Spoiler Lannister Kardeşler

bir babanın bütün cocukalrının huyu suyu babasına benzicek diye bisey yokki. sen daha safsın trion baban gibi daha zeki kurnaz o daha cok benziyor demiş ne var ki bunda.

Şayet lannister ikizleri deli kraldan ise valanquar(yanlış yazmış olabilirim) meselesinde küçük kardeş Daenerys manasına gelir bu da şu demektir ki valanquar Daenerys olur aynı zamanda Cercei yi devircek genç ve güzel kraliçe manasına da gelir bu aynı zamanda da Daenerys in aynı zamanda bir süre içinde olsa tahta geçeceği manasına geliyor olabilir.

jaime cersei çoçuklarından birsinin bile engelli olmaması mantıklı :slight_smile:

ben joffreyi severim ama kendisi bir psikopat.
Tommen’ı daha çok severim ama kendis ibir mal
Myrcella’ı da hiç sevmem (müstakbel karım bunun yüzünden başını belaya soktu.) çok zeki…

Joffrey’e Aerys2 diyen var… Üstelik Tyrion’ın şöyle bir düşüncesi vardı.“Çılgınateş’ten Joffrey’in haberi olmayacaktı… Hayır, çocuğa insanları diri diri yakma zevkini tattırmayacaktı.”

Yani Ty biliyor ki, Joffrey eğer bilseydi, Çılgınateş’i kullanır birisi kızınca da Aerys’i örnek gösterir ve kurtulurdu.

Tommen’ın ne kadar mal olduğunu herkes biliyor söylememe gerek yok…

Myrcella da herkes tarafından çok zeki olarak gösterilir. Targ’lar da da durum böyle, mal olmayanlar zeki oluyor (Dany ya mal ya istisna)

Yani ikizler ayrı kişilerin olabilir.

Tommen mal değil, çocuk sadece.

Cersei’i öldürücek olan Jaime bunu anlamak kolay bence.İkizlerden ilk Cersei doğdu yani Jaime ondan küçük ve Jaime’in Cersei’i öldürmek için iyi bir sebebi var bu sebebi de ona Tyrion verdi.

“Lancel,Osmun Karakazan ve olasılıkla Ay Oğlanla yattı…”

Bu söz Jaime’in kafasında dönüp duruyor ve yanlış hatırlamıyorsam Jaime düşüncelerinde Cersei’i öldürmekten bahsediyordu Kargaların Ziyafetinde…

Üstüne birde LS eklenirse Jaime’in Cersei öldürmesi kaçınılmaz olur…

bran da çocuk, Tommen’dan en fazla 2-3 yaş büyük.
Rickon da bebe Tommen’dan 2-3 yaş küçük. Ama, Winterfell’Den kaçıp Skagos’a sığınmayı başardı.

Bu gösterdiğin örnek Tommen’ı mal yapmıyor…
Tommen, o yaştaki bir çocuk ne yaparsa, onu yapıyor. Bu gösterdiğin örnekler, aksine Bran ve Rickon’un ne kadar ileride olabileceğini gösteriyor. Yaşının ilerisindeler diyebilirsin sadece, gerçi ona da kesin diyemezsin.

Bran ve Rickon’un ailesinin başına gelenleri anlatmama gerek yok, biliyorsundur zaten burada olduğuna göre. Ve onlar hayatta kalabilmek için artık bazı şeyleri aşabilmeleri gerekiyor. Gerekmiyor, zorundalar.

