Stanley Kubrick filmleri

efsane yönetmen 1999’da eyed wide shunt filmini tamamladıktan sonra vefat etmiştir ve o zamana kadar sinema sektörüne damgavurmuştur.

sırasıyla önemli filmleri;

1957 yapımı Paths of Glory filmi
1960 Spartacüs filmi
1962 Lolita
1964 Dr. Strangelove
1968 2001 uzay macerası
1971 A Clockwork Orange(favorimdir)
1975 Barry Lyndon
1980 Shining
1987 Full Metal Jacket
1999 Eyed WideShunt

Hepsi psikoloji bozar, bilinçli izlenmelidir. Zaman öldüreyim diye izlemeyin.

haklıdır dediği gibi özellikle dikkatli izleyin filmlerini (bkz:Shining)

Bir de şunu aklınızda bulundurarak izleyin ; Kubrick onu oraya koyduysa bir sebebi vardır. Bu duvardaki tablo, sokaktaki heykel, yatak örtüsü vs vs olabilir. Kesinlikle sebeplidir. Adam manyak çünkü.

Sembolizm ve mükemmeliyetçiliğinden kaynaklı. Gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden birisi şüphesiz.
Otomatik Portakal, tarzımın değişmesine neden olan bir filmdi…

psikoloji ile ilgili filmler her zaman ilk tercihim olmuştur en başarılı örneklerini izleyebileceğimiz filmleri bulunan bence efsane yönetmen.shining favorim.

Öneriyormusunuz

Hazır gelmişken Eyes Wide Shut’ın amacı neydi ? İncelemesini okudum izlemedim ama amaçsız bir şey. Bir de niye ölüyorsun ki ne çektin o kadar filmde…

Şirkete verdikten sonra öldüğünden mütevellit şirketin Kubrick’in çektiği çok daha olay sahneleri kesip öyle montaj ettiği fikri var benim aklımda. İzleyen varsa Eyes Wide Shut’tan ne çıkardı bir açıklasın

1987 Full Metal Jacket yapılmış en iyi savaş karşıtı film olabilir. Stanley Kubrick filmin başından sonuna kadar askerliği yerin dibine sokuyor.

https://youtu.be/flq0t4jrqJQ[/video]
Tek nokta perspektifini ve simetriyi kullanmayı seven yönetmen.

@Miss Underwood yorumunu 2013 yılında yapmış ama bende diğer arkadaşlara fikir verir diye konuya dahil olmak istedim. Stanley Kubrick içi boş film yapacak adam değil. Her filminde felsefe vardır. Eyer Wide Shut filminde çok güçlü ailelerin sapkınlıklarını satanist ayinlerini vs anlatıyor. Filmin çoğu yayınlanmamıştır sahneleri kesilmiştir. Filmdeki grup sex ayinleri yapılan malikane rothschild malikanesidir. Arkadaşlara çok uçuk gelebilecek bu filme ilgili bir analiz var linkini koyuyorum. Hepsi doğru diye bir şey yok tabi ama çok ilginç tespitler var. Uyarı: Yazar Küfürbazdır

Uzay filmlerine meraklı arkadaşlar için 1968 yapımı “2001 Uzay Macerası” filmini tavsiye ediyorum. 2015 yılında yayınlanan Prometheus filmi bu filmden esinlenerek yapılmıştır. Ayrıca Cem Yılmaz’ın Arog filminde gökyüzünden maymunların arasına siyah dikdörtgen bir cisim düşmüştü. O sahne bu filme göndermedir :slight_smile: