Stannis Baratheon Ölecek mi?

Shireen’in yakılışından pek zevk alacağımı sanmıyorum ama Stannis’in bunu yapacağını sanmıyorum bence Melisandre Stannis’in ölüm haberi üzerine buna kendi karar verecek Selyse ile birlikte zaten Selyse’in kızını o kadar da sevmediğini gösteren yerler var kitapta.
Kitabın çıkış tarihi hakkında yabancı kaynaklardan bir bilgi var mı?Bilgilendirirseniz sevinirim.

1 Like

benim bu konuda hiç bilgim yok ama en ufak tarih olsa yıkılırdı ortalık

Selyse in kızını sevmediğine bende katılıyorum. Kızını öpeceği zaman yara yerini öpmemeye dikkat etmişti.
Stannis’in ben ölmeyeceğini düşünüyorum. Shreen farklı bir şekilde kurban olarak değilde hastalığı yüzünden yakılmasını bekliyorum ben.

3 Likes

Stannis ölmeli ama onun dizideki senaristlerden öte Martin’in planı olduğuna inanıyorum çünkü Jon dirilecek ve asıl Kışyarı savaşı başlayacak Jon’un yolunun açılması için Stannis ölmeli.
Asıl üzücü nokta Stannis ben bir adamın hayat öyküsündeki sayfa olmayacağım sözüne rağmen eğer Jon ile ilgili teoriler doğru çıkarsa tam olarak bu olacak.

Martin “dizide ölen bir karakterin kitaplarda hala yaşadığını” söylemiş. Ben bu karakterin Stannis olduğunu düşünüyorum.

böyle düşününce doğru ama ben farklı şeyler bekliyorum
Bu konuda özellikle arkadaşların yorumlarını okursan diz çökmesinin olası olduğunu görürsün

1 Like

Harbiden bu kaybaklar diziyi sızdırıp son zevk bükücü olacaklarına biraz da böyle şeyleri sızdırsalar hiç fena olmaz.

Neyse kaynak sağlam mı zayıf mı hatırlamamakla beraber adamın birisi 20 eylül demişti.

Bunu diyen doğru leaklarden birini veren.

1 Like

Henüz yaşıyor.Ama kitapta ki zaman akışını unutma Jon’a gelen mektup ve Stannis’in Kışyarı Savaşı aynı zaman da olmayabilir yani Ramsay doğru söylüyor olabilir.Kış Rüzgarlarında öğreneceğiz Stannis’in kampında olanları ve Stannis diz çöker mi gerçekten hiç sanmıyorum ve neden çöksün Jon ondan daha üstte değil ve Robert’ın varisi olarak tahta hakkı var unutmayın ki Targaryen hanedanı sürgün bir hanedan ve Stannis elinden kaçırmasaydı Dany ve Viserys’i öldürecekti aynını Jon’a da yapar asla diz çökmez bu teoriyi yapanlar Stannis’in karakterini doğru analiz edememişler sanırım.

1 Like

Evet bende Stannis’in harcanacağını düşüyorum ama dizideki haliyle mi bilmiyorum.DD ikilisi Stannis olayını kendi kafalarından uydurmadı.Martin söyledi ama yolu yöntemi onlara bırakmıştır.“Adam neden kendi kitabın da spoiler versin !” diyenler olabilir.Martin daha evvel bu durumu umursamadığını 6.sezon öncesi yaptığı acıklamada (Kitabı yetistiremedim özúr dilerim !) belirtmiş.Hatta Susanne Clark’ın Jonathan Strange & Mr Norrell romanından örnek vermişti.Romanı okumadan evvel BBC de mini dizisini izledim.Sonra romanı okudum yine zevk aldım demişti.Yani reyiz spoileri pek umursamıyor.Onun zevki başka bunun zevki başka diyor:

Stannis dizide öldü diye,Kitapta ölmeyecek diye bir şey yok.Tonton onu öldürmeyi kafasına koyduysa ki öyle gözüküyor,öldürür.bundan emin olun.Reyiz son mesajını da teorisyenlere vermiş,şöyle diyor ;