Rickon tek başına değildi bu arada… Osha vardı yanında, yoksa Rickon çoktan yakalanırdı Boltonlara. Tamam Rickon’u ben de çok seviyorum, çok da ümitliyim ondan ama hayatta kalamazdı Osha olmasa. Bran hadi yetenekleriyle bir şeyler yapardı, ama o da hayatta kalamazdı.

mal’dan kastım saftı. Ama ilk başa saf yazmama rağmen ikinciye mal yazmışım. O yüzden yine de “mal” yazmama göre savunma yazdım. Çocuk mal değil, ama oldukça saf. Farkında olmadan annesinin vekil kraliçeliğini alıp dayısına verdi. Hatta dedesinin kardeşine yani annesinin dayısına. Kral Muhafızlarına yeni üyeler aldı, ve ne yaptığını bilmeden; Kuzey muhafızlığını Bolton’lara verdi.

yani amacım çocuğa mal değil saf demekti. ki çocuk saf.

Bence de bunun saflıkla pek alakası yok. O yaştaki bir çocuğun normal hali böyle olmalı. Eğer ne yaptığını bilseydi o zaman garip olurdu.

Aralarındaki sürtüşmenin nedeni çok açık. Taht, otorite, Tywin Lannister’ın dediği gibi “Legacy” yani miras. Tyrion’un zekası babasına çekmiş bunu herkes söylerken Targaryen olmaları beklenmez.

Bahsedildi mi bilmiyorum ama bir diğer dikkat çekici nokta ensest ilişki. Batıdiyarda Targeryanlar hariç iğrenç görülen ve kimsenin yanaşmadığı bu meseleye bunların çocukluktan bu derece ilgi göstermesi kanıtlardan biri olabilir.

Ama başka bir nokta da var. Joanna’nın o tavrı ikisinin güçlerinin söndüğü ve çok hazin bir sonun beklediğine yönelik de olabilir. Her ne kadar belli bir dönem bu sıfatları taşısalar da miras önemli.

Joanna ile Deli Kral’ın arasında bir ilişki olduğu kesin olmadığı gibi adam, o zamanlar deli de değildi. Haliyle tecavüz gibi bir şeyi yapacak karakterde bir adam değildi, o zamanlar. Sonuçta gerdek gecesinde böyle bir laf söylemiş olması ve daha sonra ona tecavüz etme şansı bulduğu zaman arasında Tywin, karısını hamile bırakamamış demek gerekir ki bunu neye dayanarak söyleyebiliriz? Jaime’den anlayabiliriz ki erkeklerin hızlı çocuk sahibi olmak konusunda bir sıkıntısı yok hem de hiç yok; Lannisterlar da neredeyse Freyler gibi üreyen bir hane; bir sürü piç akrabaları da var.

Joanna’nın oğlunun rüyasında söylediği söz ise “Tywin’in çocukları değillerdi.” den ziyade; Tywin’in hayal ettiği gibi bir kraliçe ve şövalye olmadılara bir gönderme… Tywin, Cersei’nin Prens Rhaegar ile evlenmesini istiyordu ve oğlunun da güçlü bir savaşçı olarak hanesinin geleceğini devam ettirmesini ama bunun yerine kızı sarhoş ve sürekli onu boynuzlayan hatta tecavüz eden bir kralın karısı olduğu gibi oğlu da hanesinin mirasını devam ettirmekten yoksun, mirasından feragat eden, tek elli bir adama dönüştü. En küçük oğlu zaten cüce.

Genna’nın söylediği sözün ardındaki düşünce de Tyrion, cüce de olsa Tywin’in istediği zeka ve becerinin; Tywin’e en çok benzeyenin Tyrion olduğu ve Jaime’nin bununla alakası olmadığı yönünde ki sen de belirtmişsin zaten. Bunu alıp da Jaime kesinkes Deli Kral’ın soyu diyemeyiz.

Ensest ilişki yaşayan herkesi Targ olmakla suçlayamayız… Kaldı ki 4. kitapta Cersei, Marg’ın erkek kardeşi Loras ile de düşüp kalktığını öğrenmemiş miydi? Onlar da mı targ?

Selam, buz ve ateşin dünyasını okuduktan sonra bu teoriyi tekrar masaya yatırmak isterim.

