Stannis'in Jon Snow'un Kimliği Hakkında Şüpheleri

Selyse: Bu çocuk hakkında çok yüksek düşünüyorsun
Stannis: Gece Nöbetinin Lord Kumandanı
Selyse: Kim bilir hangi taverna fahişesinden doğma bir piç.
Stannis: Belki de, ama bu Ned Stark’ın yapacağı iş değil.


Stannis’in Jon hakkında bir şeyler bildiği bu konuşmalara dayandırılıyor. Stannis hem savaş alanında, hem dil bilgisinde “god-tier” tiplemesi olduğu için insanlar adamın sırf sezgileri ve düşünceleri ile Jon Snow’un annesinin gizlendiğini düşünüyor. Ayrıca babasının da Ned Stark olmadığını. Bu tezi en iyi anlattığını düşündüğüm bir quora cevabına bakalım.

Kaynak

https://www.quora.com/Game-of-Thrones-TV-series-When-Stanniss-wife-calls-Jon-Snow-a-bastard-of-Ned-Stark-Stannis-replies-Perhaps-But-that-wasnt-Ned-Starks-way-Does-Stannis-know-something-about-Jons-parentage/answer/Bella-Silver

" Kimse ona bunu söylemedi ama Stannis (yine de) böyle şeyleri (hep) farkeder. Diğer insanların fark etmediği şeyleri. O nadiren bir hikayeye ilk bakışta inanır ve (ayrıca) bir insanın motivasyonlarını merak eder durur. O tutarsızlıkları bulur.

Düşünün, Robert’in çocuklarının soyunu sorgulayan kimdi? Jon Arryn ölmek üzereyken bunu soruşturmaktaydı, ama Stannis bunu (ilk) sorandır. Stannis, Robert’in piçlerinden birini, Edric Fırtınayı tanırdı ve yıllar içinde başka piçleri de bilir oldu. Hepsi Robert’e benziyordu ama neden Robert’in meşru çocukları ona benzemiyordu? Baratheon genleri görünen o ki dominanttı. (Peki) neden hepsi annelerine ve amcalarına benziyordu? Neden Cersei başkalarından daha fazla Jaime ile zaman geçiriyordu? (İşte) bütün bunlar insanı meraklandırır.

Yine aynı şekilde Stannis, Ned’in hikayesine ilk başta kabul edemezdi. Ned’in bahanesi savaşta olduğu ve bir daha eve dönüp dönemeyeceğini bilmediğiydi. İlk bakışta bu bir adamın neden sözlerinden geri döndüğüne dair muazzam derecede iyi bir açıklama. Zaten bir adama onun piçleri hakkında soru sormak kabaydı, ve böylece çoğu insan bu konuyu bir daha açmadı. Stannis ise (onlardan) daha fazlasını biliyordu. Ned düşünmeden hareket edenlerden değildi. Dahası, piçini kendi kalesinde yetiştiriyordu. Bir adam piçini kabul ettiğinde, karısını aşağılamamak için onu genellikle başka bir lordun hanesinde yetişmeye gönderir. Onur bunu gerektirir. Ned ise sözde sadakatsizliğin kanıtını yanlarında tutarak hem kendinin hem de Catelyn’in onuruna leke sürüyordu, ama bu konuda ısrarcıydı.
Tuhaf değil mi? Stannis, Robert’in piçini karısının ailesine bir hakaret olduğuna inandığı için Fırtına Burnu’na gönderdiğinde Ned Stark’tan haylice daha onurluydu. Stannis böyle şeylerin nasıl gözükeceğini biliyordu.

Belki de Jon’un Rhaegar ve Lyanna’ın çocukları olduğundan şüphelenmiştir. Zannımca Lyanna’nın ölüm koşulları umumi bir bilgi değildi. Belki de Stannis, Lyanna’nın nasıl öldüğünü merak etmiş olabilirdi. Kız 16 yaşındaydı, güçlü ve sağlıklı olarak bilinirdi. Genç ve sağlıklı bir kadın ölür? Tabii ki doğum sırasında.

