(Spoiler): Sandor Clegane'in Akıbeti Hakkında

Bu konu başlığı altında Sandor Clegane’in kaderini konuşalım istedim. Onun hakkında ölmediğine ilişkin ve Brienne’in Sansa’yı aradığı yolculuğunda Quite Isle (Sessiz Ada)'daki manastırda mezar kazıcı olarak çalıştığı yönünden bi teori mevcut.

Kargaların Ziyafeti kitabında geçen bu olayda manastırdaki baş rahip Elder Brother (yaşlı kardeş diye mi çeviriyorlar kitapta bilmiyorum) ile konuşmalardan yola çıkılarak şu maddeleri sıralayabiliriz:

1) Elder Brother, Brienne ile konuşurken Sandor’un zihni ve ruhu hakkında çok sayıda bilgiye haiz olduğu görülüyor. Ancak kendisinin Sandor’u bulduğunda ölmesine en fazla ramak kalmıştır tutup da böyle birisiyle bu kadar çok bilgi edineceği diyalogların yaşanması çok zor.

2) Manastırdaki mezar kazıcı iri yarı hatta Brienne’den de iri biri. Yüzünü kaplayan bi atkı sarmış olması Brienne’in yüzündeki yanıkları görmesini de engellemiş oluyor. Yani Sandor tanınmamak için bunu yapıyor olabilir.

3) Söz konusu mezar kazıcı, iyileşmekte olduğu gözüken bi yaraya sahip. Buna benzer bi yarayı yakın zaman önce Sandor Crossroads’daki Han’da Arya ile birlikteyken almıştı.

4) Serinin pek çok hayranı (ben dahil) Brienne’in gözünden olan biteni izlerken bu mezar kazıcının yanında köpeğinin olmasını ve onunla ilgilendiğinin görülmesini GRRM tarafından sunulmuş bi ipucu olarak algılıyor.

5) Elder Brother Tazı’nın ölümü hakkında aşırı derecede üstü kapalı konuşuyor. Burada esasen ölümünden bahsederken, yeni Sandor’un yaşıyor olduğundan ancak eski Sandor’un vahşi ve öfke dolu yanının öldüğünden mecazen bahsetmiş olabilir.

6) Manastıra bağlı ahırda Brienne’in gördüğü at, Sandor’un siyah ve iri atı Yabancı’ya hem görünüş hem de hararetli yapısıyla eşleşiyor. Zaten önceki kitaplarda da Sandor’un atı tasvir edilirken sadece Sandor gibi birinin binebileceği bi at şeklinde bahis vardı.

Evet, buradan tartışabiliriz.

Kesinlikle. Lancel vol2. İmana döndüğünü düşünüyorum.

Muthis. Diyecek soz birakmamissin. Bu teoriyi biliyordum ama kanitlarin bu kadar kesin oldugundan habersizdim.

Umarim ki dogrudur.Sandor en sevdigim karakterlerden biri ve kesinlikle ama kesinlikle kotu biri degil

Çok teşekkür ederim @Jojen Reed beni biraz da bu teoriyi paylaşmaya yönelten Petyr’ın ölümünün Sansa’nın elinden olabileceğine inandığım ilgili konunun altında ve aynı şekilde diğer başka konularda da Sandor’un yaşamadığını ellerinde kanıt varmış gibi kesin bi dille anlatanlardı. Hani paylaşayım ki hem benim gibi inananların bilgileri pekişsin hem de inanmayanlar sunabileceklerse anti tez sunsunlar biz de öğrenelim istedim. Sonucunda da böyle güzel bi tartışma konusu oldu. :slight_smile:

Sandor’un kaskıyla dolaşan adam kim o zaman?Brienne’nin handa dövüştüğü?

“Rorge” o. Sandor’un kaskını buluyor ve onu kullanarak işliyor sonradan diyarda Sandor diye yayılan bütün suçları.

Valla Sandor’u ben de çok severim. Bu teorinin açığa çıkmasını çok isterim ki kanıtlar da çok sağlam…

Kıdemli kardeş anlattığına göre tazı yı defnettikten sonra miğferini mezarının başına bırakıyor ve bunu gören rorge miğferi sahiplenerek işlediği suçlar tazı tarafından işlenmiş gibi anlaşılıyor…

rorge dan sonra da miğferi lim limoncübbeli alıyor…

valla ben öldü sanıyordum ama bunu görünce kesin yaşıyor diyorum :smiley:

yeter artık bee jon dirilcek eddard dirilcek o dirilcek bu dirilcek buda ölsün gebersin artık yeter :smiley:

bence imana döndüyse cerceinin davası için robert strong ile savaşacak kişi olabilir.grrm den sadece bunu istiyorum başka bişey değil

Kitapta okurken bende şüphelenmiştim ama üzerinde pek durmadım şimdi okuyunca gayet mantıklı geldi…Bende Sandorun yaşadığını düşünenlerdenim…

Sandor’un tek isteği Kardeşi The Mountain’dan intikam almak ve ben yaşadığına inanıyorum.Undead Kardeşlerin combat’ını görmek çok güzel olacak.

Ben daha çok Sansa’ya yardımı olabileceğini, yani yolunun Vadi taraflarına belki de Kuzey’e düşebileceğini düşünüyordumç. Ancak dediğin gibi Robert Strong vs Sandor Clegane düellosunun nasıl bi ekşın patlaması olabileceğini GRRM tarafından ne kadar epik bi sahne olarak tasvir edilebileceğini düşündüm de şimdi gerçekten muhteşem olurdu.

Kardeş dövüşü süper olurdu. Galibi kestirilemeyen bir düello. :slight_smile:

Köpek ölüp Sandor doğacak?

Ölmüştür diyorum ama yazar GRRM olunca Fatih Aegon’un bile ölü olup olmadığı hakkında şüpheye düşüyorum. :confused:

Öldüğünü düşünmüyorum ben Hound’ın. Elbet çok kilit bir anda dönecektir umudum 2. Red wedding’de dönmesi. Tadından yenmezdi.

kesinlikle yaşadığını düşünüyorum:D

Kızıl rahip Toros Brienne’i yakaladıklarında Sandor Clegane’in öldüğünü ve onu gömdüklerini kendisine söylüyor.