Joanna’nın olayını biliyorsunuz zaten, Jaime’e söylediği o şeyler ciddi anlamda ilgi çekici. Ancak bu onların gerçekten Tywin’in çocukları olmadığına çekilebileceği gibi düştükleri rezil durumları da işaret edebilir. Ben ikincisini daha kuvvetli görüyorum. Ancsk bence birinci ihtimal de çok kuvvetli.

Öncelikle evet, Aerys her zaman deli değildi. Ancak iddia tecavüz şeklinde değil Joanna’nın kraliçe Rhealla’nın nedimelerindenken bir dönem Aerys’in metresi olduğu iddiası. Zaten sonrasında Rhealla Joanna’yı Casterly kayasına geri yolluyor. Bu iddiaya karşılık Maester Pycelle olur mu canım öyle şey Tywin reyiz öyle olsa Joanna ile evlenmezdi şeklinde konuşuyor ancak Maester Pycelle’nin ne kadar dürüst biri olduğunu Sansa’ya sorabilirsiniz ya da dirisini bulabilirseniz Ned’e

Öte yandan bu iddia evlenmeden önce zuhur buluyor ve ikizlerin doğması evlendikten birkaç yıl sonra. Ancak gene de Joanna nasıl bir karaktere sahip bilmiyoruz. Bu kadın Cersei’nin annesi. Cersei’nin nasıl birisi olduğunu ise çok iyi biliyoruz. Aerys sonradan ucube olsa da gençliğinde Çalışkan, yakışıklı ve zeki bir insandı. İlkokul okul temsilcileri adaylarının vaatlerine benzeyen saçma projeleri hariç garip bir tarafı yoktu. Ayrıca Aerys’in Joanna’ya o güzel memelerin süt emzirmekten soldu mu demesi ilginç bir nokta. Ayrıca Tywinle arası her ne kadar iyi olsa da en başlardan itibaren hafif çekememezlik var. Ama buna rağmen çocuklar Doğunca yanlış kadınla evlendim demesi ve bebeklerin ağırlığınca altın gönderip Casterly kayasına gidip diyarı bir süre oradan yönetmesi biraz garip.

Bir diğer mesele birbirlerine ilgi duymaları gerçekten normal değil. Kardeşlerin birbirine ilgi duyması olayı Targaryenlefde çok yaygın. Yani bunu Aerys gibi, Aegon gibi mide bulandırıcı bulanlar olsa da birbirine aşık olan dolu kardeş var. Üstelik bu olay 5. Aegon yasakladığı zaman onun çocukları arasında devam ediyor ve kaçamak yapıp evleniyorlar. Öte yandan böyle bir meselenin Andallar arasında en ufak bir örneğini bile görmedik. Tabi şimdiye kadar görmediğimiz bundan sonra olmayacağı anlamına gelmez ancsk gene de üstünde durulması gereken bir şey.

Ayrıca o kendinden kaynaklı düşük evlat olayını Maegorda gördük. Herif onlarca kadın alıyor ama yok İşte dna’sı eksik hep saçma çocuklar dünyaya geliyor. Şimdi bir adamın hem mükemmel insanlar ortaya çıkarıp hem de ezik büzük birini çıkarması garip.

Loras ve Margaery mi? İlk defa senden duyuyorum. Öyle bir şey hatırlıyorum sanki ama bana sadece kuruntu gibi gelmişti. Zaten öyle bir şeyi kesin olarak kanıtlanacağını bilse kızı tavlasın diye Osfyrd’i yollamak yerine bunun üzerinde dururdu. Yani sanki Davos’un Melisandre’nin Stannis’in yanında durması hakkında acaba başka ihtiyaçlarını da gideriyor mudur ehe ehe yorumu yapması gibi bir şey.

Öte yandan Blackwood ve Bracken çekişmesi Stark Lannister çekişmesine benzer. Biri ilk insan öbürü andal. Ayrıca hükümdarın bu iki aileden de metres almasıyla rekabet kraliyet boyutuna ulaşmış. Jamie Hosterdan bunları dinlerken aileler ve düşmanlıklar hakkında epey düşünüyor. Yani bu Stark Lannister mücadelesi de benzeri şekilde Blackwood Bracken mücadelesi gibi Targ kanı sayesinde ilginç bir hal alabilir.