…Ve tabii Zevk Kulesinin durumu da şüphe uyandırıcıdır. Westeros’un ne bildiği belirsiz. Ned kuleyi o gün ölen savaşçıların anıt taşları için yıkmış, yani üç tane kral muhafızının o gün orada öldüğü gerçeği bilinmekte. Fakat neden? Onlar birer savaşçı ama öncelikle ve en önemlisi birer muhafızlar.Kraliyet ailesinin güvenliğinden sorumlular. Bir plan ile Targaryenleri Dorne’a mı kaçıracaklardı? ya da bir başka bir şey? İşte bunlar Stannis’in kendisine soracağı sorular.

Listeli gerçekler.

  1. Stannis herkesin kaçırdığı detayları fark ediyor.
  2. Ned’in hikayesi tutarsız, en azından Stannis gibi düşünen birisi için.
  3. Piçini evinde yetiştiriyor. Bu onurlu bir adamın yapacağı iş değil.
  4. Lyanna şüpheli bir biçimde ölmüş.
  5. Dorne’da ölen üç kral muhafızı var ve Ned, Dorne’da bebekle belirmiş.

Eğer siz Stannis’in yerinde olsaydınız ne düşünürdünüz? O bela çıkartan bir tipte adam değil, ve filhakika Westeros’ta Ned’in üçkâğıdını görebilen birisi varsa O da Stannis’dir. Ned’e hep saygı duymuştu ve belki de neden böyle şeyler yaptığını anlayabiliyordu."

103261


Bence Stannis böyle bir düşünce yoluyla Jon’nun Rhaegar’ın piçi olabileceğini düşünmüştür. Jon’un bir tecavüzün sonucu doğduğunu düşünebilir. Peki ya Jon’un bir tehdit olarak görmeyecek olması nasıl açıklanabilir?

Yalnız farkında mısınız bilmiyorum ama bu sahne, diziden bir sahne; kitaplardan değil.

Diğer şeylere geçersek; Jon gibi Stannis’in gözünden de az şey kaçıyor, bu doğru ama Stannis’in bu “şüphesini” tetikleyen ne olmuş acaba ki 12 yıl sonra şüpheye düşmüş ama öncesinde düşmemiş, değil mi? Varys bir savaş başlatmak istiyordu, haliyle bir şeyleri kulağına kaçırmış olabilir.

Diğer yandan Ned’in hikayesinde çok tutarsız şeyler var ama Varys-LF gibi adamlar bile sorgulamıyor ise Stannis’ten beklemem. Hepsini geçtim Ned’in Jon’u kendi evinde büyütmesini “onurlular böyle yapmaz” diye öne sürmek… Böyle bir şey yok, aksine onurlu adam sahip çıkar piçine, Robert gibi onursuz uçkur düşkünleri de arkasında bırakır. Edric Storm doğduğu zaman Robert’ın onu himayesine alıp, yetiştirmesi için zorlayan Stannis idi ayrıca, Robert oğlanı hiç kaile almadı.

Bütün her şeyi geçtim… Jon’un kim olduğunu bilse anında öldürmek ister. Alayından daha büyük tehdit Stannis için. Her şeyden önce taht hakkı daha güçlü; Stark-Targ kanı yüzünden arzu ettiği Kuzey kuvvetini yitirir (piçi meşrulaştırmak en son yapacağı şey olurdu ve bunu yapmak istedi) ve de Jon’un öğrendikten sonra intikam alacağını bilecek kadar akıllıdır. Yani hayır, hiçbir şekilde bilme şansı yok, şüphelenmedi bile.

2 Likes

Stannis gibi bir adam Jon’un kimliğini tam anlamıyla öğrenirse bırakın onu Kışyarı Lordu yapmayı yaşatmaz bile.
Jon, en büyük taht talibi olur ve Kuzey ve Nehir Toprakları’nı arkasına alır ve Stannis böyle bir tehtidi anında yok etmeye uğraşır, güçlendirmeye değil.

2 Likes