argümanlar az ama bos degil. Teoriyi ortaya atan kisi fikrini desteklemek için kasmamis, bir takim seyleri saptirmamis, sadece söz konusu durumlari yorumlamis ve açikçasi yorumlamalari mantiksiz gibi de durmuyor. Güzel temellendirmeler var. Bu bakis açisindan yola çikarak olaylari kafamizda tekrar oynatirsak, bosluklar güzel doluyor.

Ned’in tepkisi.
Aslinda bildigimiz Ned, genç ve hamile bir kizin öldürülmesine gönlü razi degil ne olursa olsun. Ki bu adam Elia ve çocuklarina yapilanlara sessiz kalmamis. Fakat Dany’yi öldürme fikrine olan tepkisi de sanki bir baska. Bayagi agir konusuyor ve sonunda El rozetini Kral’in önüne koyuyor falan. Yani bu komple iliskiyi kesmek, Krala sirt çevirmek gibi bir sey. Birde buna tabi Lyanna’ya verdigi sözü hatirlamasini ekleyin.
Bos bir argüman mi? Degil. Bu sekilde düsünmek çok mu mantiksiz? Degil. Ama yeterli mi? Önemli bir kanit mi? Hayir, o da degil.

Bu teoride benim için en enteresan, hosuma giden argüman, alinti, Dany’nin rüyasi :
“Solgun kral kıyafetleri giymiş hayaletler koridorda sıralanmıştı. Ellerinde alevlerden yapılmış kılıçlar tutuyorlardı. Gümüş saçları, altın saçları, platin beyazı saçları vardı. Gözleri opaldi, ametistti, turmalindi, yeşimdi.”

Tasvir edilen kisiler Targaryen, orada sorun yok. Ama koridorda siralanmis olmalari ve ellerinde kiliçlar tutmalari cidden size de Winterfell’in mahzen mezarini düsündürmüyor mu?
Teori sahibinin burada demek istedigi : Martin Dany’nin atalarinin gösterildigi bu rüyada, Winterfell’in mahzen mezarlarini akillara getiren bir mekanda Targaryen fizigine sahip insanlar göstererek mesaj vermis olabilir. Yani Dany yari Stark, yari Targaryen mesaji.
Valla bu yorumlamayi yanlis çikaracak bir argüman/yorumlama bulmak zor. En azindan ben bulamadim. Hani kimsenin çikip da kolay kolay “Ne kadar mantiksiz bir yorumlama olmus” diyebilecegini sanmiyorum.

Dany’nin hiç görmedigi, tanimadigi agabeyi Rhaegar’a olan düskünlügü, sevgisi. Ailenden olsa da, hiç tanismadigin birine bu derece sevgi hissetmek biraz garip aslinda. Seri boyunca Dany karakteri ile Rhaegar arasinda bir bag kuruluyor, ki bu Fatih Aegon bagi gibi de degil. Fatih Aegon ile yapilan bag tamamen eylemlere, durusa dayali; Rhaegar ile kurulan bag ise Dany’nin iç dünyasinda gerçeklesiyor, çok daha özel.
Rhaegar’dan devam edelim. Dany hiç tanimadigi abisini çok sevmekle kalmiyor, onu rüyasinda görüyor ve o rüyada migferin siperini kaldirdigi zaman Rhaegar’in degil, kendi yüzünü görüyor. Elbette burada “Son ejderha” durumu var, aslinda VP ve AA açiklamalari da var ama ek olarak Martin bu sekilde bir nevi baba-kiz mesaji verdiyse? Dany Rhaegar’in bir parçasi mesaji varsa? Bu yorumlamalara da “yanlis” demek zor, dogru denemeyecegi gibi :smile:
Ölümsüzler evinde, Dany Rhaegar, Elia ve Aegon’u gördügünde, Rhaegar “Bir tane daha olmali. Ejderhanin üç basi var” diyor direkt vizyonda Dany’ye dogru bakarak. Burada da yine ilk açiklamalar var tabi, Dany her halükarda ejderhanin baslarindan biri. Ama söyle düsünelim… Bu “ejderhanin üç basi” lafinin temeli nedir? Kimlerdir? Aegon, Rhaenys ve Visenya. Kardesler. Peki o vizyonda Rhaegar’in kucaginda Aegon varken, durum neydi? Yani Rhaegar’in kaç çocugu vardi? Iki : Rhaenys ve kucagindaki Aegon. Iki kardes, “bir tane daha olmali”… Dany’ye bakarak diyor bunu. Birde bir Visenya gerek hesabi :grin: Baglayin olayi. Enteresan, degil mi? Isin içine burada Jon’u karistirmayin yalniz, o vizyonun gerçeklestigi zamana göre degerlendirmeliyiz durumu. O zamanlar iki çocuk (iki ba$) var, bir tane daha olmali Rhaegar’in düsüncesine göre. Dogru veya yanlis, farketmez, bu argümana/yorumlamaya da saçma veya mantiksiz denmez.