Selam, sen deyince ilk bölümüne ben de bir baktım…

Deli Kral’ın kadın düşkünlüğünü yeni öğrenmiş oldum ama buna rağmen Joanna’nın onun ‘metresi’ olduğu için gönderilmiş olma olasılığı - ihtimal dahilinde olsa da- başka bir açıklama da getirilebilir; kralın kadına olan ilgisini fark eden kraliçe, kralın tacizlerinden korumak için onu evine geri göndermiş olabilir. Tywin ile evlendiği gece ‘ilk gece hakkı’ konusunda ettiği söz, arzuladığı kadına sahip olamamış ama olmak isteyen sözleri gibi geldi… Sonuç olarak bu adamın o kadını hep arzuladığını biliyoruz ama kitapta ayrıca ilgisinin nasıl hızla söndüğünden de bahsediyor… Yani en fazla 6 aylık bir iki ilişki yaşamış bir adamın bir kadına yıllar boyu süren ilgisi olması için aşık olması gerekir ama bu adamın pek aşk adamı olmadığı da aşikar.

Diğer yandan çocuklar doğunca Kaya’ya gitmesine gelirsek, evet insanı şüphelendiren bir durum ama buna da başka bir açıklama getirilebilir… Doğurgan olduğunu gördüğü ve zaten yıllardır arzuladığı kadına bir gece de olsa sahip olabilme fikri, adama cazip gelmiş olabilir. Hatta ondan çocuk yapma fikri de… Sonuçta adam manyak, hayal dünyasında yaşıyor; istediğine sahip olabileceğini düşünmüştür.

Joanna, Kaya’ya gittikten bir süre sonra Tywin ile evlenip bir süre sonra çocukları olması zaten bu çocukların şüphe götürmez bir şekilde Tywin’den olduğunu gösteriyor. Bu adam salak değil sonuçta; kendinden olmasa bunu anlayabilir, Deli Kral’ın arzusunu da biliyor, önlem almayacak mı hiç?

Yani genel olarak çok garip olaylar vuku bulmuş olsa da Lannister İkizleri kesinkes bir Lannister ve Tywin’den olma…

Ve hayır, şu yakaladıkları ve sorguladıkları ozan, Cersei’ye itiraf ediyordu; Loras ve Marg. konusunu. Loras bir çeşit kahraman olunca onu bu olayın arkasında bırakma kararı alıyordu, Cersei.

ben kitabı okurken İb, basilisk adaları ve bir yer daha vardı oralarının insanları diğer diğer insanlar birlikte olursa ya çocukları olmuyordu yada tuhaf şekilli çocukları oluyormuş
aklıma Tyrion böyle birinden olabilir mi dedim :smiley: Ama ikizlerin bende Tywinden olduğunu düşünüyorum

Aslında sadece sapık bir adamın sözleri de olabilir :D. Zaten çok sık gördüğü söylenemez kendisini. Bu durumda her fırsatı değerlendirmek isteyebilir.

Zaten böyle bir ilişki olduysa da ikisi evlendikten sonra olmuş olması lazım çünkü ikizler 3 yıl sonra doğuyor. Evet o zaman aralığında Joanna sarayda değil ama Casterly Kayasından adımını atmadığına dair bir şey de yok. Aynı zamanda o evlilikten önce bir flört dönemi olmuş olup asla ilişkiye girmemiş de olabilirler. Yani arzuladığıyla kalmıştır.