“İnternetin olmadığı zamanlarda 1000 okuyucudan belki 1 tanesi olayı doğru tahmin etmiş olurdu. Ve geriye kalan 999 kişi için sizin hikayeyi ve olayları açmanız gerekirdi. Şimdi o 1 kişi tahminini internette yazıyor ve geri kalan herkes “evet çok haklı” diyerek ona katılıyor, hikayeyi çözmüş oluyor. Peki ne yapalım değiştirelim mi? insanlar şaşırtmak için bütün hikayeyi, bütün ipuçlarını görmezden gelip başka şeyler mi yazalım? Mesela uzaylılar ortaya çıkarsam herkes şaşırır çünkü kimse bunu beklemiyor. Ama bunu yaparsam hikayeyi mahvetmiş olurum. Bu yüzden kendime izin vermemeye çalışıyorum.”

Özetle ; Benim bir hikayem var.Kitapları çıkardığım dönemde (1995) teknolojik imkanlar kısıtlıydı hatta yok denecek kadar azdı.işim daha kolaydı.şimdi teknoloji çok gelişti.bir súrü teori üretiliyor.bunlardan bazıları doğru çıkabilir.ama doğru çıkacaklar diye hikaye mi değiştirmem diyor ! mesaj sana Ayca @YeniAy_Ottoman durmak yok yola devam (Teori üretmeye) diyor :grin:

2 Likes

Teoriyi ben ortaya attım, katılan katıldı katılmayan katılmadı. Hepsine saygı duyuyorum. Bence Kitapları bekleyelim, ben açıkçası senden daha doğru analiz ettiğimi düşünüyorum.
Çünkü Targlara karşı gerçek bir karşı çıkışı yok bana göre
Robert bilmiyor muydu Targ çocuklarına yetişemediğini? Yani şüpheleneceği bir şey var ki cezalandıracak.
Son olarakta Ejderha Kayası lordluğu Stannis’in bundan memnun olmaması çok ama çok saçma. Taht yolunda hareket etmişken de, Targları destekliyordum kardeşim cezalandırmak için EK’yı verdi bana diyecek hali yok. Bence EK’yı vermesindeki asıl ama günün birinde o Targ çocukları gelirse Stannis te benimle birlikte ona güvenmeyin deme şekliydi Robert’in

Mektup konusuna gelirsek, gerçek olduğunu düşünmüyorum. Ramsey yazmış olsa bile Jon’u oyuna getirmeden başka bir yönü olduğunu düşünmüyorum.

Neyse bu konuyu kapıyorum çünkü kitap gelmeden anlaşamayacağımız belli.

Ejderha kayası isim olarak büyük ama çok fakir bir yer Stannis’e verilme sebebi isyan etme ihtimaline karşı bir önlemdi Cersei bunun bir hakaret olduğuna söylüyor Tyrion’a.
Kış Rüzgarları Theon povunu okumadın sanırım orda Stannis Viserys elimden kaçtı da ne oldu orada bir ona dilenci dediler diyor yani eline geçseydi öldürecekti Stannis.
Mektup konusunda ise en iyi yalanlar içine biraz gerçek katılanlardır neyin yalan neyin doğru olduğuna kitap çıktığında karar verebiliriz haklısın.

2 Likes

cevap verdiğim şeyleri söylüyorsun

Bendeniz durmadan yolda ilerlemeye devam ediyorum. :slight_smile:

Stannis madem konu; ölecek mi yaşayacak mı? sorusuna inşallah %100 doğru çıkacak bir cevap vereyim; ölecek. Şansı yok. Ahan da yüzüm burada, ölmez de kitapları okursak haklı olduğumu göreceksiniz. Mesele dizide öldü bu yüzden değil, ben onu kolay kolay referans almam zaten. Tamamen kitaplardan işaret olarak söyledim. Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 2 Yazılarımı biliyorsunuz. İlk maddelerde bütün Barthlar için tatlı ifadesi kullanılmasının yanı sıra “şeftali” ve “tatlı” sunumu da yapıldı hem Stannis hem Renly’e. Kaldı ki kurgu açısından ilerler isek yazarın ona daha fazla ihtiyacı da olmaz. Yani Stannis seri bittiği zaman hayatta olmayacak. Tatlı laneti üzerine çökmüş. :joy:

2 Likes

Çok güzel en azından dizide ki Arya Night King felaketini yaşamayacağız.