“Asil soru, sen kimsin?”
Düsününce, evet, basindan beri Dany karakteri için bir kimlik arayisi durumu var. Buna birçok açiklama yapilabilir. Aile eksikligi, özlemi, rol modeli olmamasi, sürekli kendine kim oldugunu hatirlatma isteginin ardinda yatan çaresizlik ve eziklik hissi, Viserys’in ona “sen bir hiçsin” muamelesi. Ama bu teori içinde, ayni zamanda bu durum için “Martin ek olarak Dany’nin Stark kimligini temellendirmis olabilir bu sekilde” diye yorumlarsa, çikip bunun da mantiksiz oldugunu, saçma oldugunu söylemek zor. Teorinin içinde bu düsüncenin yeri var.

8-9 ay meselesi… Bu konuda kafam biraz karisik, en son Martin’in yalan söylemesinin bir anlami olmadigini düsünmüstüm ama aslinda simdi “Niye ki?” diyorum.
“Jon ve Dany arasinda 8-9 ay var” demis. Bir fan Dany ve Jon arasinda kaç yas oldugunu anlayamadigi, okuduklarina göre aralarinda bir yildan fazla oldugu çikarimini yaptigi ama bunun mantiksiz oldugu, bu konuda kafasinin karistigini sordugunda bu cevabi vermis Martin.
Simdi “Hayir bir yildan fazla yok, bir yildan az var” deyip kestirip atsa, süphe uyandirabilir. Basit bir soruya net cevap vermemis gibi düsünen olabilir ve baslasin spekülasyonlar. Dolayisiyla Martin bunu düsünerek, hikayede (evrende) bilineni aktarmis olabilir : 8-9 ay.
Sonuçta Jon’un isyan sirasinda dogdugu biliniyor, Winterfell’e geldiginde hala süt anneye ihtiyaci olacak kadar küçük. Ve Dany’nin de isyan bittikten 8 ay falan sonra dogdugu biliniyor.
Yani dedigim gibi, Martin basitçe sadece evrende bilineni de aktarmis olabilir.

Ve Ömer’in de belirttigi tüm o Buz ve Ates olayi var. Güzel özetlemis, aynen katiliyorum. Sembolizm, denge açisindan baktigimiz zaman ortaya çikan sonuç çok daha anlamli geliyor Dany ve Jon ikiz olmalari durumunda.

Eger Dany ve Jon ikizler ise, nasil gelismistir olaylar?

Lyanna ikiz doguruyor ve hayatini kaybediyor. Ki ayrica cogul gebelikte dogum sirasinda komplikasyonlar olabilir, bu yüzden mesela günümüzde genellikle sezaryen yapilir. Bu da argüman olarak kullanilabilir bu teoride. Karsilik olarak buna “Üstat yoktu dogum sirasinda” diyebilirsiniz ama bu yeterli olmaz, diger argümani çürütmez. Sonuçta tek basina veya doktorsuz dogum yapan kadinlar var ve hepsi ölmüyor. Lyanna da gayet saglam, saglikli kizdi yani, ve Rhaegar’in onu hamilelik boyunca el üstünde tuttugundan, her istegini ve ihtiyacini karsiladigindan emin olabiliriz. He yine tek çocuk dogurmus ve bu çok zorlu olmus olabilir ama “ikiz dogurdu ve bu yüzden o kadar kan kaybetti, sonunda öldü” diyen de mantiksiz yorum yapmis olmaz.

Ned iki yegenle kaliyor, biri erkek, digeri kiz. Erkek olanin gözleri koyu renk, Stark görünümünde, ama kizin gözleri mor.
Bebekleri alip Targaryen hanedanina sadik olan Dayne hanesine gidiyor. “Bunlar Prens Rhaegar ve kardesim Lyanna’nin çocuklari. Arthur onlari korurken öldü” diyor, durumu anlatiyor falan filan. Erkek bebegi yanina aliyor, süt anne Wylla’yi da. Ama kiz bebegi Dayne’lere birakiyor.

Kraliçe Rhaella ve Viserys’i Ejderha Kayasina götüren ve onlari koruyan Willem Darry’den Nese Kulesinde bahsedildigini ve Oswell Whent’in Ned’e onun iyi ve güvenilir bir adam oldugunu söyledigini hatirlayin.
Yine belirteyim, bu teori dogruysa, Ned en basindan beri en kisa zamanda kiz bebegi Ejderha Kayasina göndermek ve Willem Darry’ye emanet etmeyi planlamis olabilir, ki ek olarak bu durumdan, o siralar hayatta oldugu için, Kraliçe Rhaella’nin da haberi vardir. Yani Kraliçe ve Willem ile iletisime geçmistir Ned, veya Dayne’ler bunu yapmistir, durumu tam olarak anlatmislardir Willem’e ve Kraliçeye.