Saplantı sadece aşk şeklinde gerçekleşmez. Bazen aşk olmamasına karşın bir saplantı da meydana gelebilir. Ayrıca aşık değil sadece istiyordu yorumunu Barristan’a ait her ne kadar güvenilir bir insan olsa da yanlış yorumlama ihtimali her zaman olabilir. Zaten deli kral anlatılana göre bazı olaylar sonrasında yavaş yavaş aklını yitiren biri. Bu da mihenk taşlarından birisi olabilir. Sevilen kzıın en yakın arkadaşla evlenmesi bir erkeğin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri.

Bir de hep ilgileri geçici demişsiniz ancak keşke o adet bozulmasaymış demesiyle karını da getir demesiyle ve sonraki zamanlardaki memeler muhabbetiyle arasında ciddi zaman farkı var bu adam bayağu Joanna’ya takıntılı Yani.

Şunu da dikkate almak lazım bunda sadece arkadaşını koruma içgüdüsü olmuş olabilir ama aynı zamanda Rhealla hiçbir leydisini sürdürmedi. Ancak Joanna güçlü bir aileden gelen ve diğerlerinden daha önde bir kadın. Sıkıntı yaratabilirdi Yani.[quote=“YeniAy_Ottoman, post:35, topic:6585”]
Diğer yandan çocuklar doğunca Kaya’ya gitmesine gelirsek, evet insanı şüphelendiren bir durum ama buna da başka bir açıklama getirilebilir… Doğurgan olduğunu gördüğü ve zaten yıllardır arzuladığı kadına bir gece de olsa sahip olabilme fikri, adama cazip gelmiş olabilir. Hatta ondan çocuk yapma fikri de… Sonuçta adam manyak, hayal dünyasında yaşıyor; istediğine sahip olabileceğini düşünmüştür.
[/quote]
Evet olabilir ama aynı zamanda Altın yollaması da garip. Hatta Tywinlw olan ilişkisi düşünüldüğünde oradan gitmesinden daha garip.

Tywin zeki bir insan ama bazı zaafları da olan birisi ve zekasının sınırları var. Hayatında sadece birkaç kez gülümsemiş olan bu insanın düğününde gülümsediği bir gerçek. Joanna’nın kendisini yönettiğinin söylendiği de. Yani Tywin’in deli gibi sevdiği ve üstünde ciddi iradesi olduğu bu kadının kendisini kandırması bence gayet mümkün. Zaten şeride de görüyoruz. Baelish’in Sansa’yı kaçırması, Vadiye egemen olması ve bir de üstüne üstlük Harrenhal Lordu ve Trident Azam Lordu olması bu adamın zamanında gerçekleşti. Yani zeka açısından sınırsız birisi değil.

Emin olmak için o sahneyi tekrar okumam lazım. Ancsk benim net hatırladığım çocuğa döve döve zorla itiraf ettirildiğiydi. Yani beni de alsalar günler boyu aç bırakıp işkence yapsalar ben de yapmadığım şeyleri itiraf edebilirim muhtemelen. Kaldı ki bence serideki en romantik sözlerden birisini sarf etmiş bu adam.

Güneş söndüğü zaman mumların bir önemi kalmaz.

Tasvirlerde ise hep asık suratlı olarak gösteriliyor. Tabi bunun için illa aşık olmak zorunda değil ama Loras gibi kızkardeşiuyle arası çok iyi olan bir adam gerçekten onu boş güdüleri içim kullanır mı emin değilim.

Bence o olay karakter gelişimini çok baltalar.

öylesine dedim zaten :smiley:

Adına ister aşk ister saplantı de… Bu adam maymun iştahlı; saplantı da zaten sahip olmak istediğin ama olamadığın şeylerde daha çok kendini gösteren hastalıklı bir durum.

Kitap da Üstat Yandell isminde biri tarafından yazılmış; en az Barristan’ın görüşü kadar güvenilir. Yani yazarın kendi bilgi ve görüşü ile yazılmış değil kitap.