Cevap verdiğiniz şeyleri söylemiyorum kendi fikrimi söylüyorum Stannis merhametsiz bir adam defalarca pek çok kişi tarafından söylendi bu gerçekten Targaryenleri destekleyeceğine nasıl inanıyorsunuz anlamıyorum neyse sizin fikriniz saygı duyuyorum.

Stannis adalet duygusu o kadar güçlü ki merhamete yer yok onda. Hakkın Targeryanlar da olduğunu biliyor. Kardeşinin Rhaegar’a karşı isyanını haklı bulsa da tahta çöküşünü haklı bulmuyor diyorum. Kendi “gerçek kralım” diyor çünkü Viserys ölmüş, Dany de gitmiş Dotraklar ile evlenmiş. Yani onun gözünde tahttan feragat yada Dotrakları Westerosta istemeyecek ilk kişi olduğundan taht iddiasından vazgeçme olarak yorumladı. Bence.

Şimdi olaylardan bağımsız saygı duyduğu güçlü bir Targeryan kralı gelirse diz çökebilir diyorum.

Kuzeyden ya diz çökerek ya ölerek çıkar bu gerçek ve ben teorimde kendimce neden yaşayacağının cevabını verdim.

1 Like

Bazı hanelerde bazı üyelerin Targaryen destekçisi olduğu tahmin ediliyor,Tully hanesinde Brynden,Lannister hanesinde Tygett ve Gerion’un isyan sırasında Gizli de olsa Targaryen taraftarı olduğu belirtiliyor.Stannis’de gizli bir Targaryen destekçisi olduğunu gösteren bazı emareler mevcut ama kesin değil olayları Stannis’in gözünden pov olarak okumadık,Gizli bir Targaryen destekçisi olsa bile bunun Robert kral olduktan sonra bitmiş olduğu kesin.

1 Like

Kim belirtiyor? Martin böyle bir açıklama yaptı mı? Arkadaşlar teorilerle kesin bilgileri birbirine karıştırmayalın Stannis’in Targaryen destekçisi olduğuna dair bir kanıt yok Brynden ve Lannisterlarda aynı şekilde.

Brynden için kesin kanıtlar mevcut,Darry hanesi gibi sıkı Targaryen destekçisi bir hanedanın yanında yaverlik yapması,İsyan sırasında ortalıklarda gözükmemesi ve isyanda abisinin yanına katılmaması. Abisi Hoster ile neden kavga ettiği belirtilmiyor ama kavgalarının temel sebebi buydu muhtemelen.Geri kalanlar iddia. Sonuçta Targaryenler Krallık hanedanı,olası bir isyanı bastırmaları kesin. İsyan eden hanedanın soyunu kurutabilir Kral,Hanedanların içinden bazı üyelerin Krala karşı gelmemek için yada olası bir yenilgide ailemiz yok olmasın bari ben başa geçerim anlayışında olabileceği kesin.

1 Like

Kavga sebebi belirtiliyor Hoster Brynden’den evlenmesini istiyor ama Brynden redediyor kavganın sebebi bu Targaryenlerle alakası yok.

1 Like

Onu da şeye bağlıyorlar , evlilik meselesi olan haneler Blackfyre destekçisiymiş. (Ben bunun mantıklı olduğundan demiyorum insanlar böyle bağlıyor)

@Goldpost123 Tygett ve Gerion un Targ destekçisi olduğu ve isyanda onların yanlısı olduğu nerde geçiyor ?

2 Likes

Redwyne kızıyla evlenmesini istiyor Hoster Brynden’ın Redwynelar Blackfyre’larla alakası yok bu ailenin araştırın isterseniz.
Hiçbir kanıt yok ben bulamadım teori sadece ama bir kaynakta yok.

1 Like

Zaten bağlıyorlar dedim mantıklı olduğunu demiyorum diye de belirttim.

Evlenmediği için eşcinsel diyen de var ama ben evlilik adamı olmayan biri olmasına bağlıyorum eşcinsellik falan değildir.

2 Likes