Ve vakti geldiginde Rhaegar ve Lyanna’nin kizi Ejderha Kayasina gizlice getirilmistir (belki Ashara da onunla gitmistir, tabi sonradan nereye kayboldu, ne oldu orasini bilemem, ama hani Ashara olayinda da bir gizem var ya? ondan yani :smile:). O sirada veya ondan hemen sonra Kraliçe Rhaella dogum sirasinda ölüyor, dogurdugu bebek de ölü doguyor (hiç olmamis sey degil) ve Rhaegar’in kizi o bebegin (Daenerys Targaryen’in) yerine geçiriliyor. Ve çok geçmeden, Willem Darry çocuklari da alarak Essos’a gidiyor (önemli olarak sayilir mi bilmiyorum ama enteresan ve hos bir sey var bence; ser Willem Darry’nin Dany’nin üzerine bir ayri titremesi ve ona “Küçük Prenses” demesi. Hani bunu elbette Dany’nin yasça ufak olmasina baglayabiliriz, ki ilk önce akla gelen de budur, sevgi sözcügü gibi bir çesit, ama çikip da Prens’in kizi oldugu için “küçük prenses” yorumlamasi yapilsa, bu teori içinde ufak ve özel bir anlami oluyor).

Hep varsayim, farkindayim, ama zaten “Eger Dany ve Jon esasinda ikizler ise olaylar nasil gelismistir?” sorusu ile basladik degil mi? Yani amaç bu ikisinin ikiz oldugunu düsünüp olaylari yeniden yazdigimizda, çok zorlanarak mi bilinen sona geliyoruz, yoksa gayet kolay bir sekilde mi? Bilinenlerin disina çikiliyor mu sonuca varmak için, sapma oluyor mu, yoksa bir uyum var mi? Bilinen kronoloji ile uyumsuzluk?
Olay bunlara cevap bulmak. Ve sunu söylemeliyim ki, yazarken bilinenlere (durum olsun, kronoloji olsun) uydurmak için zorlanmadim.

Bu teori gerçekten çok enteresan. Hani gerçektir diye bakmiyorum kesinlikle, ki diziyi ben bir çesit referans olarak aliyorum ve orada bu yapilmadiysa, demek ki böyle bir sey yok diyorum. Ama bu yine de bu teorinin enteresan ve iyi bir teori oldugu gerçegini degistirmiyor (ilk basta saçma buldugum için kiziyorum kendime, üzerinde dursaydim, inceleseydim keske diyorum). Martin tüm bu konulara açiklik getirene kadar kimse çikip da bu teorideki argümanlari ve yorumlamayi çürütemez bence. Birde “Neden böyle bir sey olsun ki? Ne katiyor hikayeye? Neyi degistiriyor?” dedirtiyor, ama ayni zamanda çikip da imkansiz diyemiyorsunuz. Güzel olan bu :smile:

Bence diziden teori üretmek boş kalıyor. Gördük işte Lyanna ve Rhaegar ın çocuğu ve Dany i de biliyoruz yani ortaya gereksiz teori atmaya gerek yok.

Dizi başlığı altında olunca, karıştırma gibi gördüm, hem de 8. Sezon için. Yani başka bir şey düşünmem zor bu yüzden. :slight_smile:

Diziden teori üretilmiyor aslinda, argümanlar hep kitaptan.
Ayrica diziden teori üretmenin bos oldugunu söyleyip, hemen ardindan dizideki durumu (“gördük iste, Lyanna ve Rhaegar’in çocugu, ve Dany’yi de biliyoruz”) özetleyip gereksiz teori üretmemek gerektigini, yani bir nevi dizinin kitapta olacaklari yansittigini ifade etmek, biraz çeliskili degil mi? Ben tam anlamadim o kismi.
Yani diziyi ciddiye almali miyiz? Almamali miyiz? :grin:

Ayrica yorum yapmadan evvel bi okusaniz keske.

Aslinda olay su ki, konunun sahibi, basligi dizi kategorisine açmis. Ömer bana yeni baslik açmanin daha iyi oldugunu söyledi özelden ama ben gerek olmadigini, zaten hazir konusu açildigini ve baslik kalabaligi yapmamak gerektigini söyledim. Bu yüzden buraya yazdi.
Özetle konu her ne kadar dizi kategorisinde olsa da, bizim yazdiklarimiz, aktardiklarimiz kitap serisine baglidir.

Dizi kitapta olacakları yansıtıyor diye bir cümle kullanmadım ben. Başlık dizi başlığı ve birazcık okudum kardeşlik falan geçince zaten dizide böyle bir şey olamayacağını düşündüm. Başlığın hatasından dolayı oldu anlayacağın.