İlişkisi o zaman kötü değil ki sadece ufak soğukluklar var…

Joanna’nın kocasını Deli bir Kral ile aldattığına inanmam, göz denen bir şey var yani; haydi gençken neyse de… bilhassa evlenmeden önce… Diğer yandan Deli Kral’ın zekası ile KL’nin zekası bir olamaz; adam zeki tamam ama her şeye de kadir bir zekası yok. Bu da bir gerçek ama herhalde evlilikten üç yıl sonra doğan çocukların kendisinden mi başkasından mı olduğunu anlayabilir; yani Joanna şüpheye mahal getirecek bir şey yapsa ister istemez görür.

Adam biseksüel bence…Kardeşini de mum gibi gördüğünü sanmıyorum. :smiley: Sonuç olarak bu hayatta en çok değer verdiği, sevdiği iki kişi; Renly ve Marg. Biri ölmüş iken bir diğerinde teselli arıyor olabilir. Kardeşini korumak için muhafızlara katıldı unutmayalım; Aemon şarkıları mı demiştin? Şu kız kardeşine aşık olduğu söylenen şövalye; kraliçesi için dövüşen? :slight_smile:

Aynen fark etmez bu yıllar sürüyor önemli olan da bu. Samanalevi gibi değil Yani.

Kitap Tommen’e sunulmak üzere hazırlanıyor. Yani taraflı bir kitap. Mesela Elia meselesinde bunu deli kralın hatta elia’nın kendisinin yapmış olma ihtimalinden bahsederken nedense Lannister tarafından olabileceği ihtimalinden bahsetmiyor. Zaten bir yerden sonra Hıaaaah Lannisterlar ne kadar süper lan moduna giriyor. Bu adam objektif olsa bile yanılabilme ihtimali var ki objektif değil. Aslında çok güzel taktik ha ben yazmadım üstat yazdı de sonra da fikrini değiştirdiğin zaman aslında o üstat afedersiniz wildlingmiş de ve kıvır. Martin zeki adam :D.

Erkekler bu tür konularda biraz kıskanç olur. Yani hafiften kıskandığı bir adamın kendi savdiği(veya istediği) kadından çocukları olmasına kimse oley be demez.

Aerys’in deliliği ve çekilmez hale gelmesi Duskandale muhalefetinden sonra. Ondan öncekinde adam hafiften sıyırmaya başlamış olsa bile ciddi boyutlarda değil vd hala daha o gençken ki yakışıklı zeki haline yakın. Zaten bu olay çok uzun zaman sonra da gerçekleşmiyor.

Ben zaten deli kralın değil Joanna’nın kandırdığını düşünüyorum. Bu Evren’de kötülüğün sınırı yok. Cersei’nin annesi bu kadın. Bir de nasıl anlayacak? Tywin bir iş görüşmesine falan çıkmışken gizlice yapmış olabilirler. [quote=“YeniAy_Ottoman, post:39, topic:6585”]
Adam biseksüel bence…Kardeşini de mum gibi gördüğünü sanmıyorum. :smiley: Sonuç olarak bu hayatta en çok değer verdiği, sevdiği iki kişi; Renly ve Marg. Biri ölmüş iken bir diğerinde teselli arıyor olabilir. Kardeşini korumak için muhafızlara katıldı unutmayalım; Aemon şarkıları mı demiştin? Şu kız kardeşine aşık olduğu söylenen şövalye; kraliçesi için dövüşen? :slight_smile:
[/quote]

Yav hocam tamam da buna dair dövüle dövüle zorla itiraf yaptırılmış birisi hariç bir kanıt yok. Hadi somur bir iz bulsa Cersei, oradan yola çıksa ama yok İşte arkadaş kadın bir anda süper fikir diyor ve masum bir Ozanı sorgulayıp zorla itiraf ettiriyor. Ben Ozan’a ne oldu hatırlamıyorum galiba Qyburn’a teslim etmişti ancak insanlar kahraman olsa bile her zaman gözden düşmek çok daha kolaydır. Böyle bir olay olsa Cersei gece gündüz nunu kanıtlamak için uğraşırdı Karakazanla entrika yapacağına.